Zapustil nas je dr. Vojko Musil (1945 - 2023)

V ponedeljek, 5.6. je trudne oči za vselej zaprl dr. Vojko Musil, ena od legend mariborskega, štajerskega, slovenskega, pa tudi jugoslovanskega šaha. Bil je pionir na številnih področjih – sredi 60-let prejšnjega stoletja eden najbolj nadarjenih evropskih šahistov, ki so mu vsi strokovnjaki napovedovali blestečo kariero. Mednarodni mojster že z 22 leti, kar je takrat pomenilo senzacijo in zagotovljeno pot med zvezde. Kljub temu se je odločil za znanost, tam dosegel velike uspehe, šahiral pa le še v skopem prostem času. Nekaj desetletij je bil gonilna sila ŽŠK Maribor-a, kluba, ki mu je bil zvest vse življenje in ki ga je svojim igranjem, zgledom, mentorstvom in vodenjem postopoma, zato pa zanesljivo peljal na mesto najuspešnejšega slovenskega kluba. Lige, pokalna prvenstva, slovenska in jugoslovanska: vselej je bil zraven in vselej eden najboljših. Bil je eden zadnjih šahovskih gospodov, predstavnik tistih zlatih let v jugoslovanskem povojnem obdobju, ko je bil šah na teh prostorih spoštovana dejavnost, biti šahist pa pomenilo ugled v družbi. In ugleda je imel Musil na pretek: bil je dolgoletni podpredsednik, pozneje pa skoraj dve desetletji tudi predsednik ŽŠK Maribor. Opravljal je številne funkcije pri Šahovski zvezi, najprej Jugoslavije, nato Slovenije. Bil je predsednik organizacijskega odbora številnih Pirčevih memorialov in drugih velikih, domačih ali mednarodnih turnirjev v Mariboru in na Štajerskem. Predvsem pa je bil avtoriteta, zgled, vzornik številnim rodovom štajerskih šahistov. Dr. Musil, »Vojči«, kot smo ga smeli klicati vsi šahovski prijatelji, je bil z eno besedo legenda. Ena največjih osebnosti v slovenskem šahu nasploh, v Mariboru pa sploh največja. Težko je reči »človek-šah«, saj je bila kraljevska igra le del njegovega življenja. Zato pa nepogrešljiv del in tudi v tistem času, ki ji ga je namenil, je v njej zapustil neizbrisen pečat. Počivaj v miru, dragi Vojči.

Šahisti ŽŠK Maribor Poligram

Zadnje slovo bo v petek, 16. 6. 2023, ob 14.30 uri na Pobreškem pokopališču v Mariboru.