Izpit za nove šahovske in državne šahovske sodnike

Odbor sodnikov razpisuje izpit za nove šahovske in državne šahovske sodnike, ki bo potekal v soboto, 23. marca 2019 po naslednjem programu:

8.00 - 13.00 - Pravila šaha FIDE, sodniška praksa, šahovska ura, ekipni pravilnik,... , vprašanja

14.30 - 16.30 - Pisni del izpita bo iz osmih vprašanj iz prejetega gradiva in iz dveh računskih vprašanj.

Ob 16.30 - Ustni del (odvisno od št. kandidatov) bo iz treh vprašanj iz gradiva.

Ob 18.00 – Neobvezna udeležba na licenci.

Praktične vaje iz računanja kategorij, ratingov, sestavljanja parov in uporabe programa WinSvicar/Ekipni bodo organizirane na željo kandidatov 2 do 8 dni pred izpitom v večernem času.

Prijave kandidatov zbiramo do nedelje, 10.2.2019. Priloge o izpolnjevanju razpisnih pogojev in prijavo naj kandidati pošljejo na e- mail naslov: info@sah-zveza.si

Seminar bo potekal v Ljubljani, v prostorih Šahovske zveze Slovenije. Seminar bo organiziran, če bo prijavljenih najmanj 5 kandidatov.

Pri izpitu ne bo dovoljena uporaba literature.

Pristopnina za izpit znaša 100,00 EUR in jo bo prijavitelj oz. njegov klub plačal po zaključku prijav na podlagi izstavljenega računa.

Pristopnina vključuje tudi licenco do 30.6.2020 in sodniško članarino za leto 2019.

Literatura:

http://www.sah-zveza.si/pravila/szs/Šahovska pravila in pravilniki ŠZS.pdf

http://www.sah-zveza.si/pravila/zapisniki/sodniki/Izpit_100 vprašanj.pdf

Pogoji za prijavo na izpit za šahovske sodnike / državne šahovske sodnike:

1. člen Pravilnika o šahovskih sodnikih

Naziv šahovskega sodnika si pridobi polnoletni kandidat, ki je opravil izpit za šahovske sodnike in izpolnjuje naslednje pogoje:

• da je član šahovske organizacije najmanj eno leto,

• da je končal osemletno šolo ali drugo ustrezno izobrazbo,

• da ima najmanj tretjo šahovsko kategorijo,

• da je bil pomočnik sodnika na najmanj dveh tekmovanjih posameznikov in dveh tekmovanjih ekip,

• da ima priporočilo svojega kluba ali regionalne zveze.

• člen Pravilnika o šahovskih sodnikih (spremembe v postopku odobritve)

Naziv državnega šahovskega sodnika se pridobi z opravljenim izpitom na seminarju za državne šahovske sodnike. Kandidat mora izpolnjevati naslednje pogoje:

• da ima naziv šahovskega sodnika in v njem staž najmanj 2 leti,

• da ima končano srednjo šolo (5. stopnja) ali vsaj 10 let ustreznih sodniških izkušenj, ki jih mora potrditi OS,

• da je v zadnjih 2 letih bil glavni sodnik ali namestnik glavnega sodnika na najmanj 6 regionalnih ali višjih tekmovanjih. Vsi turnirji morajo biti ratingirani za slovenski rating, kandidat pa mora biti vsaj 3 krat glavni sodnik, vsaj 2 turnirja morata biti ratingirana na FIDE, maksimalno 4 turnirji so lahko ekipni, od tega maksimalno 2 ekipna dvoboja ter maksimalno 4 turnirji so lahko regionalni. Nabor turnirjev mora vsebovati vse tri tipe turnirjev (standardni, pospešeni in hitropotezni šah).

Predsednik odbora sodnikov: Bojan Arzenšek, IA