Objavljamo pojasnila v zvezi z objavami v Nova24, Demokracija, Siol.net

Objavljamo pojasnila v zvezi z objavami v Nova24, Demokracija, Siol.net, katerih pobudnik je Igor Tisaj

Šahovska zveza Slovenije (ŠZS) v svojem Statutu in organih nima predvidene funkcije predstavnika staršev. Igor Tisaj se sicer predstavlja kot predstavnik staršev, a naj ponovno poudarimo, da si je to funkcijo podelil sam. V okviru neformalnih posvetovalnih sestankov je bil tak predlog podan, a do uradne obravnave in potrditve s strani pristojnih organov na ŠZS ni prišlo. Posamezni starši so tako ali tako vključeni v obstoječe organe Zveze. Disciplinska komisija ŠZS je v svoji odločbi (29. 10. 2020) med drugim navedla: »Ker je funkcija predstavnika staršev neobstoječa oz. izmišljena, ne more utemeljiti pristojnosti Komisije...«

ŠZS je z njim komunicirala vseskozi, tako preko elektronske pošte, telefona, kot tudi prek dopisov in neformalnih srečanj. Žal je komunikacija s strani I. Tisaja prešla v nadlegovanja in stalne poskuse vmešavanja v delo pristojnih na ŠZS. Vodstvo ŠZS je ponudilo tudi, da se Igor Tisaj udeleži sestanka s širšim vodstvom ŠZS, ki naj bi potekal 20. junija 2020, a je to zavrnil. Žal nas to napotuje na dejstvo, da želi Igor Tisaj »le zbujati pozornost«, tudi s tem, ko svoja pisma kot po tekočem traku naslavlja na inštitucije in medije.

ŠZS je civilno družbena organizacija zasebnega prava in kot taka zavezana k spoštovanju zakonov in lastnih pravil, zlasti Statuta. Kot taka odgovarja svojemu članstvu (klubom) in ne politiki, in tudi ne staršem šahistov (še zlasti ne Igorju Tisaju, ki je že javno zapisal, da mora svojega sina kot njegov prispevek zvezi, vnovčiti, kar zveza ocenjuje kot neetično težnjo, povsem v nasprotju s svojim delovanjem in poslanstvom). Je pa seveda Zveza odprta do vseh, ki spoštujejo njeno poslanstvo in so pripravljeni v njej sodelovati in uresničevati svoje ambicije, želje in ustvarjalne ideje.

Finančna sredstva, ki jih zveza pridobi, troši pregledno in v skladu z namenom. Pri tem starši mladoletnih članov v ničemer ne financirajo zveze, ampak plačajo svoje stroške potovanj in bivanj, ko spremljajo svoje otroke. Mladim tekmovalcem pa zveza v okviru možnosti in na osnovi sprejetih kriterijev prioritet krije stroške. O porabi sredstev poroča pristojnim organom zveze, financerjem sredstev iz javnih virov, letna poročila oziroma zaključni računi pa so v skladu z zakonom tudi javno objavljeni. Trošenje sredstev iz javnih virov (ki mimogrede ne padejo kar tako od »države«, pač pa si jih mora zveza s kakovostnimi projekti izboriti na javnih natečajih in ob tem opraviti še vrsto nalog), kot tudi o njihovi porabi je podvrženo kontroli državnih organov, ki doslej pri tem niso odkrili nobenih nepravilnosti.

Kolikor nam je znano, ŠZS ne preiskujejo nobeni organi, ki jih navaja Igor Tisaj. Na nas se je obrnil le Inšpektorat RS za šolstvo in šport. Si pa seveda tega želimo, da bi tudi po tej poti zavrnili vse Tisajeve neutemeljene in lažne očitke, ki že povzročajo veliko škodo zlasti pri pridobivanju sponzorskih sredstev.

Menimo, da pri vsem skupaj ne gre toliko za željo po razčiščevanju, ampak prej za neke neuresničene osebne ambicije, za zavist ob uspešnem delu in dosežkih zveze ter poskus diskreditacije s strani tistih, ki niso dobili mandata na volilnem občnem zboru leta 2019, kjer so volitve organov potekale tajno. Že samo to pove, da laži gospoda Tisaja ne morejo služiti ničemur drugemu kot zlonamernemu blatenju vodstva ŠZS, ki ne more ostati nekaznovano.