20th Chess Festival Bled 99 - standings after Round 8



                       20.Sahovski festival Bled - OPEN A
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 8. kolu 
                             Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Sax Gyula                GM 2524 2546 HUN ZSD Maribor SK Piramida     7   29.5  39.5  2.20
            18.06.51        W+31 B+34 W+ 5 B=18 W+ 3 B= 2 W+11 W+15
  2. Kozul Zdenko             GM 2585 2593 CRO ZSD Maribor SK Piramida     6   31.0  42.0  0.64
            21.05.66        W+38 B+27 W+11 B- 3 W+ 6 W= 1 B= 5 W+13
  3. Romanishin Oleg M        GM 2572 2572 UKR                             5.5 30.0  41.0  0.70
            10.01.52        B+24 W+36 B+19 W+ 2 B- 1 W= 4 B=17 W= 5
  4. Beliavsky Alexandr       GM 2650 2641 SLO SD Ptuj                     5.5 30.0  38.5 -0.66
            17.12.53        W=12 B+51 W+10 B- 6 W+70 B= 3 W+21 B= 9
  5. Wilhelmi Christian       IM 2446 2446 GER Hamburger SK                5.5 28.5  37.5  1.34
            22.04.76        W+64 B+45 B- 1 W+24 W=14 B+19 W= 2 B= 3
  6. Sermek Drazen            GM 2540 2543 SLO SK Triglav Krsko            5.5 27.0  36.5  0.70
            30.01.69        W+54 B+42 W=18 W+ 4 B- 2 B-11 W+70 W+32
  7. Mikhalchishin Adrian     GM 2542 2527 SLO SD Ptuj                     5.5 27.0  35.0  0.30
            18.11.54        B+48 W=20 B=30 W+15 B=19 W=17 B=18 W+22
  8. Atalik Suat              GM 2593 2608 TUR SD AET Tolmin               5.5 26.5  35.5 -0.34
            10.10.64        B=43 W+29 B=15 W=20 B+36 W= 9 B=22 W+18
  9. Grischuk Alexander       IM 2482 2482 RUS                             5.5 26.5  35.0  1.34
            31.10.83        W+59 B=23 W=69 B=70 W+42 B= 8 W+25 W= 4
 10. Tratar Marko             IM 2450 2416 SLO ZSD Maribor SK Piramida     5.5 26.0  34.0  0.86
            20.05.74        B=29 W+39 B- 4 W+60 B=35 W=12 B+38 W+17
 11. Miroshnichenko Evgenij   IM 2500 2500 UKR Donetsk                     5   30.0  40.5  0.36
            28.12.78        B+44 W+35 B- 2 W+13 B=17 W+ 6 B- 1 W=12
 12. Staudner Oliver          FM 2353 2353 AUT Ottakring                   5   28.0  36.0  1.80
            16.10.70        B= 4 W=22 B+62 W=28 W=26 B=10 W+34 B=11
 13. Drei Andrea              FM 2349 2349 ITA Faenza                      5   27.5  34.5  1.80
             9.02.57        W+68 B=69 W=70 B-11 W+31 B+23 W+14 B- 2
 14. Farago Ivan              GM 2533 2500 HUN Ljubljanski SK              5   27.0  36.5 -0.60
             1.04.46        B+33 W=21 B=20 W+30 B= 5 W=18 B-13 W+37
 15. Zimmerman Yuri           IM 2374 2374 RUS Sztatisztika Budapest       5   26.0  35.5  0.50
             7.07.61        W+63 B+52 W= 8 B- 7 W=23 Bw69 W+33 B- 1
 16. Bojkovic Natasa         WGM 2424 2424 YUG                             5   22.0  29.0 -0.04
             3.09.71        B-60 W+61 B+48 W-19 B=24 W+43 B=28 W+33
 17. Sveshnikov Evgeny        GM 2563 2594 RUS Ljubljanski SK              4.5 29.0  38.5 -0.70
            11.02.50        W+37 B=70 W+23 B=21 W=11 B= 7 W= 3 B-10
 18. Grosar Aljosa            IM 2450 2436 SLO SK Nova Gorica              4.5 28.5  38.0  0.42
            23.11.67        B+61 W+60 B= 6 W= 1 W=21 B=14 W= 7 B- 8
 19. Pavasovic Dusko          IM 2502 2491 SLO SK Triglav Krsko            4.5 28.5  37.0 -0.46
            15.10.76        W+47 B+53 W- 3 B+16 W= 7 W- 5 B=20 B=26
 20. Gustafsson Jan              2416 2416 GER Hamburger SK                4.5 28.0  35.0  1.06
            25.06.79        W+67 B= 7 W=14 B= 8 W=69 B=34 W=19 B=25
 21. Zheliandinov Viktor       M 2402 2402 UKR SD Ptuj                     4.5 27.5  37.0  1.22
            17.03.35        W+41 B=14 W+25 W=17 B=18 W=22 B- 4 W=28
 22. Krivoshey Sergei         IM 2451 2451 UKR Banik Prievidza             4.5 26.5  35.0 -0.06
            23.05.71        W=51 B=12 W+37 B=34 W+46 B=21 W= 8 B- 7
 23. Savanovic Aleksandar     FM 2435 2435 YUG Jedinstvo                   4.5 26.0  33.5 -0.06
             3.03.73        B+66 W= 9 B-17 W+29 B=15 W-13 B=35 W+43
 24. Kosteniuk Alexandra     WGM 2329 2329 RUS                             4.5 25.5  34.0  0.56
            23.04.84        W- 3 B+58 W+27 B- 5 W=16 B-70 W+51 Bw54
 25. Cebalo Miso              GM 2511 2490 CRO SK Kovinar Maribor          4.5 24.5  33.5 -1.10
             6.02.45        B=39 W+43 B-21 W=33 B+48 W+35 B- 9 W=20
 26. Rukavina Josip           IM 2426 2426 CRO Maestral                    4.5 24.0  32.5 -0.78
            29.10.42        B-45 W=40 B+44 W+39 B=12 W=38 B=37 W=19
 27. Balinov Ilija               2434 2434 BUL                             4.5 23.5  32.0 -0.70
            28.07.66        B+55 W- 2 B-24 W+45 B-33 W+61 B+39 W=30
 28. Kovacevic Blazimir       FM 2429 2415 CRO Slavonska banka             4.5 23.5  31.5 -0.78
            16.10.75        W=57 B=56 W+53 B=12 W=34 B=37 W=16 B=21
 29. Osterman Rudi            FM 2376 2361 SLO SK Kovinar Maribor          4.5 23.5  30.0 -0.06
            21.07.46        W=10 B- 8 W+68 B-23 W=44 B=51 W+49 B+42
 30. Podlesnik Bogdan         IM 2409 2425 SLO SD AET Tolmin               4.5 23.0  31.5 -0.46
             1.07.61        W=56 B+57 W= 7 B-14 W+52 B-33 W+44 B=27
 31. Bozanic Ivica            FM 2305 2305 CRO                             4.5 22.0  31.0  0.34
            17.05.63        B- 1 W-62 B+65 W+50 B-13 W+45 B=36 W+46
 32. Filipovic Branko         IM 2434 2434 YUG Fruktona                    4.5 21.0  28.5 -0.70
             6.10.57        W-53 B+64 W=54 B-46 W+47 B+40 W+42 B- 6
 33. Brumen Dinko             FM 2309 2341 CRO SK Triglav Krsko            4   27.0  35.5  1.04
            24.06.71        W-14 B+41 W=42 B=25 W+27 W+30 B-15 B-16
 34. Jukic Branimir           IM 2378 2378 CRO Mursa Osijek                4   26.0  35.5 -0.40
             1.12.71        B+62 W- 1 B+49 W=22 B=28 W=20 B-12 W=38
 35. Lekic Dusan                 2381 2381 YUG Mimoza Tivat                4   26.0  34.5 -0.32
           24.4.1969        W+49 B-11 W+56 B=69 W=10 B-25 W=23 B=41
 36. Soln Primoz              FM 2425 2419 SLO Ljubljanski SK              4   24.0  32.5 -1.36
            12.11.78        W+58 B- 3 W+45 B=52 W- 8 B=49 W=31 B=40
 37. Basagic Zlatko           IM 2316 2345 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   4   23.5  30.5  0.72
            18.12.47        B-17 W+65 B-22 W+55 B+61 W=28 W=26 B-14
 38. Krstic Uros                 2332 2332 CRO Casino International        4   23.0  32.0  0.00
             1.08.77        B- 2 W+55 W-52 B+53 W+51 B=26 W-10 B=34
 39. Wiley Tom E.                2280 2280 ENG                             4   23.0  31.0  0.88
            13.10.63        W=25 B-10 W+57 B-26 W+60 B=46 W-27 B+55
 40. Dobrotka Martin             2231 2231 SVK Banik Prievidza             4   23.0  30.5  1.12
            11.04.68        W-69 B=26 W-47 B+57 B+54 W-32 B+52 W=36
 41. Sebenik Matej            MK 2154 2172 SLO Ljubljanski SK              4   20.5  27.0  1.52
            28.08.83        B-21 W-33 B-55 B+58 W+64 W+57 B=46 W=35
 42. Mazi Leon                FM 2405 2373 SLO SK Branik Maribor           3.5 25.5  34.0 -1.14
            17.04.59        B+50 W- 6 B=33 W+54 B- 9 W+52 B-32 W-29
 43. Armanda Ivica               2337 2337 CRO HPT-TKC Split               3.5 24.0  32.5 -0.42
            23.10.73        W= 8 B-25 W=51 B+47 W=49 B-16 W+56 B-23
 44. Illijin Nebojsa          IM 2252 2221 ROM SD Murka Lesce              3.5 24.0  31.0  0.46
            23.06.42        W-11 B=47 W-26 B+64 B=29 W+48 B-30 W=50
 45. Grosar Kiti             WIM 2214 2177 SLO SK Nova Gorica              3.5 23.5  30.0  0.78
            24.02.76        W+26 W- 5 B-36 B-27 W+68 B-31 W+61 B=47
 46. Jelen Igor               IM 2389 2422 SLO Ljubljanski SK              3.5 22.5  29.0 -1.78
            13.07.72        B-52 W+66 B=60 W+32 B-22 W=39 W=41 B-31
 47. Steiner Darko            FM 2266 2211 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3.5 22.5  29.0 -0.26
            16.10.53        B-19 W=44 B+40 W-43 B-32 W+65 B=50 W=45
 48. Ankerst Mihael           FM 2316 2210 SLO Ljubljanski SK              3.5 21.5  28.5 -0.50
            28.06.72        W- 7 B+67 W-16 B+56 W-25 B-44 W=53 B+60
 49. Cehic Goran                 2125 2125 CRO Ericsson Zagreb             3.5 21.5  28.0  1.42
             5.04.69        B-35 B+59 W-34 W+66 B=43 W=36 B-29 W=52
 50. Licina Anita            WIM 2173 2108 SLO SD Ptuj                     3.5 20.0  27.5  0.62
            27.09.72        W-42 B-54 W+59 B-31 W+53 B=56 W=47 B=44
 51. Praznik Niko             MK 2229 2210 SLO SD Vrhnika                  3   23.5  31.5  0.20
             8.02.79        B=22 W- 4 B=43 W+62 B-38 W=29 B-24 W=53
 52. Kamaryt Thomas              2129 2129 AUT Ottakring Wien              3   23.5  31.5  1.16
            19.02.68        W+46 W-15 B+38 W=36 B-30 B-42 W-40 B=49
 53. Susnik Matej             MK 2222 2171 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3   23.0  30.5  0.20
            25.11.68        B+32 W-19 B-28 W-38 B-50 W+58 B=48 B=51
 54. Lazovic Gordan           FM 2311 2283 CRO SD Novo mesto               3   22.0  29.5 -0.43
             6.11.63        B- 6 W+50 B=32 B-42 W-40 W=55 B+66 Wl24
 55. Susak Zeljko             MK 2220 2220 CRO HPT-TKC Split               3   22.0  29.0 -0.44
            20.12.59        W-27 B-38 W+41 B-37 W=62 B=54 B+59 W-39
 56. Kolar Srecko             FM 2175 2162 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   3   21.5  28.0  0.28
            10.06.54        B=30 W=28 B-35 W-48 B+66 W=50 B-43 W=62
 57. Praznik Anton            FM 2217 2201 SLO SD Vrhnika                  3   21.0  27.5 -0.68
            29.08.49        B=28 W-30 B-39 W-40 W+63 B-41 B=64 W+65
 58. Waller Helmut            FM 2213 2213 AUT Donau                       3   17.0  22.0 -0.68
            26.09.26        B-36 W-24 B-61 W-41 B+67 B-53 W+68 W+64
 59. Kecic Stevan             MK 2240 2218 SLO SD Murka Lesce              3   16.5  23.5 -1.16
            16.05.62        B- 9 W-49 B-50 W+67 B=65 B=60 W-55 W+66
 60. Hanko Pavol                 2212 2212 SVK Banik Prievidza             2.5 23.5  31.0 -0.14
            30.12.53        W+16 B-18 W=46 B-10 B-39 W=59 B=65 W-48
 61. Kragelj Igor             FM 2225 2187 SLO Ljubljanski SK              2.5 22.0  28.0 -0.86
             6.09.73        W-18 B-16 W+58 B+68 W-37 B-27 B-45 W=63
 62. Ipavec Petra            WFM 2091 2096 SLO Ljubljanski SK              2.5 20.0  27.0  0.10
            29.09.76        W-34 B+31 W-12 B-51 B=55 W-66 W=63 B=56
 63. Machin Giovillavne          2069 2069 FRA Cannes Echecs               2.5 13.5  19.0 -0.06
             1.07.84        B-15 B-68 W=64 W-65 B-57 W+67 B=62 B=61
 64. Demidenko Stanislav         2223 2223 UKR Donetsk                     2   20.5  27.0 -1.84
            27.07.78        B- 5 W-32 B=63 W-44 B-41 B+68 W=57 B-58
 65. Zinani Alessandro           2178 2178 ITA                             2   20.0  27.0 -1.12
            19.02.65        W-70 B-37 W-31 B+63 W=59 B-47 W=60 B-57
 66. Leskiewicz Maksymilian      2223 2223 AUS                             2   19.5  25.5 -1.76
            16.11.79        W-23 B-46 W+67 B-49 W-56 B+62 W-54 B-59
 67. Semrl Marjan             MK 2206 2127 SLO SD AET Tolmin               2   17.5  23.0 -2.29
            18.07.54        B-20 W-48 B-66 B-59 W-58 B-63 Bw69 W+68
 68. Starc Christian             2126 2126 AUT Post-PSV-Klagenfurt         1   18.0  24.5 -1.80
            12.03.70        B-13 W+63 B-29 W-61 B-45 W-64 B-58 B-67
 69. Maric Alisa             WGM 2481 2481 YUG                                   ODSTOPIL -0.25
            10.01.70        B+40 W=13 B= 9 W=35 B=20 Wl15 Wl67 B  0
 70. Sale Srdjan              IM 2415 2415 CRO Pula                              ODSTOPIL  0.28
            15.09.63        B+65 W=17 B=13 W= 9 B- 4 W+24 B- 6 B  0
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h/20+30 min Datoteka: C:DjBLEDDjBL99A


                       20.Sahovski festival Bled - OPEN B
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 8. kolu 
                           Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Jovanovic Zoran        MK 2268 2268 CRO Mursa Osijek                7.5 29.0  38.0  1.82
             7.06.79        B+46 W+44 B=15 W+ 7 B+14 W+13 B+12 W+ 8
  2. Medak Bojan            MK 2163 2163 CRO Mursa Osijek                6.5 26.5  34.0  0.98
            11.04.78        B-12 W+65 B+64 W+23 B= 7 W+25 B+13 W+14
  3. Klemencic Gorazd       MK 2230 2211 SLO ZSD Maribor SK Piramida     6   29.0  38.0 -0.16
            13.08.46        B=48 W+26 B=39 W+21 B= 6 W+ 7 B= 5 W+19
  4. Srebrnic Vojko         MK 2248 2235 SLO SK Nova Gorica              6   27.0  36.0 -0.08
             7.12.48        B=26 W+51 B+47 W+15 B=13 W+35 B- 8 W+12
  5. Loviscek Matjaz         I      1775 SLO SK Nova Gorica              5.5 30.0  39.0  3.82
            24.05.84        B-29 W+38 B+58 B+18 W+10 B= 9 W= 3 B= 6
  6. Borisek Jure           MK 2127 2037 SLO SK Nova Gorica              5.5 30.0  38.0  1.34
            27.07.86        B+69 W+21 B=14 B+17 W= 3 W-12 B+16 W= 5
  7. Krivec Jana           WFM 2161 2143 SLO SK Nova Gorica              5.5 29.0  38.5  1.02
            30.05.80        W+71 B+63 W+16 B- 1 W= 2 B- 3 W+28 B+20
  8. Jakovljevic Vlado      FM 2296 2296 YUG Barajevo                    5.5 28.0  37.5 -0.42
            12.02.75        W+34 B-16 W+49 B=35 W+63 B+17 W+ 4 B- 1
  9. Srebrnic Ana          WMK 2118 1937 SLO SK Nova Gorica              5.5 28.0  36.0  2.38
            20.02.84        B+62 W+36 B-13 W+27 B+43 W= 5 B=14 B=10
 10. Kovacic Peter          MK 2203 2170 SLO SS Tomo Zupan Kranj         5.5 25.5  34.5 -0.66
            17.10.77        B+38 W=47 B+48 W=12 B- 5 W+43 B+35 W= 9
 11. Sucher Johannes           2187 2187 AUT                             5.5 21.5  28.5 -0.96
            14.08.66        W-18 B+66 W-63 B+56 W+48 B+40 W=20 Bw31
 12. Bratovic Blaz           I      1907 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   5   33.0  44.0  3.32
            18.05.85        W+ 2 B+59 W=19 B=10 W+20 B+ 6 W- 1 B- 4
 13. Gruskovnjak Tomislav   MK 2222 2150 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   5   32.0  43.0  0.44
            23.08.74        W+25 B+43 W+ 9 B+20 W= 4 B- 1 W- 2 B=17
 14. Ivacic Vladimir         M 2261 2213 SLO SD Napredek Domzale         5   31.0  42.0 -0.44
            22.06.36        W+45 B+37 W= 6 B+19 W- 1 B+28 W= 9 B- 2
 15. Trebusak Anton         MK 2129 2066 SLO SK Komenda                  5   29.0  39.0  0.12
             2.05.46        W+66 B+18 W= 1 B- 4 W=25 B=27 W=34 B+40
 16. Kozamernik Janez       MK 2103 2025 SLO SD Murka Lesce              5   27.5  34.5  0.84
             1.07.75        B+73 W+ 8 B- 7 W+24 B-35 W+44 W- 6 B+25
 17. Rezonja Stefan         MK 2158 2077 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   5   27.0  34.0  0.60
            30.10.35        B=52 W+72 B+22 W- 6 B+36 W- 8 B+21 W=13
 18. Jovan Romuald          MK      1918 SLO SD SIMP Radovljica          5   26.0  35.0  2.20
            17.04.32        B+11 W-15 B+29 W- 5 B-44 W+38 B+43 W+35
 19. Ciglic Boris           MK 2143 2136 SLO SD Murka Lesce              5   26.0  34.0 -0.52
             9.12.46        B+68 W+58 B=12 W-14 B=22 W+39 W+23 B- 3
 20. Mikac Tomaz            FM 2188 2103 SLO SD Vrhnika                  4.5 27.0  35.0 -0.22
             8.04.59        B+64 W+29 B+23 W-13 B-12 W+58 B=11 W- 7
 21. Rodman Franc           MK      2124 SLO SD Jesenice                 4.5 26.5  36.0 -1.02
            13.04.61        W+32 B- 6 W+31 B- 3 W=49 B+48 W-17 W+50
 22. Krasevec Viktor        MK 2026 2000 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   4.5 26.5  34.5  0.10
            23.07.32        B+60 W=30 W-17 B+37 W=19 B-23 B+39 W=24
 23. Czap Bernard            I      2055 GER TSV Unterhaching            4.5 26.5  34.5 -0.62
           23.4.1970        W+70 B+24 W-20 B- 2 W+53 W+22 B-19 B=26
 24. Zwanepol Johan        III      1700 NED SK Groningen                4.5 25.5  34.0  3.14
          15.11.1936        W+49 W-23 B+32 B-16 W+37 B-31 W+53 B=22
 25. Jansa Andrej            I      1962 SLO SD Kocevje                  4.5 25.0  34.5  1.22
            22.05.78        B-13 W+60 B+61 W+44 B=15 B- 2 W+46 W-16
 26. Srebrnic Marko          I      1778 SLO SK Nova Gorica              4.5 25.0  34.0  2.34
            15.06.87        W= 4 B- 3 W-54 B+41 W+50 B=46 B+58 W=23
 27. Sivic Klemen           II      1773 SLO SK Borovnica                4.5 25.0  33.0  3.10
             3.10.83        W-37 B+34 W+42 B- 9 B+64 W=15 B+36 Wl65
 28. Raspor Gregor          MK      2032 SLO SD AET Tolmin               4.5 25.0  32.0  0.42
           19.9.1968        B-51 W+73 B+33 W=36 B+30 W-14 B- 7 W+47
 29. Zvan Ziga              MK 2086 2070 SLO SS Tomo Zupan Kranj         4.5 24.5  33.5 -1.50
             2.11.81        W+ 5 B-20 W-18 B=50 W+51 B=45 W+55 B=34
 30. Saradjen Janko         MK 2198 2106 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   4.5 23.0  30.0 -0.54
            25.02.43        W+56 B=22 W=35 B=63 W-28 B+49 W-31 B+45
 31. Gallob Josef            I      1873 AUT Finkenstein                 4.5 22.5  29.0  1.63
           17.3.1933        B-58 W+69 B-21 W+52 B=46 W+24 B+30 Wl11
 32. Jernej Simon          III      1701 SLO SD Lipa Sentjur             4.5 22.0  28.0  2.50
             3.08.82        B-21 W+70 W-24 B-45 W+42 B=53 W+49 B+60
 33. Vikulov Alexander         2144 2144 RUS                             4.5 21.0  28.0 -1.66
            14.04.50        W+54 B-35 W-28 B-40 W+62 B+66 W=45 B+56
 34. Cerar Alojz             I      2002 SLO SK Zagorje ob Savi          4.5 21.0  28.0 -0.38
             6.05.51        B- 8 W-27 B=65 W+73 B+72 W+59 B=15 W=29
 35. Kobe Uros               I      2063 SLO SD Stari trg ob Kolpi       4   30.0  39.5  0.16
             3.08.75        B+57 W+33 B=30 W= 8 W+16 B- 4 W-10 B-18
 36. Jeraj Zlatko           MK 2125 2103 SLO SK Kranj-Stari Mayr         4   26.0  33.5 -1.68
            24.08.57        W+40 B- 9 W+45 B=28 W-17 B+63 W-27 B=41
 37. Haas Hans               I 2080 2080 AUT SK Amstetten                4   25.0  32.5 -2.08
            12.08.41        B+27 W-14 B=57 W-22 B-24 W+51 B+64 W=38
 38. Juhant Igor             I      1927 SLO SK Komenda                  4   25.0  32.5 -0.56
            26.03.66        W-10 B- 5 W+55 B=51 W+57 B-18 W+63 B=37
 39. Kocevar Leopold         I      1838 SLO SK Grosuplje                4   23.5  32.0  1.60
            23.05.57        W=53 B+50 W= 3 B-43 W+67 B-19 W-22 B+59
 40. Grobelsek Ana          WI      1850 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   4   23.5  30.5  2.08
            14.04.81        B-36 W-61 B+69 W+33 B+47 W-11 B+44 W-15
 41. Nadj Aleksander         I      1818 SLO SD Napredek Domzale         4   18.0  24.0  0.08
            18.07.85        B-44 W=46 B-72 W-26 B+73 W+65 B+57 W=36
 42. Homan Alojz             I      2017 SLO SK Primskovo Kranj          4   17.5  24.0 -2.24
            12.03.51        B=65 W=52 B-27 W-64 B-32 W+70 B+68 W+58
 43. Trtanj Tina               2074 2074 CRO SK Maestral                 3.5 26.5  34.5 -2.10
             6.06.80        B+67 W-13 B+51 W+39 W- 9 B-10 W-18 B=52
 44. Skok Joze              MK 2117 2070 SLO SD Napredek Domzale         3.5 26.0  37.0 -1.62
            19.02.49        W+41 B- 1 W+56 B-25 W+18 B-16 W-40 B=46
 45. Stubljar Andrej        MK      1995 SLO SD Stari trg ob Kolpi       3.5 25.5  33.0 -0.34
            30.01.69        B-14 W+67 B-36 W+32 B=59 W=29 B=33 W-30
 46. Balabaev Farit          I      2000 KAZ                             3.5 25.0  34.0 -1.70
            5.9.1946        W- 1 B=41 W=50 B+70 W=31 W=26 B-25 W=44
 47. Prestrl Jozef          MK 2077 1979 SLO SD SIMP Radovljica          3.5 24.5  33.0 -0.82
            24.01.40        W+55 B=10 W- 4 B=54 W-40 B+67 W=56 B-28
 48. Ravnik Franc           MK      1987 SLO SD Jesenice                 3.5 24.5  32.0 -0.42
            11.07.42        W= 3 B+53 W-10 W+72 B-11 W-21 B-50 B+66
 49. Bozic Anton            MK      2113 SLO SK Komenda                  3.5 23.0  30.5 -2.34
            16.07.42        B-24 W+62 B- 8 W+68 B=21 W-30 B-32 W+67
 50. Cetina Klemen         III      1715 SLO SD Lipa Sentjur             3.5 23.0  29.0  1.74
             3.06.86        B=72 W-39 B=46 W=29 B-26 W+61 W+48 B-21
 51. Zorko Jure             II      1589 SLO SD Vrhnika                  3.5 22.5  30.0  2.46
             4.08.88        W+28 B- 4 W-43 W=38 B-29 B-37 W+73 B+69
 52. Golja Milan             I      1896 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3.5 22.5  29.5 -0.18
            13.03.52        W=17 B=42 W-59 B-31 W+60 B-55 W+69 W=43
 53. Kutin Dusan             I      2019 SLO SK Grosuplje                3.5 22.5  29.0 -2.34
            19.10.48        B=39 W-48 B=68 W+57 B-23 W=32 B-24 W+64
 54. Hasberger Walter        I      1870 AUT Admira Villach              3.5 20.5  27.0  0.06
            9.8.1939        B-33 W=68 B+26 W=47 B-58 W=64 B=59 W=55
 55. Regatschnig Horst       I      1772 AUT Admira Villach              3.5 20.0  27.0  1.34
           26.7.1939        B-47 W-64 B-38 W+71 B+61 W+52 B-29 B=54
 56. Panic Branko            I      1926 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3.5 20.0  26.5 -0.18
            30.08.80        B-30 W+74 B-44 W-11 B+65 W+68 B=47 W-33
 57. Lenic Luka             II      1637 SLO SD Napredek Domzale         3.5 20.0  25.5  2.14
            13.05.88        W-35 B+71 W=37 B-53 B-38 W+72 W-41 B+63
 58. Rabic Drago             I      1888 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3   26.5  35.0 -0.76
            26.10.49        W+31 B-19 W- 5 B+60 W+54 B-20 W-26 B-42
 59. Antoniacci Riccardo     I      2000 ITA Rimini                      3   22.5  30.5 -1.13
                            B+61 W-12 B+52 Bl62 W=45 B-34 W=54 W-39
 60. Turuncic Bojan        III      1703 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   3   20.0  26.0  0.44
            17.09.60        W-22 B-25 B+62 W-58 B-52 W+74 B+72 W-32
 61. Grom Waldemar             2029 2029 AUT Finkenstein                 3   18.5  25.0 -3.08
             1.03.40        W-59 B+40 W-25 B-67 W-55 B-50 B+65 W+68
 62. Kamensek Ivan          II      1850 SLO                             3   18.0  25.0 -1.22
             21.1.47        W- 9 B-49 W-60 Ww59 B-33 B-69 W+70 B+73
 63. Peric Mijo             MK      2100 NED Caissa                      2.5 28.5  35.5 -2.28
            6.9.1946        Ww74 W- 7 B+11 W=30 B- 8 W-36 B-38 W-57
 64. Bulatovic Milorad       I      1919 SLO SK Yatras Ljubljana         2.5 24.5  34.5 -0.86
            11.06.53        W-20 B+55 W- 2 B+42 W-27 B=54 W-37 B-53
 65. Cvijic Zoran                   1527 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   2.5 22.5  31.5  0.66
             8.09.66        W=42 B- 2 W=34 B=66 W-56 B-41 W-61 Bw27
 66. Malqvist Halvard        I      1860 SWE Taby SK                     2.5 19.5  26.0 -1.26
            2.3.1970        B-15 W-11 B=73 W=65 B+70 W-33 B=67 W-48
 67. Lund Henrik             I      1740 SWE Taby                        2.5 19.5  25.0  0.58
           1.11.1972        W-43 B-45 B+74 W+61 B-39 W-47 W=66 B-49
 68. Ristov Tase             I      1868 SLO SK Sava Kranj               2   21.0  27.5 -0.88
            29.09.50        W-19 B=54 W=53 B-49 W+74 B-56 W-42 B-61
 69. Buha Drago             MK      1856 SLO SD SIMP Radovljica          2   20.5  27.5 -2.24
            30.10.49        W- 6 B-31 W-40 B-74 B+71 W+62 B-52 W-51
 70. Skrlep Nejc           III      1601 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2   20.5  26.5 -0.33
             3.06.86        B-23 B-32 Bw71 W-46 W-66 B-42 B-62 W+74
 71. Grasselli Luka          I      1897 SLO                             2   15.5  22.5 -2.48
          20.10.1977        B- 7 W-57 Wl70 B-55 W-69 W-73 B+74 W+72
 72. Mar Karmen            WII 2058 1686 SLO SK Triglav Krsko            1.5 22.0  29.5 -0.74
            14.07.87        W=50 B-17 W+41 B-48 W-34 B-57 W-60 B-71
 73. Orel Karmen            WI      1806 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5 21.5  29.0 -1.62
             6.01.84        W-16 B-28 W=66 B-34 W-41 B+71 B-51 W-62
 74. Grcar Janez           III      1685 SLO SK Zagorje ob Savi          1   15.0  20.5 -1.38
             6.10.42        Bl63 B-56 W-67 W+69 B-68 B-60 W-71 B-70
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h/20+30 min Datoteka: C:DjBLEDDjBL99B


                     20. Sahovski festival Bled - seniorji
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 8. kolu 
                          Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Bykhovsky Anatoly A   IM 2415 2415 RUS                             8   27.0  36.0  1.04
           30.4.1934        W+ 2 B+ 9 W+ 4 B+ 3 W+11 W+ 5 B+13 W+ 6
  2. Schild Herbert        MK 2034 2034 AUT Polizei Wien                5.5 27.5  39.0  1.50
             9.11.29        B- 1 W+ 8 B+13 B+ 9 W+ 4 W+ 6 B= 5 B- 3
  3. Marjanovic Slavko     MK 2038 1918 SLO SK Yatras Ljubljana         5   27.0  39.0  0.84
             7.04.34        B= 8 W+10 B+11 W- 1 B- 5 W+12 B= 7 W+ 2
  4. Bohak Janko           MK 2189 2181 SLO SD Ptuj                     5   26.0  37.5 -0.52
            17.11.35        B+14 W+13 B- 1 W+ 5 B- 2 W+10 B- 6 W+ 9
  5. Tavcar Rado           MK 2150 1989 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   4.5 28.0  39.0  0.34
           25.6.1930        B=10 W+15 W+ 6 B- 4 W+ 3 B- 1 W= 2 B=12
  6. Piber Vinko           MK 2063 1989 SLO SD Napredek Domzale         4.5 25.5  34.5  0.74
             5.04.36        W+17 W=11 B- 5 B+16 W+ 9 B- 2 W+ 4 B- 1
  7. Vidali Joze           II      1730 SLO SD Murka Lesce              4.5 20.5  26.5  1.94
            30.10.36        W- 9 B=16 B=10 W-13 W+17 B+14 W= 3 B+15
  8. Bizjak Janez          IV      1500 SLO SD Napredek Domzale         4.5 18.5  25.0  2.98
            27.10.39        W= 3 B- 2 W=16 B=17 B=14 W+18 B=15 W+13
  9. Nikolic Stanko        MK 2122 1986 SLO SK Yatras Ljubljana         4   26.5  37.0  0.08
            30.09.39        B+ 7 W- 1 B+15 W- 2 B- 6 B+16 W+11 B- 4
 10. Ivelja Vojislav        I      1839 SLO SD Jesenice                 4   24.0  30.0  0.24
             9.05.34        W= 5 B- 3 W= 7 B+18 W=12 B- 4 W+16 B=14
 11. Mali Slavko           MK 2155 2042 SLO SD Murka Lesce              4   23.5  32.5 -0.88
            29.01.37        W+16 B= 6 W- 3 B+12 B- 1 W=13 B- 9 B+18
 12. Banic Stanko           I      1739 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   4   20.5  26.5  1.28
            22.11.13        B-13 W+17 B+14 W-11 B=10 B- 3 W+18 W= 5
 13. Beszterczey Laszlo    MK 2134 2134 HUN FOT                         3.5 27.5  38.5 -2.18
            19.08.36        W+12 B- 4 W- 2 B+ 7 W+15 B=11 W- 1 B- 8
 14. Ursic Silvo           MK 2017 1922 SLO SD SIMP Radovljica          3.5 21.0  27.0 -2.34
             3.12.29        W- 4 B+18 W-12 B=15 W= 8 W- 7 B+17 W=10
 15. Kodric Zoran           I      1768 SLO SD Medvode                  3   21.0  26.5 -0.84
             6.07.27        W+18 B- 5 W- 9 W=14 B-13 B+17 W= 8 W- 7
 16. Pongrac Alojzija      WM      1872 SLO SD Murka Lesce              2.5 22.0  27.5 -2.62
            14.05.31        B-11 W= 7 B= 8 W- 6 B+18 W- 9 B-10 W=17
 17. Einspieler Antonija  III      1500 SLO Slov.sah.zveza Celovec      1   22.0  27.5 -0.68
            24.12.18        B- 6 B-12 W-18 W= 8 B- 7 W-15 W-14 B=16
 18. Fujs Stefan           IV      1521 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1   21.0  26.5 -0.76
             2.02.32        B-15 W-14 B+17 W-10 W-16 B- 8 B-12 W-11
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h Datoteka: C:DjBLEDDjBL99S


                     20.Sahovski festival Bled - juniorji 
                              Bled, 26.-28.3.1999

 Stanje po 6. kolu 
                       Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Zupevc Saso        II      1957 SLO SK Triglav Krsko            5   16.0  24.5  0.62
            19.01.84        B+13 W+11 B+ 7 W+ 6 B- 2 W+ 8
  2. Stajner Samo       II      2033 SLO SK Triglav Krsko            5   15.0  21.5  0.26
             6.09.87        B+40 W=12 B+24 W+ 5 W+ 1 B= 3
  3. Rozic Vesna       WII      1816 SLO SS Tomo Zupan Kranj         5   14.0  21.5  1.28
            23.03.87        B=19 W+26 B+12 W+ 7 B+ 6 W= 2
  4. Znidersic Sanja   WII      1750 SLO SK Triglav Krsko            5   12.0  18.5  1.46
            23.03.85        B+22 W+20 B- 6 W+25 W+17 B+12
  5. Orel Anze          II      1964 SLO SS Tomo Zupan Kranj         4.5 14.0  20.5 -0.24
            14.03.86        W+37 B=16 W+10 B- 2 W+14 B+13
  6. Ahmatovic Mirela  WII      1693 SLO SK Triglav Krsko            4   17.0  24.0  1.72
            18.01.86        B+36 W+ 8 W+ 4 B- 1 W- 3 B+17
  7. Skoberne Jure      II      1814 SLO SD AET Tolmin               4   14.0  21.0  0.22
            20.03.87        W+30 B+14 W- 1 B- 3 W+28 B+16
  8. Pavlic Luka        II      1860 SLO SD Napredek Domzale         4   13.5  19.0 -0.20
             7.03.86        W+39 B- 6 W+15 B+16 W+18 B- 1
  9. Pirc Bostjan      III      1798 SLO SS Tomo Zupan Kranj         4   13.0  20.0 -0.50
            25.06.86        W+23 B=27 W=16 B=14 W=10 B+21
 10. Justin Matic       II      1734 SLO SS Tomo Zupan Kranj         4   11.5  18.0  0.46
             3.03.87        B+34 W=24 B- 5 W+31 B= 9 W+19
 11. Zabret Rok        III      1675 SLO SD Napredek Domzale         4   11.0  17.0  1.36
            10.12.84        W+38 B- 1 W+30 B-17 W+20 B+18
 12. Wallner Thomas             1713 AUT Post SV/PSV Klagenfurt      3.5 16.0  24.0  0.05
           11.5.1984        W+21 B= 2 W- 3 B+15 Ww27 W- 4
 13. Mirjacic Tanja    WII      1628 SLO SD Trdnjava 1896 Lj         3.5 13.5  19.5  0.86
            27.01.86        W- 1 B+38 W+21 B=27 W+24 W- 5
 14. Sesic Miki                 1673 SLO O.s. Nove Fuzine            3.5 12.5  18.5  0.56
            17.04.85        B+35 W- 7 B+33 W= 9 B- 5 W+26
 15. Bilbija Saska     III      1501 SLO SD Trdnjava 1896 Lj         3.5 10.5  16.5  1.94
            20.12.89        B=25 W+32 B- 8 W-12 B+34 B+24
 16. Borisek Anze      III      1703 SLO Ljubljanski SK              3   14.5  21.5  0.30
            20.03.85        B+29 W= 5 B= 9 W- 8 B+26 W- 7
 17. Tomazin Primoz     IV      1808 SLO SK Triglav Krsko            3   14.0  21.5 -1.32
             6.07.88        B-24 W+22 B+19 W+11 B- 4 W- 6
 18. Mrak Ziga         III      1802 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3   12.5  18.5 -1.26
             6.08.88        B=31 W=19 B+29 W+20 B- 8 W-11
 19. Puric Ziga        III      1616 SLO OS Simon Jenko Kranj        3   12.0  18.5  0.84
             1.10.85        W= 3 B=18 W-17 B+33 W+37 B-10
 20. Bilbija Istok      IV      1648 SLO SD Trdnjava 1896 Lj         3   11.5  18.5 -0.06
            25.08.88        W+33 B- 4 W+28 B-18 B-11 W+31
 21. Peterlin Edi       IV      1500 SLO SK Komenda                  3   11.0  16.5  1.56
            10.08.87        B-12 W+40 B-13 W+32 B+25 W- 9
 22. Bartolic Miha              1503 SLO OS Mirana Jarca Ljubljana   3    9.0  15.0  0.96
           30.5.1987        W- 4 B-17 W+35 B-28 W+38 B+30
 23. Spendal Barbara            1531 SLO SD Murka Lesce              3    8.0  14.0  0.48
            24.12.87        B- 9 W-33 B+36 W=34 B=31 W+32
 24. Petrovic Nejc      IV      1603 SLO SD Murka Lesce              2.5 14.0  20.5  0.40
            16.07.87        W+17 B=10 W- 2 B+37 B-13 W-15
 25. Car Primoz        III      1736 SLO SK Komenda                  2.5 11.5  18.5 -1.88
            13.02.86        W=15 B+31 W=27 B- 4 W-21 B=28
 26. Kuster Matej      III      1500 SLO OS Simon Jenko Kranj        2.5 11.0  17.5  0.82
           24.3.1985        W+28 B- 3 W=37 B+30 W-16 B-14
 27. Tomek Christian            1500 AUT Post SV/PSV Klagenfurt      2.5 11.0  17.0  1.62
          16.10.1985        B+32 W= 9 B=25 W=13 Bl12 Wl40
 28. Hodzic Aljosa      IV      1575 SLO SD Murka Lesce              2.5 11.0  16.5 -0.14
            15.03.86        B-26 W+35 B-20 W+22 B- 7 W=25
 29. Brezovscek Vesna   IV      1500 SLO SD Napredek Domzale         2.5  7.5  11.0  0.52
             9.05.85        W-16 B+39 W-18 B-38 W=36 B+37
 30. Globocnik Uros     IV      1605 SLO SK Komenda                  2   12.0  17.5 -1.18
            17.03.88        B- 7 W+36 B-11 W-26 B+35 W-22
 31. Pavlic Nika                1553 SLO O.s. Domzale                2   11.5  17.0  0.02
            22.11.88        W=18 W-25 B+40 B-10 W=23 B-20
 32. Hocevar Filip      IV      1700 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   2   11.5  16.0 -2.50
            12.01.87        W-27 B-15 W+38 B-21 W+33 B-23
 33. Lavric Domen               1500 SLO OS Domzale                  2   11.0  15.0  0.08
          21.10.1986        B-20 B+23 W-14 W-19 B-32 W+39
 34. Finc Anja          IV      1500 SLO SK Grosuplje                2   10.0  14.5 -0.28
            25.02.89        W-10 B-37 W+39 B=23 W-15 B=36
 35. Dolenc Vid                 1500 SLO SD Murka Lesce              2   10.0  14.5 -1.00
            6.4.1986        W-14 B-28 B-22 Ww40 W-30 B+38
 36. Gorsic Jure                1500 SLO OS Mirana Jarca Ljubljana   2    9.5  14.0 -0.40
           31.7.1987        W- 6 B-30 W-23 B+39 B=29 W=34
 37. Skrlep Jaka       III      1637 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5 10.5  17.0 -1.68
            10.01.91        B- 5 W+34 B=26 W-24 B-19 W-29
 38. Petrovic Bojan             1500 SLO O.s. Nove Fuzine            1   11.0  16.5 -1.28
          14.10.1987        B-11 W-13 B-32 W+29 B-22 W-35
 39. Luzar Gasper       IV      1619 SLO SK Komenda                  1    9.0  15.0 -2.85
            10.08.88        B- 8 W-29 B-34 W-36 Bw40 B-33
 40. Vizin Ajda        III      1642 SLO SS Tomo Zupan Kranj               ODSTOPIL -1.32
            30.01.90        W- 2 B-21 W-31 Bl35 Wl39 Bl27
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Franc Poglajen
Igralni cas: 60 min Datoteka: C:DjBLEDDjBL99ML