20th Chess Festival Bled 99 - standings after Round 7


                       20.Sahovski festival Bled - OPEN A
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 7. kolu 
                             Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Sax Gyula                GM 2524 2546 HUN ZSD Maribor SK Piramida     6   22.5  31.0  1.87
            18.06.51        W+36 B+32 W+ 5 B=15 W+ 3 B= 2 W+ 9
  2. Kozul Zdenko             GM 2585 2593 CRO ZSD Maribor SK Piramida     5   23.0  32.5  0.45
            21.05.66        W+37 B+27 W+ 9 B- 3 W+10 W= 1 B= 5
  3. Romanishin Oleg M        GM 2572 2572 UKR                             5   22.0  31.5  0.94
            10.01.52        B+35 W+38 B+21 W+ 2 B- 1 W= 4 B=11
  4. Beliavsky Alexandr       GM 2650 2641 SLO SD Ptuj                     5   21.0  28.5 -0.46
            17.12.53        W=13 B+52 W+17 B-10 W+70 B= 3 W+20
  5. Wilhelmi Christian       IM 2446 2446 GER Hamburger SK                5   19.5  27.5  1.22
            22.04.76        W+60 B+48 B- 1 W+35 W=19 B+21 W= 2
  6. Grischuk Alexander       IM 2482 2482 RUS                             5   18.5  25.0  1.08
            31.10.83        W+64 B=31 W=69 B=70 W+33 B=14 W+24
  7. Drei Andrea              FM 2349 2349 ITA Faenza                      5   18.5  24.0  1.99
             9.02.57        W+67 B=69 W=70 B- 9 W+36 B+31 W+19
  8. Zimmerman Yuri           IM 2374 2374 RUS Sztatisztika Budapest       5   17.5  24.0  0.76
             7.07.61        W+66 B+53 W=14 B-12 W=31 Bw69 W+23
  9. Miroshnichenko Evgenij   IM 2500 2500 UKR Donetsk                     4.5 22.5  31.5  0.58
            28.12.78        B+47 W+34 B- 2 W+ 7 B=11 W+10 B- 1
 10. Sermek Drazen            GM 2540 2543 SLO SK Triglav Krsko            4.5 21.0  29.0  0.37
            30.01.69        W+45 B+33 W=15 W+ 4 B- 2 B- 9 W+70
 11. Sveshnikov Evgeny        GM 2563 2594 RUS Ljubljanski SK              4.5 20.5  29.0 -0.05
            11.02.50        W+25 B=70 W+31 B=20 W= 9 B=12 W= 3
 12. Mikhalchishin Adrian     GM 2542 2527 SLO SD Ptuj                     4.5 21.0  28.0 -0.05
            18.11.54        B+57 W=22 B=29 W+ 8 B=21 W=11 B=15
 13. Staudner Oliver          FM 2353 2353 AUT Ottakring                   4.5 20.5  27.5  1.56
            16.10.70        B= 4 W=16 B+62 W=28 W=26 B=17 W+32
 14. Atalik Suat              GM 2593 2608 TUR SD AET Tolmin               4.5 20.0  28.5 -0.68
            10.10.64        B=39 W+41 B= 8 W=22 B+38 W= 6 B=16
 15. Grosar Aljosa            IM 2450 2436 SLO SK Nova Gorica              4.5 19.5  27.5  0.79
            23.11.67        B+58 W+55 B=10 W= 1 W=20 B=19 W=12
 16. Krivoshey Sergei         IM 2451 2451 UKR Banik Prievidza             4.5 19.5  26.5  0.30
            23.05.71        W=52 B=13 W+25 B=32 W+42 B=20 W=14
 17. Tratar Marko             IM 2450 2416 SLO ZSD Maribor SK Piramida     4.5 18.0  25.5  0.23
            20.05.74        B=41 W+43 B- 4 W+55 B=34 W=13 B+37
 18. Filipovic Branko         IM 2434 2434 YUG Fruktona                    4.5 15.5  21.0 -0.33
             6.10.57        W-54 B+60 W=45 B-42 W+46 B+40 W+33
 19. Farago Ivan              GM 2533 2500 HUN Ljubljanski SK              4   21.5  30.5 -0.76
             1.04.46        B+23 W=20 B=22 W+29 B= 5 W=15 B- 7
 20. Zheliandinov Viktor       M 2402 2402 UKR SD Ptuj                     4   21.5  30.0  1.20
            17.03.35        W+44 B=19 W+24 W=11 B=15 W=16 B- 4
 21. Pavasovic Dusko          IM 2502 2491 SLO SK Triglav Krsko            4   20.5  28.0 -0.34
            15.10.76        W+46 B+54 W- 3 B+30 W=12 W- 5 B=22
 22. Gustafsson Jan              2416 2416 GER Hamburger SK                4   20.0  25.0  0.92
            25.06.79        W+68 B=12 W=19 B=14 W=69 B=32 W=21
 23. Brumen Dinko             FM 2309 2341 CRO SK Triglav Krsko            4   19.5  27.5  1.41
            24.06.71        W-19 B+44 W=33 B=24 W+27 W+29 B- 8
 24. Cebalo Miso              GM 2511 2490 CRO SK Kovinar Maribor          4   18.0  25.5 -0.90
             6.02.45        B=43 W+39 B-20 W=23 B+57 W+34 B- 6
 25. Basagic Zlatko           IM 2316 2345 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   4   17.5  24.0  0.92
            18.12.47        B-11 W+61 B-16 W+49 B+58 W=28 W=26
 26. Rukavina Josip           IM 2426 2426 CRO Maestral                    4   17.0  24.5 -0.83
            29.10.42        B-48 W=40 B+47 W+43 B=13 W=37 B=25
 27. Balinov Ilija               2434 2434 BUL                             4   16.5  23.5 -0.69
            28.07.66        B+49 W- 2 B-35 W+48 B-23 W+58 B+43
 28. Kovacevic Blazimir       FM 2429 2415 CRO Slavonska banka             4   16.5  23.0 -0.76
            16.10.75        W=59 B=56 W+54 B=13 W=32 B=25 W=30
 29. Podlesnik Bogdan         IM 2409 2425 SLO SD AET Tolmin               4   16.0  22.5 -0.48
             1.07.61        W=56 B+59 W=12 B-19 W+53 B-23 W+47
 30. Bojkovic Natasa         WGM 2424 2424 YUG                             4   16.0  22.0 -0.34
             3.09.71        B-55 W+58 B+57 W-21 B=35 W+39 B=28
 31. Savanovic Aleksandar     FM 2435 2435 YUG Jedinstvo                   3.5 21.0  28.0 -0.42
             3.03.73        B+63 W= 6 B-11 W+41 B= 8 W- 7 B=34
 32. Jukic Branimir           IM 2378 2378 CRO Mursa Osijek                3.5 20.0  28.0 -0.35
             1.12.71        B+62 W- 1 B+50 W=16 B=28 W=22 B-13
 33. Mazi Leon                FM 2405 2373 SLO SK Branik Maribor           3.5 19.0  26.5 -0.63
            17.04.59        B+51 W-10 B=23 W+45 B- 6 W+53 B-18
 34. Lekic Dusan                 2381 2381 YUG Mimoza Tivat                3.5 19.0  26.0  0.00
           24.4.1969        W+50 B- 9 W+56 B=69 W=17 B-24 W=31
 35. Kosteniuk Alexandra     WGM 2329 2329 RUS                             3.5 19.0  26.0  0.56
            23.04.84        W- 3 B+65 W+27 B- 5 W=30 B-70 W+52
 36. Bozanic Ivica            FM 2305 2305 CRO                             3.5 16.5  24.5 -0.28
            17.05.63        B- 1 W-62 B+61 W+51 B- 7 W+48 B=38
 37. Krstic Uros                 2332 2332 CRO Casino International        3.5 16.5  24.0 -0.07
             1.08.77        B- 2 W+49 W-53 B+54 W+52 B=26 W-17
 38. Soln Primoz              FM 2425 2419 SLO Ljubljanski SK              3.5 16.5  23.5 -1.12
            12.11.78        W+65 B- 3 W+48 B=53 W-14 B=50 W=36
 39. Armanda Ivica               2337 2337 CRO HPT-TKC Split               3.5 16.5  23.5 -0.07
            23.10.73        W=14 B-24 W=52 B+46 W=50 B-30 W+56
 40. Dobrotka Martin             2231 2231 SVK Banik Prievidza             3.5 16.5  23.0  0.91
            11.04.68        W-69 B=26 W-46 B+59 B+45 W-18 B+53
 41. Osterman Rudi            FM 2376 2361 SLO SK Kovinar Maribor          3.5 16.5  22.0 -0.56
            21.07.46        W=17 B-14 W+67 B-31 W=47 B=52 W+50
 42. Jelen Igor               IM 2389 2422 SLO Ljubljanski SK              3.5 16.0  22.5 -1.12
            13.07.72        B-53 W+63 B=55 W+18 B-16 W=43 W=44
 43. Wiley Tom E.                2280 2280 ENG                             3   18.0  24.5  0.41
            13.10.63        W=24 B-17 W+59 B-26 W+55 B=42 W-27
 44. Sebenik Matej            MK 2154 2172 SLO Ljubljanski SK              3.5 14.5  20.5  1.19
            28.08.83        B-20 W-23 B-49 B+65 W+60 W+59 B=42
 45. Lazovic Gordan           FM 2311 2283 CRO SD Novo mesto               3   17.5  24.0 -0.43
             6.11.63        B-10 W+51 B=18 B-33 W-40 W=49 B+63
 46. Steiner Darko            FM 2266 2211 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3   17.0  23.5 -0.15
            16.10.53        B-21 W=47 B+40 W-39 B-18 W+61 B=51
 47. Illijin Nebojsa          IM 2252 2221 ROM SD Murka Lesce              3   17.0  23.5  0.55
            23.06.42        W- 9 B=46 W-26 B+60 B=41 W+57 B-29
 48. Grosar Kiti             WIM 2214 2177 SLO SK Nova Gorica              3   17.0  23.0  0.69
            24.02.76        W+26 W- 5 B-38 B-27 W+67 B-36 W+58
 49. Susak Zeljko             MK 2220 2220 CRO HPT-TKC Split               3   16.0  22.0 -0.01
            20.12.59        W-27 B-37 W+44 B-25 W=62 B=45 B+64
 50. Cehic Goran                 2125 2125 CRO Ericsson Zagreb             3   16.0  21.5  1.39
             5.04.69        B-34 B+64 W-32 W+63 B=39 W=38 B-41
 51. Licina Anita            WIM 2173 2108 SLO SD Ptuj                     3   14.5  20.0  0.48
            27.09.72        W-33 B-45 W+64 B-36 W+54 B=56 W=46
 52. Praznik Niko             MK 2229 2210 SLO SD Vrhnika                  2.5 18.5  25.5  0.19
             8.02.79        B=16 W- 4 B=39 W+62 B-37 W=41 B-35
 53. Kamaryt Thomas              2129 2129 AUT Ottakring Wien              2.5 18.0  26.0  1.10
            19.02.68        W+42 W- 8 B+37 W=38 B-29 B-33 W-40
 54. Susnik Matej             MK 2222 2171 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5 17.0  23.5  0.12
            25.11.68        B+18 W-21 B-28 W-37 B-51 W+65 B=57
 55. Hanko Pavol                 2212 2212 SVK Banik Prievidza             2.5 17.0  23.5  0.26
            30.12.53        W+30 B-15 W=42 B-17 B-43 W=64 B=61
 56. Kolar Srecko             FM 2175 2162 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   2.5 16.5  22.5  0.40
            10.06.54        B=29 W=28 B-34 W-57 B+63 W=51 B-39
 57. Ankerst Mihael           FM 2316 2210 SLO Ljubljanski SK              2.5 16.0  21.0 -0.86
            28.06.72        W-12 B+68 W-30 B+56 W-24 B-47 W=54
 58. Kragelj Igor             FM 2225 2187 SLO Ljubljanski SK              2   17.0  22.5 -0.66
             6.09.73        W-15 B-30 W+65 B+67 W-25 B-27 B-48
 59. Praznik Anton            FM 2217 2201 SLO SD Vrhnika                  2   16.0  22.0 -1.15
            29.08.49        B=28 W-29 B-43 W-40 W+66 B-44 B=60
 60. Demidenko Stanislav         2223 2223 UKR Donetsk                     2   15.0  21.0 -1.29
            27.07.78        B- 5 W-18 B=66 W-47 B-44 B+67 W=59
 61. Zinani Alessandro           2178 2178 ITA                             2   14.5  20.5 -0.73
            19.02.65        W-70 B-25 W-36 B+66 W=64 B-46 W=55
 62. Ipavec Petra            WFM 2091 2096 SLO Ljubljanski SK              2   14.5  21.0  0.04
            29.09.76        W-32 B+36 W-13 B-52 B=49 W-63 W=66
 63. Leskiewicz Maksymilian      2223 2223 AUS                             2   14.0  18.0 -1.29
            16.11.79        W-31 B-42 W+68 B-50 W-56 B+62 W-45
 64. Kecic Stevan             MK 2240 2218 SLO SD Murka Lesce              2   13.5  19.0 -1.64
            16.05.62        B- 6 W-50 B-51 W+68 B=61 B=55 W-49
 65. Waller Helmut            FM 2213 2213 AUT Donau                       2   12.5  16.5 -1.22
            26.09.26        B-38 W-35 B-58 W-44 B+68 B-54 W+67
 66. Machin Giovillavne          2069 2069 FRA Cannes Echecs               2    9.0  14.0 -0.24
             1.07.84        B- 8 B-67 W=60 W-61 B-59 W+68 B=62
 67. Starc Christian             2126 2126 AUT Post-PSV-Klagenfurt         1   12.5  19.5 -1.45
            12.03.70        B- 7 W+66 B-41 W-58 B-48 W-60 B-65
 68. Semrl Marjan             MK 2206 2127 SLO SD AET Tolmin               1   11.5  17.5 -2.64
            18.07.54        B-22 W-57 B-63 B-64 W-65 B-66 Bw69
 69. Maric Alisa             WGM 2481 2481 YUG                                   ODSTOPIL -0.25
            10.01.70        B+40 W= 7 B= 6 W=34 B=22 Wl 8 Wl68
 70. Sale Srdjan              IM 2415 2415 CRO Pula                        3.5 22.5  29.5  0.28
            15.09.63        B+61 W=11 B= 7 W= 6 B- 4 W+35 B-10
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h/20+30 min Datoteka: C:DjBLEDDjBL99A


                       20.Sahovski festival Bled - OPEN B
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 7. kolu 
                           Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Jovanovic Zoran        MK 2268 2268 CRO Mursa Osijek                6.5 21.0  29.0  1.32
             7.06.79        B+47 W+46 B=21 W+14 B+ 5 W+13 B+ 4
  2. Medak Bojan            MK 2163 2163 CRO Mursa Osijek                5.5 20.0  26.5  0.46
            11.04.78        B- 4 W+69 B+58 W+24 B=14 W+18 B+13
  3. Jakovljevic Vlado      FM 2296 2296 YUG Barajevo                    5.5 19.0  26.0  0.11
            12.02.75        W+31 B-23 W+60 B=22 W+56 B+16 W+ 9
  4. Bratovic Blaz           I      1907 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   5   25.0  35.0  3.46
            18.05.85        W+ 2 B+50 W=12 B=11 W+15 B+ 6 W- 1
  5. Ivacic Vladimir         M 2261 2213 SLO SD Napredek Domzale         5   22.0  32.0  0.17
            22.06.36        W+35 B+36 W= 6 B+12 W- 1 B+38 W= 8
  6. Borisek Jure           MK 2127 2037 SLO SK Nova Gorica              5   22.0  29.0  1.71
            27.07.86        B+66 W+32 B= 5 B+16 W=10 W- 4 B+23
  7. Loviscek Matjaz         I      1775 SLO SK Nova Gorica              5   21.5  29.5  3.46
            24.05.84        B-27 W+39 B+45 B+25 W+11 B= 8 W=10
  8. Srebrnic Ana          WMK 2118 1937 SLO SK Nova Gorica              5   20.5  27.0  2.06
            20.02.84        B+68 W+33 B-13 W+17 B+48 W= 7 B= 5
  9. Srebrnic Vojko         MK 2248 2235 SLO SK Nova Gorica              5   20.0  28.0 -0.25
             7.12.48        B=28 W+59 B+34 W+21 B=13 W+22 B- 3
 10. Klemencic Gorazd       MK 2230 2211 SLO ZSD Maribor SK Piramida     5   20.0  27.5 -0.53
            13.08.46        B=57 W+28 B=49 W+32 B= 6 W+14 B= 7
 11. Kovacic Peter          MK 2203 2170 SLO SS Tomo Zupan Kranj         5   19.0  26.5 -0.32
            17.10.77        B+39 W=34 B+57 W= 4 B- 7 W+48 B+22
 12. Ciglic Boris           MK 2143 2136 SLO SD Murka Lesce              5   19.0  26.0 -0.04
             9.12.46        B+67 W+45 B= 4 W- 5 B=26 W+49 W+24
 13. Gruskovnjak Tomislav   MK 2222 2150 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   4.5 24.5  34.0  0.58
            23.08.74        W+18 B+48 W+ 8 B+15 W= 9 B- 1 W- 2
 14. Krivec Jana           WFM 2161 2143 SLO SK Nova Gorica              4.5 20.0  28.0  0.58
            30.05.80        W+74 B+56 W+23 B- 1 W= 2 B-10 W+38
 15. Mikac Tomaz            FM 2188 2103 SLO SD Vrhnika                  4.5 20.0  27.5  0.23
             8.04.59        B+58 W+27 B+24 W-13 B- 4 W+45 B=19
 16. Rezonja Stefan         MK 2158 2077 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   4.5 19.0  26.0  0.51
            30.10.35        B=51 W+70 B+26 W- 6 B+33 W- 3 B+32
 17. Sivic Klemen           II      1773 SLO SK Borovnica                4.5 18.0  25.5  3.10
             3.10.83        W-36 B+31 W+55 B- 8 B+58 W=21 B+33
 18. Jansa Andrej            I      1962 SLO SD Kocevje                  4.5 17.5  25.0  1.63
            22.05.78        B-13 W+54 B+65 W+46 B=21 B- 2 W+47
 19. Sucher Johannes           2187 2187 AUT                             4.5 16.5  23.0 -0.96
            14.08.66        W-25 B+64 W-56 B+43 W+57 B+30 W=15
 20. Gallob Josef            I      1873 AUT Finkenstein                 4.5 16.0  22.0  1.63
           17.3.1933        B-45 W+66 B-32 W+51 B=47 W+29 B+37
 21. Trebusak Anton         MK 2129 2066 SLO SK Komenda                  4   22.0  31.0 -0.13
             2.05.46        W+64 B+25 W= 1 B- 9 W=18 B=17 W=31
 22. Kobe Uros               I      2063 SLO SD Stari trg ob Kolpi       4   21.0  29.0  0.85
             3.08.75        B+62 W+40 B=37 W= 3 W+23 B- 9 W-11
 23. Kozamernik Janez       MK 2103 2025 SLO SD Murka Lesce              4   20.5  27.5  0.43
             1.07.75        B+71 W+ 3 B-14 W+29 B-22 W+46 W- 6
 24. Czap Bernard            I      2055 GER TSV Unterhaching            4   20.0  26.0 -0.27
           23.4.1970        W+72 B+29 W-15 B- 2 W+61 W+26 B-12
 25. Jovan Romuald          MK      1918 SLO SD SIMP Radovljica          4   19.0  27.0  1.48
            17.04.32        B+19 W-21 B+27 W- 7 B-46 W+39 B+48
 26. Krasevec Viktor        MK 2026 2000 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   4   18.5  26.5  0.50
            23.07.32        B+54 W=37 W-16 B+36 W=12 B-24 B+49
 27. Zvan Ziga              MK 2086 2070 SLO SS Tomo Zupan Kranj         4   18.5  26.0 -1.39
             2.11.81        W+ 7 B-15 W-25 B=42 W+59 B=35 W+53
 28. Srebrnic Marko          I      1778 SLO SK Nova Gorica              4   18.0  26.0  1.97
            15.06.87        W= 9 B-10 W-52 B+44 W+42 B=47 B+45
 29. Zwanepol Johan        III      1700 NED SK Groningen                4   17.5  24.5  2.74
          15.11.1936        W+60 W-24 B+41 B-23 W+36 B-20 W+61
 30. Grobelsek Ana          WI      1850 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   4   15.5  22.0  2.32
            14.04.81        B-33 W-65 B+66 W+40 B+34 W-19 B+46
 31. Cerar Alojz             I      2002 SLO SK Zagorje ob Savi          4   15.0  22.0 -0.48
             6.05.51        B- 3 W-17 B=69 W+71 B+70 W+50 B=21
 32. Rodman Franc           MK      2124 SLO SD Jesenice                 3.5 20.0  27.5 -1.12
            13.04.61        W+41 B- 6 W+20 B-10 W=60 B+57 W-16
 33. Jeraj Zlatko           MK 2125 2103 SLO SK Kranj-Stari Mayr         3.5 20.0  27.0 -1.26
            24.08.57        W+30 B- 8 W+35 B=38 W-16 B+56 W-17
 34. Prestrl Jozef          MK 2077 1979 SLO SD SIMP Radovljica          3.5 18.5  26.0 -0.42
            24.01.40        W+53 B=11 W- 9 B=52 W-30 B+63 W=43
 35. Stubljar Andrej        MK      1995 SLO SD Stari trg ob Kolpi       3.5 18.0  25.5  0.00
            30.01.69        B- 5 W+63 B-33 W+41 B=50 W=27 B=40
 36. Haas Hans               I 2080 2080 AUT SK Amstetten                3.5 17.5  25.0 -1.89
            12.08.41        B+17 W- 5 B=62 W-26 B-29 W+59 B+58
 37. Saradjen Janko         MK 2198 2106 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3.5 17.5  24.0 -0.84
            25.02.43        W+43 B=26 W=22 B=56 W-38 B+60 W-20
 38. Raspor Gregor          MK      2032 SLO SD AET Tolmin               3.5 17.5  24.0 -0.07
           19.9.1968        B-59 W+71 B+40 W=33 B+37 W- 5 B-14
 39. Juhant Igor             I      1927 SLO SK Komenda                  3.5 17.0  24.0 -0.70
            26.03.66        W-11 B- 7 W+53 B=59 W+62 B-25 W+56
 40. Vikulov Alexander         2144 2144 RUS                             3.5 16.5  22.0 -1.89
            14.04.50        W+52 B-22 W-38 B-30 W+68 B+64 W=35
 41. Jernej Simon          III      1701 SLO SD Lipa Sentjur             3.5 15.0  19.5  1.96
             3.08.82        B-32 W+72 W-29 B-35 W+55 B=61 W+60
 42. Cetina Klemen         III      1715 SLO SD Lipa Sentjur             3.5 14.5  20.0  1.75
             3.06.86        B=70 W-49 B=47 W=27 B-28 W+65 W+57
 43. Panic Branko            I      1926 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3.5 13.5  19.5  0.00
            30.08.80        B-37 W+73 B-46 W-19 B+69 W+67 B=34
 44. Nadj Aleksander         I      1818 SLO SD Napredek Domzale         3.5 11.5  17.0 -0.28
            18.07.85        B-46 W=47 B-70 W-28 B+71 W+69 B+62
 45. Rabic Drago             I      1888 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3   21.0  29.0 -0.50
            26.10.49        W+20 B-12 W- 7 B+54 W+52 B-15 W-28
 46. Skok Joze              MK 2117 2070 SLO SD Napredek Domzale         3   20.0  30.0 -1.48
            19.02.49        W+44 B- 1 W+43 B-18 W+25 B-23 W-30
 47. Balabaev Farit          I      2000 KAZ                             3   20.0  27.0 -1.76
            5.9.1946        W- 1 B=44 W=42 B+72 W=20 W=28 B-18
 48. Trtanj Tina               2074 2074 CRO SK Maestral                 3   19.0  26.5 -1.90
             6.06.80        B+63 W-13 B+59 W+49 W- 8 B-11 W-25
 49. Kocevar Leopold         I      1838 SLO SK Grosuplje                3   18.0  25.5  0.83
            23.05.57        W=61 B+42 W=10 B-48 W+63 B-12 W-26
 50. Antoniacci Riccardo     I      2000 ITA Rimini                      3   16.5  23.5 -0.42
                            B+65 W- 4 B+51 Bl68 W=35 B-31 W=52
 51. Golja Milan             I      1896 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3   16.5  23.0 -0.43
            13.03.52        W=16 B=55 W-50 B-20 W+54 B-53 W+66
 52. Hasberger Walter        I      1870 AUT Admira Villach              3   15.5  21.5  0.20
            9.8.1939        B-40 W=67 B+28 W=34 B-45 W=58 B=50
 53. Regatschnig Horst       I      1772 AUT Admira Villach              3   14.5  20.0  1.18
           26.7.1939        B-34 W-58 B-39 W+74 B+65 W+51 B-27
 54. Turuncic Bojan        III      1703 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   3   13.0  19.0  0.90
            17.09.60        W-26 B-18 B+68 W-45 B-51 W+73 B+70
 55. Homan Alojz             I      2017 SLO SK Primskovo Kranj          3   12.5  17.5 -2.53
            12.03.51        B=69 W=51 B-17 W-58 B-41 W+72 B+67
 56. Peric Mijo             MK      2100 NED Caissa                      2.5 21.0  28.0 -1.26
            6.9.1946        Ww73 W-14 B+19 W=37 B- 3 W-33 B-39
 57. Ravnik Franc           MK      1987 SLO SD Jesenice                 2.5 19.0  25.5 -0.72
            11.07.42        W=10 B+61 W-11 W+70 B-19 W-32 B-42
 58. Bulatovic Milorad       I      1919 SLO SK Yatras Ljubljana         2.5 18.5  27.0 -0.51
            11.06.53        W-15 B+53 W- 2 B+55 W-17 B=52 W-36
 59. Zorko Jure             II      1589 SLO SD Vrhnika                  2.5 17.5  24.0  1.66
             4.08.88        W+38 B- 9 W-48 W=39 B-27 B-36 W+71
 60. Bozic Anton            MK      2113 SLO SK Komenda                  2.5 16.5  23.5 -2.40
            16.07.42        B-29 W+68 B- 3 W+67 B=32 W-37 B-41
 61. Kutin Dusan             I      2019 SLO SK Grosuplje                2.5 15.5  21.5 -2.68
            19.10.48        B=49 W-57 B=67 W+62 B-24 W=41 B-29
 62. Lenic Luka             II      1637 SLO SD Napredek Domzale         2.5 14.5  20.0  1.24
            13.05.88        W-22 B+74 W=36 B-61 B-39 W+70 W-44
 63. Lund Henrik             I      1740 SWE Taby                        2.5 14.0  19.0  0.68
           1.11.1972        W-48 B-35 B+73 W+65 B-49 W-34 W=64
 64. Malqvist Halvard        I      1860 SWE Taby SK                     2.5 13.0  18.0 -0.93
            2.3.1970        B-21 W-19 B=71 W=69 B+72 W-40 B=63
 65. Grom Waldemar             2029 2029 AUT Finkenstein                 2   16.5  22.5 -3.39
             1.03.40        W-50 B+30 W-18 B-63 W-53 B-42 B+69
 66. Buha Drago             MK      1856 SLO SD SIMP Radovljica          2   15.0  21.5 -1.36
            30.10.49        W- 6 B-20 W-30 B-73 B+74 W+68 B-51
 67. Ristov Tase             I      1868 SLO SK Sava Kranj               2   14.5  21.0 -0.52
            29.09.50        W-12 B=52 W=61 B-60 W+73 B-43 W-55
 68. Kamensek Ivan          II      1850 SLO                             2   14.0  19.5 -1.64
             21.1.47        W- 8 B-60 W-54 Ww50 B-40 B-66 W+72
 69. Cvijic Zoran                   1527 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1.5 16.5  24.0  0.66
             8.09.66        W=55 B- 2 W=31 B=64 W-43 B-44 W-65
 70. Mar Karmen            WII 2058 1686 SLO SK Triglav Krsko            1.5 16.5  23.5 -0.53
            14.07.87        W=42 B-16 W+44 B-57 W-31 B-62 W-54
 71. Orel Karmen            WI      1806 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5 16.0  21.5 -1.23
             6.01.84        W-23 B-38 W=64 B-31 W-44 B+74 B-59
 72. Skrlep Nejc           III      1601 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1   15.0  20.5 -1.02
             3.06.86        B-24 B-41 Bw74 W-47 W-64 B-55 B-68
 73. Grcar Janez           III      1685 SLO SK Zagorje ob Savi          1   12.0  17.0 -0.80
             6.10.42        Bl56 B-43 W-63 W+66 B-67 B-54 W-74
 74. Grasselli Luka          I      1897 SLO                             1   11.5  17.5 -2.66
          20.10.1977        B-14 W-62 Wl72 B-53 W-66 W-71 B+73
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h/20+30 min Datoteka: C:DjBLEDDjBL99B


                     20. Sahovski festival Bled - seniorji
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 7. kolu 
                          Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Bykhovsky Anatoly A   IM 2415 2415 RUS                             7   19.5  28.0  0.91
           30.4.1934        W+ 2 B+ 6 W+ 5 B+ 7 W+13 W+ 4 B+ 8
  2. Schild Herbert        MK 2034 2034 AUT Polizei Wien                5.5 20.0  30.5  2.14
             9.11.29        B- 1 W+12 B+ 8 B+ 6 W+ 5 W+ 3 B= 4
  3. Piber Vinko           MK 2063 1989 SLO SD Napredek Domzale         4.5 17.0  23.0  0.72
             5.04.36        W+18 W=13 B- 4 B+16 W+ 6 B- 2 W+ 5
  4. Tavcar Rado           MK 2150 1989 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   4   21.5  31.5  0.71
           25.6.1930        B= 9 W+14 W+ 3 B- 5 W+ 7 B- 1 W= 2
  5. Bohak Janko           MK 2189 2181 SLO SD Ptuj                     4   21.0  31.0 -0.76
            17.11.35        B+15 W+ 8 B- 1 W+ 4 B- 2 W+ 9 B- 3
  6. Nikolic Stanko        MK 2122 1986 SLO SK Yatras Ljubljana         4   19.5  28.5  0.29
            30.09.39        B+10 W- 1 B+14 W- 2 B- 3 B+16 W+13
  7. Marjanovic Slavko     MK 2038 1918 SLO SK Yatras Ljubljana         4   18.0  28.0  0.15
             7.04.34        B=12 W+ 9 B+13 W- 1 B- 4 W+11 B=10
  8. Beszterczey Laszlo    MK 2134 2134 HUN FOT                         3.5 19.5  29.5 -1.26
            19.08.36        W+11 B- 5 W- 2 B+10 W+14 B=13 W- 1
  9. Ivelja Vojislav        I      1839 SLO SD Jesenice                 3.5 17.0  22.0  0.14
             9.05.34        W= 4 B- 7 W=10 B+17 W=11 B- 5 W+16
 10. Vidali Joze           II      1730 SLO SD Murka Lesce              3.5 16.0  20.5  1.33
            30.10.36        W- 6 B=16 B= 9 W- 8 W+18 B+15 W= 7
 11. Banic Stanko           I      1739 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3.5 14.0  18.5  0.91
            22.11.13        B- 8 W+18 B+15 W-13 B= 9 B- 7 W+17
 12. Bizjak Janez          IV      1500 SLO SD Napredek Domzale         3.5 13.0  19.0  2.10
            27.10.39        W= 7 B- 2 W=16 B=18 B=15 W+17 B=14
 13. Mali Slavko           MK 2155 2042 SLO SD Murka Lesce              3   19.5  28.5 -0.85
            29.01.37        W+16 B= 3 W- 7 B+11 B- 1 W= 8 B- 6
 14. Kodric Zoran           I      1768 SLO SD Medvode                  3   15.0  19.5 -0.29
             6.07.27        W+17 B- 4 W- 6 W=15 B- 8 B+18 W=12
 15. Ursic Silvo           MK 2017 1922 SLO SD SIMP Radovljica          3   14.5  19.0 -2.25
             3.12.29        W- 5 B+17 W-11 B=14 W=12 W-10 B+18
 16. Pongrac Alojzija      WM      1872 SLO SD Murka Lesce              2   17.5  23.0 -2.13
            14.05.31        B-13 W=10 B=12 W- 3 B+17 W- 6 B- 9
 17. Fujs Stefan           IV      1521 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1   15.0  19.0 -0.68
             2.02.32        B-14 W-15 B+18 W- 9 W-16 B-12 B-11
 18. Einspieler Antonija  III      1500 SLO Slov.sah.zveza Celovec      .5  16.5  22.0 -1.11
            24.12.18        B- 3 B-11 W-17 W=12 B-10 W-14 W-15
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h Datoteka: C:DjBLEDDjBL99S


                     20.Sahovski festival Bled - juniorji 
                              Bled, 26.-28.3.1999

 Stanje po 3. kolu 
                       Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Zupevc Saso        II      1957 SLO SK Triglav Krsko            3    2.0   6.0  0.57
            19.01.84        B+15 W+13 B+ 6
  2. Ahmatovic Mirela  WII      1693 SLO SK Triglav Krsko            3    2.0   4.0  1.53
            18.01.86        B+38 W+12 W+ 7
  3. Orel Anze          II      1964 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5  1.5   5.0  0.01
            14.03.86        W+24 B= 8 W+23
  4. Rozic Vesna       WII      1816 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5  1.5   4.0  0.22
            23.03.87        B=26 W+25 B+19
  5. Stajner Samo       II      2033 SLO SK Triglav Krsko            2.5  1.5   3.0 -0.14
             6.09.87        B+37 W=19 B+20
  6. Skoberne Jure      II      1814 SLO SD AET Tolmin               2    2.0   6.0  0.20
            20.03.87        W+28 B+18 W- 1
  7. Znidersic Sanja   WII      1750 SLO SK Triglav Krsko            2    2.0   6.0 -0.04
            23.03.85        B+29 W+14 B- 2
  8. Borisek Anze      III      1703 SLO Ljubljanski SK              2    2.0   5.5  0.71
            20.03.85        B+30 W= 3 B= 9
  9. Pirc Bostjan      III      1798 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2    2.0   5.0 -0.34
            25.06.86        W+35 B=10 W= 8
 10. Tomek Christian            1500 AUT Post SV/PSV Klagenfurt      2    2.0   5.0  1.40
          16.10.1985        B+31 W= 9 B=11
 11. Car Primoz        III      1736 SLO SK Komenda                  2    1.5   5.0 -0.34
            13.02.86        W=21 B+22 W=10
 12. Pavlic Luka        II      1860 SLO SD Napredek Domzale         2    1.5   4.5 -0.43
             7.03.86        W+39 B- 2 W+21
 13. Zabret Rok        III      1675 SLO SD Napredek Domzale         2    1.0   4.0  0.56
            10.12.84        W+36 B- 1 W+28
 14. Bilbija Istok      IV      1648 SLO SD Trdnjava 1896 Lj         2    1.0   4.0  0.32
            25.08.88        W+27 B- 7 W+32
 15. Mirjacic Tanja    WII      1628 SLO SD Trdnjava 1896 Lj         2    1.0   4.0  0.59
            27.01.86        W- 1 B+36 W+33
 16. Tomazin Primoz     IV      1808 SLO SK Triglav Krsko            2    1.0   3.5 -0.37
             6.07.88        B-20 W+29 B+26
 17. Mrak Ziga         III      1802 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2    1.0   3.5 -0.43
             6.08.88        B=22 W=26 B+30
 18. Sesic Miki                 1673 SLO O.s. Nove Fuzine            2    1.0   3.0  0.23
            17.04.85        B+40 W- 6 B+27
 19. Wallner Thomas             1713 AUT Post SV/PSV Klagenfurt      1.5  2.5   6.0  0.30
           11.5.1984        W+33 B= 5 W- 4
 20. Petrovic Nejc      IV      1603 SLO SD Murka Lesce              1.5  2.0   6.0  0.87
            16.07.87        W+16 B=23 W- 5
 21. Bilbija Saska     III      1501 SLO SD Trdnjava 1896 Lj         1.5  2.0   5.0  0.96
            20.12.89        B=11 W+31 B-12
 22. Pavlic Nika                1553 SLO O.s. Domzale                1.5  2.0   4.0  0.69
            22.11.88        W=17 W-11 B+37
 23. Justin Matic       II      1734 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  1.5   5.0 -0.18
             3.03.87        B+34 W=20 B- 3
 24. Skrlep Jaka       III      1637 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  1.5   5.0  0.09
            10.01.91        B- 3 W+34 B=25
 25. Kuster Matej      III      1500 SLO OS Simon Jenko Kranj        1.5  1.5   5.0  0.69
           24.3.1985        W+32 B- 4 W=24
 26. Puric Ziga        III      1616 SLO OS Simon Jenko Kranj        1    2.0   6.5  0.25
             1.10.85        W= 4 B=17 W-16
 27. Lavric Domen               1500 SLO OS Domzale                  1    2.0   5.0 -0.02
          21.10.1986        B-14 B+35 W-18
 28. Globocnik Uros     IV      1605 SLO SK Komenda                  1    2.0   4.0 -0.26
            17.03.88        B- 6 W+38 B-13
 29. Bartolic Miha              1503 SLO OS Mirana Jarca Ljubljana   1    2.0   4.0  0.22
           30.5.1987        W- 7 B-16 W+40
 30. Brezovscek Vesna   IV      1500 SLO SD Napredek Domzale         1    2.0   4.0  0.31
             9.05.85        W- 8 B+39 W-17
 31. Hocevar Filip      IV      1700 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   1    1.5   3.5 -1.28
            12.01.87        W-10 B-21 W+36
 32. Hodzic Aljosa      IV      1575 SLO SD Murka Lesce              1    1.5   3.5 -0.62
            15.03.86        B-25 W+40 B-14
 33. Peterlin Edi       IV      1500 SLO SK Komenda                  1    1.5   3.5  0.13
            10.08.87        B-19 W+37 B-15
 34. Finc Anja          IV      1500 SLO SK Grosuplje                1    1.5   3.0  0.16
            25.02.89        W-23 B-24 W+39
 35. Spendal Barbara            1531 SLO SD Murka Lesce              1    1.0   3.0 -0.23
            24.12.87        B- 9 W-27 B+38
 36. Petrovic Bojan             1500 SLO O.s. Nove Fuzine            0    2.0   5.0 -0.84
          14.10.1987        B-13 W-15 B-31
 37. Vizin Ajda        III      1642 SLO SS Tomo Zupan Kranj         0    1.5   5.0 -1.32
            30.01.90        W- 5 B-33 W-22
 38. Gorsic Jure                1500 SLO OS Mirana Jarca Ljubljana   0    1.0   5.0 -1.05
           31.7.1987        W- 2 B-28 W-35
 39. Luzar Gasper       IV      1619 SLO SK Komenda                  0    1.0   4.0 -1.50
            10.08.88        B-12 W-30 B-34
 40. Dolenc Vid                 1500 SLO SD Murka Lesce              0    1.0   4.0 -1.14
            6.4.1986        W-18 B-32 B-29
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Franc Poglajen
Igralni cas: 60 min Datoteka: C:DjBLEDDjBL99ML