20th Chess Festival Bled 99 - standings after Round 6


                       20.[ahovski festival Bled - OPEN A
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 6. kolu 
                             Tit  ELO LRat FED                           To~ke MBuch  Buch W-We
  1. Sax Gyula                GM 2524 2546 HUN @[D Maribor [K Piramida     5   16.5  24.0  1.46
            18.06.51        W+42 B+24 W+ 5 B=11 W+ 3 B= 2
  2. Ko`ul Zdenko             GM 2585 2593 CRO @[D Maribor [K Piramida     4.5 16.0  24.0  0.66
            21.05.66        W+30 B+39 W+ 4 B- 3 W+19 W= 1
  3. Romanishin Oleg M        GM 2572 2572 UKR                             4.5 15.0  22.5  0.90
            10.01.52        B+43 W+37 B+21 W+ 2 B- 1 W= 9
  4. Miroshnichenko Evgenij   IM 2500 2500 UKR Donetsk                     4.5 14.5  22.0  1.02
            28.12.78        B+40 W+34 B- 2 W+16 B= 8 W+19
  5. Wilhelmi Christian       IM 2446 2446 GER Hamburger SK                4.5 12.0  18.5  1.02
            22.04.76        W+63 B+56 B- 1 W+43 W= 7 B+21
  6. Zheliandinov Viktor       M 2402 2402 UKR [D Ptuj                     4   16.0  23.0  1.36
            17.03.35        W+44 B= 7 W+17 W= 8 B=11 W=13
  7. Farago Ivan              GM 2533 2500 HUN Ljubljanski [K              4   15.5  23.0 -0.02
             1.04.46        B+12 W= 6 B=20 W+35 B= 5 W=11
  8. Sveshnikov Evgeny        GM 2563 2594 RUS Ljubljanski [K              4   15.0  22.5 -0.02
            11.02.50        W+28 B=22 W+33 B= 6 W= 4 B=10
  9. Beliavsky Alexandr       GM 2650 2641 SLO [D Ptuj                     4   14.0  21.0 -0.62
            17.12.53        W=23 B+47 W+26 B-19 W+22 B= 3
 10. Mikhalchishin Adrian     GM 2542 2527 SLO [D Ptuj                     4   14.0  20.0  0.10
            18.11.54        B+55 W=20 B=35 W+18 B=21 W= 8
 11. Grosar Aljo{a            IM 2450 2436 SLO [K Nova Gorica              4   13.5  20.5  0.64
            23.11.67        B+59 W+53 B=19 W= 1 W= 6 B= 7
 12. Brumen Dinko             FM 2309 2341 CRO [K Triglav Kr{ko            4   13.5  20.5  1.84
            24.06.71        W- 7 B+44 W=25 B=17 W+39 W+35
 13. Krivoshey Sergei         IM 2451 2451 UKR Banik Prievidza             4   13.5  20.0  0.16
            23.05.71        W=47 B=23 W+28 B=24 W+38 B= 6
 14. Grischuk Alexander       IM 2482 2482 RUS                             4   13.5  19.5  0.52
            31.10.83        W+61 B=33 W=70 B=22 W+25 B=15
 15. Atalik Suat              GM 2593 2608 TUR [D AET Tolmin               4   13.0  19.5 -0.50
            10.10.64        B=45 W+48 B=18 W=20 B+37 W=14
 16. Drei Andrea              FM 2349 2349 ITA Faenza                      4   13.0  18.5  1.24
             9.02.57        W+68 B=70 W=22 B- 4 W+42 B+33
 17. Cebalo Mi{o              GM 2511 2490 CRO [K Kovinar Maribor          4   12.5  18.5 -0.38
             6.02.45        B=36 W+45 B- 6 W=12 B+55 W+34
 18. Zimmerman Yuri           IM 2374 2374 RUS Sztatisztika Budapest       4   12.0  17.5  0.35
             7.07.61        W+66 B+46 W=15 B-10 W=33 Bw70
 19. Sermek Dra`en            GM 2540 2543 SLO [K Triglav Kr{ko            3.5 16.0  22.5  0.02
            30.01.69        W+57 B+25 W=11 W+ 9 B- 2 B- 4
 20. Gustafsson Jan              2416 2416 GER Hamburger SK                3.5 15.0  19.0  0.86
            25.06.79        W+69 B=10 W= 7 B=15 W=70 B=24
 21. Pavasovi~ Du{ko          IM 2502 2491 SLO [K Triglav Kr{ko            3.5 14.5  21.0 -0.22
            15.10.76        W+49 B+54 W- 3 B+31 W=10 W- 5
 22. [ale Srdjan              IM 2415 2415 CRO Pula                        3.5 14.5  20.0  0.56
            15.09.63        B+65 W= 8 B=16 W=14 B- 9 W+43
 23. Staudner Oliver          FM 2353 2353 AUT Ottakring                   3.5 14.5  20.0  1.04
            16.10.70        B= 9 W=13 B+64 W=29 W=27 B=26
 24. Juki} Branimir           IM 2378 2378 CRO Mursa Osijek                3.5 14.0  20.5  0.20
             1.12.71        B+64 W- 1 B+41 W=13 B=29 W=20
 25. Mazi Leon                FM 2405 2373 SLO [K Branik Maribor           3.5 12.5  18.5 -0.16
            17.04.59        B+52 W-19 B=12 W+57 B-14 W+46
 26. Tratar Marko             IM 2450 2416 SLO @[D Maribor [K Piramida     3.5 12.0  18.0 -0.10
            20.05.74        B=48 W+36 B- 9 W+53 B=34 W=23
 27. Rukavina Josip           IM 2426 2426 CRO Maestral                    3.5 12.0  17.5 -0.70
            29.10.42        B-56 W=50 B+40 W+36 B=23 W=30
 28. Ba{agi~ Zlatko           IM 2316 2345 SLO [D dr.Milan Vidmar Ljublj   3.5 11.5  17.0  0.74
            18.12.47        B- 8 W+65 B-13 W+58 B+59 W=29
 29. Kova~evi} Bla`imir       FM 2429 2415 CRO Slavonska banka             3.5 11.5  16.5 -0.70
            16.10.75        W=62 B=51 W+54 B=23 W=24 B=28
 30. Krsti} Uro{                 2332 2332 CRO Casino International        3.5 10.5  17.0  0.26
             1.08.77        B- 2 W+58 W-46 B+54 W+47 B=27
 31. Bojkovi} Nata{a         WGM 2424 2424 YUG                             3.5  9.0  14.5 -0.34
             3.09.71        B-53 W+59 B+55 W-21 B=43 W+45
 32. Filipovi} Branko         IM 2434 2434 YUG Fruktona                    3.5  9.0  13.5 -0.76
             6.10.57        W-54 B+63 W=57 B-38 W+49 B+50
 33. Savanovi} Aleksandar     FM 2435 2435 YUG Jedinstvo                   3   14.0  20.0 -0.36
             3.03.73        B+60 W=14 B- 8 W+48 B=18 W-16
 34. Leki} Du{an                 2381 2381 YUG Mimoza Tivat                3   13.5  20.5 -0.06
           24.4.1969        W+41 B- 4 W+51 B=70 W=26 B-17
 35. Podlesnik Bogdan         IM 2409 2425 SLO [D AET Tolmin               3   13.0  18.5 -0.72
             1.07.61        W=51 B+62 W=10 B- 7 W+46 B-12
 36. Wiley Tom E.                2280 2280 ENG                             3   12.0  17.5  0.72
            13.10.63        W=17 B-26 W+62 B-27 W+53 B=38
 37. [oln Primo`              FM 2425 2419 SLO Ljubljanski [K              3   11.5  17.0 -0.96
            12.11.78        W+67 B- 3 W+56 B=46 W-15 B=41
 38. Jelen Igor               IM 2389 2422 SLO Ljubljanski [K              3   11.0  17.0 -0.84
            13.07.72        B-46 W+60 B=53 W+32 B-13 W=36
 39. Balinov Ilija               2434 2434 BUL                             3   10.5  17.0 -0.96
            28.07.66        B+58 W- 2 B-43 W+56 B-12 W+59
 40. Illijin Neboj{a          IM 2252 2221 ROM [D Murka Lesce              3   10.5  16.5  0.84
            23.06.42        W- 4 B=49 W-27 B+63 B=48 W+55
 41. ^ehi} Goran                 2125 2125 CRO Ericsson Zagreb             3   10.5  16.0  1.56
             5.04.69        B-34 B+61 W-24 W+60 B=45 W=37
 42. Bo`ani} Ivica            FM 2305 2305 CRO                             3   10.0  16.5 -0.42
            17.05.63        B- 1 W-64 B+65 W+52 B-16 W+56
 43. Kosteniuk Alexandra     WGM 2329 2329 RUS                             2.5 14.5  20.0  0.22
            23.04.84        W- 3 B+67 W+39 B- 5 W=31 B-22
 44. [ebenik Matej            MK 2154 2172 SLO Ljubljanski [K              3    9.0  14.0  0.90
            28.08.83        B- 6 W-12 B-58 B+67 W+63 W+62
 45. Armanda Ivica               2337 2337 CRO HPT-TKC Split               2.5 13.0  19.5 -0.32
            23.10.73        W=15 B-17 W=47 B+49 W=41 B-31
 46. Kamaryt Thomas              2129 2129 AUT Ottakring Wien              2.5 13.0  19.5  1.42
            19.02.68        W+38 W-18 B+30 W=37 B-35 B-25
 47. Praznik Niko             MK 2229 2210 SLO [D Vrhnika                  2.5 12.5  18.0  0.58
             8.02.79        B=13 W- 9 B=45 W+64 B-30 W=48
 48. Osterman Rudi            FM 2376 2361 SLO [K Kovinar Maribor          2.5 12.0  17.0 -0.74
            21.07.46        W=26 B-15 W+68 B-33 W=40 B=47
 49. Steiner Darko            FM 2266 2211 SLO [D dr.Milan Vidmar Ljublj   2.5 11.5  16.5 -0.02
            16.10.53        B-21 W=40 B+50 W-45 B-32 W+65
 50. Dobrotka Martin             2231 2231 SVK Banik Prievidza             2.5 11.5  16.5  0.52
            11.04.68        W-70 B=27 W-49 B+62 B+57 W-32
 51. Kolar Sre~ko             FM 2175 2162 SLO [D Trdnjava 1896 Ljubljan   2.5 10.5  16.0  0.70
            10.06.54        B=35 W=29 B-34 W-55 B+60 W=52
 52. Li~ina Anita            WIM 2173 2108 SLO [D Ptuj                     2.5  9.5  15.0  0.34
            27.09.72        W-25 B-57 W+61 B-42 W+54 B=51
 53. Hanko Pavol                 2212 2212 SVK Banik Prievidza             2   13.0  19.0  0.26
            30.12.53        W+31 B-11 W=38 B-26 B-36 W=61
 54. Su{nik Matej             MK 2222 2171 SLO [S Tomo Zupan Kranj         2   13.0  17.5  0.02
            25.11.68        B+32 W-21 B-29 W-30 B-52 W+67
 55. Ankerst Mihael           FM 2316 2210 SLO Ljubljanski [K              2   13.0  17.0 -0.70
            28.06.72        W-10 B+69 W-31 B+51 W-17 B-40
 56. Grosar Kiti             WIM 2214 2177 SLO [K Nova Gorica              2   12.5  18.0  0.20
            24.02.76        W+27 W- 5 B-37 B-39 W+68 B-42
 57. Lazovi} Gordan           FM 2311 2283 CRO [D Novo mesto               2   12.0  17.5 -0.82
             6.11.63        B-19 W+52 B=32 B-25 W-50 W=58
 58. [u{ak @eljko             MK 2220 2220 CRO HPT-TKC Split               2   11.5  16.5 -0.58
            20.12.59        W-39 B-30 W+44 B-28 W=64 B=57
 59. Kragelj Igor             FM 2225 2187 SLO Ljubljanski [K              2   11.0  16.0 -0.16
             6.09.73        W-11 B-31 W+67 B+68 W-28 B-39
 60. Leskiewicz Maksymilian      2223 2223 AUS                             2   10.0  13.0 -0.88
            16.11.79        W-33 B-38 W+69 B-41 W-51 B+64
 61. Keci~ Stevan             MK 2240 2218 SLO [D Murka Lesce              2    9.0  13.0 -1.12
            16.05.62        B-14 W-41 B-52 W+69 B=65 B=53
 62. Praznik Anton            FM 2217 2201 SLO [D Vrhnika                  1.5 11.5  16.5 -1.14
            29.08.49        B=29 W-35 B-36 W-50 W+66 B-44
 63. Demidenko Stanislav         2223 2223 UKR Donetsk                     1.5 11.0  16.5 -1.32
            27.07.78        B- 5 W-32 B=66 W-40 B-44 B+68
 64. Ipavec Petra            WFM 2091 2096 SLO Ljubljanski [K              1.5 11.0  16.5  0.00
            29.09.76        W-24 B+42 W-23 B-47 B=58 W-60
 65. Zinani Alessandro           2178 2178 ITA                             1.5 11.0  16.0 -0.78
            19.02.65        W-22 B-28 W-42 B+66 W=61 B-49
 66. Machin Giovillavne          2069 2069 FRA Cannes Echecs               1.5  5.5   9.0 -0.30
             1.07.84        B-18 B-68 W=63 W-65 B-62 W+69
 67. Waller Helmut            FM 2213 2213 AUT Donau                       1    9.5  12.5 -1.58
            26.09.26        B-37 W-43 B-59 W-44 B+69 B-54
 68. Starc Christian             2126 2126 AUT Post-PSV-Klagenfurt         1    8.0  13.5 -1.04
            12.03.70        B-16 W+66 B-48 W-59 B-56 W-63
 69. [emrl Marjan             MK 2206 2127 SLO [D AET Tolmin               0    7.5  12.0 -2.64
            18.07.54        B-20 W-55 B-60 B-61 W-67 B-66
 70. Mari} Alisa             WGM 2481 2481 YUG                                   ODSTOPIL -0.25
            10.01.70        B+50 W=16 B=14 W=34 B=20 Wl18
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ale{ Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h/20+30 min Datoteka: C:\BLED\BL99A


                       20.[ahovski festival Bled - OPEN B
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 6. kolu 
                           Tit  ELO LRat FED                           To~ke MBuch  Buch W-We
  1. Jovanovic Zoran        MK 2268 2268 CRO Mursa Osijek                5.5 14.5  22.0  1.24
             7.06.79        B+41 W+31 B=19 W+20 B+ 5 W+ 4
  2. Bratovi~ Bla`           I      1907 SLO [D Trdnjava 1896 Ljubljan   5   16.0  23.5  3.50
            18.05.85        W+ 7 B+53 W=14 B=16 W+13 B+11
  3. Srebrni~ Vojko         MK 2248 2235 SLO [K Nova Gorica              5   13.5  19.5  0.26
             7.12.48        B=35 W+66 B+36 W+19 B= 4 W+12
  4. Gru{kovnjak Tomislav   MK 2222 2150 SLO [D Radenska POMGRAD Mursk   4.5 17.0  25.5  1.08
            23.08.74        W+22 B+33 W+ 6 B+13 W= 3 B- 1
  5. Iva~i~ Vladimir         M 2261 2213 SLO [D Napredek Dom`ale         4.5 14.5  22.5  0.48
            22.06.36        W+40 B+50 W=11 B+14 W- 1 B+27
  6. Srebrni~ Ana          WMK 2118 1937 SLO [K Nova Gorica              4.5 14.5  19.5  1.62
            20.02.84        B+71 W+21 B- 4 W+25 B+33 W= 9
  7. Medak Bojan            MK 2163 2163 CRO Mursa Osijek                4.5 13.5  20.0  0.00
            11.04.78        B- 2 W+68 B+48 W+17 B=20 W+22
  8. Jakovljevic Vlado      FM 2296 2296 YUG Barajevo                    4.5 13.5  19.5 -0.24
            12.02.75        W+29 B-15 W+51 B=12 W+46 B+24
  9. Lovi{~ek Matja`         I      1775 SLO [K Nova Gorica              4.5 13.0  20.0  3.06
            24.05.84        B-38 W+49 B+30 B+32 W+16 B= 6
 10. Klemen~i~ Gorazd       MK 2230 2211 SLO @[D Maribor [K Piramida     4.5 13.0  19.5 -0.12
            13.08.46        B=47 W+35 B=39 W+23 B=11 W+20
 11. Bori{ek Jure           MK 2127 2037 SLO [K Nova Gorica              4   16.0  23.0  1.24
            27.07.86        B+64 W+23 B= 5 B+24 W=10 W- 2
 12. Kobe Uro{               I      2063 SLO [D Stari trg ob Kolpi       4   15.0  22.5  1.18
             3.08.75        B+58 W+43 B=26 W= 8 W+15 B- 3
 13. Mikac Toma`            FM 2188 2103 SLO [D Vrhnika                  4   14.5  22.0  0.16
             8.04.59        B+48 W+38 B+17 W- 4 B- 2 W+30
 14. Cigli~ Boris           MK 2143 2136 SLO [D Murka Lesce              4   13.5  20.5 -0.44
             9.12.46        B+60 W+30 B= 2 W- 5 B=34 W+39
 15. Kozamernik Janez       MK 2103 2025 SLO [D Murka Lesce              4   13.5  19.5  0.88
             1.07.75        B+67 W+ 8 B-20 W+37 B-12 W+31
 16. Kova~i~ Peter          MK 2203 2170 SLO [S Tomo Zupan Kranj         4   13.0  20.5 -0.68
            17.10.77        B+49 W=36 B+47 W= 2 B- 9 W+33
 17. Czap Bernard            I      2055 GER TSV Unterhaching            4   12.5  17.5  0.16
           23.4.1970        W+72 B+37 W-13 B- 7 W+54 W+34
 18. Sucher Johannes           2187 2187 AUT                             4   10.5  15.5 -0.86
            14.08.66        W-32 B+62 W-46 B+44 W+47 B+42
 19. Trebu{ak Anton         MK 2129 2066 SLO [K Komenda                  3.5 15.0  22.5 -0.04
             2.05.46        W+62 B+32 W= 1 B- 3 W=22 B=25
 20. Krivec Jana           WFM 2161 2143 SLO [K Nova Gorica              3.5 15.0  21.0  0.26
            30.05.80        W+74 B+46 W+15 B- 1 W= 7 B-10
 21. Jeraj Zlatko           MK 2125 2103 SLO [K Kranj-Stari Mayr         3.5 13.0  19.5 -0.34
            24.08.57        W+42 B- 6 W+40 B=27 W-24 B+46
 22. Jan{a Andrej            I      1962 SLO [D Ko~evje                  3.5 13.0  18.5  1.04
            22.05.78        B- 4 W+63 B+70 W+31 B=19 B- 7
 23. Rodman Franc           MK      2124 SLO [D Jesenice                 3.5 12.5  19.5 -0.52
            13.04.61        W+56 B-11 W+28 B-10 W=51 B+47
 24. Re`onja [tefan         MK 2158 2077 SLO [D Radenska POMGRAD Mursk   3.5 12.5  18.5 -0.04
            30.10.35        B=59 W+69 B+34 W-11 B+21 W- 8
 25. [ivic Klemen           II      1773 SLO [K Borovnica                3.5 12.0  18.5  2.24
             3.10.83        W-50 B+29 W+65 B- 6 B+48 W=19
 26. Saradjen Janko         MK 2198 2106 SLO [D dr.Milan Vidmar Ljublj   3.5 12.0  18.0 -0.04
            25.02.43        W+44 B=34 W=12 B=46 W-27 B+51
 27. Raspor Gregor          MK      2032 SLO [D AET Tolmin               3.5 11.5  17.5  0.32
           19.9.1968        B-66 W+67 B+43 W=21 B+26 W- 5
 28. Gallob Josef            I      1873 AUT Finkenstein                 3.5 11.0  16.5  0.80
           17.3.1933        B-30 W+64 B-23 W+59 B=41 W+37
 29. Cerar Alojz             I      2002 SLO [K Zagorje ob Savi          3.5  9.5  15.5 -0.58
             6.05.51        B- 8 W-25 B=68 W+67 B+69 W+53
 30. Rabi~ Drago             I      1888 SLO [S Tomo Zupan Kranj         3   14.0  20.5  0.18
            26.10.49        W+28 B-14 W- 9 B+63 W+52 B-13
 31. Skok Jo`e              MK 2117 2070 SLO [D Napredek Dom`ale         3   13.5  21.5 -0.72
            19.02.49        W+57 B- 1 W+44 B-22 W+32 B-15
 32. Jovan Romuald          MK      1918 SLO [D SIMP Radovljica          3   13.5  20.5  0.78
            17.04.32        B+18 W-19 B+38 W- 9 B-31 W+49
 33. Trtanj Tina               2074 2074 CRO [K Maestral                 3   13.5  19.5 -1.20
             6.06.80        B+61 W- 4 B+66 W+39 W- 6 B-16
 34. Kra{evec Viktor        MK 2026 2000 SLO KP[RD Karel Jeraj Ljublja   3   13.5  19.5  0.24
            23.07.32        B+63 W=26 W-24 B+50 W=14 B-17
 35. Srebrni~ Marko          I      1778 SLO [K Nova Gorica              3   12.5  20.0  1.32
            15.06.87        W= 3 B-10 W-52 B+57 W+55 B=41
 36. Prestrl Jo`ef          MK 2077 1979 SLO [D SIMP Radovljica          3   12.5  19.5 -0.30
            24.01.40        W+45 B=16 W- 3 B=52 W-42 B+61
 37. Zwanepol Johan        III      1700 NED SK Groningen                3   12.5  19.0  1.92
          15.11.1936        W+51 W-17 B+56 B-15 W+50 B-28
 38. @van @iga              MK 2086 2070 SLO [S Tomo Zupan Kranj         3   12.5  18.5 -1.56
             2.11.81        W+ 9 B-13 W-32 B=55 W+66 B=40
 39. Ko~evar Leopold         I      1838 SLO [K Grosuplje                3   12.0  18.5  1.14
            23.05.57        W=54 B+55 W=10 B-33 W+61 B-14
 40. [tubljar Andrej        MK      1995 SLO [D Stari trg ob Kolpi       3   12.0  18.5 -0.18
            30.01.69        B- 5 W+61 B-21 W+56 B=53 W=38
 41. Balabaev Farit          I      2000 KAZ                             3   11.5  17.5 -1.20
            5.9.1946        W- 1 B=57 W=55 B+72 W=28 W=35
 42. Grobel{ek Ana          WI      1850 SLO [D dr.Milan Vidmar Ljublj   3   11.5  16.5  1.56
            14.04.81        B-21 W-70 B+64 W+43 B+36 W-18
 43. Vikulov Alexander         2144 2144 RUS                             3   11.0  15.5 -1.68
            14.04.50        W+52 B-12 W-27 B-42 W+71 B+62
 44. Pani~ Branko            I      1926 SLO [S Tomo Zupan Kranj         3   10.0  15.5 -0.12
            30.08.80        B-26 W+73 B-31 W-18 B+68 W+60
 45. Regatschnig Horst       I      1772 AUT Admira Villach              3    8.0  11.5  1.32
           26.7.1939        B-36 W-48 B-49 W+74 B+70 W+59
 46. Peri} Mijo             MK      2100 NED Caissa                      2.5 15.5  21.5 -0.55
            6.9.1946        Ww73 W-20 B+18 W=26 B- 8 W-21
 47. Ravnik Franc           MK      1987 SLO [D Jesenice                 2.5 14.0  20.0  0.16
            11.07.42        W=10 B+54 W-16 W+69 B-18 W-23
 48. Bulatovi~ Milorad       I      1919 SLO [K Yatras Ljubljana         2.5 13.0  19.5 -0.26
            11.06.53        W-13 B+45 W- 7 B+65 W-25 B=52
 49. Juhant Igor             I      1927 SLO [K Komenda                  2.5 12.5  18.5 -1.46
            26.03.66        W-16 B- 9 W+45 B=66 W+58 B-32
 50. Haas Hans               I 2080 2080 AUT SK Amstetten                2.5 12.0  18.0 -2.18
            12.08.41        B+25 W- 5 B=58 W-34 B-37 W+66
 51. Bo`i~ Anton            MK      2113 SLO [K Komenda                  2.5 12.0  17.0 -1.40
            16.07.42        B-37 W+71 B- 8 W+60 B=23 W-26
 52. Hasberger Walter        I      1870 AUT Admira Villach              2.5 11.5  16.5 -0.02
            9.8.1939        B-43 W=60 B+35 W=36 B-30 W=48
 53. Antoniacci Riccardo     I      2000 ITA Rimini                      2.5 11.0  17.0 -0.25
                            B+70 W- 2 B+59 Bl71 W=40 B-29
 54. Kutin Du{an             I      2019 SLO [K Grosuplje                2.5 10.5  16.5 -1.82
            19.10.48        B=39 W-47 B=60 W+58 B-17 W=56
 55. ^etina Klemen         III      1715 SLO [D Lipa [entjur             2.5 10.5  14.5  0.94
             3.06.86        B=69 W-39 B=41 W=38 B-35 W+70
 56. Jernej Simon          III      1701 SLO [D Lipa [entjur             2.5 10.5  14.5  1.00
             3.08.82        B-23 W+72 W-37 B-40 W+65 B=54
 57. Nadj Aleksander         I      1818 SLO [D Napredek Dom`ale         2.5  9.0  13.5 -0.56
            18.07.85        B-31 W=41 B-69 W-35 B+67 W+68
 58. Leni~ Luka             II      1637 SLO [D Napredek Dom`ale         2.5  9.0  13.5  1.48
            13.05.88        W-12 B+74 W=50 B-54 B-49 W+69
 59. Golja Milan             I      1896 SLO [S Tomo Zupan Kranj         2   11.5  17.0 -0.88
            13.03.52        W=24 B=65 W-53 B-28 W+63 B-45
 60. Ristov Tase             I      1868 SLO [K Sava Kranj               2   10.5  16.0 -0.28
            29.09.50        W-14 B=52 W=54 B-51 W+73 B-44
 61. Lund Henrik             I      1740 SWE Taby                        2   10.5  14.5  0.50
           1.11.1972        W-33 B-40 B+73 W+70 B-39 W-36
 62. Malqvist Halvard        I      1860 SWE Taby SK                     2    9.5  14.0 -0.76
            2.3.1970        B-19 W-18 B=67 W=68 B+72 W-43
 63. Turun~i~ Bojan        III      1703 SLO [D Bohinj Bohinjska Bistr   2    9.5  13.5  0.38
            17.09.60        W-34 B-22 B+71 W-30 B-59 W+73
 64. Buha Drago             MK      1856 SLO [D SIMP Radovljica          2    8.5  13.0 -0.94
            30.10.49        W-11 B-28 W-42 B-73 B+74 W+71
 65. Homan Alojz             I      2017 SLO [K Primskovo Kranj          2    8.5  12.5 -2.86
            12.03.51        B=68 W=59 B-25 W-48 B-56 W+72
 66. Zorko Jure             II      1589 SLO [D Vrhnika                  1.5 12.0  19.5  0.84
             4.08.88        W+27 B- 3 W-33 W=49 B-38 B-50
 67. Orel Karmen            WI      1806 SLO [S Tomo Zupan Kranj         1.5 11.5  16.0 -0.42
             6.01.84        W-15 B-27 W=62 B-29 W-57 B+74
 68. Cviji~ Zoran                   1527 SLO [D Bohinj Bohinjska Bistr   1.5 11.0  17.5  0.78
             8.09.66        W=65 B- 7 W=29 B=62 W-44 B-57
 69. Mar Karmen            WII 2058 1686 SLO [K Triglav Kr{ko            1.5 11.0  17.0 -0.06
            14.07.87        W=55 B-24 W+57 B-47 W-29 B-58
 70. Grom Waldemar             2029 2029 AUT Finkenstein                 1   11.5  17.0 -3.50
             1.03.40        W-53 B+42 W-22 B-61 W-45 B-55
 71. Kamen{ek Ivan          II      1850 SLO                             1   10.0  16.5 -1.80
             21.1.47        W- 6 B-51 W-63 Ww53 B-43 B-64
 72. [krlep Nejc           III      1601 SLO [S Tomo Zupan Kranj         1   10.0  16.0 -0.80
             3.06.86        B-17 B-56 Bw74 W-41 W-62 B-65
 73. Gr~ar Janez           III      1685 SLO [K Zagorje ob Savi          1    8.5  13.5 -0.60
             6.10.42        Bl46 B-44 W-61 W+64 B-60 B-63
 74. Grasselli Luka          I      1897 SLO                             0   10.0  15.0 -2.90
          20.10.1977        B-20 W-58 Wl72 B-45 W-64 W-67


                     20. [ahovski festival Bled - seniorji
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 6. kolu 
                          Tit  ELO LRat FED                           To~ke MBuch  Buch W-We
  1. Bykhovsky Anatoly A   IM 2415 2415 RUS                             6   14.0  22.0  0.72
           30.4.1934        W+ 2 B+ 8 W+ 3 B+ 6 W+ 9 W+ 4
  2. Schild Herbert        MK 2034 2034 AUT Polizei Wien                5   14.0  23.0  2.24
             9.11.29        B- 1 W+11 B+ 5 B+ 8 W+ 3 W+ 7
  3. Bohak Janko           MK 2189 2181 SLO [D Ptuj                     4   14.5  22.5 -0.02
            17.11.35        B+16 W+ 5 B- 1 W+ 4 B- 2 W+12
  4. Tav~ar Rado           MK 2150 1989 SLO [D Trdnjava 1896 Ljubljan   3.5 13.5  22.0  0.62
           25.6.1930        B=12 W+14 W+ 7 B- 3 W+ 6 B- 1
  5. Beszterczey Laszlo    MK 2134 2134 HUN FOT                         3.5 12.5  20.0 -1.06
            19.08.36        W+13 B- 3 W- 2 B+10 W+14 B= 9
  6. Marjanovi~ Slavko     MK 2038 1918 SLO [K Yatras Ljubljana         3.5 12.0  20.5  0.44
             7.04.34        B=11 W+12 B+ 9 W- 1 B- 4 W+13
  7. Piber Vinko           MK 2063 1989 SLO [D Napredek Dom`ale         3.5 11.5  17.0 -0.04
             5.04.36        W+18 W= 9 B- 4 B+15 W+ 8 B- 2
  8. Nikoli~ Stanko        MK 2122 1986 SLO [K Yatras Ljubljana         3   14.0  22.0 -0.24
            30.09.39        B+10 W- 1 B+14 W- 2 B- 7 B+15
  9. Mali Slavko           MK 2155 2042 SLO [D Murka Lesce              3   13.0  21.0 -0.30
            29.01.37        W+15 B= 7 W- 6 B+13 B- 1 W= 5
 10. Vidali Jo`e           II      1730 SLO [D Murka Lesce              3    9.5  13.5  1.08
            30.10.36        W- 8 B=15 B=12 W- 5 W+18 B+16
 11. Bizjak Janez          IV      1500 SLO [D Napredek Dom`ale         3    8.5  14.0  1.80
            27.10.39        W= 6 B- 2 W=15 B=18 B=16 W+17
 12. Ivelja Vojislav        I      1839 SLO [D Jesenice                 2.5 12.5  17.5 -0.44
             9.05.34        W= 4 B- 6 W=10 B+17 W=13 B- 3
 13. Bani~ Stanko           I      1739 SLO [D dr.Milan Vidmar Ljublj   2.5 11.0  15.0  0.70
            22.11.13        B- 5 W+18 B+16 W- 9 B=12 B- 6
 14. Kodri~ Zoran           I      1768 SLO [D Medvode                  2.5  9.5  13.5  0.10
             6.07.27        W+17 B- 4 W- 8 W=16 B- 5 B+18
 15. Pongrac Alojzija      WM      1872 SLO [D Murka Lesce              2   12.0  16.5 -1.60
            14.05.31        B- 9 W=10 B=11 W- 7 B+17 W- 8
 16. Ur{i~ Silvo           MK 2017 1922 SLO [D SIMP Radovljica          2   11.0  16.0 -2.26
             3.12.29        W- 3 B+17 W-13 B=14 W=11 W-10
 17. Fujs [tefan           IV      1521 SLO [D Bohinj Bohinjska Bistr   1    9.0  12.5 -0.44
             2.02.32        B-14 W-16 B+18 W-12 W-15 B-11
 18. Einspieler Antonija  III      1500 SLO Slov.{ah.zveza Celovec      .5  11.0  15.5 -1.06
            24.12.18        B- 7 B-13 W-17 W=11 B-10 W-14
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ale{ Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h Datoteka: C:\BLED\BL99S