20th Chess Festival Bled 99 - standings after Round 5


                       20.Sahovski festival Bled - OPEN A
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 5. kolu 
                             Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Sax Gyula                GM 2524 2546 HUN ZSD Maribor SK Piramida     4.5 10.0  16.0  1.35
            18.06.51        W+51 B+20 W+14 B= 9 W+ 2
  2. Romanishin Oleg M        GM 2572 2572 UKR                             4   10.0  17.0  0.80
            10.01.52        B+37 W+36 B+16 W+ 3 B- 1
  3. Kozul Zdenko             GM 2585 2593 CRO ZSD Maribor SK Piramida     4   10.0  16.0  0.75
            21.05.66        W+32 B+48 W+ 7 B- 2 W+ 8
  4. Zheliandinov Viktor       M 2402 2402 UKR SD Ptuj                     3.5 10.0  15.5  1.30
            17.03.35        W+54 B= 5 W+24 W= 6 B= 9
  5. Farago Ivan              GM 2533 2500 HUN Ljubljanski SK              3.5  9.5  16.0  0.10
             1.04.46        B+26 W= 4 B=17 W+25 B=14
  6. Sveshnikov Evgeny        GM 2563 2594 RUS Ljubljanski SK              3.5  9.5  15.5  0.00
            11.02.50        W+30 B=33 W+23 B= 4 W= 7
  7. Miroshnichenko Evgenij   IM 2500 2500 UKR Donetsk                     3.5  9.5  15.5  0.50
            28.12.78        B+53 W+22 B- 3 W+28 B= 6
  8. Sermek Drazen            GM 2540 2543 SLO SK Triglav Krsko            3.5  9.5  15.0  0.60
            30.01.69        W+58 B+35 W= 9 W+11 B- 3
  9. Grosar Aljosa            IM 2450 2436 SLO SK Nova Gorica              3.5  9.0  15.0  0.50
            23.11.67        B+52 W+56 B= 8 W= 1 W= 4
 10. Mikhalchishin Adrian     GM 2542 2527 SLO SD Ptuj                     3.5  9.0  14.5  0.05
            18.11.54        B+50 W=17 B=25 W+21 B=16
 11. Beliavsky Alexandr       GM 2650 2641 SLO SD Ptuj                     3.5  8.5  14.0 -0.50
            17.12.53        W=18 B+45 W+27 B- 8 W+33
 12. Krivoshey Sergei         IM 2451 2451 UKR Banik Prievidza             3.5  8.5  13.5  0.20
            23.05.71        W=45 B=18 W+30 B=20 W+42
 13. Atalik Suat              GM 2593 2608 TUR SD AET Tolmin               3.5  8.0  13.0 -0.35
            10.10.64        B=38 W+46 B=21 W=17 B+36
 14. Wilhelmi Christian       IM 2446 2446 GER Hamburger SK                3.5  8.0  13.0  0.45
            22.04.76        W+68 B+49 B- 1 W+37 W= 5
 15. Grischuk Alexander       IM 2482 2482 RUS                             3.5  8.0  12.5  0.40
            31.10.83        W+62 B=23 W=19 B=33 W+35
 16. Pavasovic Dusko          IM 2502 2491 SLO SK Triglav Krsko            3.5  7.5  12.5  0.35
            15.10.76        W+59 B+64 W- 2 B+41 W=10
 17. Gustafsson Jan              2416 2416 GER Hamburger SK                3   10.0  13.5  0.90
            25.06.79        W+70 B=10 W= 5 B=13 W=19
 18. Staudner Oliver          FM 2353 2353 AUT Ottakring                   3    9.5  14.5  0.90
            16.10.70        B=11 W=12 B+61 W=31 W=29
 19. Maric Alisa             WGM 2481 2481 YUG                             3    9.0  15.0 -0.25
            10.01.70        B+43 W=28 B=15 W=22 B=17
 20. Jukic Branimir           IM 2378 2378 CRO Mursa Osijek                3    9.0  15.0  0.10
             1.12.71        B+61 W- 1 B+40 W=12 B=31
 21. Zimmerman Yuri           IM 2374 2374 RUS Sztatisztika Budapest       3    9.0  13.0  0.35
             7.07.61        W+69 B+34 W=13 B-10 W=23
 22. Lekic Dusan                 2381 2381 YUG Mimoza Tivat                3    8.5  14.0  0.25
           24.4.1969        W+40 B- 7 W+47 B=19 W=27
 23. Savanovic Aleksandar     FM 2435 2435 YUG Jedinstvo                   3    8.5  13.0  0.30
             3.03.73        B+65 W=15 B- 6 W+46 B=21
 24. Cebalo Miso              GM 2511 2490 CRO SK Kovinar Maribor          3    8.0  13.5 -0.70
             6.02.45        B=39 W+38 B- 4 W=26 B+50
 25. Podlesnik Bogdan         IM 2409 2425 SLO SD AET Tolmin               3    8.0  13.0 -0.10
             1.07.61        W=47 B+57 W=10 B- 5 W+34
 26. Brumen Dinko             FM 2309 2341 CRO SK Triglav Krsko            3    7.5  13.0  1.15
            24.06.71        W- 5 B+54 W=35 B=24 W+48
 27. Tratar Marko             IM 2450 2416 SLO ZSD Maribor SK Piramida     3    7.5  12.5 -0.00
            20.05.74        B=46 W+39 B-11 W+56 B=22
 28. Drei Andrea              FM 2349 2349 ITA Faenza                      3    7.5  12.0  0.60
             9.02.57        W+67 B=19 W=33 B- 7 W+51
 29. Rukavina Josip           IM 2426 2426 CRO Maestral                    3    7.0  12.0 -0.55
            29.10.42        B-49 W=43 B+53 W+39 B=18
 30. Basagic Zlatko           IM 2316 2345 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3    7.0  12.0  0.60
            18.12.47        B- 6 W+63 B-12 W+60 B+52
 31. Kovacevic Blazimir       FM 2429 2415 CRO Slavonska banka             3    6.5  10.5 -0.55
            16.10.75        W=57 B=47 W+64 B=18 W=20
 32. Krstic Uros                 2332 2332 CRO Casino International        3    6.0  11.0  0.10
             1.08.77        B- 3 W+60 W-34 B+64 W+45
 33. Sale Srdjan              IM 2415 2415 CRO Pula                        2.5 10.0  15.0  0.20
            15.09.63        B+63 W= 6 B=28 W=15 B-11
 34. Kamaryt Thomas              2129 2129 AUT Ottakring Wien              2.5  8.5  14.0  1.60
            19.02.68        W+42 W-21 B+32 W=36 B-25
 35. Mazi Leon                FM 2405 2373 SLO SK Branik Maribor           2.5  8.5  13.5 -0.30
            17.04.59        B+55 W- 8 B=26 W+58 B-15
 36. Soln Primoz              FM 2425 2419 SLO Ljubljanski SK              2.5  8.0  13.0 -0.55
            12.11.78        W+66 B- 2 W+49 B=34 W-13
 37. Kosteniuk Alexandra     WGM 2329 2329 RUS                             2.5  8.0  13.0  0.60
            23.04.84        W- 2 B+66 W+48 B-14 W=41
 38. Armanda Ivica               2337 2337 CRO HPT-TKC Split               2.5  7.5  12.5  0.05
            23.10.73        W=13 B-24 W=45 B+59 W=40
 39. Wiley Tom E.                2280 2280 ENG                             2.5  7.5  12.0  0.55
            13.10.63        W=24 B-27 W+57 B-29 W+56
 40. Cehic Goran                 2125 2125 CRO Ericsson Zagreb             2.5  7.0  11.0  1.20
             5.04.69        B-22 B+62 W-20 W+65 B=38
 41. Bojkovic Natasa         WGM 2424 2424 YUG                             2.5  6.5  11.5 -0.75
             3.09.71        B-56 W+52 B+50 W-16 B=37
 42. Jelen Igor               IM 2389 2422 SLO Ljubljanski SK              2.5  6.5  11.0 -0.70
            13.07.72        B-34 W+65 B=56 W+44 B-12
 43. Dobrotka Martin             2231 2231 SVK Banik Prievidza             2.5  6.0  10.5  0.75
            11.04.68        W-19 B=29 W-59 B+57 B+58
 44. Filipovic Branko         IM 2434 2434 YUG Fruktona                    2.5  4.0   7.0 -1.00
             6.10.57        W-64 B+68 W=58 B-42 W+59
 45. Praznik Niko             MK 2229 2210 SLO SD Vrhnika                  2    9.0  14.0  0.35
             8.02.79        B=12 W-11 B=38 W+61 B-32
 46. Osterman Rudi            FM 2376 2361 SLO SK Kovinar Maribor          2    8.0  12.5 -0.55
            21.07.46        W=27 B-13 W+67 B-23 W=53
 47. Kolar Srecko             FM 2175 2162 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   2    8.0  12.0  0.65
            10.06.54        B=25 W=31 B-22 W-50 B+65
 48. Balinov Ilija               2434 2434 BUL                             2    7.5  13.0 -1.20
            28.07.66        B+60 W- 3 B-37 W+49 B-26
 49. Grosar Kiti             WIM 2214 2177 SLO SK Nova Gorica              2    7.5  12.0  0.55
            24.02.76        W+29 W-14 B-36 B-48 W+67
 50. Ankerst Mihael           FM 2316 2210 SLO Ljubljanski SK              2    7.5  11.0 -0.10
            28.06.72        W-10 B+70 W-41 B+47 W-24
 51. Bozanic Ivica            FM 2305 2305 CRO                             2    6.5  12.5 -0.80
            17.05.63        B- 1 W-61 B+63 W+55 B-28
 52. Kragelj Igor             FM 2225 2187 SLO Ljubljanski SK              2    6.5  11.0  0.05
             6.09.73        W- 9 B-41 W+66 B+67 W-30
 53. Illijin Nebojsa          IM 2252 2221 ROM SD Murka Lesce              2    6.5  10.5  0.20
            23.06.42        W- 7 B=59 W-29 B+68 B=46
 54. Sebenik Matej            MK 2154 2172 SLO Ljubljanski SK              2    5.5   9.5  0.30
            28.08.83        B- 4 W-26 B-60 B+66 W+68
 55. Licina Anita            WIM 2173 2108 SLO SD Ptuj                     2    5.0   8.5  0.35
            27.09.72        W-35 B-58 W+62 B-51 W+64
 56. Hanko Pavol                 2212 2212 SVK Banik Prievidza             1.5  8.0  14.0  0.20
            30.12.53        W+41 B- 9 W=42 B-27 B-39
 57. Praznik Anton            FM 2217 2201 SLO SD Vrhnika                  1.5  8.0  11.5 -0.55
            29.08.49        B=31 W-25 B-39 W-43 W+69
 58. Lazovic Gordan           FM 2311 2283 CRO SD Novo mesto               1.5  7.5  13.0 -0.70
             6.11.63        B- 8 W+55 B=44 B-35 W-43
 59. Steiner Darko            FM 2266 2211 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1.5  7.5  13.0 -0.40
            16.10.53        B-16 W=53 B+43 W-38 B-44
 60. Susak Zeljko             MK 2220 2220 CRO HPT-TKC Split               1.5  7.0  11.5 -0.70
            20.12.59        W-48 B-32 W+54 B-30 W=61
 61. Ipavec Petra            WFM 2091 2096 SLO Ljubljanski SK              1.5  7.0  11.5  0.30
            29.09.76        W-20 B+51 W-18 B-45 B=60
 62. Kecic Stevan             MK 2240 2218 SLO SD Murka Lesce              1.5  6.0   9.5 -1.05
            16.05.62        B-15 W-40 B-55 W+70 B=63
 63. Zinani Alessandro           2178 2178 ITA                             1.5  6.0   9.5 -0.40
            19.02.65        W-33 B-30 W-51 B+69 W=62
 64. Susnik Matej             MK 2222 2171 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    8.5  14.0 -0.50
            25.11.68        B+44 W-16 B-31 W-32 B-55
 65. Leskiewicz Maksymilian      2223 2223 AUS                             1    7.0  10.0 -1.20
            16.11.79        W-23 B-42 W+70 B-40 W-47
 66. Waller Helmut            FM 2213 2213 AUT Donau                       1    6.5   9.0 -1.10
            26.09.26        B-36 W-37 B-52 W-54 B+70
 67. Starc Christian             2126 2126 AUT Post-PSV-Klagenfurt         1    6.0   9.5 -0.70
            12.03.70        B-28 W+69 B-46 W-52 B-49
 68. Demidenko Stanislav         2223 2223 UKR Donetsk                     .5   6.5  10.5 -1.65
            27.07.78        B-14 W-44 B=69 W-53 B-54
 69. Machin Giovillavne          2069 2069 FRA Cannes Echecs               .5   4.0   7.5 -0.95
             1.07.84        B-21 B-67 W=68 W-63 B-57
 70. Semrl Marjan             MK 2206 2127 SLO SD AET Tolmin               0    4.5   8.5 -2.00
            18.07.54        B-17 W-50 B-65 B-62 W-66
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h/20+30 min Datoteka: C:DjBLEDDjBL99A


                       20.Sahovski festival Bled - OPEN B
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 5. kolu 
                           Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Gruskovnjak Tomislav   MK 2222 2150 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   4.5 10.5  17.5  1.40
            23.08.74        W+15 B+22 W+ 5 B+18 W= 7
  2. Jovanovic Zoran        MK 2268 2268 CRO Mursa Osijek                4.5  9.5  15.5  0.90
             7.06.79        B+45 W+24 B=19 W+11 B+ 9
  3. Borisek Jure           MK 2127 2037 SLO SK Nova Gorica              4    9.5  14.0  1.90
            27.07.86        B+70 W+35 B= 9 B+14 W=12
  4. Bratovic Blaz           I      1907 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   4    9.0  15.5  2.85
            18.05.85        W+10 B+43 W=20 B=21 W+18
  5. Srebrnic Ana          WMK 2118 1937 SLO SK Nova Gorica              4    8.5  13.5  1.85
            20.02.84        B+68 W+32 B- 1 W+29 B+22
  6. Loviscek Matjaz         I      1775 SLO SK Nova Gorica              4    8.0  13.0  2.85
            24.05.84        B-41 W+42 B+25 B+46 W+21
  7. Srebrnic Vojko         MK 2248 2235 SLO SK Nova Gorica              4    7.5  13.5  0.00
             7.12.48        B=38 W+59 B+48 W+19 B= 1
  8. Kobe Uros               I      2063 SLO SD Stari trg ob Kolpi       4    7.5  12.5  1.45
             3.08.75        B+65 W+47 B=34 W=13 W+17
  9. Ivacic Vladimir         M 2261 2213 SLO SD Napredek Domzale         3.5  9.5  15.5  0.25
            22.06.36        W+39 B+60 W= 3 B+20 W- 2
 10. Medak Bojan            MK 2163 2163 CRO Mursa Osijek                3.5  8.5  14.0 -0.25
            11.04.78        B- 4 W+63 B+49 W+23 B=11
 11. Krivec Jana           WFM 2161 2143 SLO SK Nova Gorica              3.5  8.5  13.5  0.65
            30.05.80        W+74 B+33 W+17 B- 2 W=10
 12. Klemencic Gorazd       MK 2230 2211 SLO ZSD Maribor SK Piramida     3.5  8.0  14.5 -0.50
            13.08.46        B=36 W+38 B=27 W+35 B= 3
 13. Jakovljevic Vlado      FM 2296 2296 YUG Barajevo                    3.5  8.0  14.0 -0.45
            12.02.75        W+44 B-17 W+37 B= 8 W+33
 14. Rezonja Stefan         MK 2158 2077 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   3.5  7.5  13.0  0.15
            30.10.35        B=54 W+62 B+28 W- 3 B+32
 15. Jansa Andrej            I      1962 SLO SD Kocevje                  3.5  7.0  12.5  1.30
            22.05.78        B- 1 W+66 B+67 W+24 B=19
 16. Raspor Gregor          MK      2032 SLO SD AET Tolmin               3.5  6.0   9.0  0.55
           19.9.1968        B-59 W+73 B+47 W=32 B+34
 17. Kozamernik Janez       MK 2103 2025 SLO SD Murka Lesce              3   10.0  14.5  0.35
             1.07.75        B+73 W+13 B-11 W+26 B- 8
 18. Mikac Tomaz            FM 2188 2103 SLO SD Vrhnika                  3    9.5  16.0 -0.05
             8.04.59        B+49 W+41 B+23 W- 1 B- 4
 19. Trebusak Anton         MK 2129 2066 SLO SK Komenda                  3    9.5  16.0  0.40
             2.05.46        W+57 B+46 W= 2 B- 7 W=15
 20. Ciglic Boris           MK 2143 2136 SLO SD Murka Lesce              3    9.5  15.5 -0.55
             9.12.46        B+55 W+25 B= 4 W- 9 B=28
 21. Kovacic Peter          MK 2203 2170 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3    9.0  15.0 -1.05
            17.10.77        B+42 W=48 B+36 W= 4 B- 6
 22. Trtanj Tina               2074 2074 CRO SK Maestral                 3    9.0  15.0 -0.75
             6.06.80        B+52 W- 1 B+59 W+27 W- 5
 23. Czap Bernard            I      2055 GER TSV Unterhaching            3    8.0  12.0 -0.30
           23.4.1970        W+69 B+26 W-18 B-10 W+50
 24. Skok Joze              MK 2117 2070 SLO SD Napredek Domzale         3    7.5  13.5 -0.15
            19.02.49        W+64 B- 2 W+51 B-15 W+46
 25. Rabic Drago             I      1888 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3    7.5  12.5  0.40
            26.10.49        W+40 B-20 W- 6 B+66 W+53
 26. Zwanepol Johan        III      1700 NED SK Groningen                3    7.5  12.0  2.15
          15.11.1936        W+37 W-23 B+56 B-17 W+60
 27. Kocevar Leopold         I      1838 SLO SK Grosuplje                3    7.0  12.0  1.25
            23.05.57        W=50 B+61 W=12 B-22 W+52
 28. Krasevec Viktor        MK 2026 2000 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   3    7.0  11.5  0.65
            23.07.32        B+66 W=34 W-14 B+60 W=20
 29. Sivic Klemen           II      1773 SLO SK Borovnica                3    6.0  11.0  1.90
             3.10.83        W-60 B+44 W+71 B- 5 B+49
 30. Sucher Johannes           2187 2187 AUT                             3    6.0  10.5 -0.95
            14.08.66        W-46 B+57 W-33 B+51 W+36
 31. Grobelsek Ana          WI      1850 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3    5.0   8.5  1.65
            14.04.81        B-32 W-67 B+70 W+47 B+48
 32. Jeraj Zlatko           MK 2125 2103 SLO SK Kranj-Stari Mayr         2.5 10.0  16.5 -0.85
            24.08.57        W+31 B- 5 W+39 B=16 W-14
 33. Peric Mijo             MK      2100 NED Caissa                      2.5  9.5  14.5 -0.06
            6.9.1946        Ww72 W-11 B+30 W=34 B-13
 34. Saradjen Janko         MK 2198 2106 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2.5  9.0  15.0 -0.55
            25.02.43        W+51 B=28 W= 8 B=33 W-16
 35. Rodman Franc           MK      2124 SLO SD Jesenice                 2.5  8.5  14.5 -0.85
            13.04.61        W+56 B- 3 W+40 B-12 W=37
 36. Ravnik Franc           MK      1987 SLO SD Jesenice                 2.5  8.0  13.0  0.45
            11.07.42        W=12 B+50 W-21 W+62 B-30
 37. Bozic Anton            MK      2113 SLO SK Komenda                  2.5  7.5  11.5 -0.90
            16.07.42        B-26 W+68 B-13 W+55 B=35
 38. Srebrnic Marko          I      1778 SLO SK Nova Gorica              2.5  7.0  12.5  1.05
            15.06.87        W= 7 B-12 W-53 B+64 W+61
 39. Stubljar Andrej        MK      1995 SLO SD Stari trg ob Kolpi       2.5  7.0  12.5 -0.30
            30.01.69        B- 9 W+52 B-32 W+56 B=43
 40. Gallob Josef            I      1873 AUT Finkenstein                 2.5  7.0  11.0  0.55
           17.3.1933        B-25 W+70 B-35 W+54 B=45
 41. Zvan Ziga              MK 2086 2070 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5  6.5  12.0 -1.40
             2.11.81        W+ 6 B-18 W-46 B=61 W+59
 42. Juhant Igor             I      1927 SLO SK Komenda                  2.5  6.5  12.0 -0.95
            26.03.66        W-21 B- 6 W+58 B=59 W+65
 43. Antoniacci Riccardo     I      2000 ITA Rimini                      2.5  6.5  11.5  0.26
                            B+67 W- 4 B+54 Bl68 W=39
 44. Cerar Alojz             I      2002 SLO SK Zagorje ob Savi          2.5  6.0  10.0 -1.05
             6.05.51        B-13 W-29 B=63 W+73 B+62
 45. Balabaev Farit          I      2000 KAZ                             2.5  5.5  10.5 -0.90
            5.9.1946        W- 2 B=64 W=61 B+69 W=40
 46. Jovan Romuald          MK      1918 SLO SD SIMP Radovljica          2    9.0  15.5  0.30
            17.04.32        B+30 W-19 B+41 W- 6 B-24
 47. Vikulov Alexander         2144 2144 RUS                             2    8.5  13.0 -1.85
            14.04.50        W+53 B- 8 W-16 B-31 W+68
 48. Prestrl Jozef          MK 2077 1979 SLO SD SIMP Radovljica          2    8.0  14.0 -0.50
            24.01.40        W+58 B=21 W- 7 B=53 W-31
 49. Bulatovic Milorad       I      1919 SLO SK Yatras Ljubljana         2    8.0  12.5 -0.15
            11.06.53        W-18 B+58 W-10 B+71 W-29
 50. Kutin Dusan             I      2019 SLO SK Grosuplje                2    7.5  12.0 -1.40
            19.10.48        B=27 W-36 B=55 W+65 B-23
 51. Panic Branko            I      1926 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2    7.0  11.5 -0.50
            30.08.80        B-34 W+72 B-24 W-30 B+63
 52. Lund Henrik             I      1740 SWE Taby                        2    7.0  11.0  0.70
           1.11.1972        W-22 B-39 B+72 W+67 B-27
 53. Hasberger Walter        I      1870 AUT Admira Villach              2    6.5  11.5 -0.10
            9.8.1939        B-47 W=55 B+38 W=48 B-25
 54. Golja Milan             I      1896 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2    6.5  11.0 -0.25
            13.03.52        W=14 B=71 W-43 B-40 W+66
 55. Ristov Tase             I      1868 SLO SK Sava Kranj               2    6.5  11.0  0.15
            29.09.50        W-20 B=53 W=50 B-37 W+72
 56. Jernej Simon          III      1701 SLO SD Lipa Sentjur             2    6.0   9.5  0.65
             3.08.82        B-35 W+69 W-26 B-39 W+71
 57. Malqvist Halvard        I      1860 SWE Taby SK                     2    5.0   8.5 -0.65
            2.3.1970        B-19 W-30 B=73 W=63 B+69
 58. Regatschnig Horst       I      1772 AUT Admira Villach              2    5.0   8.0  0.65
           26.7.1939        B-48 W-49 B-42 W+74 B+67
 59. Zorko Jure             II      1589 SLO SD Vrhnika                  1.5  9.0  15.5  0.95
             4.08.88        W+16 B- 7 W-22 W=42 B-41
 60. Haas Hans               I 2080 2080 AUT SK Amstetten                1.5  9.0  14.0 -2.25
            12.08.41        B+29 W- 9 B=65 W-28 B-26
 61. Cetina Klemen         III      1715 SLO SD Lipa Sentjur             1.5  7.5  12.0  0.05
             3.06.86        B=62 W-27 B=45 W=41 B-38
 62. Mar Karmen            WII 2058 1686 SLO SK Triglav Krsko            1.5  6.5  11.5  0.45
            14.07.87        W=61 B-14 W+64 B-36 W-44
 63. Cvijic Zoran                   1527 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1.5  6.5  11.0  0.95
             8.09.66        W=71 B-10 W=44 B=57 W-51
 64. Nadj Aleksander         I      1818 SLO SD Napredek Domzale         1.5  6.5  10.0 -0.65
            18.07.85        B-24 W=45 B-62 W-38 B+73
 65. Lenic Luka             II      1637 SLO SD Napredek Domzale         1.5  6.0  10.5  0.85
            13.05.88        W- 8 B+74 W=60 B-50 B-42
 66. Turuncic Bojan        III      1703 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1    8.5  12.5 -0.10
            17.09.60        W-28 B-15 B+68 W-25 B-54
 67. Grom Waldemar             2029 2029 AUT Finkenstein                 1    8.0  13.5 -2.60
             1.03.40        W-43 B+31 W-15 B-52 W-58
 68. Kamensek Ivan          II      1850 SLO                             1    6.5  11.5 -1.32
             21.1.47        W- 5 B-37 W-66 Ww43 B-47
 69. Skrlep Nejc           III      1601 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    6.5  11.5 -0.72
             3.06.86        B-23 B-56 Bw74 W-45 W-57
 70. Buha Drago             MK      1856 SLO SD SIMP Radovljica          1    6.5  11.0 -1.40
            30.10.49        W- 3 B-40 W-31 B-72 B+74
 71. Homan Alojz             I      2017 SLO SK Primskovo Kranj          1    6.0  10.5 -2.95
            12.03.51        B=63 W=54 B-29 W-49 B-56
 72. Grcar Janez           III      1685 SLO SK Zagorje ob Savi          1    6.0   9.0 -0.12
             6.10.42        Bl33 B-51 W-52 W+70 B-55
 73. Orel Karmen            WI      1806 SLO SS Tomo Zupan Kranj         .5   7.5  12.5 -1.05
             6.01.84        W-17 B-16 W=57 B-44 W-64
 74. Grasselli Luka          I      1897 SLO                             0    5.5  10.0 -2.24
          20.10.1977        B-11 W-65 Wl69 B-58 W-70
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h/20+30 min Datoteka: C:DjBLEDDjBL99B


                     20. Sahovski festival Bled - seniorji
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 5. kolu 
                          Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Bykhovsky Anatoly A   IM 2415 2415 RUS                             5    8.0  14.0  0.65
           30.4.1934        W+ 2 B+11 W+ 5 B+ 8 W+ 7
  2. Schild Herbert        MK 2034 2034 AUT Polizei Wien                4    8.0  15.0  1.80
             9.11.29        B- 1 W+13 B+ 6 B+11 W+ 5
  3. Tavcar Rado           MK 2150 1989 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   3.5  8.0  13.0  0.65
           25.6.1930        B= 9 W+16 W+ 4 B- 5 W+ 8
  4. Piber Vinko           MK 2063 1989 SLO SD Napredek Domzale         3.5  6.5  10.5  0.45
             5.04.36        W+18 W= 7 B- 3 B+12 W+11
  5. Bohak Janko           MK 2189 2181 SLO SD Ptuj                     3   10.5  17.5 -0.05
            17.11.35        B+15 W+ 6 B- 1 W+ 3 B- 2
  6. Beszterczey Laszlo    MK 2134 2134 HUN FOT                         3    7.5  13.0 -0.90
            19.08.36        W+10 B- 5 W- 2 B+14 W+16
  7. Mali Slavko           MK 2155 2042 SLO SD Murka Lesce              2.5  8.5  15.5 -0.40
            29.01.37        W+12 B= 4 W- 8 B+10 B- 1
  8. Marjanovic Slavko     MK 2038 1918 SLO SK Yatras Ljubljana         2.5  8.5  15.5  0.15
             7.04.34        B=13 W+ 9 B+ 7 W- 1 B- 3
  9. Ivelja Vojislav        I      1839 SLO SD Jesenice                 2.5  7.0  11.5 -0.40
             9.05.34        W= 3 B- 8 W=14 B+17 W=10
 10. Banic Stanko           I      1739 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2.5  7.0  10.5  0.95
            22.11.13        B- 6 W+18 B+15 W- 7 B= 9
 11. Nikolic Stanko        MK 2122 1986 SLO SK Yatras Ljubljana         2    9.5  16.0 -0.60
            30.09.39        B+14 W- 1 B+16 W- 2 B- 4
 12. Pongrac Alojzija      WM      1872 SLO SD Murka Lesce              2    6.5  11.0 -1.25
            14.05.31        B- 7 W=14 B=13 W- 4 B+17
 13. Bizjak Janez          IV      1500 SLO SD Napredek Domzale         2    6.5  11.0  1.20
            27.10.39        W= 8 B- 2 W=12 B=18 B=15
 14. Vidali Joze           II      1730 SLO SD Murka Lesce              2    6.5  10.0  0.35
            30.10.36        W-11 B=12 B= 9 W- 6 W+18
 15. Ursic Silvo           MK 2017 1922 SLO SD SIMP Radovljica          2    6.0  10.0 -1.55
             3.12.29        W- 5 B+17 W-10 B=16 W=13
 16. Kodric Zoran           I      1768 SLO SD Medvode                  1.5  7.0  11.5 -0.05
             6.07.27        W+17 B- 3 W-11 W=15 B- 6
 17. Fujs Stefan           IV      1521 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1    5.5   8.5  0.05
             2.02.32        B-16 W-15 B+18 W- 9 W-12
 18. Einspieler Antonija  III      1500 SLO Slov.sah.zveza Celovec      .5   6.5  11.0 -0.90
            24.12.18        B- 4 B-10 W-17 W=13 B-14
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h Datoteka: C:DjBLEDDjBL99S