20th Chess Festival Bled 99 - standings after Round 4


                       20.Sahovski festival Bled - OPEN A
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 4. kolu 
                             Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Romanishin Oleg M        GM 2572 2572 UKR                             4    5.5  10.5  1.40
            10.01.52        B+33 W+27 B+11 W+ 5
  2. Sax Gyula                GM 2524 2546 HUN ZSD Maribor SK Piramida     3.5  5.5  10.5  0.82
            18.06.51        W+46 B+20 W+12 B= 4
  3. Sermek Drazen            GM 2540 2543 SLO SK Triglav Krsko            3.5  5.0   9.5  1.02
            30.01.69        W+50 B+26 W= 4 W+14
  4. Grosar Aljosa            IM 2450 2436 SLO SK Nova Gorica              3    5.5  10.5  0.60
            23.11.67        B+45 W+47 B= 3 W= 2
  5. Kozul Zdenko             GM 2585 2593 CRO ZSD Maribor SK Piramida     3    5.0  11.0  0.32
            21.05.66        W+40 B+43 W+10 B- 1
  6. Sveshnikov Evgeny        GM 2563 2594 RUS Ljubljanski SK              3    5.0  10.0  0.08
            11.02.50        W+41 B=23 W+25 B= 7
  7. Zheliandinov Viktor       M 2402 2402 UKR SD Ptuj                     3    5.0   9.0  1.20
            17.03.35        W+64 B= 8 W+36 W= 6
  8. Farago Ivan              GM 2533 2500 HUN Ljubljanski SK              3    4.5   9.5  0.20
             1.04.46        B+34 W= 7 B=13 W+39
  9. Mikhalchishin Adrian     GM 2542 2527 SLO SD Ptuj                     3    4.5   9.0  0.12
            18.11.54        B+44 W=13 B=39 W+17
 10. Miroshnichenko Evgenij   IM 2500 2500 UKR Donetsk                     3    4.5   9.0  0.40
            28.12.78        B+51 W+24 B- 5 W+32
 11. Pavasovic Dusko          IM 2502 2491 SLO SK Triglav Krsko            3    3.5   8.5  0.28
            15.10.76        W+53 B+56 W- 1 B+37
 12. Wilhelmi Christian       IM 2446 2446 GER Hamburger SK                3    3.0   7.0  0.32
            22.04.76        W+67 B+55 B- 2 W+33
 13. Gustafsson Jan              2416 2416 GER Hamburger SK                2.5  5.5   8.5  0.78
            25.06.79        W+70 B= 9 W= 8 B=21
 14. Beliavsky Alexandr       GM 2650 2641 SLO SD Ptuj                     2.5  5.0  10.5 -0.70
            17.12.53        W=18 B+35 W+28 B- 3
 15. Kamaryt Thomas              2129 2129 AUT Ottakring Wien              2.5  5.0   9.5  1.74
            19.02.68        W+29 W-17 B+40 W=27
 16. Grischuk Alexander       IM 2482 2482 RUS                             2.5  5.0   8.5  0.02
            31.10.83        W+65 B=25 W=22 B=23
 17. Zimmerman Yuri           IM 2374 2374 RUS Sztatisztika Budapest       2.5  5.0   8.5  0.26
             7.07.61        W+68 B+15 W=21 B- 9
 18. Staudner Oliver          FM 2353 2353 AUT Ottakring                   2.5  5.0   8.5  0.78
            16.10.70        B=14 W=19 B+58 W=31
 19. Krivoshey Sergei         IM 2451 2451 UKR Banik Prievidza             2.5  4.5   9.0 -0.22
            23.05.71        W=35 B=18 W+41 B=20
 20. Jukic Branimir           IM 2378 2378 CRO Mursa Osijek                2.5  4.5   9.0  0.06
             1.12.71        B+58 W- 2 B+42 W=19
 21. Atalik Suat              GM 2593 2608 TUR SD AET Tolmin               2.5  4.5   8.5 -0.62
            10.10.64        B=38 W+48 B=17 W=13
 22. Maric Alisa             WGM 2481 2481 YUG                             2.5  4.5   8.5 -0.14
            10.01.70        B+52 W=32 B=16 W=24
 23. Sale Srdjan              IM 2415 2415 CRO Pula                        2.5  4.5   8.5  0.38
            15.09.63        B+61 W= 6 B=32 W=16
 24. Lekic Dusan                 2381 2381 YUG Mimoza Tivat                2.5  4.5   8.5  0.18
           24.4.1969        W+42 B-10 W+57 B=22
 25. Savanovic Aleksandar     FM 2435 2435 YUG Jedinstvo                   2.5  4.0   8.0  0.38
             3.03.73        B+59 W=16 B- 6 W+48
 26. Mazi Leon                FM 2405 2373 SLO SK Branik Maribor           2.5  3.5   8.0  0.10
            17.04.59        B+62 W- 3 B=34 W+50
 27. Soln Primoz              FM 2425 2419 SLO Ljubljanski SK              2.5  3.5   7.5 -0.26
            12.11.78        W+69 B- 1 W+55 B=15
 28. Tratar Marko             IM 2450 2416 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2.5  3.0   7.0  0.10
            20.05.74        B=48 W+49 B-14 W+47
 29. Jelen Igor               IM 2389 2422 SLO Ljubljanski SK              2.5  3.0   6.5 -0.26
            13.07.72        B-15 W+59 B=47 W+54
 30. Rukavina Josip           IM 2426 2426 CRO Maestral                    2.5  3.0   5.5 -0.46
            29.10.42        B-55 W=52 B+51 W+49
 31. Kovacevic Blazimir       FM 2429 2415 CRO Slavonska banka             2.5  2.0   5.0 -0.46
            16.10.75        W=66 B=57 W+56 B=18
 32. Drei Andrea              FM 2349 2349 ITA Faenza                      2    5.0   9.0  0.16
             9.02.57        W+63 B=22 W=23 B-10
 33. Kosteniuk Alexandra     WGM 2329 2329 RUS                             2    5.0   9.0  0.48
            23.04.84        W- 1 B+69 W+43 B-12
 34. Brumen Dinko             FM 2309 2341 CRO SK Triglav Krsko            2    4.5   8.5  0.52
            24.06.71        W- 8 B+64 W=26 B=36
 35. Praznik Niko             MK 2229 2210 SLO SD Vrhnika                  2    4.5   8.0  0.72
             8.02.79        B=19 W-14 B=38 W+58
 36. Cebalo Miso              GM 2511 2490 CRO SK Kovinar Maribor          2    4.0   8.5 -0.92
             6.02.45        B=49 W+38 B- 7 W=34
 37. Bojkovic Natasa         WGM 2424 2424 YUG                             2    4.0   8.5 -0.60
             3.09.71        B-47 W+45 B+44 W-11
 38. Armanda Ivica               2337 2337 CRO HPT-TKC Split               2    4.0   8.0  0.36
            23.10.73        W=21 B-36 W=35 B+53
 39. Podlesnik Bogdan         IM 2409 2425 SLO SD AET Tolmin               2    4.0   7.5 -0.24
             1.07.61        W=57 B+66 W= 9 B- 8
 40. Krstic Uros                 2332 2332 CRO Casino International        2    3.5   7.5 -0.24
             1.08.77        B- 5 W+60 W-15 B+56
 41. Basagic Zlatko           IM 2316 2345 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2    3.5   7.5  0.20
            18.12.47        B- 6 W+61 B-19 W+60
 42. Cehic Goran                 2125 2125 CRO Ericsson Zagreb             2    3.5   7.0  0.96
             5.04.69        B-24 B+65 W-20 W+59
 43. Balinov Ilija               2434 2434 BUL                             2    3.0   7.0 -0.52
            28.07.66        B+60 W- 5 B-33 W+55
 44. Ankerst Mihael           FM 2316 2210 SLO Ljubljanski SK              2    3.0   6.0  0.12
            28.06.72        W- 9 B+70 W-37 B+57
 45. Kragelj Igor             FM 2225 2187 SLO Ljubljanski SK              2    3.0   6.0  0.44
             6.09.73        W- 4 B-37 W+69 B+63
 46. Bozanic Ivica            FM 2305 2305 CRO                             2    2.0   6.5 -0.36
            17.05.63        B- 2 W-58 B+61 W+62
 47. Hanko Pavol                 2212 2212 SVK Banik Prievidza             1.5  5.0  10.0  0.62
            30.12.53        W+37 B- 4 W=29 B-28
 48. Osterman Rudi            FM 2376 2361 SLO SK Kovinar Maribor          1.5  5.0   8.5 -0.38
            21.07.46        W=28 B-21 W+63 B-25
 49. Wiley Tom E.                2280 2280 ENG                             1.5  4.5   7.5  0.14
            13.10.63        W=36 B-28 W+66 B-30
 50. Lazovic Gordan           FM 2311 2283 CRO SD Novo mesto               1.5  4.0   8.5 -0.06
             6.11.63        B- 3 W+62 B=54 B-26
 51. Illijin Nebojsa          IM 2252 2221 ROM SD Murka Lesce              1.5  4.0   7.5  0.06
            23.06.42        W-10 B=53 W-30 B+67
 52. Dobrotka Martin             2231 2231 SVK Banik Prievidza             1.5  4.0   7.0  0.14
            11.04.68        W-22 B=30 W-53 B+66
 53. Steiner Darko            FM 2266 2211 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1.5  3.5   8.0 -0.14
            16.10.53        B-11 W=51 B+52 W-38
 54. Filipovic Branko         IM 2434 2434 YUG Fruktona                    1.5  2.5   5.5 -1.30
             6.10.57        W-56 B+67 W=50 B-29
 55. Grosar Kiti             WIM 2214 2177 SLO SK Nova Gorica              1    5.0  10.0  0.12
            24.02.76        W+30 W-12 B-27 B-43
 56. Susnik Matej             MK 2222 2171 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    4.5   9.0  0.04
            25.11.68        B+54 W-11 B-31 W-40
 57. Kolar Srecko             FM 2175 2162 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   1    4.5   9.0  0.08
            10.06.54        B=39 W=31 B-24 W-44
 58. Ipavec Petra            WFM 2091 2096 SLO Ljubljanski SK              1    4.5   9.0  0.12
            29.09.76        W-20 B+46 W-18 B-35
 59. Leskiewicz Maksymilian      2223 2223 AUS                             1    4.5   7.0 -0.64
            16.11.79        W-25 B-29 W+70 B-42
 60. Susak Zeljko             MK 2220 2220 CRO HPT-TKC Split               1    4.0   7.0 -0.52
            20.12.59        W-43 B-40 W+64 B-41
 61. Zinani Alessandro           2178 2178 ITA                             1    4.0   7.0 -0.48
            19.02.65        W-23 B-41 W-46 B+68
 62. Licina Anita            WIM 2173 2108 SLO SD Ptuj                     1    3.5   7.0 -0.24
            27.09.72        W-26 B-50 W+65 B-46
 63. Starc Christian             2126 2126 AUT Post-PSV-Klagenfurt         1    3.5   6.0 -0.32
            12.03.70        B-32 W+68 B-48 W-45
 64. Sebenik Matej            MK 2154 2172 SLO Ljubljanski SK              1    3.0   6.0 -0.28
            28.08.83        B- 7 W-34 B-60 B+69
 65. Kecic Stevan             MK 2240 2218 SLO SD Murka Lesce              1    3.0   5.5 -0.96
            16.05.62        B-16 W-42 B-62 W+70
 66. Praznik Anton            FM 2217 2201 SLO SD Vrhnika                  .5   3.5   7.5 -0.86
            29.08.49        B=31 W-39 B-49 W-52
 67. Demidenko Stanislav         2223 2223 UKR Donetsk                     .5   3.0   6.5 -1.06
            27.07.78        B-12 W-54 B=68 W-51
 68. Machin Giovillavne          2069 2069 FRA Cannes Echecs               .5   2.0   5.0 -0.66
             1.07.84        B-17 B-63 W=67 W-61
 69. Waller Helmut            FM 2213 2213 AUT Donau                       0    4.0   7.5 -1.60
            26.09.26        B-27 W-33 B-45 W-64
 70. Semrl Marjan             MK 2206 2127 SLO SD AET Tolmin               0    3.0   6.5 -1.48
            18.07.54        B-13 W-44 B-59 B-65
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h/20+30 min Datoteka: C:DjBLEDDjBL99A


                       20.Sahovski festival Bled - OPEN B
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 4. kolu 
                           Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Gruskovnjak Tomislav   MK 2222 2150 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   4    6.0  12.0  1.28
            23.08.74        W+17 B+12 W+ 9 B+11
  2. Jovanovic Zoran        MK 2268 2268 CRO Mursa Osijek                3.5  4.5   9.5  0.46
             7.06.79        B+46 W+35 B=18 W+ 7
  3. Ivacic Vladimir         M 2261 2213 SLO SD Napredek Domzale         3.5  4.5   9.5  0.70
            22.06.36        W+32 B+51 W= 4 B+20
  4. Borisek Jure           MK 2127 2037 SLO SK Nova Gorica              3.5  4.5   8.0  1.66
            27.07.86        B+73 W+30 B= 3 B+25
  5. Srebrnic Vojko         MK 2248 2235 SLO SK Nova Gorica              3.5  3.5   7.5  0.14
             7.12.48        B=50 W+48 B+28 W+18
  6. Bratovic Blaz           I      1907 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   3    5.5  11.0  2.08
            18.05.85        W+13 B+44 W=20 B= 8
  7. Krivec Jana           WFM 2161 2143 SLO SK Nova Gorica              3    5.0   9.0  0.60
            30.05.80        W+74 B+24 W+10 B- 2
  8. Kovacic Peter          MK 2203 2170 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3    4.5   9.0 -0.12
            17.10.77        B+52 W=28 B+21 W= 6
  9. Srebrnic Ana          WMK 2118 1937 SLO SK Nova Gorica              3    4.5   9.0  1.16
            20.02.84        B+65 W+23 B- 1 W+40
 10. Kozamernik Janez       MK 2103 2025 SLO SD Murka Lesce              3    4.5   8.0  0.80
             1.07.75        B+71 W+19 B- 7 W+37
 11. Mikac Tomaz            FM 2188 2103 SLO SD Vrhnika                  3    4.0   9.5  0.68
             8.04.59        B+36 W+49 B+31 W- 1
 12. Trtanj Tina               2074 2074 CRO SK Maestral                 3    4.0   9.5 -0.08
             6.06.80        B+38 W- 1 B+48 W+29
 13. Medak Bojan            MK 2163 2163 CRO Mursa Osijek                3    4.0   8.5 -0.20
            11.04.78        B- 6 W+57 B+36 W+31
 14. Klemencic Gorazd       MK 2230 2211 SLO ZSD Maribor SK Piramida     3    4.0   8.0 -0.24
            13.08.46        B=21 W+50 B=29 W+30
 15. Kobe Uros               I      2063 SLO SD Stari trg ob Kolpi       3    4.0   7.5  1.00
             3.08.75        B+55 W+59 B=22 W=19
 16. Loviscek Matjaz         I      1775 SLO SK Nova Gorica              3    3.5   7.0  1.92
            24.05.84        B-49 W+52 B+34 B+33
 17. Jansa Andrej            I      1962 SLO SD Kocevje                  3    3.0   8.0  1.16
            22.05.78        B- 1 W+58 B+60 W+35
 18. Trebusak Anton         MK 2129 2066 SLO SK Komenda                  2.5  5.5  10.0  0.54
             2.05.46        W+67 B+33 W= 2 B- 5
 19. Jakovljevic Vlado      FM 2296 2296 YUG Barajevo                    2.5  5.0   9.5 -0.70
            12.02.75        W+56 B-10 W+42 B=15
 20. Ciglic Boris           MK 2143 2136 SLO SD Murka Lesce              2.5  5.0   9.5 -0.38
             9.12.46        B+63 W+34 B= 6 W- 3
 21. Ravnik Franc           MK      1987 SLO SD Jesenice                 2.5  5.0   9.5  0.70
            11.07.42        W=14 B+39 W- 8 W+53
 22. Saradjen Janko         MK 2198 2106 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2.5  5.0   9.0  0.02
            25.02.43        W+64 B=26 W=15 B=24
 23. Jeraj Zlatko           MK 2125 2103 SLO SK Kranj-Stari Mayr         2.5  4.5   9.5 -0.30
            24.08.57        W+47 B- 9 W+32 B=27
 24. Peric Mijo             MK      2100 NED Caissa                      2.5  4.5   9.0  0.18
            6.9.1946        Ww70 W- 7 B+41 W=22
 25. Rezonja Stefan         MK 2158 2077 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   2.5  4.0   8.5 -0.34
            30.10.35        B=61 W+53 B+26 W- 4
 26. Krasevec Viktor        MK 2026 2000 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   2.5  4.0   7.5  0.46
            23.07.32        B+58 W=22 W-25 B+51
 27. Raspor Gregor          MK      2032 SLO SD AET Tolmin               2.5  2.5   5.5 -0.02
           19.9.1968        B-48 W+71 B+59 W=23
 28. Prestrl Jozef          MK 2077 1979 SLO SD SIMP Radovljica          2    5.0   9.5  0.20
            24.01.40        W+69 B= 8 W- 5 B=45
 29. Kocevar Leopold         I      1838 SLO SK Grosuplje                2    5.0   9.5  0.84
            23.05.57        W=39 B+54 W=14 B-12
 30. Rodman Franc           MK      2124 SLO SD Jesenice                 2    5.0   9.5 -0.80
            13.04.61        W+62 B- 4 W+43 B-14
 31. Czap Bernard            I      2055 GER TSV Unterhaching            2    5.0   8.5 -0.72
           23.4.1970        W+68 B+37 W-11 B-13
 32. Stubljar Andrej        MK      1995 SLO SD Stari trg ob Kolpi       2    4.5   9.0 -0.32
            30.01.69        B- 3 W+38 B-23 W+62
 33. Jovan Romuald          MK      1918 SLO SD SIMP Radovljica          2    4.5   9.0  0.60
            17.04.32        B+41 W-18 B+49 W-16
 34. Rabic Drago             I      1888 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2    4.5   8.5 -0.08
            26.10.49        W+43 B-20 W-16 B+58
 35. Skok Joze              MK 2117 2070 SLO SD Napredek Domzale         2    4.0   8.0 -0.40
            19.02.49        W+72 B- 2 W+64 B-17
 36. Bulatovic Milorad       I      1919 SLO SK Yatras Ljubljana         2    4.0   8.0  0.52
            11.06.53        W-11 B+69 W-13 B+66
 37. Zwanepol Johan        III      1700 NED SK Groningen                2    4.0   8.0  1.28
          15.11.1936        W+42 W-31 B+62 B-10
 38. Lund Henrik             I      1740 SWE Taby                        2    3.5   7.5  1.04
           1.11.1972        W-12 B-32 B+70 W+60
 39. Kutin Dusan             I      2019 SLO SK Grosuplje                2    3.5   7.0 -0.92
            19.10.48        B=29 W-21 B=63 W+55
 40. Sivic Klemen           II      1773 SLO SK Borovnica                2    3.0   7.0  1.20
             3.10.83        W-51 B+56 W+66 B- 9
 41. Sucher Johannes           2187 2187 AUT                             2    3.0   6.0 -1.20
            14.08.66        W-33 B+67 W-24 B+64
 42. Bozic Anton            MK      2113 SLO SK Komenda                  2    3.0   6.0 -0.88
            16.07.42        B-37 W+65 B-19 W+63
 43. Gallob Josef            I      1873 AUT Finkenstein                 2    3.0   5.0  0.36
           17.3.1933        B-34 W+73 B-30 W+61
 44. Antoniacci Riccardo     I      2000 ITA Rimini                      2    2.5   6.5  0.26
                            B+60 W- 6 B+61 Bl65
 45. Hasberger Walter        I      1870 AUT Admira Villach              2    2.5   5.5  0.40
            9.8.1939        B-59 W=63 B+50 W=28
 46. Balabaev Farit          I      2000 KAZ                             2    2.0   6.0 -0.72
            5.9.1946        W- 2 B=72 W=54 B+68
 47. Grobelsek Ana          WI      1850 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2    2.0   4.5  0.96
            14.04.81        B-23 W-60 B+73 W+59
 48. Zorko Jure             II      1589 SLO SD Vrhnika                  1.5  5.5  10.5  1.06
             4.08.88        W+27 B- 5 W-12 W=52
 49. Zvan Ziga              MK 2086 2070 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  5.0   9.5 -1.50
             2.11.81        W+16 B-11 W-33 B=54
 50. Srebrnic Marko          I      1778 SLO SK Nova Gorica              1.5  5.0   9.0  0.58
            15.06.87        W= 5 B-14 W-45 B+72
 51. Haas Hans               I 2080 2080 AUT SK Amstetten                1.5  4.5   9.5 -1.30
            12.08.41        B+40 W- 3 B=55 W-26
 52. Juhant Igor             I      1927 SLO SK Komenda                  1.5  4.5   8.5 -1.06
            26.03.66        W- 8 B-16 W+69 B=48
 53. Mar Karmen            WII 2058 1686 SLO SK Triglav Krsko            1.5  4.0   7.0  0.54
            14.07.87        W=54 B-25 W+72 B-21
 54. Cetina Klemen         III      1715 SLO SD Lipa Sentjur             1.5  3.5   7.0  0.46
             3.06.86        B=53 W-29 B=46 W=49
 55. Lenic Luka             II      1637 SLO SD Napredek Domzale         1.5  3.5   7.0  0.98
            13.05.88        W-15 B+74 W=51 B-39
 56. Cerar Alojz             I      2002 SLO SK Zagorje ob Savi          1.5  3.5   6.5 -1.14
             6.05.51        B-19 W-40 B=57 W+71
 57. Cvijic Zoran                   1527 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1.5  2.5   6.5  1.06
             8.09.66        W=66 B-13 W=56 B=67
 58. Turuncic Bojan        III      1703 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1    5.0   8.5  0.12
            17.09.60        W-26 B-17 B+65 W-34
 59. Vikulov Alexander         2144 2144 RUS                             1    4.5   9.5 -2.00
            14.04.50        W+45 B-15 W-27 B-47
 60. Grom Waldemar             2029 2029 AUT Finkenstein                 1    4.5   9.5 -1.76
             1.03.40        W-44 B+47 W-17 B-38
 61. Golja Milan             I      1896 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    4.5   8.0 -0.48
            13.03.52        W=25 B=66 W-44 B-43
 62. Jernej Simon          III      1701 SLO SD Lipa Sentjur             1    4.5   7.0 -0.28
             3.08.82        B-30 W+68 W-37 B-32
 63. Ristov Tase             I      1868 SLO SK Sava Kranj               1    4.0   8.5 -0.12
            29.09.50        W-20 B=45 W=39 B-42
 64. Panic Branko            I      1926 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    3.5   7.5 -0.52
            30.08.80        B-22 W+70 B-35 W-41
 65. Kamensek Ivan          II      1850 SLO                             1    3.5   7.5 -1.23
             21.1.47        W- 9 B-42 W-58 Ww44
 66. Homan Alojz             I      2017 SLO SK Primskovo Kranj          1    3.5   6.5 -2.04
            12.03.51        B=57 W=61 B-40 W-36
 67. Malqvist Halvard        I      1860 SWE Taby SK                     1    3.5   6.5 -0.80
            2.3.1970        B-18 W-41 B=71 W=57
 68. Skrlep Nejc           III      1601 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    3.5   6.5 -0.54
             3.06.86        B-31 B-62 Bw74 W-46
 69. Regatschnig Horst       I      1772 AUT Admira Villach              1    3.5   6.0 -0.16
           26.7.1939        B-28 W-36 B-52 W+74
 70. Grcar Janez           III      1685 SLO SK Zagorje ob Savi          1    2.5   4.5  0.13
             6.10.42        Bl24 B-64 W-38 W+73
 71. Orel Karmen            WI      1806 SLO SS Tomo Zupan Kranj         .5   4.0   8.0 -0.58
             6.01.84        W-10 B-27 W=67 B-56
 72. Nadj Aleksander         I      1818 SLO SD Napredek Domzale         .5   3.5   7.0 -1.14
            18.07.85        B-35 W=46 B-53 W-50
 73. Buha Drago             MK      1856 SLO SD SIMP Radovljica          0    4.0   9.0 -1.96
            30.10.49        W- 4 B-43 W-47 B-70
 74. Grasselli Luka          I      1897 SLO                             0    3.0   7.0 -1.68
          20.10.1977        B- 7 W-55 Wl68 B-69
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h/20+30 min Datoteka: C:DjBLEDDjBL99B

                     20. Sahovski festival Bled - seniorji
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 4. kolu 
                          Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch W-We
  1. Bykhovsky Anatoly A   IM 2415 2415 RUS                             4    5.5  10.5  0.52
           30.4.1934        W+ 3 B+ 9 W+ 2 B+ 4
  2. Bohak Janko           MK 2189 2181 SLO SD Ptuj                     3    4.5  10.0  0.64
            17.11.35        B+12 W+ 8 B- 1 W+ 5
  3. Schild Herbert        MK 2034 2034 AUT Polizei Wien                3    4.0   9.5  1.08
             9.11.29        B- 1 W+14 B+ 8 B+ 9
  4. Marjanovic Slavko     MK 2038 1918 SLO SK Yatras Ljubljana         2.5  4.5  10.0  0.58
             7.04.34        B=14 W+10 B+ 6 W- 1
  5. Tavcar Rado           MK 2150 1989 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   2.5  4.5   9.0  0.26
           25.6.1930        B=10 W+13 W+ 7 B- 2
  6. Mali Slavko           MK 2155 2042 SLO SD Murka Lesce              2.5  4.5   8.0 -0.34
            29.01.37        W+15 B= 7 W- 4 B+11
  7. Piber Vinko           MK 2063 1989 SLO SD Napredek Domzale         2.5  3.5   6.5 -0.06
             5.04.36        W+18 W= 6 B- 5 B+15
  8. Beszterczey Laszlo    MK 2134 2134 HUN FOT                         2    5.0   9.0 -0.96
            19.08.36        W+11 B- 2 W- 3 B+16
  9. Nikolic Stanko        MK 2122 1986 SLO SK Yatras Ljubljana         2    4.5   9.5 -0.12
            30.09.39        B+16 W- 1 B+13 W- 3
 10. Ivelja Vojislav        I      1839 SLO SD Jesenice                 2    3.5   7.0 -0.28
             9.05.34        W= 5 B- 4 W=16 B+17
 11. Banic Stanko           I      1739 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2    3.5   6.5  0.80
            22.11.13        B- 8 W+18 B+12 W- 6
 12. Ursic Silvo           MK 2017 1922 SLO SD SIMP Radovljica          1.5  3.5   7.5 -1.10
             3.12.29        W- 2 B+17 W-11 B=13
 13. Kodric Zoran           I      1768 SLO SD Medvode                  1.5  3.5   7.0 -0.02
             6.07.27        W+17 B- 5 W- 9 W=12
 14. Bizjak Janez          IV      1500 SLO SD Napredek Domzale         1.5  3.5   7.0  0.78
            27.10.39        W= 4 B- 3 W=15 B=18
 15. Pongrac Alojzija      WM      1872 SLO SD Murka Lesce              1    4.0   7.5 -1.28
            14.05.31        B- 6 W=16 B=14 W- 7
 16. Vidali Joze           II      1730 SLO SD Murka Lesce              1    4.0   7.0  0.08
            30.10.36        W- 9 B=15 B=10 W- 8
 17. Fujs Stefan           IV      1521 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1    3.0   5.5  0.12
             2.02.32        B-13 W-12 B+18 W-10
 18. Einspieler Antonija  III      1500 SLO Slov.sah.zveza Celovec      .5   3.5   7.0 -0.70
            24.12.18        B- 7 B-11 W-17 W=14
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h Datoteka: C:DjBLEDDjBL99S