20th Chess Festival Bled 99 - standings after Round 1


                       20.Sahovski festival Bled - OPEN A
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 1. kolu 
                             Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch
  1. Kozul Zdenko             GM 2585 2593 CRO ZSD Maribor SK Piramida     1    0.0   0.0
            21.05.66        W+47
  2. Romanishin Oleg M        GM 2572 2572 UKR                             1    0.0   0.0
            10.01.52        B+48
  3. Sveshnikov Evgeny        GM 2563 2594 RUS Ljubljanski SK              1    0.0   0.0
            11.02.50        W+49
  4. Mikhalchishin Adrian     GM 2542 2527 SLO SD Ptuj                     1    0.0   0.0
            18.11.54        B+50
  5. Sermek Drazen            GM 2540 2543 SLO SK Triglav Krsko            1    0.0   0.0
            30.01.69        W+51
  6. Farago Ivan              GM 2533 2500 HUN Ljubljanski SK              1    0.0   0.0
             1.04.46        B+52
  7. Sax Gyula                GM 2524 2546 HUN ZSD Maribor SK Piramida     1    0.0   0.0
            18.06.51        W+53
  8. Pavasovic Dusko          IM 2502 2491 SLO SK Triglav Krsko            1    0.0   0.0
            15.10.76        W+54
  9. Miroshnichenko Evgenij   IM 2500 2500 UKR Donetsk                     1    0.0   0.0
            28.12.78        B+55
 10. Grischuk Alexander       IM 2482 2482 RUS                             1    0.0   0.0
            31.10.83        W+56
 11. Maric Alisa             WGM 2481 2481 YUG                             1    0.0   0.0
            10.01.70        B+57
 12. Grosar Aljosa            IM 2450 2436 SLO SK Nova Gorica              1    0.0   0.0
            23.11.67        B+58
 13. Wilhelmi Christian       IM 2446 2446 GER Hamburger SK                1    0.0   0.0
            22.04.76        W+59
 14. Savanovic Aleksandar     FM 2435 2435 YUG Jedinstvo                   1    0.0   0.0
             3.03.73        B+60
 15. Balinov Ilija               2434 2434 BUL                             1    0.0   0.0
            28.07.66        B+61
 16. Soln Primoz              FM 2425 2419 SLO Ljubljanski SK              1    0.0   0.0
            12.11.78        W+62
 17. Gustafsson Jan              2416 2416 GER Hamburger SK                1    0.0   0.0
            25.06.79        W+63
 18. Sale Srdjan              IM 2415 2415 CRO Pula                        1    0.0   0.0
            15.09.63        B+64
 19. Mazi Leon                FM 2405 2373 SLO SK Branik Maribor           1    0.0   0.0
            17.04.59        B+65
 20. Zheliandinov Viktor       M 2402 2402 UKR SD Ptuj                     1    0.0   0.0
            17.03.35        W+66
 21. Lekic Dusan                 2381 2381 YUG Mimoza Tivat                1    0.0   0.0
           24.4.1969        W+68
 22. Jukic Branimir           IM 2378 2378 CRO Mursa Osijek                1    0.0   0.0
             1.12.71        B+69
 23. Zimmerman Yuri           IM 2374 2374 RUS Sztatisztika Budapest       1    0.0   0.0
             7.07.61        W+70
 24. Drei Andrea              FM 2349 2349 ITA Faenza                      1    0.0   0.0
             9.02.57        W+67
 25. Susnik Matej             MK 2222 2171 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    0.0   0.0
            25.11.68        B+43
 26. Grosar Kiti             WIM 2214 2177 SLO SK Nova Gorica              1    0.0   0.0
            24.02.76        W+44
 27. Hanko Pavol                 2212 2212 SVK Banik Prievidza             1    0.0   0.0
            30.12.53        W+45
 28. Kamaryt Thomas              2129 2129 AUT Ottakring Wien              1    0.0   0.0
            19.02.68        W+46
 29. Beliavsky Alexandr       GM 2650 2641 SLO SD Ptuj                     .5   0.5   0.5
            17.12.53        W=37
 30. Atalik Suat              GM 2593 2608 TUR SD AET Tolmin               .5   0.5   0.5
            10.10.64        B=38
 31. Cebalo Miso              GM 2511 2490 CRO SK Kovinar Maribor          .5   0.5   0.5
             6.02.45        B=39
 32. Krivoshey Sergei         IM 2451 2451 UKR Banik Prievidza             .5   0.5   0.5
            23.05.71        W=40
 33. Tratar Marko             IM 2450 2416 SLO ZSD Maribor SK Piramida     .5   0.5   0.5
            20.05.74        B=36
 34. Kovacevic Blazimir       FM 2429 2415 CRO Slavonska banka             .5   0.5   0.5
            16.10.75        W=41
 35. Podlesnik Bogdan         IM 2409 2425 SLO SD AET Tolmin               .5   0.5   0.5
             1.07.61        W=42
 36. Osterman Rudi            FM 2376 2361 SLO SK Kovinar Maribor          .5   0.5   0.5
            21.07.46        W=33
 37. Staudner Oliver          FM 2353 2353 AUT Ottakring                   .5   0.5   0.5
            16.10.70        B=29
 38. Armanda Ivica               2337 2337 CRO HPT-TKC Split               .5   0.5   0.5
            23.10.73        W=30
 39. Wiley Tom E.                2280 2280 ENG                             .5   0.5   0.5
            13.10.63        W=31
 40. Praznik Niko             MK 2229 2210 SLO SD Vrhnika                  .5   0.5   0.5
             8.02.79        B=32
 41. Praznik Anton            FM 2217 2201 SLO SD Vrhnika                  .5   0.5   0.5
            29.08.49        B=34
 42. Kolar Srecko             FM 2175 2162 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   .5   0.5   0.5
            10.06.54        B=35
 43. Filipovic Branko         IM 2434 2434 YUG Fruktona                    0    1.0   1.0
             6.10.57        W-25
 44. Rukavina Josip           IM 2426 2426 CRO Maestral                    0    1.0   1.0
            29.10.42        B-26
 45. Bojkovic Natasa         WGM 2424 2424 YUG                             0    1.0   1.0
             3.09.71        B-27
 46. Jelen Igor               IM 2389 2422 SLO Ljubljanski SK              0    1.0   1.0
            13.07.72        B-28
 47. Krstic Uros                 2332 2332 CRO Casino International        0    1.0   1.0
             1.08.77        B- 1
 48. Kosteniuk Alexandra     WGM 2329 2329 RUS                             0    1.0   1.0
            23.04.84        W- 2
 49. Basagic Zlatko           IM 2316 2345 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   0    1.0   1.0
            18.12.47        B- 3
 50. Ankerst Mihael           FM 2316 2210 SLO Ljubljanski SK              0    1.0   1.0
            28.06.72        W- 4
 51. Lazovic Gordan           FM 2311 2283 CRO SD Novo mesto               0    1.0   1.0
             6.11.63        B- 5
 52. Brumen Dinko             FM 2309 2341 CRO SK Triglav Krsko            0    1.0   1.0
            24.06.71        W- 6
 53. Bozanic Ivica            FM 2305 2305 CRO                             0    1.0   1.0
            17.05.63        B- 7
 54. Steiner Darko            FM 2266 2211 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   0    1.0   1.0
            16.10.53        B- 8
 55. Illijin Nebojsa          IM 2252 2221 ROM SD Murka Lesce              0    1.0   1.0
            23.06.42        W- 9
 56. Kecic Stevan             MK 2240 2218 SLO SD Murka Lesce              0    1.0   1.0
            16.05.62        B-10
 57. Dobrotka Martin             2231 2231 SVK Banik Prievidza             0    1.0   1.0
            11.04.68        W-11
 58. Kragelj Igor             FM 2225 2187 SLO Ljubljanski SK              0    1.0   1.0
             6.09.73        W-12
 59. Demidenko Stanislav         2223 2223 UKR Donetsk                     0    1.0   1.0
            27.07.78        B-13
 60. Leskiewicz Maksymilian      2223 2223 AUS                             0    1.0   1.0
            16.11.79        W-14
 61. Susak Zeljko             MK 2220 2220 CRO HPT-TKC Split               0    1.0   1.0
            20.12.59        W-15
 62. Waller Helmut            FM 2213 2213 AUT Donau                       0    1.0   1.0
            26.09.26        B-16
 63. Semrl Marjan             MK 2206 2127 SLO SD AET Tolmin               0    1.0   1.0
            18.07.54        B-17
 64. Zinani Alessandro           2178 2178 ITA                             0    1.0   1.0
            19.02.65        W-18
 65. Licina Anita            WIM 2173 2108 SLO SD Ptuj                     0    1.0   1.0
            27.09.72        W-19
 66. Sebenik Matej            MK 2154 2172 SLO Ljubljanski SK              0    1.0   1.0
            28.08.83        B-20
 67. Starc Christian             2126 2126 AUT Post-PSV-Klagenfurt         0    1.0   1.0
            12.03.70        B-24
 68. Cehic Goran                 2125 2125 CRO Ericsson Zagreb             0    1.0   1.0
             5.04.69        B-21
 69. Ipavec Petra            WFM 2091 2096 SLO Ljubljanski SK              0    1.0   1.0
            29.09.76        W-22
 70. Machin Giovillavne          2069 2069 FRA Cannes Echecs               0    1.0   1.0
             1.07.84        B-23
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h/20+30 min Datoteka: C:DjBLEDDjBL99A


                       20.Sahovski festival Bled - OPEN B
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 1. kolu 
                           Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch
  1. Jakovljevic Vlado      FM 2296 2296 YUG Barajevo                    1    0.0   0.0
            12.02.75        W+50
  2. Jovanovic Zoran        MK 2268 2268 CRO Mursa Osijek                1    0.0   0.0
             7.06.79        B+51
  3. Ivacic Vladimir         M 2261 2213 SLO SD Napredek Domzale         1    0.0   0.0
            22.06.36        W+52
  4. Gruskovnjak Tomislav   MK 2222 2150 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   1    0.0   0.0
            23.08.74        W+53
  5. Kovacic Peter          MK 2203 2170 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    0.0   0.0
            17.10.77        B+54
  6. Saradjen Janko         MK 2198 2106 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1    0.0   0.0
            25.02.43        W+55
  7. Mikac Tomaz            FM 2188 2103 SLO SD Vrhnika                  1    0.0   0.0
             8.04.59        B+56
  8. Krivec Jana           WFM 2161 2143 SLO SK Nova Gorica              1    0.0   0.0
            30.05.80        W+57
  9. Vikulov Alexander         2144 2144 RUS                             1    0.0   0.0
            14.04.50        W+58
 10. Ciglic Boris           MK 2143 2136 SLO SD Murka Lesce              1    0.0   0.0
             9.12.46        B+59
 11. Trebusak Anton         MK 2129 2066 SLO SK Komenda                  1    0.0   0.0
             2.05.46        W+60
 12. Borisek Jure           MK 2127 2037 SLO SK Nova Gorica              1    0.0   0.0
            27.07.86        B+61
 13. Jeraj Zlatko           MK 2125 2103 SLO SK Kranj-Stari Mayr         1    0.0   0.0
            24.08.57        W+62
 14. Antoniacci Riccardo     I      2000 ITA Rimini                      1    0.0   0.0
                            B+46
 15. Srebrnic Ana          WMK 2118 1937 SLO SK Nova Gorica              1    0.0   0.0
            20.02.84        B+63
 16. Skok Joze              MK 2117 2070 SLO SD Napredek Domzale         1    0.0   0.0
            19.02.49        W+64
 17. Kozamernik Janez       MK 2103 2025 SLO SD Murka Lesce              1    0.0   0.0
             1.07.75        B+65
 18. Zvan Ziga              MK 2086 2070 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    0.0   0.0
             2.11.81        W+66
 19. Haas Hans               I 2080 2080 AUT SK Amstetten                1    0.0   0.0
            12.08.41        B+67
 20. Prestrl Jozef          MK 2077 1979 SLO SD SIMP Radovljica          1    0.0   0.0
            24.01.40        W+68
 21. Trtanj Tina               2074 2074 CRO SK Maestral                 1    0.0   0.0
             6.06.80        B+69
 22. Rabic Drago             I      1888 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    0.0   0.0
            26.10.49        W+47
 23. Krasevec Viktor        MK 2026 2000 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   1    0.0   0.0
            23.07.32        B+70
 24. Rodman Franc           MK      2124 SLO SD Jesenice                 1    0.0   0.0
            13.04.61        W+71
 25. Peric Mijo             MK      2100 NED Caissa                      1    0.0   0.0
            6.9.1946        Ww74
 26. Kobe Uros               I      2063 SLO SD Stari trg ob Kolpi       1    0.0   0.0
             3.08.75        B+72
 27. Czap Bernard            I      2055 GER TSV Unterhaching            1    0.0   0.0
           23.4.1970        W+73
 28. Jovan Romuald          MK      1918 SLO SD SIMP Radovljica          1    0.0   0.0
            17.04.32        B+44
 29. Bratovic Blaz           I      1907 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   1    0.0   0.0
            18.05.85        W+45
 30. Zwanepol Johan        III      1700 NED SK Groningen                1    0.0   0.0
          15.11.1936        W+48
 31. Zorko Jure             II      1589 SLO SD Vrhnika                  1    0.0   0.0
             4.08.88        W+49
 32. Srebrnic Vojko         MK 2248 2235 SLO SK Nova Gorica              .5   0.5   0.5
             7.12.48        B=38
 33. Klemencic Gorazd       MK 2230 2211 SLO ZSD Maribor SK Piramida     .5   0.5   0.5
            13.08.46        B=40
 34. Rezonja Stefan         MK 2158 2077 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   .5   0.5   0.5
            30.10.35        B=41
 35. Kutin Dusan             I      2019 SLO SK Grosuplje                .5   0.5   0.5
            19.10.48        B=37
 36. Homan Alojz             I      2017 SLO SK Primskovo Kranj          .5   0.5   0.5
            12.03.51        B=43
 37. Kocevar Leopold         I      1838 SLO SK Grosuplje                .5   0.5   0.5
            23.05.57        W=35
 38. Srebrnic Marko          I      1778 SLO SK Nova Gorica              .5   0.5   0.5
            15.06.87        W=32
 39. Mar Karmen            WII 2058 1686 SLO SK Triglav Krsko            .5   0.5   0.5
            14.07.87        W=42
 40. Ravnik Franc           MK      1987 SLO SD Jesenice                 .5   0.5   0.5
            11.07.42        W=33
 41. Golja Milan             I      1896 SLO SS Tomo Zupan Kranj         .5   0.5   0.5
            13.03.52        W=34
 42. Cetina Klemen         III      1715 SLO SD Lipa Sentjur             .5   0.5   0.5
             3.06.86        B=39
 43. Cvijic Zoran                   1527 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   .5   0.5   0.5
             8.09.66        W=36
 44. Sucher Johannes           2187 2187 AUT                             0    1.0   1.0
            14.08.66        W-28
 45. Medak Bojan            MK 2163 2163 CRO Mursa Osijek                0    1.0   1.0
            11.04.78        B-29
 46. Grom Waldemar             2029 2029 AUT Finkenstein                 0    1.0   1.0
             1.03.40        W-14
 47. Gallob Josef            I      1873 AUT Finkenstein                 0    1.0   1.0
           17.3.1933        B-22
 48. Bozic Anton            MK      2113 SLO SK Komenda                  0    1.0   1.0
            16.07.42        B-30
 49. Raspor Gregor          MK      2032 SLO SD AET Tolmin               0    1.0   1.0
           19.9.1968        B-31
 50. Cerar Alojz             I      2002 SLO SK Zagorje ob Savi          0    1.0   1.0
             6.05.51        B- 1
 51. Balabaev Farit          I      2000 KAZ                             0    1.0   1.0
            5.9.1946        W- 2
 52. Stubljar Andrej        MK      1995 SLO SD Stari trg ob Kolpi       0    1.0   1.0
            30.01.69        B- 3
 53. Jansa Andrej            I      1962 SLO SD Kocevje                  0    1.0   1.0
            22.05.78        B- 4
 54. Juhant Igor             I      1927 SLO SK Komenda                  0    1.0   1.0
            26.03.66        W- 5
 55. Panic Branko            I      1926 SLO SS Tomo Zupan Kranj         0    1.0   1.0
            30.08.80        B- 6
 56. Bulatovic Milorad       I      1919 SLO SK Yatras Ljubljana         0    1.0   1.0
            11.06.53        W- 7
 57. Grasselli Luka          I      1897 SLO                             0    1.0   1.0
          20.10.1977        B- 8
 58. Hasberger Walter        I      1870 AUT Admira Villach              0    1.0   1.0
            9.8.1939        B- 9
 59. Ristov Tase             I      1868 SLO SK Sava Kranj               0    1.0   1.0
            29.09.50        W-10
 60. Halvard Milqvist        I      1860 SWE Taby SK                     0    1.0   1.0
            2.3.1970        B-11
 61. Buha Drago             MK      1856 SLO SD SIMP Radovljica          0    1.0   1.0
            30.10.49        W-12
 62. Grobelsek Ana          WI      1850 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   0    1.0   1.0
            14.04.81        B-13
 63. Kamensek Ivan          II      1850 SLO                             0    1.0   1.0
             21.1.47        W-15
 64. Nadj Aleksander         I      1818 SLO SD Napredek Domzale         0    1.0   1.0
            18.07.85        B-16
 65. Orel Karmen            WI      1806 SLO SS Tomo Zupan Kranj         0    1.0   1.0
             6.01.84        W-17
 66. Loviscek Matjaz         I      1775 SLO SK Nova Gorica              0    1.0   1.0
            24.05.84        B-18
 67. Sivic Klemen           II      1773 SLO SK Borovnica                0    1.0   1.0
             3.10.83        W-19
 68. Regatschnig Horst       I      1772 AUT Admira Villach              0    1.0   1.0
           26.7.1939        B-20
 69. Lund Henrik             I      1740 SWE Taby                        0    1.0   1.0
           1.11.1972        W-21
 70. Turuncic Bojan        III      1703 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   0    1.0   1.0
            17.09.60        W-23
 71. Jernej Simon          III      1701 SLO SD Lipa Sentjur             0    1.0   1.0
             3.08.82        B-24
 72. Lenic Luka             II      1637 SLO SD Napredek Domzale         0    1.0   1.0
            13.05.88        W-26
 73. Skrlep Nejc           III      1601 SLO SS Tomo Zupan Kranj         0    1.0   1.0
             3.06.86        B-27
 74. Grcar Janez           III      1685 SLO SK Zagorje ob Savi          0    0.0   0.0
             6.10.42        Bl25
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h/20+30 min Datoteka: C:DjBLEDDjBL99B


                     20. Sahovski festival Bled - seniorji
                              Bled, 20.-28.3.1999

 Stanje po 1. kolu 
                          Tit  ELO LRat FED                           Tocke MBuch  Buch
  1. Bykhovsky Anatoly A   IM 2415 2415 RUS                             1    0.0   0.0
                            W+12
  2. Bohak Janko           MK 2189 2181 SLO SD Ptuj                     1    0.0   0.0
            17.11.35        B+13
  3. Mali Slavko           MK 2155 2042 SLO SD Murka Lesce              1    0.0   0.0
            29.01.37        W+14
  4. Beszterczey Laszlo    MK 2134 2134 HUN FOT                         1    0.0   0.0
            19.08.36        W+15
  5. Nikolic Stanko        MK 2122 1986 SLO SK Yatras Ljubljana         1    0.0   0.0
            30.09.39        B+16
  6. Piber Vinko           MK 2063 1989 SLO SD Napredek Domzale         1    0.0   0.0
             5.04.36        W+18
  7. Kodric Zoran           I      1768 SLO SD Medvode                  1    0.0   0.0
             6.07.27        W+17
  8. Tavcar Rado           MK 2150 1989 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   .5   0.5   0.5
                            B=10
  9. Marjanovic Slavko     MK 2038 1918 SLO SK Yatras Ljubljana         .5   0.5   0.5
             7.04.34        B=11
 10. Ivelja Vojislav        I      1839 SLO SD Jesenice                 .5   0.5   0.5
             9.05.34        W= 8
 11. Bizjak Janez          IV      1500 SLO SD Napredek Domzale         .5   0.5   0.5
            27.10.39        W= 9
 12. Schild Herbert        MK 2034 2034 AUT Polizei Wien                0    1.0   1.0
             9.11.29        B- 1
 13. Ursic Silvo           MK 2017 1922 SLO SD SIMP Radovljica          0    1.0   1.0
             3.12.29        W- 2
 14. Pongrac Alojzija      WM      1872 SLO SD Murka Lesce              0    1.0   1.0
            14.05.31        B- 3
 15. Banic Stanko           I      1739 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   0    1.0   1.0
            22.11.13        B- 4
 16. Vidali Joze           II      1730 SLO SD Murka Lesce              0    1.0   1.0
            30.10.36        W- 5
 17. Fujs Stefan           IV      1521 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   0    1.0   1.0
             2.02.32        B- 7
 18. Einspieler Antonija  III      1500 SLO Slov.sah.zveza Celovec      0    1.0   1.0
            24.12.18        B- 6
Svicar 4.6 by Ales Drinovec                          Arbiter: Ales Drinovec, IA
Igralni cas: 2h/40+1h/20+30 min Datoteka: C:DjBLEDDjBL99S