19th Chess Festival Bled 98 - standings after Round 7



                        19.Sahovski festival Bled-OPEN A
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 7. krogu 
                           Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Sveshnikov Evgeny      GM 2595 2592 RUS Ljubljanski SK              6   32.0  23.0  1.17
            11.02.50         +12  +18  + 6  = 8  + 5  = 4  + 7
  2. Romanishin Oleg M      GM 2570 2570 UKR                             5.5 29.0  21.0  0.67
             10.1.52         +40  =19  +29  = 4  + 8  = 7  + 6
  3. Rowson Jonathan        IM 2485 2540 SCO Midl.Monarchs/Bon Accord    5.5 23.5  16.5  0.46
             18.4.77         =43  -49  +47  +50  +19  +18  + 9
  4. Kutuzovic Branko       FM 2425 2425 CRO Spin Valis Pozega           5   30.0  21.5  1.50
              3.1.66         +31  =29  +49  = 2  +21  = 1  = 5
  5. Delchev Aleksander     IM 2545 2545 BUL                             5   29.5  21.0  0.03
                             =45  +51  +22  + 9  - 1  + 8  = 4
  6. Fercec Nenad           IM 2455 2455 CRO Pula                        4.5 32.0  22.5  0.79
             12.4.61         +33  +26  - 1  +22  = 9  +13  - 2
  7. Sermek Drazen          GM 2510 2503 SLO SK Triglav Krsko            4.5 31.5  22.0  0.23
            30.01.69         +32  +21  - 9  +28  +16  = 2  - 1
  8. Zaja Ivan              IM 2450 2450 CRO Vegrad Zapresic             4.5 29.5  21.0  0.79
            29.07.65         +50  +20  +39  = 1  - 2  - 5  +27
  9. Mazi Leon              FM 2420 2374 SLO SK Kovinar Maribor          4.5 27.5  20.5  0.72
            17.04.59         +56  +41  + 7  - 5  = 6  +28  - 3
 10. Jurkovic Hrvoje        FM 2380 2294 CRO Goranka                     4.5 26.0  19.0  0.86
            13.05.73         +53  =23  =16  =24  =27  +37  =15
 11. Kozul Zdenko           GM 2585 2591 CRO SK Mravince                 4.5 24.0  18.5 -1.31
            21.05.66         -22  +62  -28  +61  +32  +21  =12
 12. Soln Primoz            FM 2350 2341 SLO Ljubljanski SK              4.5 26.0  18.5  1.35
            12.11.78         - 1  +59  =37  +49  +17  =25  =11
 13. Kogan Artur            IM 2505 2505 ISR Elitzur Petah-Tikva         4.5 25.5  18.0 -0.33
             29.1.74         -20  +31  +46  +44  =18  - 6  +30
 14. Cebalo Miso            GM 2515 2493 CRO SK Kovinar Maribor          4.5 24.5  17.5 -0.26
             6.02.45         +46  =27  =19  -18  +40  =30  +29
 15. Pavasovic Dusko        IM 2505 2477 SLO SK Triglav Krsko            4.5 25.0  17.5 -0.68
            15.10.76         =28  =38  +45  -21  +37  +22  =10
 16. Jelen Igor             IM 2430 2429 SLO Ljubljanski SK              4.5 25.0  17.5 -0.05
            13.07.72         =42  +47  =10  +39  - 7  =27  +36
 17. Stocek Jiri            IM 2450 2450 CZE                             4.5 23.5  16.5 -0.75
             10.5.77         -41  +52  +33  =38  -12  +31  +28
 18. Nikolov Sasho          IM 2415 2415 BUL                             4   29.5  22.0  0.85
              1.9.58         +57  - 1  +35  +14  =13  - 3  =23
 19. Kovacevic Blazimir     FM 2395 2395 CRO Slavonska banka Djakovo      4   27.5  20.5  0.43
            16.10.75         +59  = 2  =14  =23  - 3  +52  =20
 20. Zorman Vojko           MK 2305 2271 SLO Ljubljanski SK              4   27.5  20.0  1.34
            25.09.53         +13  - 8  =42  =32  +26  =24  =19
 21. Loncar Robert          IM 2405 2405 CRO                             4   26.0  19.5  0.36
                             +60  - 7  +41  +15  - 4  -11  +40
 22. Bawart Markus          FM 2330 2330 AUT                             4   27.0  19.5  1.34
             20.6.70         +11  +37  - 5  - 6  +50  -15  +39
 23. Grosar Aljosa          IM 2470 2430 SLO SK Nova Gorica              4   24.5  18.0 -0.34
            23.11.67         +54  =10  =44  =19  =30  =29  =18
 24. Golubovic Boris        IM 2450 2450 CRO Kastav                      4   25.5  18.0 -0.48
             8.10.73         =47  +43  =27  =10  =29  =20  =25
 25. Bogdanov Valentin      IM 2445 2445 UKR                             4   22.0  16.0 -1.04
              8.5.47         -37  +57  -38  +33  +51  =12  =24
 26. Brumen Dinko           FM 2385 2339 CRO SK Triglav Krsko            4   22.5  16.0 -0.41
            24.06.71         +48  - 6  -30  +55  -20  +49  +38
 27. Bukic Enver            GM 2385 2378 SLO Ljubljanski SK              3.5 29.0  21.0  0.14
             2.12.37         +36  =14  =24  =30  =10  =16  - 8
 28. Medancic Rikard        IM 2300 2300 CRO                             3.5 27.5  21.0  1.12
             13.8.50         =15  +55  +11  - 7  +38  - 9  -17
 29. Tratar Marko           IM 2420 2408 SLO ZSD Maribor SK Piramida     3.5 28.5  20.5 -0.14
            20.05.74         +52  = 4  - 2  +42  =24  =23  -14
 30. Hresc Vladimir         IM 2425 2425 CRO KSV/DI Klagenfurter         3.5 27.0  19.5 -0.21
            20.11.51         +62  -39  +26  =27  =23  =14  -13
 31. Taggatz Mario          MK 2220 2220 GER                             3.5 25.0  18.0  1.19
              6.3.67         - 4  -13  +48  =35  +54  -17  +50
 32. Kragelj Igor           FM 2310 2228 SLO Ljubljanski SK              3.5 23.0  17.0  0.35
             6.09.73         - 7  +56  =34  =20  -11  =50  +53
 33. Srebrnic Vojko         MK 2235 2236 SLO SK Nova Gorica              3.5 23.0  16.5  1.12
             7.12.48         - 6  +54  -17  -25  +55  =34  +51
 34. Balinov Ilija             2485 2485 BUL                             3.5 22.0  15.5 -1.96
             28.7.66         =38  =45  =32  -37  =42  =33  +41
 35. Skudnov Sergej         MK 2395 2395 RUS Poljot                      3.5 21.5  15.5 -1.33
              8.5.65         =55  =42  -18  =31  =62  =43  +49
 36. Peschel Andreas           2145 2145 GER SG Porz                     3.5 22.0  15.5  1.68
             25.2.70         -27  =40  =43  +58  =39  +44  -16
 37. Kavcic Uros            MK 2225 2132 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3   28.0  20.5  1.25
             7.03.81         +25  -22  =12  +34  -15  -10  =44
 38. Turner Jan                2300 2300 CZE                             3   27.0  19.5  0.62
                             =34  =15  +25  =17  -28  =39  -26
 39. Ankerst Mihael         MK 2360 2224 SLO SK Kovinar Maribor          3   25.0  18.5 -0.99
            28.06.72         +58  +30  - 8  -16  =36  =38  -22
 40. Podkriznik Gregor       M 2330 2283 SLO ZSD Maribor SK Piramida     3   26.0  18.0 -0.57
            24.12.78         - 2  =36  =51  +41  -14  +42  -21
 41. Kljako Damir            M 2225 2225 CRO SK Zadar                    3   24.0  18.0  0.83
             3.12.54         +17  - 9  -21  -40  +59  +46  -34
 42. Grosar Kiti           WIM 2225 2129 SLO SK Nova Gorica              3   24.0  17.5  0.90
            24.02.76         =16  =35  =20  -29  =34  -40  +54
 43. Kniest Oliver             2300 2300 GER Solingen 28                 3   23.5  16.5 -0.43
                             = 3  -24  =36  -52  +60  =35  =45
 44. Osterman Rudi          FM 2400 2386 SLO SK Kovinar Maribor          3   21.0  15.5 -1.62
            21.07.46         =51  +61  =23  -13  =52  -36  =37
 45. Drei Andrea            FM 2320 2284 ITA Faenza                      3   22.0  15.5 -0.15
                             = 5  =34  -15  =54  -49  +59  =43
 46. Samaritani Fabio        M 2310 2244 ITA DLF Rimini                  3   20.5  15.0 -0.71
             18.5.61         -14  +53  -13  -51  +61  -41  +52
 47. Kostanjsek Zorko       MK 2225 2225 CRO Sisak                       3   21.5  14.5  0.06
             18.8.53         =24  -16  - 3  -59  =53  +60  +55
 48. Skok Joze              MK 2145 2076 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3   16.5  11.5  0.27
            19.02.49         -26  -50  -31  -53  +57  +61  +59
 49. Lyell Mark                2235 2235 ENG West London                 2.5 26.5  20.0  0.26
              9.3.61         =61  + 3  - 4  -12  +45  -26  -35
 50. Gruskovnjak Tomislav   MK 2230 2161 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   2.5 25.5  18.5 -0.30
            23.08.74         - 8  +48  +60  - 3  -22  =32  -31
 51. Praznik Anton          FM 2200 2204 SLO SD Vrhnika                  2.5 23.5  16.5  0.47
            29.08.49         =44  - 5  =40  +46  -25  =54  -33
 52. Brezovar Matjaz        MK 2195 2229 SLO SD Novo mesto               2.5 23.5  16.5  0.40
            28.11.66         -29  -17  +53  +43  =44  -19  -46
 53. Senoner Erich             2115 2115 AUT                             2.5 21.0  15.0  0.26
                             -10  -46  -52  +48  =47  +56  -32
 54. Illijin Nebojsa        IM 2270 2268 ROM SD Murka Lesce              2   21.5  16.0 -1.57
            23.06.42         -23  -33  +57  =45  -31  =51  -42
 55. Kolar Srecko           FM 2155 2133 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   2   20.5  15.5 -0.38
            10.06.54         =35  -28  =61  -26  -33  +58  -47
 56. Mali Slavko            MK 2195 2068 SLO SD Murka Lesce              2   21.0  15.0 -1.76
            29.01.37         - 9  -32  -62  =57  =58  -53  w62
 57. Rezonja Stefan         MK 2195 2063 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   2   19.5  14.0 -1.34
            30.10.35         -18  -25  -54  =56  -48  w62  =60
 58. Ipavec Petra          WFM 2100 2077 SLO Ljubljanski SK              2   14.5  10.0 -0.52
            29.09.76         -39  -60  =59  -36  =56  -55  +61
 59. Starc Christian           2170 2170 AUT Admira-Villach              1.5 22.5  16.0 -1.23
             12.3.70         -19  -12  =58  +47  -41  -45  -48
 60. Alexander Paco         MK 2180 2180 FRA Cannes-Echecs               1.5 19.5  14.0 -1.44
             31.7.71         -21  +58  -50  -62  -43  -47  =57
 61. Feichter Clemens          2240 2240 AUT                             1   20.0  13.5 -2.15
                             =49  -44  =55  -11  -46  -48  -58
 62. Braun Mathias          MK 2220 2220 GER TSF Ditzingen                     ODSTOPIL  0.90
             21.1.76         -30  -11  +56  +60  =35  l57  l56
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                        19.Sahovski festival Bled-OPEN B
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 7. krogu 
                          Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Armanda Ivica         MK 2270 2270 CRO SK HPT-TKC                  6   31.0  23.0  0.89
            23.10.73         +31  +86  +16  = 3  +26  = 2  +12
  2. Crepan Marjan         FM 2295 2281 SLO SK Kovinar Maribor          5.5 34.5  24.5  0.60
            30.01.62         +37  + 4  +25  = 8  +14  = 1  = 3
  3. Kastelic Marjan       MK      2249 SLO SD Novo mesto               5.5 34.0  24.5  1.44
            20.09.65         +44  +20  + 6  = 1  + 8  =15  = 2
  4. Djurkovic Maks        MK 2145 2146 SLO Celjski SK                  5.5 29.5  22.0  0.95
            24.03.34         +75  - 2  +42  +24  = 5  +34  +18
  5. Saradjen Janko        MK 2150 2045 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   5.5 29.0  20.5  1.72
            25.02.43         +23  -16  +37  +59  = 4  +43  +15
  6. Fucak Emilijo         FM 2265 2265 CRO Pula                        5   27.5  20.5 -0.32
             21.2.49         +74  +28  - 3  +62  -11  +30  +14
  7. Kovacic Peter         MK 2165 2128 SLO SS Tomo Zupan Kranj         5   28.0  20.5  0.80
            17.10.77         +47  =66  +30  +21  =15  =18  =13
  8. Krstic Uros            M 2265 2265 CRO Kasino Internacional        5   28.5  20.0  0.03
              1.8.77         +57  +53  +48  = 2  - 3  =17  +28
  9. Zelenika Srdjan        M 2260 2260 CRO Kastav                      5   27.0  20.0 -0.67
             15.3.66         +68  -25  +31  =29  +21  =14  +33
 10. Susnik Matej          MK 2230 2144 SLO SS Tomo Zupan Kranj         5   26.5  20.0  0.45
            25.11.68         +78  =30  +33  -14  =29  +31  +25
 11. Sebenik Matej         MK 2150 2115 SLO Ljubljanski SK              5   27.5  19.5  0.80
            28.08.83         +56  -24  +63  +44  + 6  -12  +27
 12. Baerner Helmut        MK 2165 2165 AUT SC Absam                    5   25.0  18.0  0.17
             26.6.70         +55  -48  +83  +51  +27  +11  - 1
 13. Urukalovic Roman      MK      2150 CRO Vegrad Zapresic             5   23.0  16.5 -0.60
              6.2.71         -27  +87  +81  =66  +20  +26  = 7
 14. Gomboc Miha            I 2075 1960 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   4.5 31.0  23.0  2.19
            15.09.82         +70  +36  +24  +10  - 2  = 9  - 6
 15. Bozanic Ivica         FM 2265 2265 CRO HPT-TKC Split               4.5 31.0  22.5 -0.75
             17.5.63         +61  =17  +22  +43  = 7  = 3  - 5
 16. Pacic Andrej           I      1965 CRO Pula                        4.5 31.0  22.5  1.84
             10.8.79         +45  + 5  - 1  =20  +66  =19  =23
 17. Hribar Janez          MK 2145 2040 SLO SD Napredek Domzale         4.5 28.5  20.5  0.93
             5.02.47         +39  =15  +49  -26  +25  = 8  =19
 18. Cirkvencic Franci     MK 2175 2165 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   4.5 28.0  19.5 -0.26
            12.03.65         +54  =22  +50  =27  +48  = 7  - 4
 19. Lazar Ales st.        MK 2205 2074 SLO SD Polskava                 4.5 26.5  19.0  0.02
             3.10.64         +64  =43  -26  +49  +22  =16  =17
 20. Kaps Darja           WMK 2115 1968 SLO Ljubljanski SK              4.5 25.5  18.5  1.21
            26.11.81         +82  - 3  +46  =16  -13  +67  +43
 21. Marusic Nada          MK 2040 1856 SLO SD Jesenice                 4.5 25.5  18.5  1.28
             9.05.47         =77  +52  +32  - 7  - 9  w84  +44
 22. Florjancic Rudi       MK 2080 2064 SLO SD Slovenske Konjice        4.5 24.5  18.0  0.51
            15.04.37         +76  =18  -15  +71  -19  +49  +45
 23. Borisek Jure           I      1839 SLO SK Nova Gorica              4.5 25.5  18.0  2.68
            27.07.86         - 5  -57  +40  +73  +85  +24  =16
 24. Ciglic Boris          MK 2175 2175 SLO SD Murka Lesce              4   31.0  22.0 -1.46
             9.12.46         +35  +11  -14  - 4  +39  -23  +65
 25. Kozamernik Janez      MK 2070 1983 SLO SD Murka Lesce              4   29.0  21.5  1.62
             1.07.75         +79  + 9  - 2  +38  -17  +48  -10
 26. Bratovic Blaz          I      1817 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   4   29.0  21.0  2.67
            18.05.85         =62  +80  +19  +17  - 1  -13  =29
 27. Jovan Romuald         MK      1870 SLO SD SIMP Radovljica          4   27.0  20.5  1.83
            17.04.32         +13  =51  +72  =18  -12  +50  -11
 28. Muri Emil             MK 2080 1993 SLO SS Tomo Zupan Kranj         4   27.5  20.0 -0.13
            26.01.53         +69  - 6  =36  =58  +42  +35  - 8
 29. Prelati Maurizio      MK 2110 2110 ITA                             4   26.0  19.0 -0.83
             16.4.54         -36  +69  +73  = 9  =10  =44  =26
 30. Anakiev Dimitar       MK      2064 YUG SD Iskra AET Tolmin         4   27.0  19.0  0.57
            15.04.60         +63  =10  - 7  =85  +60  - 6  +59
 31. Krasevec Viktor       MK 2035 2006 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   4   25.0  18.0  0.22
            23.07.32         - 1  +79  - 9  +83  +56  -10  +55
 32. Bozic Anton           MK      2150 SLO SD Menges                   4   24.5  17.5 -1.74
            16.07.42         +60  =49  -21  -34  +47  +58  =41
 33. Trebusak Anton        MK      2092 SLO SK Komenda                  4   24.0  17.0 -0.90
             2.05.46         =52  +77  -10  =54  +55  +59  - 9
 34. Cerar Alojz            I      1974 SLO SK Zagorje ob Savi          4   24.5  17.0  1.06
             6.05.51         =85  -50  +77  +32  +53  - 4  =38
 35. Rajkovic Radisa        I      1961 SLO Salesko SD Velenje          4   24.0  17.0  0.29
             4.03.62         -24  +41  +60  -48  +52  -28  +50
 36. Kocevar Leopold       II      1793 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   4   23.0  17.0  1.76
            23.05.57         +29  -14  =28  =72  -50  +60  +48
 37. Homan Alojz            I      2021 SLO SK Primskovo Kranj          4   23.0  16.5 -0.62
            12.03.51         - 2  +55  - 5  -52  +83  +75  +56
 38. Mohr-Mihevc Narcisa  WFM 2205 2166 SLO ZSD Maribor SK Piramida     4   21.5  16.0 -1.53
             4.09.72         +46  =72  =66  -25  =58  +54  =34
 39. Saxer Bernhar          I      1818 AUT ASK-KSV                     4   21.5  15.5  0.48
             22.7.65         -17  -81  +69  +61  -24  w88  +52
 40. Antoniacci Ricardo     I      1777 ITA DLF Rimini                  4   22.0  15.5  0.90
             26.2.54         -43  -46  -23  +88  w86  +61  +57
 41. Nadj Aleksander       II      1746 SLO SD Napredek Domzale         4   20.0  14.5  2.39
            18.07.85         -51  -35  +74  +81  =54  +53  =32
 42. Grasselli Luka                1500 SLO Pri zgubljenem metku        4   20.0  13.5  3.02
            20.10.77         -83  +82  - 4  +76  -28  +63  +51
 43. Kapferer Romed        MK 2105 1970 AUT SK Absam                    3.5 28.0  20.0 -0.62
             19.1.71         +40  =19  +71  -15  w84  - 5  -20
 44. Osolin Bojan           I      2000 SLO SD Napredek Domzale         3.5 26.0  19.0  0.00
                             - 3  +67  +45  -11  +72  =29  -21
 45. Matko Milan           MK      2190 SLO Salesko SD Velenje          3.5 23.0  16.5 -1.96
            11.09.58         -16  +75  -44  =50  +64  +66  -22
 46. Hribovsek Ivo st.      I      1988 SLO SK Zagorje ob Savi          3.5 21.5  15.0 -0.84
            22.09.35         -38  +40  -20  -55  =73  +76  +67
 47. Rabic Drago            I      1882 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3.5 22.0  15.0  1.12
            26.10.49         - 7  =61  -64  +69  -32  +73  +66
 48. Guid Matej            MK 2170 2162 SLO Ljubljanski SK              3   29.5  21.5 -1.69
            28.02.79         +59  +12  - 8  +35  -18  -25  -36
 49. Sveshnikov Vladimir    I      1989 LAT                             3   27.0  20.0 -0.43
                1986         +84  =32  -17  -19  +71  -22  =58
 50. Grom Waldemar          I 2015 1915 AUT ASKO Finkenstein            3   27.0  19.5  0.06
                             =58  +34  -18  =45  +36  -27  -35
 51. Zvan Ziga             MK 2095 2042 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3   25.5  18.0 -2.04
             2.11.81         +41  =27  =62  -12  =67  =65  -42
 52. Zwanepol Johan         I      1700 NED S.C. Groningen              3   24.0  18.0  1.74
            15.11.36         =33  -21  =68  +37  -35  +78  -39
 53. Nikolic Stanko        MK 2140 2024 SLO SK Jamstvo Ljubljana        3   24.5  17.5 -0.92
            30.09.39         +67  - 8  +78  =84  -34  -41  =54
 54. Kavsek Milan          MK      1927 SLO SK Grosuplje                3   24.0  17.5  0.34
             4.02.29         -18  =68  +80  =33  =41  -38  =53
 55. Grobelsek Ana         WI      1890 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3   24.0  17.5 -0.36
            14.04.81         -12  -37  +88  +46  -33  +72  -31
 56. Djoc Goran            II      1850 CRO Vegrad Zapresic             3   24.0  17.5  1.11
             10.3.72         -11  -84  +82  +86  -31  +62  -37
 57. Erzen Aljosa          MK      2005 SLO SD Jesenice                 3   23.5  17.0 -1.69
            23.03.32         - 8  +23  -84  -67  +81  +70  -40
 58. Gallob Josef           I      1873 AUT ASKO Finkenstein            3   23.0  17.0  0.97
                             =50  =73  =61  =28  =38  -32  =49
 59. Bulatovic Milorad      I      1901 SLO SK Jamstvo Ljubljana        3   24.0  16.5  0.69
            11.06.53         -48  +76  +86  - 5  +62  -33  -30
 60. Golja Milan            I      1862 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3   22.5  16.5 -0.36
            13.03.52         -32  +70  -35  +78  -30  -36  +77
 61. Komovec Ivan          MK      2031 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   3   22.5  16.0 -2.11
            28.02.36         -15  =47  =58  -39  +79  -40  +71
 62. Skok Boris            MK 2140 2037 SLO SD Napredek Domzale         3   21.0  15.0 -1.62
            12.02.56         =26  +83  =51  - 6  -59  -56  +75
 63. Kutin Dusan            I      2000 SLO SK Grosuplje                3   21.0  14.5 -1.62
            19.10.48         -30  +74  -11  =68  =70  -42  +72
 64. Pazlar Marko           I      1977 SLO SD Jesenice                 3   20.5  14.0 -1.06
             4.04.69         -19  -78  +47  =70  -45  =68  +79
 65. Planinsek Bojan       II      1798 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3   19.0  13.5  1.86
             8.08.68         =80  l88  -85  +74  +68  =51  -24
 66. Prestrl Jozef         MK 2065 2003 SLO SD SIMP Radovljica          2.5 27.0  20.5 -0.86
            24.01.40         +81  = 7  =38  =13  -16  -45  -47
 67. Agovic Mark           II      1814 SLO SK Komenda                  2.5 22.5  16.0  0.54
             5.05.81         -53  -44  +75  +57  =51  -20  -46
 68. Tratnjek Andrej       MK      2002 SLO SD Jesenice                 2.5 23.0  15.5 -1.91
            23.09.49         - 9  =54  =52  =63  -65  =64  =69
 69. Smole Tadej           II      1699 SLO SK Komenda                  2.5 21.0  15.5  1.17
            20.06.81         -28  -29  -39  -47  +74  +80  =68
 70. Orel Karmen          WII      1659 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5 20.0  14.0  1.03
             6.01.84         -14  -60  +87  =64  =63  -57  =76
 71. Loviscek Matjaz      III      1500 SLO SK Nova Gorica              2.5 19.5  14.0  1.66
            24.05.84         =73  +85  -43  -22  -49  +83  -61
 72. Cvijic Zoran                  1500 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   2   24.5  18.5  0.28
             8.09.66         w88  =38  -27  =36  -44  -55  -63
 73. Kosec Tina           WMK 2055 1984 SLO Ljubljanski SK              2   23.0  16.5 -2.27
            14.04.73         =71  =58  -29  -23  =46  -47  =78
 74. Kusterle Francesco     I      2025 ITA C.S. Monfalcone             2   22.5  16.0 -3.26
             4.10.32         - 6  -63  -41  -65  -69  +81  w87
 75. Dilao Ricardo          I      1836 ITA DLF Rimini                  2   22.0  15.0 -0.17
            18.11.60         - 4  -45  -67  +87  +80  -37  -62
 76. Ipavec Pavel         III      1700 SLO SK Komenda                  2   21.5  15.0 -0.38
            12.01.52         -22  -59  +79  -42  =78  -46  =70
 77. Casola Giuseppe      III      1500 ITA DLF Rimini                  2   20.0  14.5  1.16
             23.8.59         =21  -33  -34  =80  -87  +82  -60
 78. Winkler Wolfgang       I      2000 AUT ASKO Finkenstein            2   21.0  14.0 -2.34
             2.11.59         -10  +64  -53  -60  =76  -52  =73
 79. Grcar Janez          III      1645 SLO SK Zagorje ob Savi          2   19.0  13.5  0.60
             6.10.42         -25  -31  -76  +82  -61  +87  -64
 80. Spilak Tomislav       II 2120 1899 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   2   18.0  13.0 -2.76
            18.05.76         =65  -26  -54  =77  -75  -69  +83
 81. Petkovic Nenad       III      1600 CRO Sibenik                     1.5 21.0  14.5  0.38
             30.8.56         -66  +39  -13  -41  -57  -74  =82
 82. Rupnik Borut          II      1796 SLO Ljubljanski SK              1.5 19.0  13.0 -3.33
            15.08.69         -20  -42  -56  -79  +88  -77  =81
 83. Turuncic Bojan       III      1746 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1   24.5  17.5 -1.38
            17.09.60         +42  -62  -12  -31  -37  -71  -80
 84. Povse Martin          MK 2210 2124 SLO SK Milan Majcen Sevnica           ODSTOPIL -0.34
             9.07.66         -49  +56  +57  =53  l43  l21   66
 85. Waller Helmut         FM 2190 2190 AUT Donau                             ODSTOPIL -2.15
           26.9.1926         =34  -71  +65  =30  -23  l86   60
 86. Krek Janez            MK      2096 SLO SK FPW                            ODSTOPIL -1.80
            19.10.46         +87  - 1  -59  -56  l40  l85    0
 87. Aigner Matthias        I      1757 AUT SK Absam                          ODSTOPIL -1.58
              3.1.74         -86  -13  -70  -75  +77  -79  l74
 88. Krieg Stefan                  1500                                       ODSTOPIL -0.42
                             l72  l65  -55  -40  -82  l39  l 0
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       19.Sahovski festival Bled-seniors
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 7. krogu 
                             Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Ofstad Per               MK 2175 2175 NOR Follo                       6   29.0  21.0  1.17
            27.11.34         +12  + 6  + 3  + 2  - 4  + 5  +13
  2. Ivacic Vladimir           M 2295 2294 SLO SD Napredek Domzale         5   30.5  21.5 -0.60
            22.06.36         + 7  + 8  + 4  - 1  = 3  + 9  = 6
  3. Vavpetic Vid             MK 2235 2246 SLO SD Napredek Domzale         5   30.0  21.0 -0.25
             5.04.34         +11  + 9  - 1  + 5  = 2  = 6  + 4
  4. Beszterczey Laszlo          2130 2130 HUN FOT                         5   28.5  20.0  0.52
             19.8.36         +14  + 5  - 2  + 9  + 1  +10  - 3
  5. Piber Vinko              MK      1982 SLO SD Napredek Domzale         4   27.5  20.5  0.36
             5.04.36         +16  - 4  + 6  - 3  + 8  - 1  +10
  6. Tavcar Rado               I      1942 SLO Celjski SK                  4   27.0  20.0  0.78
                1930         +15  - 1  - 5  +12  +11  = 3  = 2
  7. Ivelja Vojislav           I      1845 SLO SD Jesenice                 4   19.0  13.0 -0.27
             9.05.34         - 2  -10  =15  +16  =13  +12  + 9
  8. Marjanovic Slavko        MK 2035 1967 SLO SK Jamstvo Ljubljana        3.5 21.5  15.5 -1.40
             7.04.34         +10  - 2  =11  +14  - 5  -13  +15
  9. Ursic Silvo              MK 2050 1955 SLO SD SIMP Radovljica          3   28.0  20.0 -0.57
             3.12.29         +13  - 3  +12  - 4  +10  - 2  - 7
 10. Wicklund-Hans. Richard    I      1678 NOR Oslo schakselkap            3   25.0  17.5  1.39
              4.3.34         - 8  + 7  +14  +11  - 9  - 4  - 5
 11. Schlanitz Egon Dr.        I      1779 AUT Collegialitaet Wien         3   22.0  16.0 -0.15
             27.8.34         - 3  +13  = 8  -10  - 6  +16  =14
 12. Banic Stanko              I      1754 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3   21.5  14.5 -0.01
            22.11.13         - 1  +15  - 9  - 6  +14  - 7  +16
 13. Novak Vladimir            I      1687 CZE Infinity Pardubice          3   21.5  14.5  0.69
             17.9.21         - 9  -11  =16  +15  = 7  + 8  - 1
 14. Vidali Joze              II      1694 SLO SD Murka Lesce              2.5 19.5  13.5 -0.37
            30.10.36         - 4  +16  -10  - 8  -12  +15  =11
 15. Einspieler Antonija     III      1500                                 1   21.0  16.0 -0.33
                             - 6  -12  = 7  -13  =16  -14  - 8
 16. Gruber Julius             I      1600 AUT Polizei Wien                1   20.5  15.5 -1.17
              3.9.31         - 5  -14  =13  - 7  =15  -11  -12
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       19.Sahovski festival Bled-juniors
                              Bled, 21.-23.3.1998

 Stanje po 8. krogu 
                         Tit  ELO LRat FED                    Tocke  RPZ   Meds. W-We
  1. Vojinov Danijel      II      1639 SLO SS Tomo Zupan Kranj   5    0.0   0.0  1.58
            19.03.84         + 7  + 9  = 6  = 2  -10  - 4  + 3  + 8
  2. Cebasek Jaka         II      1687 SLO SS Tomo Zupan Kranj   4.5  0.0   0.0  0.72
            20.05.82         + 9  + 6  -10  = 1  = 4  - 3  + 8  = 5
  3. Justin Matic        III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   4    0.0   0.0  1.27
             3.03.87         = 8  = 5  + 7  + 9  - 6  - 2  - 1  + 4
  4. Orel Anze            II      1572 SLO SS Tomo Zupan Kranj   3.5  0.0   0.0  0.68
            14.03.86         - 5  + 7  + 9  + 6  = 2  - 1  -10  - 3
  5. Skrlep Nejc          IV      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   3.5  0.0   1.0  1.34
             3.06.86         + 4  = 3  + 8  -10  = 7  - 9  - 6  = 2
  6. Skudnov Konstantin   II      1850 RUS                       3    0.0   0.5 -2.04
              7.9.88         -10  - 2  = 1  - 4  + 3  - 8  + 5  = 7
  7. Hodzic Aljosa        IV      1500 SLO SD Murka Lesce        3    0.0   0.5  0.27
            15.03.86         - 1  - 4  - 3  + 8  = 5  -10  + 9  = 6
  8. Petrovic Nejc        IV      1500 SLO SD Murka Lesce        1.5  0.0   0.0 -1.02
            16.07.87         = 3  -10  - 5  - 7  + 9  - 6  - 2  - 1
  9. Sitar Ziga                   1500 SLO SD Murka Lesce        0    0.0   0.0 -2.46
             24.5.87         - 2  - 1  - 4  - 3  - 8  - 5  - 7  -10
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec