19th Chess Festival Bled 98 - standings after Round 6


                        19.Sahovski festival Bled-OPEN A
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 6. krogu 
                           Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Sveshnikov Evgeny      GM 2595 2592 RUS Ljubljanski SK              5   24.5  16.5  0.74
            11.02.50         +10  +16  + 5  =13  + 6  = 7
  2. Mazi Leon              FM 2420 2374 SLO SK Kovinar Maribor          4.5 21.0  15.5  1.08
            17.04.59         +60  +35  + 4  - 6  = 5  +14
  3. Romanishin Oleg M      GM 2570 2570 UKR                             4.5 22.5  15.0  0.30
             10.1.52         +33  =17  +15  = 7  +13  = 4
  4. Sermek Drazen          GM 2510 2503 SLO SK Triglav Krsko            4.5 21.5  14.5  0.66
            30.01.69         +38  +29  - 2  +14  +23  = 3
  5. Fercec Nenad           IM 2455 2455 CRO Pula                        4.5 21.5  14.0  1.14
             12.4.61         +42  +34  - 1  +30  = 2  +25
  6. Delchev Aleksander     IM 2545 2545 BUL                             4.5 21.0  13.5  0.24
                             =44  +46  +30  + 2  - 1  +13
  7. Kutuzovic Branko       FM 2425 2425 CRO Spin Valis Pozega           4.5 21.0  13.5  1.38
              3.1.66         +43  =15  +37  = 3  +29  = 1
  8. Rowson Jonathan        IM 2485 2540 SCO Midl.Monarchs/Bon Accord    4.5 16.5  11.0  0.06
             18.4.77         =40  -37  +52  +45  +17  +16
  9. Jurkovic Hrvoje        FM 2380 2294 CRO Goranka                     4   19.0  13.0  0.70
            13.05.73         +49  =20  =23  =21  =18  +36
 10. Soln Primoz            FM 2350 2341 SLO Ljubljanski SK              4   18.5  12.0  1.00
            12.11.78         - 1  +56  =36  +37  +26  =28
 11. Kozul Zdenko           GM 2585 2591 CRO SK Mravince                 4   16.0  11.5 -1.04
            21.05.66         -30  +62  -14  +59  +38  +29
 12. Pavasovic Dusko        IM 2505 2477 SLO SK Triglav Krsko            4   17.5  11.5 -0.50
            15.10.76         =14  =32  +44  -29  +36  +30
 13. Zaja Ivan              IM 2450 2450 CRO Vegrad Zapresic             3.5 23.0  15.5  0.38
            29.07.65         +45  +24  +31  = 1  - 3  - 6
 14. Medancic Rikard        IM 2300 2300 CRO                             3.5 22.0  15.5  1.40
             13.8.50         =12  +54  +11  - 4  +32  - 2
 15. Tratar Marko           IM 2420 2408 SLO ZSD Maribor SK Piramida     3.5 20.5  14.0  0.26
            20.05.74         +41  = 7  - 3  +50  =21  =20
 16. Nikolov Sasho          IM 2415 2415 BUL                             3.5 20.0  14.0  0.80
              1.9.58         +57  - 1  +48  +19  =25  - 8
 17. Kovacevic Blazimir     FM 2395 2395 CRO Slavonska banka Djakovo      3.5 20.0  14.0  0.56
            16.10.75         +56  = 3  =19  =20  - 8  +41
 18. Bukic Enver            GM 2385 2378 SLO Ljubljanski SK              3.5 21.5  14.0  0.56
             2.12.37         +27  =19  =21  =22  = 9  =23
 19. Cebalo Miso            GM 2515 2493 CRO SK Kovinar Maribor          3.5 19.0  13.5 -0.64
             6.02.45         +51  =18  =17  -16  +33  =22
 20. Grosar Aljosa          IM 2470 2430 SLO SK Nova Gorica              3.5 19.0  13.0 -0.22
            23.11.67         +53  = 9  =39  =17  =22  =15
 21. Golubovic Boris        IM 2450 2450 CRO Kastav                      3.5 19.0  13.0 -0.46
             8.10.73         =52  +40  =18  = 9  =15  =24
 22. Hresc Vladimir         IM 2425 2425 CRO KSV/DI Klagenfurter         3.5 19.5  13.0  0.20
            20.11.51         +62  -31  +34  =18  =20  =19
 23. Jelen Igor             IM 2430 2429 SLO Ljubljanski SK              3.5 19.0  12.5 -0.16
            13.07.72         =50  +52  = 9  +31  - 4  =18
 24. Zorman Vojko           MK 2305 2271 SLO Ljubljanski SK              3.5 18.0  12.5  1.16
            25.09.53         +25  -13  =50  =38  +34  =21
 25. Kogan Artur            IM 2505 2505 ISR Elitzur Petah-Tikva         3.5 18.5  12.0 -0.76
             29.1.74         -24  +43  +51  +39  =16  - 5
 26. Stocek Jiri            IM 2450 2450 CZE                             3.5 17.5  11.0 -1.00
             10.5.77         -35  +41  +42  =32  -10  +43
 27. Peschel Andreas           2145 2145 GER SG Porz                     3.5 15.5  11.0  1.82
             25.2.70         -18  =33  =40  +61  =31  +39
 28. Bogdanov Valentin      IM 2445 2445 UKR                             3.5 15.5  10.5 -1.00
              8.5.47         -36  +57  -32  +42  +46  =10
 29. Loncar Robert          IM 2405 2405 CRO                             3   21.0  15.5  0.00
                             +58  - 4  +35  +12  - 7  -11
 30. Bawart Markus          FM 2330 2330 AUT                             3   22.0  15.0  0.78
             20.6.70         +11  +36  - 6  - 5  +45  -12
 31. Ankerst Mihael         MK 2360 2224 SLO SK Kovinar Maribor          3   18.0  13.5 -0.42
            28.06.72         +61  +22  -13  -23  =27  =32
 32. Turner Jan                2300 2300 CZE                             3   20.0  13.5  1.02
                             =47  =12  +28  =26  -14  =31
 33. Podkriznik Gregor       M 2330 2283 SLO ZSD Maribor SK Piramida     3   19.0  12.5 -0.12
            24.12.78         - 3  =27  =46  +35  -19  +50
 34. Brumen Dinko           FM 2385 2339 CRO SK Triglav Krsko            3   18.0  11.5 -0.78
            24.06.71         +55  - 5  -22  +54  -24  +37
 35. Kljako Damir            M 2225 2225 CRO SK Zadar                    3   17.5  11.5  1.02
             3.12.54         +26  - 2  -29  -33  +56  +51
 36. Kavcic Uros            MK 2225 2132 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5 21.0  14.5  1.00
             7.03.81         +28  -30  =10  +47  -12  - 9
 37. Lyell Mark                2235 2235 ENG West London                 2.5 19.5  14.0  0.58
              9.3.61         =59  + 8  - 7  -10  +44  -34
 38. Kragelj Igor           FM 2310 2228 SLO Ljubljanski SK              2.5 18.0  12.5  0.10
             6.09.73         - 4  +60  =47  =24  -11  =45
 39. Osterman Rudi          FM 2400 2386 SLO SK Kovinar Maribor          2.5 16.5  12.0 -1.40
            21.07.46         =46  +59  =20  -25  =41  -27
 40. Kniest Oliver             2300 2300 GER Solingen 28                 2.5 17.5  12.0 -0.44
                             = 8  -21  =27  -41  +58  =48
 41. Brezovar Matjaz        MK 2195 2229 SLO SD Novo mesto               2.5 18.0  12.0  0.70
            28.11.66         -15  -26  +49  +40  =39  -17
 42. Srebrnic Vojko         MK 2235 2236 SLO SK Nova Gorica              2.5 18.0  11.5  0.64
             7.12.48         - 5  +53  -26  -28  +54  =47
 43. Taggatz Mario          MK 2220 2220 GER                             2.5 18.0  11.5  0.64
              6.3.67         - 7  -25  +55  =48  +53  -26
 44. Drei Andrea            FM 2320 2284 ITA Faenza                      2.5 17.0  11.0 -0.08
                             = 6  =47  -12  =53  -37  +56
 45. Gruskovnjak Tomislav   MK 2230 2161 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   2.5 16.5  11.0  0.22
            23.08.74         -13  +55  +58  - 8  -30  =38
 46. Praznik Anton          FM 2200 2204 SLO SD Vrhnika                  2.5 17.5  11.0  0.94
            29.08.49         =39  - 6  =33  +51  -28  =53
 47. Balinov Ilija             2485 2485 BUL                             2.5 15.0  10.0 -2.18
             28.7.66         =32  =44  =38  -36  =50  =42
 48. Skudnov Sergej         MK 2395 2395 RUS Poljot                      2.5 15.0   9.5 -1.64
              8.5.65         =54  =50  -16  =43  =62  =40
 49. Senoner Erich             2115 2115 AUT                             2.5 13.5   8.5  0.52
                             - 9  -51  -41  +55  =52  +60
 50. Grosar Kiti           WIM 2225 2129 SLO SK Nova Gorica              2   18.5  12.5  0.32
            24.02.76         =23  =48  =24  -15  =47  -33
 51. Samaritani Fabio        M 2310 2244 ITA DLF Rimini                  2   16.0  11.5 -1.06
             18.5.61         -19  +49  -25  -46  +59  -35
 52. Kostanjsek Zorko       MK 2225 2225 CRO Sisak                       2   16.5  11.0 -0.34
             18.8.53         =21  -23  - 8  -56  =49  +58
 53. Illijin Nebojsa        IM 2270 2268 ROM SD Murka Lesce              2   14.5  10.0 -1.00
            23.06.42         -20  -42  +57  =44  -43  =46
 54. Kolar Srecko           FM 2155 2133 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   2   13.5   9.0 -0.04
            10.06.54         =48  -14  =59  -34  -42  +61
 55. Skok Joze              MK 2145 2076 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2   12.5   8.5 -0.28
            19.02.49         -34  -45  -43  -49  +57  +59
 56. Starc Christian           2170 2170 AUT Admira-Villach              1.5 16.0  11.0 -0.66
             12.3.70         -17  -10  =61  +52  -35  -44
 57. Rezonja Stefan         MK 2195 2063 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   1.5 14.5  10.0 -1.30
            30.10.35         -16  -28  -53  =60  -55  w62
 58. Alexander Paco         MK 2180 2180 FRA Cannes-Echecs               1   14.0  10.0 -1.46
             31.7.71         -29  +61  -45  -62  -40  -52
 59. Feichter Clemens          2240 2240 AUT                             1   15.0   9.0 -1.46
                             =37  -39  =54  -11  -51  -55
 60. Mali Slavko            MK 2195 2068 SLO SD Murka Lesce              1   14.5   9.0 -1.76
            29.01.37         - 2  -38  -62  =57  =61  -49
 61. Ipavec Petra          WFM 2100 2077 SLO Ljubljanski SK              1   12.0   7.5 -1.16
            29.09.76         -31  -58  =56  -27  =60  -54
 62. Braun Mathias          MK 2220 2220 GER TSF Ditzingen                     ODSTOPIL  0.90
             21.1.76         -22  -11  +60  +58  =48  l57
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                        19.Sahovski festival Bled-OPEN B
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 6. krogu 
                          Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Crepan Marjan         FM 2295 2281 SLO SK Kovinar Maribor          5   25.0  17.0  0.62
            30.01.62         +43  + 7  +15  =13  + 8  = 3
  2. Kastelic Marjan       MK      2249 SLO SD Novo mesto               5   24.5  16.0  1.34
            20.09.65         +29  +26  +20  = 3  +13  = 5
  3. Armanda Ivica         MK 2270 2270 CRO SK HPT-TKC                  5   22.5  15.5  0.56
            23.10.73         +41  +87  +12  = 2  +25  = 1
  4. Baerner Helmut        MK 2165 2165 AUT SC Absam                    5   18.0  13.0  0.56
             26.6.70         +48  -38  +79  +40  +14  +19
  5. Bozanic Ivica         FM 2265 2265 CRO HPT-TKC Split               4.5 22.0  15.0  0.06
             17.5.63         +68  =16  +28  +27  =10  = 2
  6. Saradjen Janko        MK 2150 2045 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   4.5 21.5  14.0  0.90
            25.02.43         +24  -12  +43  +47  = 7  +27
  7. Djurkovic Maks        MK 2145 2146 SLO Celjski SK                  4.5 21.0  14.0  0.48
            24.03.34         +71  - 1  +53  +37  = 6  +32
  8. Gomboc Miha            I 2075 1960 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   4.5 21.0  14.0  2.28
            15.09.82         +73  +45  +37  +18  - 1  =17
  9. Cirkvencic Franci     MK 2175 2165 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   4.5 20.5  13.5  0.24
            12.03.65         +57  =28  +39  =14  +38  =10
 10. Kovacic Peter         MK 2165 2128 SLO SS Tomo Zupan Kranj         4.5 20.0  13.0  0.78
            17.10.77         +62  =55  +42  +30  = 5  = 9
 11. Urukalovic Roman      MK      2150 CRO Vegrad Zapresic             4.5 15.5  10.5 -0.48
              6.2.71         -14  +84  +80  =55  +26  +25
 12. Pacic Andrej           I      1965 CRO Pula                        4   23.0  15.5  2.02
             10.8.79         +33  + 6  - 3  =26  +55  =21
 13. Krstic Uros            M 2265 2265 CRO Kasino Internacional        4   22.5  15.0 -0.14
              1.8.77         +46  +58  +38  = 1  - 2  =16
 14. Jovan Romuald         MK      1870 SLO SD SIMP Radovljica          4   21.5  15.0  2.02
            17.04.32         +11  =40  +64  = 9  - 4  +39
 15. Kozamernik Janez      MK 2070 1983 SLO SD Murka Lesce              4   21.5  14.5  1.90
             1.07.75         +76  +17  - 1  +35  -16  +38
 16. Hribar Janez          MK 2145 2040 SLO SD Napredek Domzale         4   21.0  14.0  0.88
             5.02.47         +52  = 5  +56  -25  +15  =13
 17. Zelenika Srdjan        M 2260 2260 CRO Kastav                      4   20.0  13.5 -0.92
             15.3.66         +66  -15  +41  =31  +30  = 8
 18. Susnik Matej          MK 2230 2144 SLO SS Tomo Zupan Kranj         4   19.5  13.5  0.16
            25.11.68         +78  =42  +22  - 8  =31  +41
 19. Sebenik Matej         MK 2150 2115 SLO Ljubljanski SK              4   20.5  13.5  0.70
            28.08.83         +50  -37  +69  +29  +20  - 4
 20. Fucak Emilijo         FM 2265 2265 CRO Pula                        4   19.0  13.0 -0.44
             21.2.49         +81  +23  - 2  +65  -19  +42
 21. Lazar Ales st.        MK 2205 2074 SLO SD Polskava                 4   18.5  12.5  0.10
             3.10.64         +70  =27  -25  +56  +28  =12
 22. Trebusak Anton        MK      2092 SLO SK Komenda                  4   17.5  11.5 -0.56
             2.05.46         =49  +74  -18  =57  +48  +47
 23. Muri Emil             MK 2080 1993 SLO SS Tomo Zupan Kranj         4   17.5  11.5  0.04
            26.01.53         +72  -20  =45  =59  +53  +44
 24. Borisek Jure           I      1839 SLO SK Nova Gorica              4   17.0  11.0  2.50
            27.07.86         - 6  -46  +51  +75  +86  +37
 25. Bratovic Blaz          I      1817 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   3.5 20.5  14.5  2.30
            18.05.85         =65  +82  +21  +16  - 3  -11
 26. Kaps Darja           WMK 2115 1968 SLO Ljubljanski SK              3.5 19.5  13.5  0.74
            26.11.81         +83  - 2  +61  =12  -11  +60
 27. Kapferer Romed        MK 2105 1970 AUT SK Absam                    3.5 20.5  13.5 -0.10
             19.1.71         +51  =21  +63  - 5  w85  - 6
 28. Florjancic Rudi       MK 2080 2064 SLO SD Slovenske Konjice        3.5 19.5  13.5 -0.16
            15.04.37         +77  = 9  - 5  +63  -21  +56
 29. Osolin Bojan           I      2000 SLO SD Napredek Domzale         3.5 20.0  13.5  0.68
                             - 2  +60  +33  -19  +64  =31
 30. Marusic Nada          MK 2040 1856 SLO SD Jesenice                 3.5 19.5  13.0  0.55
             9.05.47         =74  +49  +34  -10  -17  w85
 31. Prelati Maurizio      MK 2110 2110 ITA                             3.5 18.0  12.5 -0.46
             16.4.54         -45  +72  +75  =17  =18  =29
 32. Cerar Alojz            I      1974 SLO SK Zagorje ob Savi          3.5 18.0  11.5  0.80
             6.05.51         =86  -39  +74  +34  +58  - 7
 33. Matko Milan           MK      2190 SLO Salesko SD Velenje          3.5 17.0  11.0 -1.30
            11.09.58         -12  +71  -29  =39  +70  +55
 34. Bozic Anton           MK      2150 SLO SD Menges                   3.5 16.5  11.0 -1.30
            16.07.42         +67  =56  -30  -32  +62  +59
 35. Mohr-Mihevc Narcisa  WFM 2205 2166 SLO ZSD Maribor SK Piramida     3.5 15.5  10.0 -1.24
             4.09.72         +61  =64  =55  -15  =59  +57
 36. Nadj Aleksander       II      1746 SLO SD Napredek Domzale         3.5 13.0   9.0  1.94
            18.07.85         -40  -44  +81  +80  =57  +58
 37. Ciglic Boris          MK 2175 2175 SLO SD Murka Lesce              3   23.0  16.0 -1.56
             9.12.46         +44  +19  - 8  - 7  +52  -24
 38. Guid Matej            MK 2170 2162 SLO Ljubljanski SK              3   23.5  15.5 -0.72
            28.02.79         +47  + 4  -13  +44  - 9  -15
 39. Grom Waldemar          I 2015 1915 AUT ASKO Finkenstein            3   21.0  14.0  0.54
                             =59  +32  - 9  =33  +45  -14
 40. Zvan Ziga             MK 2095 2042 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3   20.0  13.0 -1.08
             2.11.81         +36  =14  =65  - 4  =60  =54
 41. Krasevec Viktor       MK 2035 2006 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   3   19.0  13.0 -0.18
            23.07.32         - 3  +76  -17  +79  +50  -18
 42. Anakiev Dimitar       MK      2064 YUG SD Iskra AET Tolmin         3   19.0  12.5  0.30
            15.04.60         +69  =18  -10  =86  +67  -20
 43. Homan Alojz            I      2021 SLO SK Primskovo Kranj          3   18.5  12.5 -0.84
            12.03.51         - 1  +48  - 6  -49  +79  +71
 44. Rajkovic Radisa        I      1961 SLO Salesko SD Velenje          3   18.5  12.5 -0.18
             4.03.62         -37  +36  +67  -38  +49  -23
 45. Kocevar Leopold       II      1793 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3   18.5  12.5  0.78
            23.05.57         +31  - 8  =23  =64  -39  +67
 46. Erzen Aljosa          MK      2005 SLO SD Jesenice                 3   17.0  12.0 -0.90
            23.03.32         -13  +24  -85  -60  +80  +73
 47. Bulatovic Milorad      I      1901 SLO SK Jamstvo Ljubljana        3   17.0  11.0  0.96
            11.06.53         -38  +77  +87  - 6  +65  -22
 48. Grobelsek Ana         WI      1890 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3   17.5  11.0  0.00
            14.04.81         - 4  -43  +88  +61  -22  +64
 49. Zwanepol Johan         I      1700 NED S.C. Groningen              3   16.5  11.0  2.04
            15.11.36         =22  -30  =66  +43  -44  +78
 50. Djoc Goran            II      1850 CRO Vegrad Zapresic             3   15.5  10.5  1.38
             10.3.72         -19  -85  +83  +87  -41  +65
 51. Antoniacci Ricardo     I      1777 ITA DLF Rimini                  3   15.5  10.0  0.10
             26.2.54         -27  -61  -24  +88  w87  +68
 52. Saxer Bernhar          I      1818 AUT ASK-KSV                     3   14.5   9.5  0.10
             22.7.65         -16  -80  +72  +68  -37  w88
 53. Grasselli Luka                1500 SLO Pri zgubljenem metku        3   14.0   8.5  2.10
            20.10.77         -79  +83  - 7  +77  -23  +69
 54. Planinsek Bojan       II      1798 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3   12.0   8.0  1.90
             8.08.68         =82  l88  -86  +81  +66  =40
 55. Prestrl Jozef         MK 2065 2003 SLO SD SIMP Radovljica          2.5 21.0  15.5 -0.20
            24.01.40         +80  =10  =35  =11  -12  -33
 56. Sveshnikov Vladimir    I      1989 LAT                             2.5 20.0  13.5 -0.26
                1986         +85  =34  -16  -21  +63  -28
 57. Kavsek Milan          MK      1927 SLO SK Grosuplje                2.5 18.5  13.0  0.22
             4.02.29         - 9  =66  +82  =22  =36  -35
 58. Nikolic Stanko        MK 2140 2024 SLO SK Jamstvo Ljubljana        2.5 17.5  12.0 -0.80
            30.09.39         +60  -13  +78  =85  -32  -36
 59. Gallob Josef           I      1873 AUT ASKO Finkenstein            2.5 17.5  12.0  0.82
                             =39  =75  =68  =23  =35  -34
 60. Agovic Mark           II      1814 SLO SK Komenda                  2.5 17.5  12.0  0.82
             5.05.81         -58  -29  +71  +46  =40  -26
 61. Hribovsek Ivo st.      I      1988 SLO SK Zagorje ob Savi          2.5 15.5  10.5 -1.10
            22.09.35         -35  +51  -26  -48  =75  +77
 62. Rabic Drago            I      1882 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5 15.5   9.5  0.40
            26.10.49         -10  =68  -70  +72  -34  +75
 63. Loviscek Matjaz      III      1500 SLO SK Nova Gorica              2.5 14.0   9.5  1.78
            24.05.84         =75  +86  -27  -28  -56  +79
 64. Cvijic Zoran                  1500 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   2   19.5  14.0  0.40
             8.09.66         w88  =35  -14  =45  -29  -48
 65. Skok Boris            MK 2140 2037 SLO SD Napredek Domzale         2   17.5  12.5 -1.84
            12.02.56         =25  +79  =40  -20  -47  -50
 66. Tratnjek Andrej       MK      2002 SLO SD Jesenice                 2   17.0  11.0 -1.48
            23.09.49         -17  =57  =49  =69  -54  =70
 67. Golja Milan            I      1862 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2   16.0  11.0 -0.40
            13.03.52         -34  +73  -44  +78  -42  -45
 68. Komovec Ivan          MK      2031 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   2   16.5  10.0 -2.20
            28.02.36         - 5  =62  =59  -52  +76  -51
 69. Kutin Dusan            I      2000 SLO SK Grosuplje                2   15.0  10.0 -1.66
            19.10.48         -42  +81  -19  =66  =73  -53
 70. Pazlar Marko           I      1977 SLO SD Jesenice                 2   15.5  10.0 -1.06
             4.04.69         -21  -78  +62  =73  -33  =66
 71. Dilao Ricardo          I      1836 ITA DLF Rimini                  2   15.5  10.0  0.08
            18.11.60         - 7  -33  -60  +84  +82  -43
 72. Smole Tadej           II      1699 SLO SK Komenda                  2   14.5   9.5  0.80
            20.06.81         -23  -31  -52  -62  +81  +82
 73. Orel Karmen          WII      1659 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2   14.5   9.0  0.98
             6.01.84         - 8  -67  +84  =70  =69  -46
 74. Casola Giuseppe      III      1500 ITA DLF Rimini                  2   13.5   8.5  1.22
             23.8.59         =30  -22  -32  =82  -84  +83
 75. Kosec Tina           WMK 2055 1984 SLO Ljubljanski SK              1.5 17.5  11.0 -2.28
            14.04.73         =63  =59  -31  -24  =61  -62
 76. Grcar Janez          III      1645 SLO SK Zagorje ob Savi          2   12.5   7.5  0.74
             6.10.42         -15  -41  -77  +83  -68  +84
 77. Ipavec Pavel         III      1700 SLO SK Komenda                  1.5 15.5  10.5 -0.30
            12.01.52         -28  -47  +76  -53  =78  -61
 78. Winkler Wolfgang       I      2000 AUT ASKO Finkenstein            1.5 15.0   9.5 -2.34
             2.11.59         -18  +70  -58  -67  =77  -49
 79. Turuncic Bojan       III      1746 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1   18.5  11.5 -1.04
            17.09.60         +53  -65  - 4  -41  -43  -63
 80. Petkovic Nenad       III      1600 CRO Sibenik                     1   17.0  11.5  0.10
             30.8.56         -55  +52  -11  -36  -46  -81
 81. Kusterle Francesco     I      2025 ITA C.S. Monfalcone             1   16.0  11.0 -3.26
             4.10.32         -20  -69  -36  -54  -72  +80
 82. Spilak Tomislav       II 2120 1899 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   1   15.5  10.0 -3.02
            18.05.76         =54  -25  -57  =74  -71  -72
 83. Rupnik Borut          II      1796 SLO Ljubljanski SK              1   15.0  10.0 -3.08
            15.08.69         -26  -53  -50  -76  +88  -74
 84. Aigner Matthias        I      1757 AUT SK Absam                    1   13.5   7.0 -1.58
              3.1.74         -87  -11  -73  -71  +74  -76
 85. Povse Martin          MK 2210 2124 SLO SK Milan Majcen Sevnica           ODSTOPIL -0.34
             9.07.66         -56  +50  +46  =58  l27  l30
 86. Waller Helmut         FM 2190 2190 AUT Donau                             ODSTOPIL -2.15
           26.9.1926         =32  -63  +54  =42  -24  l87
 87. Krek Janez            MK      2096 SLO SK FPW                            ODSTOPIL -1.80
            19.10.46         +84  - 3  -47  -50  l51  l86
 88. Krieg Stefan                  1500                                       ODSTOPIL -0.42
                             l64  l54  -48  -51  -83  l52
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       19.Sahovski festival Bled-seniors
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 6. krogu 
                             Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Ofstad Per               MK 2175 2175 NOR Follo                       5   22.0  15.0  1.16
            27.11.34         +13  + 5  + 4  + 3  - 2  + 6
  2. Beszterczey Laszlo          2130 2130 HUN FOT                         5   20.5  13.5  0.92
             19.8.36         +14  + 6  - 3  + 7  + 1  + 8
  3. Ivacic Vladimir           M 2295 2294 SLO SD Napredek Domzale         4.5 22.5  15.0 -0.18
            22.06.36         + 9  +12  + 2  - 1  = 4  + 7
  4. Vavpetic Vid             MK 2235 2246 SLO SD Napredek Domzale         4   21.5  14.0 -0.56
             5.04.34         +11  + 7  - 1  + 6  = 3  = 5
  5. Tavcar Rado               I      1942 SLO Celjski SK                  3.5 17.5  11.5  0.32
                1930         +16  - 1  - 6  +13  +11  = 4
  6. Piber Vinko              MK      1982 SLO SD Napredek Domzale         3   21.0  15.0  0.30
             5.04.36         +15  - 2  + 5  - 4  +12  - 1
  7. Ursic Silvo              MK 2050 1955 SLO SD SIMP Radovljica          3   21.5  14.5  0.06
             3.12.29         +10  - 4  +13  - 2  + 8  - 3
  8. Wicklund-Hans. Richard    I      1678 NOR Oslo schakselkap            3   18.0  11.0  1.56
              4.3.34         -12  + 9  +14  +11  - 7  - 2
  9. Ivelja Vojislav           I      1845 SLO SD Jesenice                 3   14.5   9.0 -0.90
             9.05.34         - 3  - 8  =16  +15  =10  +13
 10. Novak Vladimir            I      1687 CZE Infinity Pardubice          3   13.0   9.0  0.72
             17.9.21         - 7  -11  =15  +16  = 9  +12
 11. Schlanitz Egon Dr.        I      1779 AUT Collegialitaet Wien         2.5 17.0  12.0 -0.02
             27.8.34         - 4  +10  =12  - 8  - 5  +15
 12. Marjanovic Slavko        MK 2035 1967 SLO SK Jamstvo Ljubljana        2.5 18.0  11.5 -1.46
             7.04.34         + 8  - 3  =11  +14  - 6  -10
 13. Banic Stanko              I      1754 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2   17.5  11.5 -0.28
            22.11.13         - 1  +16  - 7  - 5  +14  - 9
 14. Vidali Joze              II      1694 SLO SD Murka Lesce              2   14.5   8.5 -0.46
            30.10.36         - 2  +15  - 8  -12  -13  +16
 15. Gruber Julius             I      1600 AUT Polizei Wien                1   14.5  10.5 -0.86
              3.9.31         - 6  -14  =10  - 9  =16  -11
 16. Einspieler Antonija     III      1500                                 1   14.5  10.0 -0.20
                             - 5  -13  = 9  -10  =15  -14
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       19.Sahovski festival Bled-juniors
                              Bled, 21.-23.3.1998

 Stanje po 8. krogu 
                         Tit  ELO LRat FED                    Tocke  RPZ   Meds. W-We
  1. Vojinov Danijel      II      1639 SLO SS Tomo Zupan Kranj   4    0.0   0.0  1.30
            19.03.84         + 7  + 9  = 6  = 3  -10  - 4  - 2  + 8
  2. Justin Matic        III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   4    0.0   0.0  1.60
             3.03.87         = 8  = 5  + 7  + 9  - 6  - 3  - 1  + 4
  3. Cebasek Jaka         II      1687 SLO SS Tomo Zupan Kranj   3.5  0.0   1.0  0.50
            20.05.82         + 9  + 6  -10  = 1  = 4  - 2  - 8  = 5
  4. Orel Anze            II      1572 SLO SS Tomo Zupan Kranj   3.5  0.0   0.5  0.68
            14.03.86         - 5  + 7  + 9  + 6  = 3  - 1  -10  - 2
  5. Skrlep Nejc          IV      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   3.5  0.0   1.5  1.35
             3.06.86         + 4  = 2  + 8  -10  = 7  - 9  - 6  = 3
  6. Skudnov Konstantin   II      1850 RUS                       2    0.0   0.5 -2.15
              7.9.88         -10  - 3  = 1  - 4  + 2  - 8  - 5  = 7
  7. Hodzic Aljosa        IV      1500 SLO SD Murka Lesce        2    0.0   0.5 -0.22
            15.03.86         - 1  - 4  - 2  + 8  = 5  -10  - 9  = 6
  8. Petrovic Nejc        IV      1500 SLO SD Murka Lesce        1.5  0.0   0.0 -0.80
            16.07.87         = 2  -10  - 5  - 7  + 9  - 6  - 3  - 1
  9. Sitar Ziga                   1500 SLO SD Murka Lesce        0    0.0   0.0 -1.95
             24.5.87         - 3  - 1  - 4  - 2  - 8  - 5  - 7  -10
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec