19th Chess Festival Bled 98 - standings after Round 4



                        19.Sahovski festival Bled-OPEN A
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 4. krogu 
                           Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Sveshnikov Evgeny      GM 2595 2592 RUS Ljubljanski SK              3.5 12.0   6.0  0.58
            11.02.50         +19  +11  + 6  = 3
  2. Delchev Aleksander     IM 2545 2545 BUL                             3.5  8.5   4.0  0.34
                             =46  +34  +27  + 8
  3. Zaja Ivan              IM 2450 2450 CRO Vegrad Zapresic             3.5  9.5   4.0  1.06
            29.07.65         +38  +30  +26  = 1
  4. Sermek Drazen          GM 2510 2503 SLO SK Triglav Krsko            3   10.5   5.5  0.20
            30.01.69         +37  +12  - 8  +20
  5. Romanishin Oleg M      GM 2570 2570 UKR                             3   10.0   5.0  0.08
             10.1.52         +33  =16  +13  = 7
  6. Fercec Nenad           IM 2455 2455 CRO Pula                        3    8.5   4.0  0.60
             12.4.61         +52  +36  - 1  +27
  7. Kutuzovic Branko       FM 2425 2425 CRO Spin Valis Pozega           3    8.5   4.0  0.64
              3.1.66         +45  =13  +42  = 5
  8. Mazi Leon              FM 2420 2374 SLO SK Kovinar Maribor          3    8.0   4.0  0.72
            17.04.59         +59  +50  + 4  - 2
  9. Kogan Artur            IM 2505 2505 ISR Elitzur Petah-Tikva         3    6.5   3.5  0.00
             29.1.74         -30  +45  +53  +31
 10. Jelen Igor             IM 2430 2429 SLO Ljubljanski SK              3    6.5   3.5  0.28
            13.07.72         =44  +58  =14  +26
 11. Nikolov Sasho          IM 2415 2415 BUL                             3    7.5   3.5  1.04
              1.9.58         +60  - 1  +47  +28
 12. Loncar Robert          IM 2405 2405 CRO                             3    7.0   3.0  0.72
                             +54  - 4  +50  +29
 13. Tratar Marko           IM 2420 2408 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2.5  9.5   5.0  0.14
            20.05.74         +39  = 7  - 5  +44
 14. Jurkovic Hrvoje        FM 2380 2294 CRO Goranka                     2.5  9.0   5.0  0.42
            13.05.73         +57  =15  =10  =23
 15. Grosar Aljosa          IM 2470 2430 SLO SK Nova Gorica              2.5  8.5   4.5 -0.10
            23.11.67         +49  =14  =31  =16
 16. Kovacevic Blazimir     FM 2395 2395 CRO Slavonska banka Djakovo      2.5  9.0   4.5  0.70
            16.10.75         +48  = 5  =28  =15
 17. Bukic Enver            GM 2385 2378 SLO Ljubljanski SK              2.5  9.0   4.5  0.50
             2.12.37         +41  =28  =23  =18
 18. Hresc Vladimir         IM 2425 2425 CRO KSV/DI Klagenfurter         2.5  8.5   4.0  0.02
            20.11.51         +40  -26  +36  =17
 19. Soln Primoz            FM 2350 2341 SLO Ljubljanski SK              2.5  9.0   4.0  0.26
            12.11.78         - 1  +48  =22  +42
 20. Medancic Rikard        IM 2300 2300 CRO                             2.5  8.0   4.0  1.26
             13.8.50         =29  +56  +32  - 4
 21. Turner Jan                2300 2300 CZE                             2.5  8.0   4.0  1.42
                             =43  =29  +35  =24
 22. Kavcic Uros            MK 2225 2132 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5  8.0   4.0  1.42
             7.03.81         +35  -27  =19  +43
 23. Golubovic Boris        IM 2450 2450 CRO Kastav                      2.5  6.5   3.5 -0.18
             8.10.73         =58  +51  =17  =14
 24. Stocek Jiri            IM 2450 2450 CZE                             2.5  6.5   3.0 -0.58
             10.5.77         -50  +39  +52  =21
 25. Rowson Jonathan        IM 2485 2540 SCO Midl.Monarchs/Bon Accord    2.5  5.0   2.5 -0.70
             18.4.77         =51  -42  +58  +38
 26. Ankerst Mihael         MK 2360 2224 SLO SK Kovinar Maribor          2    9.5   5.5 -0.04
            28.06.72         +61  +18  - 3  -10
 27. Bawart Markus          FM 2330 2330 AUT                             2   11.0   5.5  0.68
             20.6.70         +32  +22  - 2  - 6
 28. Cebalo Miso            GM 2515 2493 CRO SK Kovinar Maribor          2    9.0   5.0 -0.76
             6.02.45         +53  =17  =16  -11
 29. Pavasovic Dusko        IM 2505 2477 SLO SK Triglav Krsko            2    9.5   5.0 -0.92
            15.10.76         =20  =21  +46  -12
 30. Zorman Vojko           MK 2305 2271 SLO Ljubljanski SK              2   10.0   5.0  0.36
            25.09.53         + 9  - 3  =44  =37
 31. Osterman Rudi          FM 2400 2386 SLO SK Kovinar Maribor          2    8.5   4.5 -0.24
            21.07.46         =34  +55  =15  - 9
 32. Kozul Zdenko           GM 2585 2591 CRO SK Mravince                 2    7.5   4.0 -1.44
            21.05.66         -27  +40  -20  +55
 33. Podkriznik Gregor       M 2330 2283 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2    8.0   4.0 -0.24
            24.12.78         - 5  =41  =34  +50
 34. Praznik Anton          FM 2200 2204 SLO SD Vrhnika                  2    8.5   4.0  1.00
            29.08.49         =31  - 2  =33  +53
 35. Bogdanov Valentin      IM 2445 2445 UKR                             2    6.5   3.5 -1.04
              8.5.47         -22  +60  -21  +52
 36. Brumen Dinko           FM 2385 2339 CRO SK Triglav Krsko            2    6.5   3.5 -0.48
            24.06.71         +62  - 6  -18  +56
 37. Kragelj Igor           FM 2310 2228 SLO Ljubljanski SK              2    7.0   3.5  0.36
             6.09.73         - 4  +59  =43  =30
 38. Gruskovnjak Tomislav   MK 2230 2161 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   2    7.0   3.5  0.48
            23.08.74         - 3  +62  +54  -25
 39. Brezovar Matjaz        MK 2195 2229 SLO SD Novo mesto               2    7.0   3.5  0.68
            28.11.66         -13  -24  +57  +51
 40. Braun Mathias          MK 2220 2220 GER TSF Ditzingen               2    6.0   3.0  0.68
             21.1.76         -18  -32  +59  +54
 41. Peschel Andreas           2145 2145 GER SG Porz                     2    6.0   3.0  0.72
             25.2.70         -17  =33  =51  +61
 42. Lyell Mark                2235 2235 ENG West London                 1.5  9.0   5.0  0.26
              9.3.61         =55  +25  - 7  -19
 43. Balinov Ilija             2485 2485 BUL                             1.5  8.5   4.5 -1.50
             28.7.66         =21  =46  =37  -22
 44. Grosar Kiti           WIM 2225 2129 SLO SK Nova Gorica              1.5  9.0   4.5  0.38
            24.02.76         =10  =47  =30  -13
 45. Taggatz Mario          MK 2220 2220 GER                             1.5  7.5   4.5  0.30
              6.3.67         - 7  - 9  +62  =47
 46. Drei Andrea            FM 2320 2284 ITA Faenza                      1.5  8.5   3.5  0.22
                             = 2  =43  -29  =49
 47. Skudnov Sergej         MK 2395 2395 RUS Poljot                      1.5  7.0   3.0 -1.26
              8.5.65         =56  =44  -11  =45
 48. Starc Christian           2170 2170 AUT Admira-Villach              1.5  6.0   3.0  0.02
             12.3.70         -16  -19  =61  +58
 49. Illijin Nebojsa        IM 2270 2268 ROM SD Murka Lesce              1.5  5.5   2.5 -0.30
            23.06.42         -15  -52  +60  =46
 50. Kljako Damir            M 2225 2225 CRO SK Zadar                    1   10.5   5.5 -0.08
             3.12.54         +24  - 8  -12  -33
 51. Kniest Oliver             2300 2300 GER Solingen 28                 1    9.0   4.5 -0.88
                             =25  -23  =41  -39
 52. Srebrnic Vojko         MK 2235 2236 SLO SK Nova Gorica              1    9.0   4.5 -0.12
             7.12.48         - 6  +49  -24  -35
 53. Samaritani Fabio        M 2310 2244 ITA DLF Rimini                  1    8.0   4.0 -0.88
             18.5.61         -28  +57  - 9  -34
 54. Alexander Paco         MK 2180 2180 FRA Cannes-Echecs               1    7.5   4.0 -0.68
             31.7.71         -12  +61  -38  -40
 55. Feichter Clemens          2240 2240 AUT                             1    6.5   3.5 -0.44
                             =42  -31  =56  -32
 56. Kolar Srecko           FM 2155 2133 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   1    7.0   3.5 -0.08
            10.06.54         =47  -20  =55  -36
 57. Senoner Erich             2115 2115 AUT                             1    5.5   3.0 -0.24
                             -14  -53  -39  +62
 58. Kostanjsek Zorko       MK 2225 2225 CRO Sisak                       .5   9.5   5.0 -0.66
             18.8.53         =23  -10  -25  -48
 59. Mali Slavko            MK 2195 2068 SLO SD Murka Lesce              .5   7.5   4.0 -1.02
            29.01.37         - 8  -37  -40  =60
 60. Rezonja Stefan         MK 2195 2063 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   .5   7.0   3.5 -0.78
            30.10.35         -11  -35  -49  =59
 61. Ipavec Petra          WFM 2100 2077 SLO Ljubljanski SK              .5   6.5   3.5 -0.86
            29.09.76         -26  -54  =48  -41
 62. Skok Joze              MK 2145 2076 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   0    6.5   3.5 -1.48
            19.02.49         -36  -38  -45  -57
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                        19.Sahovski festival Bled-OPEN B
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 4. krogu 
                          Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Gomboc Miha            I 2075 1960 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   4    8.0   4.0  1.92
            15.09.82         +65  +37  +33  +24
  2. Crepan Marjan         FM 2295 2281 SLO SK Kovinar Maribor          3.5 10.5   6.0  0.58
            30.01.62         +69  +17  +11  = 3
  3. Krstic Uros            M 2265 2265 CRO Kasino Internacional        3.5 10.0   5.5  0.70
              1.8.77         +70  +21  + 9  = 2
  4. Kastelic Marjan       MK      2249 SLO SD Novo mesto               3.5 11.0   5.5  0.82
            20.09.65         +36  +29  +13  = 6
  5. Bozanic Ivica         FM 2265 2265 CRO HPT-TKC Split               3.5  8.5   5.0  0.30
             17.5.63         +77  =18  +22  +26
  6. Armanda Ivica            2270 2270 CRO SK HPT-TKC                  3.5  9.0   4.5  0.50
            23.10.73         +47  +75  +19  = 4
  7. Kovacic Peter         MK 2165 2128 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3.5  8.5   4.5  0.58
            17.10.77         +67  =23  +39  +30
  8. Bratovic Blaz          I      1817 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   3.5  8.0   4.5  2.50
            18.05.85         =34  +74  +25  +18
  9. Guid Matej            MK 2170 2162 SLO Ljubljanski SK              3   10.5   5.0  0.52
            28.02.79         +46  +14  - 3  +45
 10. Cirkvencic Franci     MK 2175 2165 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   3    9.5   4.5 -0.12
            12.03.65         +48  =22  +40  =12
 11. Kozamernik Janez      MK 2070 1983 SLO SD Murka Lesce              3    9.0   4.5  1.56
             1.07.75         +83  +20  - 2  +38
 12. Jovan Romuald         MK      1870 SLO SD SIMP Radovljica          3    9.0   4.5  1.56
            17.04.32         +28  =35  +41  =10
 13. Fucak Emilijo         FM 2265 2265 CRO Pula                        3    7.5   4.0  0.00
             21.2.49         +84  +44  - 4  +34
 14. Baerner Helmut        MK 2165 2165 AUT SC Absam                    3    8.0   4.0  0.04
             26.6.70         +55  - 9  +79  +35
 15. Sebenik Matej         MK 2150 2115 SLO Ljubljanski SK              3    7.5   4.0  0.40
            28.08.83         +49  -33  +64  +36
 16. Saradjen Janko        MK 2150 2045 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3    7.5   4.0  0.40
            25.02.43         +56  -19  +69  +46
 17. Djurkovic Maks        MK 2145 2146 SLO Celjski SK                  3    8.5   4.0  0.32
            24.03.34         +81  - 2  +58  +33
 18. Hribar Janez          MK 2145 2040 SLO SD Napredek Domzale         2.5 10.5   5.5  0.14
             5.02.47         +57  = 5  +59  - 8
 19. Pacic Andrej           I      1965 CRO Pula                        2.5 10.5   5.5  1.30
             10.8.79         +62  +16  - 6  =29
 20. Zelenika Srdjan        M 2260 2260 CRO Kastav                      2.5  9.0   4.5 -0.66
             15.3.66         +63  -11  +47  =32
 21. Nikolic Stanko        MK 2140 2024 SLO SK Jamstvo Ljubljana        2.5  9.0   4.5  0.66
            30.09.39         +53  - 3  +71  =27
 22. Florjancic Rudi       MK 2080 2064 SLO SD Slovenske Konjice        2.5  9.0   4.5 -0.06
            15.04.37         +80  =10  - 5  +61
 23. Prestrl Jozef         MK 2065 2003 SLO SD SIMP Radovljica          2.5  9.0   4.5  0.62
            24.01.40         +72  = 7  =38  =28
 24. Susnik Matej          MK 2230 2144 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5  9.0   4.0 -0.14
            25.11.68         +71  =39  +43  - 1
 25. Lazar Ales st.        MK 2205 2074 SLO SD Polskava                 2.5  9.0   4.0 -0.22
             3.10.64         +66  =26  - 8  +59
 26. Kapferer Romed           2105 1970 AUT SK Absam                    2.5  8.5   4.0  0.30
             19.1.71         +82  =25  +61  - 5
 27. Povse Martin          MK 2210 2124 SLO SK Milan Majcen Sevnica     2.5  7.0   3.5 -0.34
             9.07.66         -59  +49  +70  =21
 28. Urukalovic Roman      MK      2150 CRO Vegrad Zapresic             2.5  6.5   3.5 -0.86
              6.2.71         -12  +88  +72  =23
 29. Kaps Darja           WMK 2115 1968 SLO Ljubljanski SK              2.5  7.0   3.5  0.66
            26.11.81         +85  - 4  +78  =19
 30. Marusic Nada          MK 2040 1856 SLO SD Jesenice                 2.5  8.0   3.5  0.58
             9.05.47         =73  +50  +60  - 7
 31. Cerar Alojz            I      1974 SLO SK Zagorje ob Savi          2.5  6.5   3.5  0.46
             6.05.51         =42  -40  +73  +60
 32. Prelati Maurizio         2110 2110 ITA                             2.5  5.5   3.0 -0.34
             16.4.54         -37  +86  +76  =20
 33. Ciglic Boris          MK 2175 2175 SLO SD Murka Lesce              2   12.0   6.0 -0.68
             9.12.46         +45  +15  - 1  -17
 34. Skok Boris            MK 2140 2037 SLO SD Napredek Domzale         2    9.5   5.0 -0.40
            12.02.56         = 8  +79  =35  -13
 35. Zvan Ziga             MK 2095 2042 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2   10.0   5.0 -0.48
             2.11.81         +54  =12  =34  -14
 36. Osolin Bojan           I      2000 SLO SD Napredek Domzale         2   10.0   5.0  0.52
                             - 4  +53  +62  -15
 37. Kocevar Leopold       II      1793 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2   10.5   5.0  0.52
            23.05.57         +32  - 1  =44  =41
 38. Mohr-Mihevc Narcisa  WFM 2205 2166 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2    8.5   4.5 -1.12
             4.09.72         +78  =41  =23  -11
 39. Anakiev Dimitar       MK      2064 YUG SD Iskra AET Tolmin         2    9.5   4.5  0.28
            15.04.60         +64  =24  - 7  =42
 40. Grom Waldemar          I 2015 1915 AUT ASKO Finkenstein            2    9.0   4.5  0.72
                             =51  +31  -10  =62
 41. Cvijic Zoran                  1500 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   2    8.5   4.5  0.64
             8.09.66         w87  =38  -12  =37
 42. Waller Helmut         FM 2190 2190 AUT Donau                       2    8.0   4.0 -1.28
           26.9.1926         =31  -61  +68  =39
 43. Trebusak Anton        MK      2092 SLO SK Komenda                  2    7.5   4.0 -1.04
             2.05.46         =50  +73  -24  =48
 44. Muri Emil             MK 2080 1993 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2    7.0   4.0 -0.48
            26.01.53         +86  -13  =37  =51
 45. Rajkovic Radisa        I      1961 SLO Salesko SD Velenje          2    9.0   4.0  0.12
             4.03.62         -33  +54  +52  - 9
 46. Bulatovic Milorad      I      1901 SLO SK Jamstvo Ljubljana        2    8.0   4.0  0.56
            11.06.53         - 9  +80  +75  -16
 47. Krasevec Viktor       MK 2035 2006 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   2    8.0   3.5 -0.12
            23.07.32         - 6  +83  -20  +79
 48. Kavsek Milan          MK      1927 SLO SK Grosuplje                2    7.5   3.5  0.60
             4.02.29         -10  =63  +74  =43
 49. Djoc Goran            II      1850 CRO Vegrad Zapresic             2    6.5   3.5  0.96
             10.3.72         -15  -27  +85  +75
 50. Zwanepol Johan         I      1700 NED S.C. Groningen              2    7.0   3.5  1.36
            15.11.36         =43  -30  =63  +69
 51. Gallob Josef           I      1873 AUT ASKO Finkenstein            2    6.0   3.0  0.60
                             =40  =76  =77  =44
 52. Golja Milan            I      1862 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2    6.0   3.0  0.44
            13.03.52         -60  +65  -45  +71
 53. Agovic Mark           II      1814 SLO SK Komenda                  2    6.5   3.0  0.80
             5.05.81         -21  -36  +81  +70
 54. Nadj Aleksander       II      1746 SLO SD Napredek Domzale         2    5.0   3.0  0.84
            18.07.85         -35  -45  +84  +72
 55. Grobelsek Ana         WI      1890 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2    6.0   2.0  0.20
            14.04.81         -14  -69  +87  +78
 56. Borisek Jure           I      1839 SLO SK Nova Gorica              2    6.0   2.0  0.64
            27.07.86         -16  -70  +82  +76
 57. Saxer Bernhar          I      1818 AUT ASK-KSV                     2    4.5   2.0  0.12
             22.7.65         -18  -72  +86  +77
 58. Grasselli Luka                1500 SLO Pri zgubljenem metku        2    5.0   2.0  1.32
            20.10.77         -79  +85  -17  +80
 59. Sveshnikov Vladimir    I      1989 LAT                             1.5  9.0   5.0  0.10
                1986         +27  =60  -18  -25
 60. Bozic Anton           MK      2150 SLO SD Menges                   1.5  8.5   4.5 -1.66
            16.07.42         +52  =59  -30  -31
 61. Loviscek Matjaz      III      1500 SLO SK Nova Gorica              1.5  8.0   4.5  1.06
            24.05.84         =76  +42  -26  -22
 62. Matko Milan           MK      2190 SLO Salesko SD Velenje          1.5  7.5   4.0 -1.78
            11.09.58         -19  +81  -36  =40
 63. Tratnjek Andrej       MK      2002 SLO SD Jesenice                 1.5  8.0   4.0 -0.66
            23.09.49         -20  =48  =50  =64
 64. Kutin Dusan            I      2000 SLO SK Grosuplje                1.5  6.5   3.5 -0.22
            19.10.48         -39  +84  -15  =63
 65. Orel Karmen          WII      1659 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  7.5   3.5  0.66
             6.01.84         - 1  -52  +88  =66
 66. Pazlar Marko           I      1977 SLO SD Jesenice                 1.5  6.5   3.0 -0.90
             4.04.69         -25  -71  +67  =65
 67. Rabic Drago            I      1882 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  6.0   2.5 -0.06
            26.10.49         - 7  =77  -66  +86
 68. Planinsek Bojan       II      1798 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  4.5   2.5  0.87
             8.08.68         =74  l87  -42  +84
 69. Homan Alojz            I      2021 SLO SK Primskovo Kranj          1   10.5   5.0 -1.24
            12.03.51         - 2  +55  -16  -50
 70. Erzen Aljosa          MK      2005 SLO SD Jesenice                 1   10.0   4.5 -0.96
            23.03.32         - 3  +56  -27  -53
 71. Winkler Wolfgang       I      2000 AUT ASKO Finkenstein            1    8.5   4.5 -1.00
             2.11.59         -24  +66  -21  -52
 72. Petkovic Nenad       III      1600 CRO Sibenik                     1    9.0   4.5  0.28
             30.8.56         -23  +57  -28  -54
 73. Casola Giuseppe      III      1500 ITA DLF Rimini                  1    8.0   4.5  0.56
             23.8.59         =30  -43  -31  =74
 74. Spilak Tomislav       II 2120 1899 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   1    8.5   4.0 -1.68
            18.05.76         =68  - 8  -48  =73
 75. Krek Janez            MK      2096 SLO SK FPW                      1    7.5   4.0 -1.80
            19.10.46         +88  - 6  -46  -49
 76. Kosec Tina           WMK 2055 1984 SLO Ljubljanski SK              1    8.0   4.0 -1.64
            14.04.73         =61  =51  -32  -56
 77. Komovec Ivan          MK      2031 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   1    9.0   4.0 -1.40
            28.02.36         - 5  =67  =51  -57
 78. Hribovsek Ivo st.      I      1988 SLO SK Zagorje ob Savi          1    7.5   4.0 -1.20
            22.09.35         -38  +82  -29  -55
 79. Turuncic Bojan       III      1746 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1    9.0   4.0 -0.12
            17.09.60         +58  -34  -14  -47
 80. Ipavec Pavel         III      1700 SLO SK Komenda                  1    7.5   4.0 -0.60
            12.01.52         -22  -46  +83  -58
 81. Dilao Ricardo          I      1836 ITA DLF Rimini                  1    6.5   3.5 -0.24
            18.11.60         -17  -62  -53  +88
 82. Antoniacci Ricardo     I      1777 ITA DLF Rimini                  1    6.5   3.0 -0.72
             26.2.54         -26  -78  -56  +87
 83. Grcar Janez          III      1645 SLO SK Zagorje ob Savi          1    6.0   3.0  0.12
             6.10.42         -11  -47  -80  +85
 84. Kusterle Francesco     I      2025 ITA C.S. Monfalcone             0    8.5   4.0 -2.40
             4.10.32         -13  -64  -54  -68
 85. Rupnik Borut          II      1796 SLO Ljubljanski SK              0    7.5   4.0 -2.32
            15.08.69         -29  -58  -49  -83
 86. Smole Tadej           II      1699 SLO SK Komenda                  0    8.0   4.0 -0.80
            20.06.81         -44  -32  -57  -67
 87. Krieg Stefan                  1500                                 0    6.0   3.0 -0.28
                             l41  l68  -55  -82
 88. Aigner Matthias        I      1757 AUT SK Absam                    0    6.0   2.5 -1.12
              3.1.74         -75  -28  -65  -81
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       19.Sahovski festival Bled-seniors
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 4. krogu 
                             Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Ofstad Per               MK 2175 2175 NOR Follo                       4    9.0   5.0  1.48
            27.11.34         +14  + 9  + 3  + 2
  2. Ivacic Vladimir           M 2295 2294 SLO SD Napredek Domzale         3   11.0   5.5 -0.20
            22.06.36         +11  + 6  + 4  - 1
  3. Vavpetic Vid             MK 2235 2246 SLO SD Napredek Domzale         3    9.5   4.0 -0.20
             5.04.34         +10  + 8  - 1  + 7
  4. Beszterczey Laszlo          2130 2130 HUN FOT                         3    8.0   4.0  0.32
             19.8.36         +13  + 7  - 2  + 8
  5. Wicklund-Hans. Richard    I      1678 NOR Oslo schakselkap            3    6.5   3.0  1.76
              4.3.34         - 6  +11  +13  +10
  6. Marjanovic Slavko        MK 2035 1967 SLO SK Jamstvo Ljubljana        2.5  8.5   4.5 -0.06
             7.04.34         + 5  - 2  =10  +13
  7. Piber Vinko              MK      1982 SLO SD Napredek Domzale         2    8.5   5.0  0.04
             5.04.36         +15  - 4  + 9  - 3
  8. Ursic Silvo              MK 2050 1955 SLO SD SIMP Radovljica          2    8.5   4.5  0.00
             3.12.29         +12  - 3  +14  - 4
  9. Tavcar Rado               I      1942 SLO Celjski SK                  2    7.5   3.0 -0.36
                1930         +16  - 1  - 7  +14
 10. Schlanitz Egon Dr.        I      1779 AUT Collegialitaet Wien         1.5 10.0   5.5 -0.02
             27.8.34         - 3  +12  = 6  - 5
 11. Ivelja Vojislav           I      1845 SLO SD Jesenice                 1.5  7.0   3.5 -1.06
             9.05.34         - 2  - 5  =16  +15
 12. Novak Vladimir            I      1687 CZE Infinity Pardubice          1.5  4.5   2.0 -0.38
             17.9.21         - 8  -10  =15  +16
 13. Vidali Joze              II      1694 SLO SD Murka Lesce              1    9.0   5.5 -0.32
            30.10.36         - 4  +15  - 5  - 6
 14. Banic Stanko              I      1754 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1    8.5   4.0 -0.36
            22.11.13         - 1  +16  - 8  - 9
 15. Gruber Julius             I      1600 AUT Polizei Wien                .5   6.0   3.0 -0.50
              3.9.31         - 7  -13  =12  -11
 16. Einspieler Antonija     III      1500                                 .5   6.0   3.0 -0.14
                             - 9  -14  =11  -12
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       19.Sahovski festival Bled-juniors
                              Bled, 21.-23.3.1998

 Stanje po 4. krogu 
                         Tit  ELO LRat FED                    Tocke  RPZ   Meds. W-We
  1. Vojinov Danijel      II      1639 SLO SS Tomo Zupan Kranj   3    0.0   0.0  0.96
            19.03.84         + 6  + 9  = 7  = 4
  2. Orel Anze            II      1572 SLO SS Tomo Zupan Kranj   3    0.0   0.0  1.08
            14.03.86         - 5  + 6  + 9  + 7
  3. Justin Matic        III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   3    0.0   0.0  1.00
             3.03.87         = 8  = 5  + 6  + 9
  4. Cebasek Jaka         II      1687 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2.5  0.0   0.0  0.91
            20.05.82         + 9  + 7  -10  = 1
  5. Skrlep Nejc          IV      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2.5  0.0   0.0  1.09
             3.06.86         + 2  = 3  + 8  -10
  6. Hodzic Aljosa        IV      1500 SLO SD Murka Lesce        1    0.0   0.0 -0.72
            15.03.86         - 1  - 2  - 3  + 8
  7. Skudnov Konstantin   II      1850 RUS                       .5   0.0   0.0 -1.84
              7.9.88         -10  - 4  = 1  - 2
  8. Petrovic Nejc        IV      1500 SLO SD Murka Lesce        .5   0.0   0.0 -1.00
            16.07.87         = 3  -10  - 5  - 6
  9. Sitar Ziga                   1500 SLO SD Murka Lesce        0    0.0   0.0 -1.44
             24.5.87         - 4  - 1  - 2  - 3
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec