19th Chess Festival Bled 98 - standings after Round 3


                        19.Sahovski festival Bled-OPEN A
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 3. krogu 
                           Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Sveshnikov Evgeny      GM 2595 2592 RUS Ljubljanski SK              3    5.5   2.0  0.78
            11.02.50         +31  +24  +20
  2. Zaja Ivan              IM 2450 2450 CRO Vegrad Zapresic             3    5.5   2.0  0.90
            29.07.65         +27  +29  +15
  3. Mazi Leon              FM 2420 2374 SLO SK Kovinar Maribor          3    3.0   1.0  1.05
            17.04.59         +59  +42  + 9
  4. Romanishin Oleg M      GM 2570 2570 UKR                             2.5  4.5   1.5  0.28
             10.1.52         +51  =12  +28
  5. Kutuzovic Branko       FM 2425 2425 CRO Spin Valis Pozega           2.5  4.0   1.5  0.46
              3.1.66         +43  =28  +33
  6. Delchev Aleksander     IM 2545 2545 BUL                             2.5  4.0   1.0  0.04
                             =39  +44  +17
  7. Medancic Rikard        IM 2300 2300 CRO                             2.5  4.0   1.0  1.48
             13.8.50         =10  +54  +37
  8. Cebalo Miso            GM 2515 2493 CRO SK Kovinar Maribor          2    5.0   2.0 -0.10
             6.02.45         +40  =13  =12
  9. Sermek Drazen          GM 2510 2503 SLO SK Triglav Krsko            2    6.5   2.0 -0.04
            30.01.69         +32  +25  - 3
 10. Pavasovic Dusko        IM 2505 2477 SLO SK Triglav Krsko            2    5.5   2.0 -0.28
            15.10.76         = 7  =18  +39
 11. Grosar Aljosa          IM 2470 2430 SLO SK Nova Gorica              2    5.0   2.0  0.02
            23.11.67         +52  =14  =26
 12. Kovacevic Blazimir     FM 2395 2395 CRO Slavonska banka Djakovo      2    5.0   2.0  0.59
            16.10.75         +57  = 4  = 8
 13. Bukic Enver            GM 2385 2378 SLO Ljubljanski SK              2    5.0   2.0  0.44
             2.12.37         +55  = 8  =22
 14. Jurkovic Hrvoje        FM 2380 2294 CRO Goranka                     2    4.0   2.0  0.32
            13.05.73         +62  =11  =16
 15. Ankerst Mihael         MK 2360 2224 SLO SK Kovinar Maribor          2    5.5   2.0  0.35
            28.06.72         +58  +23  - 2
 16. Jelen Igor             IM 2430 2429 SLO Ljubljanski SK              2    4.0   1.5 -0.10
            13.07.72         =35  +56  =14
 17. Bawart Markus          FM 2330 2330 AUT                             2    5.0   1.5  1.01
             20.6.70         +37  +34  - 6
 18. Turner Jan                2300 2300 CZE                             2    4.5   1.5  1.19
                             =30  =10  +46
 19. Kogan Artur            IM 2505 2505 ISR Elitzur Petah-Tikva         2    3.5   1.0 -0.37
             29.1.74         -29  +43  +40
 20. Fercec Nenad           IM 2455 2455 CRO Pula                        2    5.0   1.0  0.29
             12.4.61         +41  +38  - 1
 21. Stocek Jiri            IM 2450 2450 CZE                             2    3.0   1.0 -0.37
             10.5.77         -42  +50  +41
 22. Golubovic Boris        IM 2450 2450 CRO Kastav                      2    3.5   1.0 -0.10
             8.10.73         =56  +48  =13
 23. Hresc Vladimir         IM 2425 2425 CRO KSV/DI Klagenfurter         2    4.0   1.0  0.08
            20.11.51         +53  -15  +38
 24. Nikolov Sasho          IM 2415 2415 BUL                             2    4.0   1.0  0.41
              1.9.58         +60  - 1  +47
 25. Loncar Robert          IM 2405 2405 CRO                             2    4.0   1.0  0.08
                             +45  - 9  +42
 26. Osterman Rudi          FM 2400 2386 SLO SK Kovinar Maribor          2    4.0   1.0  0.11
            21.07.46         =44  +49  =11
 27. Gruskovnjak Tomislav   MK 2230 2161 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   2    4.0   1.0  0.62
            23.08.74         - 2  +61  +45
 28. Tratar Marko           IM 2420 2408 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1.5  6.0   2.5 -0.09
            20.05.74         +50  = 5  - 4
 29. Zorman Vojko           MK 2305 2271 SLO Ljubljanski SK              1.5  6.5   2.0  0.36
            25.09.53         +19  - 2  =35
 30. Balinov Ilija             2485 2485 BUL                             1.5  4.5   1.5 -0.69
             28.7.66         =18  =39  =32
 31. Soln Primoz            FM 2350 2341 SLO Ljubljanski SK              1.5  5.0   1.5 -0.09
            12.11.78         - 1  +57  =34
 32. Kragelj Igor           FM 2310 2228 SLO Ljubljanski SK              1.5  3.5   1.5  0.36
             6.09.73         - 9  +59  =30
 33. Lyell Mark                2235 2235 ENG West London                 1.5  5.0   1.5  0.60
              9.3.61         =49  +36  - 5
 34. Kavcic Uros            MK 2225 2132 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  4.5   1.5  0.60
             7.03.81         +46  -17  =31
 35. Grosar Kiti           WIM 2225 2129 SLO SK Nova Gorica              1.5  4.5   1.5  0.60
            24.02.76         =16  =47  =29
 36. Rowson Jonathan        IM 2485 2540 SCO Midl.Monarchs/Bon Accord    1.5  3.0   1.0 -0.87
             18.4.77         =48  -33  +56
 37. Kozul Zdenko           GM 2585 2591 CRO SK Mravince                 1    5.5   2.0 -1.55
            21.05.66         -17  +53  - 7
 38. Brumen Dinko           FM 2385 2339 CRO SK Triglav Krsko            1    4.0   2.0 -0.68
            24.06.71         +61  -20  -23
 39. Drei Andrea            FM 2320 2284 ITA Faenza                      1    6.0   2.0  0.25
                             = 6  =30  -10
 40. Samaritani Fabio        M 2310 2244 ITA DLF Rimini                  1    4.0   2.0 -0.23
             18.5.61         - 8  +62  -19
 41. Srebrnic Vojko         MK 2235 2236 SLO SK Nova Gorica              1    5.0   2.0  0.13
             7.12.48         -20  +52  -21
 42. Kljako Damir            M 2225 2225 CRO SK Zadar                    1    7.0   2.0  0.28
             3.12.54         +21  - 3  -25
 43. Taggatz Mario          MK 2220 2220 GER                             1    4.5   2.0  0.07
              6.3.67         - 5  -19  +61
 44. Praznik Anton          FM 2200 2204 SLO SD Vrhnika                  1    5.5   2.0  0.34
            29.08.49         =26  - 6  =51
 45. Alexander Paco         MK 2180 2180 FRA Cannes-Echecs               1    4.5   2.0 -0.23
             31.7.71         -25  +58  -27
 46. Bogdanov Valentin      IM 2445 2445 UKR                             1    3.5   1.5 -1.28
              8.5.47         -34  +60  -18
 47. Skudnov Sergej         MK 2395 2395 RUS Poljot                      1    4.5   1.5 -1.04
              8.5.65         =54  =35  -24
 48. Kniest Oliver             2300 2300 GER Solingen 28                 1    4.5   1.5 -0.26
                             =36  -22  =55
 49. Feichter Clemens          2240 2240 AUT                             1    4.5   1.5 -0.41
                             =33  -26  =54
 50. Brezovar Matjaz        MK 2195 2229 SLO SD Novo mesto               1    3.5   1.5  0.04
            28.11.66         -28  -21  +62
 51. Podkriznik Gregor       M 2330 2283 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1    4.5   1.0 -0.59
            24.12.78         - 4  =55  =44
 52. Illijin Nebojsa        IM 2270 2268 ROM SD Murka Lesce              1    3.0   1.0 -0.38
            23.06.42         -11  -41  +60
 53. Braun Mathias          MK 2220 2220 GER TSF Ditzingen               1    3.0   1.0  0.19
             21.1.76         -23  -37  +59
 54. Kolar Srecko           FM 2155 2133 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   1    4.5   1.0  0.13
            10.06.54         =47  - 7  =49
 55. Peschel Andreas           2145 2145 GER SG Porz                     1    4.0   1.0  0.25
             25.2.70         -13  =51  =48
 56. Kostanjsek Zorko       MK 2225 2225 CRO Sisak                       .5   5.5   2.0 -0.13
             18.8.53         =22  -16  -36
 57. Starc Christian           2170 2170 AUT Admira-Villach              .5   4.0   1.5 -0.55
             12.3.70         -12  -31  =58
 58. Ipavec Petra          WFM 2100 2077 SLO Ljubljanski SK              .5   3.5   1.0 -0.46
            29.09.76         -15  -45  =57
 59. Mali Slavko            MK 2195 2068 SLO SD Murka Lesce              0    5.5   1.5 -0.99
            29.01.37         - 3  -32  -53
 60. Rezonja Stefan         MK 2195 2063 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   0    4.0   1.0 -0.78
            30.10.35         -24  -46  -52
 61. Skok Joze              MK 2145 2076 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   0    4.0   1.0 -0.96
            19.02.49         -38  -27  -43
 62. Senoner Erich             2115 2115 AUT                             0    4.0   1.0 -0.78
                             -14  -40  -50
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec


                        19.Sahovski festival Bled-OPEN B
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 3. krogu 
                          Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Crepan Marjan         FM 2295 2281 SLO SK Kovinar Maribor          3    5.0   2.0  0.63
            30.01.62         +55  +30  +19
  2. Krstic Uros            M 2265 2265 CRO Kasino Internacional        3    5.0   2.0  0.72
              1.8.77         +56  +31  +16
  3. Kastelic Marjan       MK      2249 SLO SD Novo mesto               3    6.0   2.0  0.81
            20.09.65         +34  +32  +22
  4. Gomboc Miha            I 2075 1960 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   3    4.5   1.5  1.14
            15.09.82         +75  +41  +15
  5. Armanda Ivica            2270 2270 CRO SK HPT-TKC                  3    4.0   1.0  0.57
            23.10.73         +54  +53  +21
  6. Jovan Romuald         MK      1870 SLO SD SIMP Radovljica          2.5  5.0   2.0  1.15
            17.04.32         +27  =18  +42
  7. Bozanic Ivica         FM 2265 2265 CRO HPT-TKC Split               2.5  5.0   1.5  0.16
             17.5.63         +65  =11  +38
  8. Susnik Matej          MK 2230 2144 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5  4.0   1.5  0.61
            25.11.68         +57  =39  +49
  9. Cirkvencic Franci     MK 2175 2165 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   2.5  4.5   1.5  0.25
            12.03.65         +50  =38  +48
 10. Kovacic Peter         MK 2165 2128 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5  4.0   1.5  0.43
            17.10.77         +79  =20  +39
 11. Hribar Janez          MK 2145 2040 SLO SD Napredek Domzale         2.5  5.0   1.5  0.94
             5.02.47         +74  = 7  +40
 12. Kapferer Romed           2105 1970 AUT SK Absam                    2.5  3.0   1.5  0.40
             19.1.71         +85  =37  +47
 13. Bratovic Blaz          I      1817 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   2.5  4.0   1.5  1.72
            18.05.85         =17  +78  +37
 14. Marusic Nada          MK 2040 1856 SLO SD Jesenice                 2.5  3.0   1.0  0.70
             9.05.47         =77  +68  +44
 15. Ciglic Boris          MK 2175 2175 SLO SD Murka Lesce              2    7.0   2.0 -0.16
             9.12.46         +35  +28  - 4
 16. Guid Matej            MK 2170 2162 SLO Ljubljanski SK              2    7.0   2.0  0.29
            28.02.79         +36  +26  - 2
 17. Skok Boris            MK 2140 2037 SLO SD Napredek Domzale         2    5.5   2.0 -0.16
            12.02.56         =13  +62  =18
 18. Zvan Ziga             MK 2095 2042 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2    5.5   2.0 -0.13
             2.11.81         +61  = 6  =17
 19. Kozamernik Janez      MK 2070 1983 SLO SD Murka Lesce              2    5.0   2.0  0.83
             1.07.75         +87  +23  - 1
 20. Prestrl Jozef         MK 2065 2003 SLO SD SIMP Radovljica          2    5.5   2.0  0.41
            24.01.40         +63  =10  =25
 21. Pacic Andrej           I      1965 CRO Pula                        2    6.0   2.0  1.28
             10.8.79         +52  +29  - 5
 22. Fucak Emilijo         FM 2265 2265 CRO Pula                        2    4.5   1.5 -0.19
             21.2.49         +82  +45  - 3
 23. Zelenika Srdjan        M 2260 2260 CRO Kastav                      2    4.0   1.0 -0.46
             15.3.66         +66  -19  +54
 24. Povse Martin          MK 2210 2124 SLO SK Milan Majcen Sevnica     2    3.5   1.0 -0.19
             9.07.66         -40  +59  +56
 25. Mohr-Mihevc Narcisa  WFM 2205 2166 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2    4.0   1.0 -0.37
             4.09.72         +58  =42  =20
 26. Baerner Helmut        MK 2165 2165 AUT SC Absam                    2    4.0   1.0 -0.31
             26.6.70         +72  -16  +62
 27. Urukalovic Roman      MK      2150 CRO Vegrad Zapresic             2    3.5   1.0 -0.61
              6.2.71         - 6  +86  +63
 28. Sebenik Matej         MK 2150 2115 SLO Ljubljanski SK              2    4.0   1.0  0.05
            28.08.83         +59  -15  +70
 29. Saradjen Janko        MK 2150 2045 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2    4.0   1.0  0.08
            25.02.43         +73  -21  +55
 30. Djurkovic Maks        MK 2145 2146 SLO Celjski SK                  2    4.0   1.0 -0.19
            24.03.34         +83  - 1  +76
 31. Nikolic Stanko        MK 2140 2024 SLO SK Jamstvo Ljubljana        2    5.0   1.0  0.50
            30.09.39         +60  - 2  +57
 32. Kaps Darja           WMK 2115 1968 SLO Ljubljanski SK              2    4.0   1.0  0.68
            26.11.81         +84  - 3  +58
 33. Prelati Maurizio         2110 2110 ITA                             2    2.5   1.0 -0.46
             16.4.54         -41  +81  +64
 34. Osolin Bojan           I      2000 SLO SD Napredek Domzale         2    5.0   1.0  0.86
                             - 3  +60  +52
 35. Rajkovic Radisa        I      1961 SLO Salesko SD Velenje          2    4.0   1.0  0.35
             4.03.62         -15  +61  +67
 36. Bulatovic Milorad      I      1901 SLO SK Jamstvo Ljubljana        2    4.0   1.0  0.86
            11.06.53         -16  +69  +53
 37. Lazar Ales st.        MK 2205 2074 SLO SD Polskava                 1.5  6.0   2.5 -0.60
             3.10.64         +71  =12  -13
 38. Florjancic Rudi       MK 2080 2064 SLO SD Slovenske Konjice        1.5  6.0   2.5 -0.06
            15.04.37         +69  = 9  - 7
 39. Anakiev Dimitar       MK      2064 YUG SD Iskra AET Tolmin         1.5  6.0   2.5  0.12
            15.04.60         +70  = 8  -10
 40. Sveshnikov Vladimir    I      1989 LAT                             1.5  6.0   2.0  0.48
                1986         +24  =44  -11
 41. Kocevar Leopold       II      1793 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1.5  6.5   2.0  0.87
            23.05.57         +33  - 4  =45
 42. Cvijic Zoran                  1500 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1.5  5.5   2.0  0.28
             8.09.66         w88  =25  - 6
 43. Waller Helmut         FM 2190 2190 AUT Donau                       1.5  4.0   1.5 -1.08
           26.9.1926         =46  -47  +80
 44. Bozic Anton           MK      2150 SLO SD Menges                   1.5  5.0   1.5 -0.93
            16.07.42         +67  =40  -14
 45. Muri Emil             MK 2080 1993 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  3.5   1.5 -0.30
            26.01.53         +81  -22  =41
 46. Cerar Alojz            I      1974 SLO SK Zagorje ob Savi          1.5  3.5   1.5 -0.27
             6.05.51         =43  -48  +77
 47. Loviscek Matjaz      III      1500 SLO SK Nova Gorica              1.5  5.0   1.5  1.17
            24.05.84         =64  +43  -12
 48. Grom Waldemar          I 2015 1915 AUT ASKO Finkenstein            1.5  5.5   1.5  0.36
                             =51  +46  - 9
 49. Trebusak Anton        MK      2092 SLO SK Komenda                  1.5  4.0   1.0 -0.84
             2.05.46         =68  +77  - 8
 50. Kavsek Milan          MK      1927 SLO SK Grosuplje                1.5  4.0   1.0  0.39
             4.02.29         - 9  =66  +78
 51. Gallob Josef           I      1873 AUT ASKO Finkenstein            1.5  3.5   1.0  0.42
                             =48  =64  =65
 52. Matko Milan           MK      2190 SLO Salesko SD Velenje          1    4.0   2.0 -1.43
            11.09.58         -21  +83  -34
 53. Krek Janez            MK      2096 SLO SK FPW                      1    5.0   2.0 -0.98
            19.10.46         +86  - 5  -36
 54. Krasevec Viktor       MK 2035 2006 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   1    5.0   2.0 -0.26
            23.07.32         - 5  +87  -23
 55. Homan Alojz            I      2021 SLO SK Primskovo Kranj          1    6.0   2.0 -0.29
            12.03.51         - 1  +72  -29
 56. Erzen Aljosa          MK      2005 SLO SD Jesenice                 1    6.0   2.0 -0.20
            23.03.32         - 2  +73  -24
 57. Winkler Wolfgang       I      2000 AUT ASKO Finkenstein            1    5.5   2.0 -0.29
             2.11.59         - 8  +71  -31
 58. Hribovsek Ivo st.      I      1988 SLO SK Zagorje ob Savi          1    4.0   2.0 -0.59
            22.09.35         -25  +85  -32
 59. Djoc Goran            II      1850 CRO Vegrad Zapresic             1    4.0   2.0  0.13
             10.3.72         -28  -24  +84
 60. Agovic Mark           II      1814 SLO SK Komenda                  1    4.0   2.0  0.07
             5.05.81         -31  -34  +83
 61. Nadj Aleksander       II      1746 SLO SD Napredek Domzale         1    4.0   2.0  0.46
            18.07.85         -18  -35  +82
 62. Turuncic Bojan       III      1746 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1    5.0   2.0  0.04
            17.09.60         +76  -17  -26
 63. Petkovic Nenad       III      1600 CRO Sibenik                     1    5.0   2.0  0.58
             30.8.56         -20  +74  -27
 64. Kosec Tina           WMK 2055 1984 SLO Ljubljanski SK              1    5.0   1.5 -0.95
            14.04.73         =47  =51  -33
 65. Komovec Ivan          MK      2031 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   1    4.5   1.5 -0.59
            28.02.36         - 7  =79  =51
 66. Tratnjek Andrej       MK      2002 SLO SD Jesenice                 1    4.5   1.5 -0.68
            23.09.49         -23  =50  =68
 67. Golja Milan            I      1862 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    4.5   1.5 -0.26
            13.03.52         -44  +75  -35
 68. Zwanepol Johan         I      1700 NED S.C. Groningen              1    5.0   1.5  0.49
            15.11.36         =49  -14  =66
 69. Ipavec Pavel         III      1700 SLO SK Komenda                  1    3.5   1.5  0.16
            12.01.52         -38  -36  +87
 70. Kutin Dusan            I      2000 SLO SK Grosuplje                1    3.5   1.5 -0.23
            19.10.48         -39  +82  -28
 71. Pazlar Marko           I      1977 SLO SD Jesenice                 1    3.0   1.0 -0.47
             4.04.69         -37  -57  +79
 72. Grobelsek Ana         WI      1890 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1    4.0   1.0 -0.41
            14.04.81         -26  -55  +88
 73. Borisek Jure           I      1839 SLO SK Nova Gorica              1    3.0   1.0 -0.08
            27.07.86         -29  -56  +85
 74. Saxer Bernhar          I      1818 AUT ASK-KSV                     1    3.5   1.0 -0.65
             22.7.65         -11  -63  +81
 75. Orel Karmen          WII      1659 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    4.0   1.0  0.28
             6.01.84         - 4  -67  +86
 76. Grasselli Luka                1500 SLO Pri zgubljenem metku        1    3.0   1.0  0.55
            20.10.77         -62  +84  -30
 77. Casola Giuseppe      III      1500 ITA DLF Rimini                  .5   5.5   1.5  0.17
             23.8.59         =14  -49  -46
 78. Spilak Tomislav       II 2120 1899 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   .5   4.5   1.0 -1.21
            18.05.76         =80  -13  -50
 79. Rabic Drago            I      1882 SLO SS Tomo Zupan Kranj         .5   4.5   1.0 -0.34
            26.10.49         -10  =65  -71
 80. Planinsek Bojan       II      1798 SLO SS Tomo Zupan Kranj         .5   3.0   1.0  0.08
             8.08.68         =78  l88  -43
 81. Smole Tadej           II      1699 SLO SK Komenda                  0    4.5   1.5 -0.57
            20.06.81         -45  -33  -74
 82. Kusterle Francesco     I      2025 ITA C.S. Monfalcone             0    4.0   1.0 -1.59
             4.10.32         -22  -70  -61
 83. Dilao Ricardo          I      1836 ITA DLF Rimini                  0    4.0   1.0 -0.69
            18.11.60         -30  -52  -60
 84. Rupnik Borut          II      1796 SLO Ljubljanski SK              0    4.0   1.0 -1.59
            15.08.69         -32  -76  -59
 85. Antoniacci Ricardo     I      1777 ITA DLF Rimini                  0    4.5   1.0 -0.87
             26.2.54         -12  -58  -73
 86. Aigner Matthias        I      1757 AUT SK Absam                    0    4.0   1.0 -0.75
              3.1.74         -53  -27  -75
 87. Grcar Janez          III      1645 SLO SK Zagorje ob Savi          0    4.0   1.0 -0.57
             6.10.42         -19  -54  -69
 88. Krieg Stefan                  1500                                 0    3.0   1.0 -0.11
                             l42  l80  -72
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec


                       19.Sahovski festival Bled-seniors
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 3. krogu 
                             Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Ivacic Vladimir           M 2295 2294 SLO SD Napredek Domzale         3    4.0   1.5  0.48
            22.06.36         +13  + 8  + 4
  2. Ofstad Per               MK 2175 2175 NOR Follo                       3    4.0   1.0  0.81
            27.11.34         +11  +10  + 3
  3. Vavpetic Vid             MK 2235 2246 SLO SD Napredek Domzale         2    6.5   2.0 -0.40
             5.04.34         + 9  + 5  - 2
  4. Beszterczey Laszlo          2130 2130 HUN FOT                         2    6.0   2.0  0.05
             19.8.36         +12  + 6  - 1
  5. Ursic Silvo              MK 2050 1955 SLO SD SIMP Radovljica          2    3.5   1.0  0.26
             3.12.29         +14  - 3  +11
  6. Piber Vinko              MK      1982 SLO SD Napredek Domzale         2    3.5   1.0  0.17
             5.04.36         +15  - 4  +10
  7. Wicklund-Hans. Richard    I      1678 NOR Oslo schakselkap            2    3.0   1.0  1.13
              4.3.34         - 8  +13  +12
  8. Marjanovic Slavko        MK 2035 1967 SLO SK Jamstvo Ljubljana        1.5  6.5   2.0 -0.21
             7.04.34         + 7  - 1  = 9
  9. Schlanitz Egon Dr.        I      1779 AUT Collegialitaet Wien         1.5  4.0   1.5  0.60
             27.8.34         - 3  +14  = 8
 10. Tavcar Rado               I      1942 SLO Celjski SK                  1    5.5   2.0 -0.62
                1930         +16  - 2  - 6
 11. Banic Stanko              I      1754 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1    5.5   2.0 -0.08
            22.11.13         - 2  +16  - 5
 12. Vidali Joze              II      1694 SLO SD Murka Lesce              1    4.5   2.0 -0.17
            30.10.36         - 4  +15  - 7
 13. Ivelja Vojislav           I      1845 SLO SD Jesenice                 .5   5.5   2.0 -1.24
             9.05.34         - 1  - 7  =16
 14. Novak Vladimir            I      1687 CZE Infinity Pardubice          .5   4.0   1.5 -0.64
             17.9.21         - 5  - 9  =15
 15. Gruber Julius             I      1600 AUT Polizei Wien                .5   3.5   1.0 -0.31
              3.9.31         - 6  -12  =14
 16. Einspieler Antonija     III      1500                                 .5   2.5   1.0  0.11
                             -10  -11  =13
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       19.Sahovski festival Bled-juniors
                              Bled, 21.-23.3.1998

 Stanje po 3. krogu 
                         Tit  ELO LRat FED                    Tocke  RPZ   Meds. W-We
  1. Vojinov Danijel      II      1639 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2.5  0.0   0.0  0.91
            19.03.84         + 8  + 9  = 6
  2. Skrlep Nejc          IV      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2.5  0.0   0.0  1.09
             3.06.86         + 4  = 5  + 7
  3. Cebasek Jaka         II      1687 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2    0.0   0.0  0.96
            20.05.82         + 9  + 6  -10
  4. Orel Anze            II      1572 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2    0.0   0.0  0.20
            14.03.86         - 2  + 8  + 9
  5. Justin Matic        III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2    0.0   0.0  0.50
             3.03.87         = 7  = 2  + 8
  6. Skudnov Konstantin   II      1850 RUS                       .5   0.0   0.0 -0.98
              7.9.88         -10  - 3  = 1
  7. Petrovic Nejc        IV      1500 SLO SD Murka Lesce        .5   0.0   0.0 -0.50
            16.07.87         = 5  -10  - 2
  8. Hodzic Aljosa        IV      1500 SLO SD Murka Lesce        0    0.0   0.0 -1.20
            15.03.86         - 1  - 4  - 5
  9. Sitar Ziga                   1500 SLO SD Murka Lesce        0    0.0   0.0 -0.96
             24.5.87         - 3  - 1  - 4
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec