19th Chess Festival Bled 98 - standings after Round 2


                        19.Sahovski festival Bled-OPEN A
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 2. krogu 
                           Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Sveshnikov Evgeny      GM 2595 2592 RUS Ljubljanski SK              2    2.0   2.0  0.46
            11.02.50         +34  +32
  2. Sermek Drazen          GM 2510 2503 SLO SK Triglav Krsko            2    2.0   2.0  0.60
            30.01.69         +35  +22
  3. Fercec Nenad           IM 2455 2455 CRO Pula                        2    2.0   2.0  0.62
             12.4.61         +37  +33
  4. Zaja Ivan              IM 2450 2450 CRO Vegrad Zapresic             2    2.0   2.0  0.52
            29.07.65         +38  +23
  5. Bawart Markus          FM 2330 2330 AUT                             2    2.0   2.0  1.20
             20.6.70         +29  +25
  6. Mazi Leon              FM 2420 2374 SLO SK Kovinar Maribor          2    1.0   1.0  0.46
            17.04.59         +53  +24
  7. Ankerst Mihael         MK 2360 2224 SLO SK Kovinar Maribor          2    1.0   1.0  0.74
            28.06.72         +54  +31
  8. Cebalo Miso            GM 2515 2493 CRO SK Kovinar Maribor          1.5  2.5   2.5  0.06
             6.02.45         +40  =10
  9. Romanishin Oleg M      GM 2570 2570 UKR                             1.5  2.0   2.0 -0.04
             10.1.52         +50  =16
 10. Bukic Enver            GM 2385 2378 SLO Ljubljanski SK              1.5  2.0   2.0  0.34
             2.12.37         +52  = 8
 11. Delchev Aleksander     IM 2545 2545 BUL                             1.5  1.5   1.5 -0.18
                             =27  +47
 12. Grosar Aljosa          IM 2470 2430 SLO SK Nova Gorica              1.5  1.5   1.5  0.12
            23.11.67         +55  =17
 13. Jelen Igor             IM 2430 2429 SLO Ljubljanski SK              1.5  1.5   1.5 -0.02
            13.07.72         =28  +46
 14. Kutuzovic Branko       FM 2425 2425 CRO Spin Valis Pozega           1.5  1.5   1.5  0.22
              3.1.66         +56  =15
 15. Tratar Marko           IM 2420 2408 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1.5  1.5   1.5  0.20
            20.05.74         +57  =14
 16. Kovacevic Blazimir     FM 2395 2395 CRO Slavonska banka Djakovo      1.5  1.5   1.5  0.44
            16.10.75         +58  = 9
 17. Jurkovic Hrvoje        FM 2380 2294 CRO Goranka                     1.5  1.5   1.5  0.26
            13.05.73         +59  =12
 18. Medancic Rikard        IM 2300 2300 CRO                             1.5  1.5   1.5  0.58
             13.8.50         =26  +48
 19. Golubovic Boris        IM 2450 2450 CRO Kastav                      1.5  1.0   1.0  0.02
             8.10.73         =46  +51
 20. Osterman Rudi          FM 2400 2386 SLO SK Kovinar Maribor          1.5  1.0   1.0  0.02
            21.07.46         =47  +45
 21. Lyell Mark                2235 2235 ENG West London                 1.5  1.0   1.0  0.84
              9.3.61         =45  +49
 22. Loncar Robert          IM 2405 2405 CRO                             1    3.0   3.0 -0.16
                             +44  - 2
 23. Zorman Vojko           MK 2305 2271 SLO Ljubljanski SK              1    3.0   3.0  0.46
            25.09.53         +41  - 4
 24. Kljako Damir            M 2225 2225 CRO SK Zadar                    1    3.0   3.0  0.54
             3.12.54         +42  - 6
 25. Kavcic Uros            MK 2225 2132 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    3.0   3.0  0.44
             7.03.81         +43  - 5
 26. Pavasovic Dusko        IM 2505 2477 SLO SK Triglav Krsko            1    2.5   2.5 -0.52
            15.10.76         =18  =36
 27. Drei Andrea            FM 2320 2284 ITA Faenza                      1    2.5   2.5  0.50
                             =11  =30
 28. Grosar Kiti           WIM 2225 2129 SLO SK Nova Gorica              1    2.5   2.5  0.48
            24.02.76         =13  =39
 29. Kozul Zdenko           GM 2585 2591 CRO SK Mravince                 1    2.0   2.0 -0.70
            21.05.66         - 5  +60
 30. Balinov Ilija             2485 2485 BUL                             1    2.0   2.0 -0.46
             28.7.66         =36  =27
 31. Hresc Vladimir         IM 2425 2425 CRO KSV/DI Klagenfurter         1    2.0   2.0 -0.36
            20.11.51         +60  - 7
 32. Nikolov Sasho          IM 2415 2415 BUL                             1    2.0   2.0 -0.06
              1.9.58         +61  - 1
 33. Brumen Dinko           FM 2385 2339 CRO SK Triglav Krsko            1    2.0   2.0 -0.24
            24.06.71         +62  - 3
 34. Soln Primoz            FM 2350 2341 SLO Ljubljanski SK              1    2.0   2.0  0.10
            12.11.78         - 1  +58
 35. Kragelj Igor           FM 2310 2228 SLO Ljubljanski SK              1    2.0   2.0  0.12
             6.09.73         - 2  +53
 36. Turner Jan                2300 2300 CZE                             1    2.0   2.0  0.50
                             =30  =26
 37. Srebrnic Vojko         MK 2235 2236 SLO SK Nova Gorica              1    2.0   2.0  0.34
             7.12.48         - 3  +55
 38. Gruskovnjak Tomislav   MK 2230 2161 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   1    2.0   2.0  0.18
            23.08.74         - 4  +62
 39. Skudnov Sergej         MK 2395 2395 RUS Poljot                      1    1.5   1.5 -0.52
              8.5.65         =48  =28
 40. Samaritani Fabio        M 2310 2244 ITA DLF Rimini                  1    1.5   1.5  0.02
             18.5.61         - 8  +59
 41. Kogan Artur            IM 2505 2505 ISR Elitzur Petah-Tikva         1    1.0   1.0 -0.60
             29.1.74         -23  +56
 42. Stocek Jiri            IM 2450 2450 CZE                             1    1.0   1.0 -0.60
             10.5.77         -24  +57
 43. Bogdanov Valentin      IM 2445 2445 UKR                             1    1.0   1.0 -0.58
              8.5.47         -25  +61
 44. Alexander Paco         MK 2180 2180 FRA Cannes-Echecs               1    1.0   1.0  0.20
             31.7.71         -22  +54
 45. Feichter Clemens          2240 2240 AUT                             .5   3.0   3.0 -0.28
                             =21  -20
 46. Kostanjsek Zorko       MK 2225 2225 CRO Sisak                       .5   3.0   3.0  0.04
             18.8.53         =19  -13
 47. Praznik Anton          FM 2200 2204 SLO SD Vrhnika                  .5   3.0   3.0  0.16
            29.08.49         =20  -11
 48. Kolar Srecko           FM 2155 2133 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   .5   2.5   2.5  0.00
            10.06.54         =39  -18
 49. Rowson Jonathan        IM 2485 2540 SCO Midl.Monarchs/Bon Accord    .5   2.0   2.0 -1.06
             18.4.77         =51  -21
 50. Podkriznik Gregor       M 2330 2283 SLO ZSD Maribor SK Piramida     .5   2.0   2.0 -0.42
            24.12.78         - 9  =52
 51. Kniest Oliver             2300 2300 GER Solingen 28                 .5   2.0   2.0 -0.06
                             =49  -19
 52. Peschel Andreas           2145 2145 GER SG Porz                     .5   2.0   2.0  0.04
             25.2.70         -10  =50
 53. Mali Slavko            MK 2195 2068 SLO SD Murka Lesce              0    3.0   3.0 -0.56
            29.01.37         - 6  -35
 54. Ipavec Petra          WFM 2100 2077 SLO Ljubljanski SK              0    3.0   3.0 -0.56
            29.09.76         - 7  -44
 55. Illijin Nebojsa        IM 2270 2268 ROM SD Murka Lesce              0    2.5   2.5 -0.78
            23.06.42         -12  -37
 56. Taggatz Mario          MK 2220 2220 GER                             0    2.5   2.5 -0.40
              6.3.67         -14  -41
 57. Brezovar Matjaz        MK 2195 2229 SLO SD Novo mesto               0    2.5   2.5 -0.40
            28.11.66         -15  -42
 58. Starc Christian           2170 2170 AUT Admira-Villach              0    2.5   2.5 -0.48
             12.3.70         -16  -34
 59. Senoner Erich             2115 2115 AUT                             0    2.5   2.5 -0.42
                             -17  -40
 60. Braun Mathias          MK 2220 2220 GER TSF Ditzingen               0    2.0   2.0 -0.34
             21.1.76         -31  -29
 61. Rezonja Stefan         MK 2195 2063 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   0    2.0   2.0 -0.42
            30.10.35         -32  -43
 62. Skok Joze              MK 2145 2076 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   0    2.0   2.0 -0.56
            19.02.49         -33  -38
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec


                        19.Sahovski festival Bled-OPEN B
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 2. krogu 
                          Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Crepan Marjan         FM 2295 2281 SLO SK Kovinar Maribor          2    2.0   2.0  0.50
            30.01.62         +48  +42
  2. Armanda Ivica            2270 2270 CRO SK HPT-TKC                  2    2.0   2.0  0.44
            23.10.73         +47  +45
  3. Krstic Uros            M 2265 2265 CRO Kasino Internacional        2    2.0   2.0  0.38
              1.8.77         +49  +43
  4. Kastelic Marjan       MK      2249 SLO SD Novo mesto               2    2.0   2.0  0.36
            20.09.65         +50  +44
  5. Ciglic Boris          MK 2175 2175 SLO SD Murka Lesce              2    2.0   2.0  0.64
             9.12.46         +51  +40
  6. Guid Matej            MK 2170 2162 SLO Ljubljanski SK              2    2.0   2.0  0.66
            28.02.79         +52  +39
  7. Pacic Andrej           I      1965 CRO Pula                        2    2.0   2.0  1.40
             10.8.79         +38  +41
  8. Fucak Emilijo         FM 2265 2265 CRO Pula                        2    1.0   1.0  0.38
             21.2.49         +72  +46
  9. Gomboc Miha            I 2075 1960 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   2    1.0   1.0  0.42
            15.09.82         +73  +33
 10. Kozamernik Janez      MK 2070 1983 SLO SD Murka Lesce              2    1.0   1.0  0.92
             1.07.75         +74  +34
 11. Susnik Matej          MK 2230 2144 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  2.5   2.5  0.20
            25.11.68         +55  =16
 12. Mohr-Mihevc Narcisa  WFM 2205 2166 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1.5  2.5   2.5 -0.14
             4.09.72         +56  =23
 13. Bozic Anton           MK      2150 SLO SD Menges                   1.5  2.5   2.5 -0.06
            16.07.42         +57  =17
 14. Skok Boris            MK 2140 2037 SLO SD Napredek Domzale         1.5  2.5   2.5 -0.12
            12.02.56         =22  +36
 15. Prestrl Jozef         MK 2065 2003 SLO SD SIMP Radovljica          1.5  2.5   2.5  0.20
            24.01.40         +58  =21
 16. Anakiev Dimitar       MK      2064 YUG SD Iskra AET Tolmin         1.5  2.5   2.5  0.52
            15.04.60         +59  =11
 17. Sveshnikov Vladimir    I      1989 LAT                             1.5  2.5   2.5  0.90
                1986         +53  =13
 18. Jovan Romuald         MK      1870 SLO SD SIMP Radovljica          1.5  2.5   2.5  1.08
            17.04.32         +54  =27
 19. Bozanic Ivica         FM 2265 2265 CRO HPT-TKC Split               1.5  2.0   2.0 -0.08
             17.5.63         +66  =25
 20. Cirkvencic Franci     MK 2175 2165 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   1.5  2.0   2.0  0.06
            12.03.65         +68  =28
 21. Kovacic Peter         MK 2165 2128 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  2.0   2.0  0.02
            17.10.77         +69  =15
 22. Bratovic Blaz          I      1817 SLO SD Trdnjava 1896 Ljubljan   1.5  2.0   2.0  0.90
            18.05.85         =14  +65
 23. Cvijic Zoran                  1500 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1.5  2.0   2.0  0.39
             8.09.66         w88  =12
 24. Lazar Ales st.        MK 2205 2074 SLO SD Polskava                 1.5  1.5   1.5  0.22
             3.10.64         +75  =26
 25. Hribar Janez          MK 2145 2040 SLO SD Napredek Domzale         1.5  1.5   1.5  0.50
             5.02.47         +76  =19
 26. Kapferer Romed           2105 1970 AUT SK Absam                    1.5  1.5   1.5  0.38
             19.1.71         +77  =24
 27. Zvan Ziga             MK 2095 2042 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  1.5   1.5 -0.08
             2.11.81         +78  =18
 28. Florjancic Rudi       MK 2080 2064 SLO SD Slovenske Konjice        1.5  1.5   1.5  0.16
            15.04.37         +79  =20
 29. Loviscek Matjaz      III      1500 SLO SK Nova Gorica              1.5  1.5   1.5  1.28
            24.05.84         =35  +64
 30. Grom Waldemar          I 2015 1915 AUT ASKO Finkenstein            1.5  1.5   1.5  0.52
                             =37  +67
 31. Trebusak Anton        MK      2092 SLO SK Komenda                  1.5  1.0   1.0 -0.28
             2.05.46         =62  +63
 32. Marusic Nada          MK 2040 1856 SLO SD Jesenice                 1.5  1.0   1.0 -0.12
             9.05.47         =63  +62
 33. Kocevar Leopold       II      1793 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1    3.0   3.0  0.60
            23.05.57         +60  - 9
 34. Zelenika Srdjan        M 2260 2260 CRO Kastav                      1    2.5   2.5 -0.64
             15.3.66         +70  -10
 35. Kosec Tina           WMK 2055 1984 SLO Ljubljanski SK              1    2.5   2.5 -0.58
            14.04.73         =29  =37
 36. Turuncic Bojan       III      1746 SLO SD Bohinj Bohinjska Bistr   1    2.5   2.5  0.06
            17.09.60         +61  -14
 37. Gallob Josef           I      1873 AUT ASKO Finkenstein            1    2.5   2.5  0.22
                             =30  =35
 38. Matko Milan           MK      2190 SLO Salesko SD Velenje          1    2.0   2.0 -0.68
            11.09.58         - 7  +83
 39. Baerner Helmut        MK 2165 2165 AUT SC Absam                    1    2.0   2.0 -0.38
             26.6.70         +80  - 6
 40. Sebenik Matej         MK 2150 2115 SLO Ljubljanski SK              1    2.0   2.0 -0.28
            28.08.83         +81  - 5
 41. Saradjen Janko        MK 2150 2045 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1    2.0   2.0 -0.38
            25.02.43         +82  - 7
 42. Djurkovic Maks        MK 2145 2146 SLO Celjski SK                  1    2.0   2.0 -0.24
            24.03.34         +83  - 1
 43. Nikolic Stanko        MK 2140 2024 SLO SK Jamstvo Ljubljana        1    2.0   2.0  0.04
            30.09.39         +84  - 3
 44. Kaps Darja           WMK 2115 1968 SLO Ljubljanski SK              1    2.0   2.0  0.16
            26.11.81         +85  - 4
 45. Krek Janez            MK      2096 SLO SK FPW                      1    2.0   2.0 -0.22
            19.10.46         +86  - 2
 46. Muri Emil             MK 2080 1993 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    2.0   2.0 -0.04
            26.01.53         +87  - 8
 47. Krasevec Viktor       MK 2035 2006 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   1    2.0   2.0 -0.12
            23.07.32         - 2  +74
 48. Homan Alojz            I      2021 SLO SK Primskovo Kranj          1    2.0   2.0  0.18
            12.03.51         - 1  +80
 49. Erzen Aljosa          MK      2005 SLO SD Jesenice                 1    2.0   2.0  0.14
            23.03.32         - 3  +82
 50. Osolin Bojan           I      2000 SLO SD Napredek Domzale         1    2.0   2.0  0.08
                             - 4  +84
 51. Rajkovic Radisa        I      1961 SLO Salesko SD Velenje          1    2.0   2.0  0.00
             4.03.62         - 5  +78
 52. Bulatovic Milorad      I      1901 SLO SK Jamstvo Ljubljana        1    2.0   2.0  0.08
            11.06.53         - 6  +79
 53. Povse Martin          MK 2210 2124 SLO SK Milan Majcen Sevnica     1    1.5   1.5 -0.52
             9.07.66         -17  +81
 54. Urukalovic Roman      MK      2150 CRO Vegrad Zapresic             1    1.5   1.5 -0.72
              6.2.71         -18  +86
 55. Winkler Wolfgang       I      2000 AUT ASKO Finkenstein            1    1.5   1.5  0.16
             2.11.59         -11  +75
 56. Hribovsek Ivo st.      I      1988 SLO SK Zagorje ob Savi          1    1.5   1.5 -0.04
            22.09.35         -12  +77
 57. Golja Milan            I      1862 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    1.5   1.5  0.12
            13.03.52         -13  +73
 58. Petkovic Nenad       III      1600 CRO Sibenik                     1    1.5   1.5  0.68
             30.8.56         -15  +76
 59. Kutin Dusan            I      2000 SLO SK Grosuplje                1    1.5   1.5  0.12
            19.10.48         -16  +72
 60. Prelati Maurizio         2110 2110 ITA                             1    1.0   1.0 -0.76
             16.4.54         -33  +87
 61. Grasselli Luka                1500 SLO Pri zgubljenem metku        1    1.0   1.0  0.66
            20.10.77         -36  +85
 62. Zwanepol Johan         I      1700 NED S.C. Groningen              .5   3.0   3.0  0.12
            15.11.36         =31  -32
 63. Casola Giuseppe      III      1500 ITA DLF Rimini                  .5   3.0   3.0  0.28
             23.8.59         =32  -31
 64. Waller Helmut         FM 2190 2190 AUT Donau                       .5   2.0   2.0 -1.18
           26.9.1926         =67  -29
 65. Spilak Tomislav       II 2120 1899 SLO SD Radenska POMGRAD Mursk   .5   2.0   2.0 -0.74
            18.05.76         =71  -22
 66. Komovec Ivan          MK      2031 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   .5   2.0   2.0 -0.38
            28.02.36         -19  =69
 67. Cerar Alojz            I      1974 SLO SK Zagorje ob Savi          .5   2.0   2.0 -0.28
             6.05.51         =64  -30
 68. Kavsek Milan          MK      1927 SLO SK Grosuplje                .5   2.0   2.0 -0.08
             4.02.29         -20  =70
 69. Rabic Drago            I      1882 SLO SS Tomo Zupan Kranj         .5   2.0   2.0  0.02
            26.10.49         -21  =66
 70. Tratnjek Andrej       MK      2002 SLO SD Jesenice                 .5   1.5   1.5 -0.24
            23.09.49         -34  =68
 71. Planinsek Bojan       II      1798 SLO SS Tomo Zupan Kranj         .5   1.0   1.0  0.14
             8.08.68         =65  l88
 72. Kusterle Francesco     I      2025 ITA C.S. Monfalcone             0    3.0   3.0 -0.70
             4.10.32         - 8  -59
 73. Orel Karmen          WII      1659 SLO SS Tomo Zupan Kranj         0    3.0   3.0 -0.38
             6.01.84         - 9  -57
 74. Grcar Janez          III      1645 SLO SK Zagorje ob Savi          0    3.0   3.0 -0.24
             6.10.42         -10  -47
 75. Pazlar Marko           I      1977 SLO SD Jesenice                 0    2.5   2.5 -0.84
             4.04.69         -24  -55
 76. Saxer Bernhar          I      1818 AUT ASK-KSV                     0    2.5   2.5 -1.00
             22.7.65         -25  -58
 77. Antoniacci Ricardo     I      1777 ITA DLF Rimini                  0    2.5   2.5 -0.48
             26.2.54         -26  -56
 78. Nadj Aleksander       II      1746 SLO SD Napredek Domzale         0    2.5   2.5 -0.38
            18.07.85         -27  -51
 79. Ipavec Pavel         III      1700 SLO SK Komenda                  0    2.5   2.5 -0.34
            12.01.52         -28  -52
 80. Grobelsek Ana         WI      1890 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   0    2.0   2.0 -0.48
            14.04.81         -39  -48
 81. Djoc Goran            II      1850 CRO Vegrad Zapresic             0    2.0   2.0 -0.34
             10.3.72         -40  -53
 82. Borisek Jure           I      1839 SLO SK Nova Gorica              0    2.0   2.0 -0.52
            27.07.86         -41  -49
 83. Dilao Ricardo          I      1836 ITA DLF Rimini                  0    2.0   2.0 -0.24
            18.11.60         -42  -38
 84. Agovic Mark           II      1814 SLO SK Komenda                  0    2.0   2.0 -0.48
             5.05.81         -43  -50
 85. Rupnik Borut          II      1796 SLO Ljubljanski SK              0    2.0   2.0 -1.18
            15.08.69         -44  -61
 86. Aigner Matthias        I      1757 AUT SK Absam                    0    2.0   2.0 -0.22
              3.1.74         -45  -54
 87. Smole Tadej           II      1699 SLO SK Komenda                  0    2.0   2.0 -0.26
            20.06.81         -46  -60
 88. Krieg Stefan                  1500                                 0    1.0   1.0  0.00
                             l23  l71
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec


                       19.Sahovski festival Bled-seniors
                              Bled, 21.-29.3.1998

 Stanje po 2. krogu 
                             Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Vavpetic Vid             MK 2235 2246 SLO SD Napredek Domzale         2    2.0   2.0  0.26
             5.04.34         + 9  + 6
  2. Ofstad Per               MK 2175 2175 NOR Follo                       2    2.0   2.0  0.30
            27.11.34         +10  + 8
  3. Beszterczey Laszlo          2130 2130 HUN FOT                         2    2.0   2.0  0.38
             19.8.36         +11  + 7
  4. Ivacic Vladimir           M 2295 2294 SLO SD Napredek Domzale         2    1.0   1.0  0.24
            22.06.36         +13  + 5
  5. Marjanovic Slavko        MK 2035 1967 SLO SK Jamstvo Ljubljana        1    3.0   3.0  0.06
             7.04.34         +12  - 4
  6. Ursic Silvo              MK 2050 1955 SLO SD SIMP Radovljica          1    2.0   2.0  0.04
             3.12.29         +14  - 1
  7. Piber Vinko              MK      1982 SLO SD Napredek Domzale         1    2.0   2.0 -0.28
             5.04.36         +15  - 3
  8. Tavcar Rado               I      1942 SLO Celjski SK                  1    2.0   2.0 -0.16
                1930         +16  - 2
  9. Schlanitz Egon Dr.        I      1779 AUT Collegialitaet Wien         1    2.0   2.0  0.34
             27.8.34         - 1  +14
 10. Banic Stanko              I      1754 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1    2.0   2.0  0.14
            22.11.13         - 2  +16
 11. Vidali Joze              II      1694 SLO SD Murka Lesce              1    2.0   2.0  0.34
            30.10.36         - 3  +15
 12. Wicklund-Hans. Richard    I      1678 NOR Oslo schakselkap            1    1.0   1.0  0.58
              4.3.34         - 5  +13
 13. Ivelja Vojislav           I      1845 SLO SD Jesenice                 0    3.0   3.0 -0.74
             9.05.34         - 4  -12
 14. Novak Vladimir            I      1687 CZE Infinity Pardubice          0    2.0   2.0 -0.52
             17.9.21         - 6  - 9
 15. Gruber Julius             I      1600 AUT Polizei Wien                0    2.0   2.0 -0.44
              3.9.31         - 7  -11
 16. Einspieler Antonija     III      1500                                 0    2.0   2.0 -0.30
                             - 8  -10
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec


                       19.Sahovski festival Bled-juniors
                              Bled, 21.-23.3.1998

 Stanje po 2. krogu 
                         Tit  ELO LRat FED                    Tocke  RPZ   Meds. W-We
  1. Cebasek Jaka         II      1687 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2    0.0   0.0  0.26
            20.05.82         + 9  + 7
  2. Vojinov Danijel      II      1639 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2    0.0   0.0  0.30
            19.03.84         + 8  + 9
  3. Skrlep Nejc          IV      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   1.5  0.0   0.0 -0.28
             3.06.86         + 4  = 5
  4. Orel Anze            II      1572 SLO SS Tomo Zupan Kranj   1    0.0   0.0  0.38
            14.03.86         - 3  + 8
  5. Justin Matic        III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   1    0.0   0.0  0.04
             3.03.87         = 6  = 3
  6. Petrovic Nejc        IV      1500 SLO SD Murka Lesce        .5   0.0   0.0  0.06
            16.07.87         = 5  -10
  7. Skudnov Konstantin   II      1850 RUS                       0    0.0   0.0  0.24
              7.9.88         -10  - 1
  8. Hodzic Aljosa        IV      1500 SLO SD Murka Lesce        0    0.0   0.0 -0.16
            15.03.86         - 2  - 4
  9. Sitar Ziga                   1500 SLO SD Murka Lesce        0    0.0   0.0 -0.74
             24.5.87         - 1  - 2
Svicar 4.5 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec