18th Chess Festival Bled 97 - standings after Round 8

                       18. Chess Festival Bled - OPEN A
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 8 
                           Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Sutovskij Emil         GM 2560 2560 ISR                             7   39.5  30.0  1.40
             19.9.77         +51  +43  +20  = 4  = 2  + 7  + 3  +14
  2. Tukmakov Vladimir B    GM 2585 2585 UKR Borovo Vukovar              6   38.5  28.5  0.16
              5.3.46         =33  +48  +18  +26  = 1  = 4  = 6  +12
  3. Zelcic Robert          IM 2455 2455 CRO Borovo Vukovar 91           6   39.0  28.5  1.68
             21.9.65         =42  +34  +36  = 6  +26  + 9  - 1  + 4
  4. Rotstein Arkadij       GM 2455 2455 UKR                             5.5 42.0  31.0  1.58
             29.4.61         +29  +35  +27  = 1  = 7  = 2  + 8  - 3
  5. Kozul Zdenko           GM 2590 2596 CRO Mursa Osijek                5.5 38.0  29.0 -0.50
            21.05.66         +15  -27  +37  +22  +13  = 8  =14  =11
  6. Stohl Igor             GM 2580 2580 SVK Trnava                      5.5 38.0  28.5 -0.42
             27.9.64         +37  =17  +12  = 3  =32  =21  = 2  +22
  7. Sveshnikov Evgeny      GM 2560 2600 RUS Ljubljanski SK              5.5 39.0  28.5 -0.10
            11.02.50         +41  +23  = 9  +28  = 4  - 1  =18  +21
  8. Kurajica Bojan         GM 2545 2545 BIH                             5.5 36.5  28.0  0.14
                             =47  +33  +19  = 9  +27  = 5  - 4  +17
  9. Bezold Michael         IM 2500 2500 GER SV Wuerzburg                5.5 36.5  28.0  0.46
           23.5.1972         +52  +54  = 7  = 8  =10  - 3  +28  +18
 10. Mikhalchishin Adrian   GM 2515 2510 SLO SD Ptuj                     5.5 35.0  26.0 -0.18
            18.11.54         =34  +39  =17  +30  = 9  =18  =21  +19
 11. Sosonko Gennadi        GM 2515 2515 NED                             5.5 34.0  25.5 -0.26
                             =39  =47  =41  +31  =12  +24  +13  = 5
 12. Richter Michael        MK 2315 2315 GER SFr. Neukoelln              5   36.5  28.0  2.12
             20.7.78         +55  +30  - 6  =20  =11  +27  +23  - 2
 13. Rogic Davor            IM 2455 2455 CRO Djuro Pilar Sl.Brod          5   36.5  27.5  0.12
             27.7.71         +38  -20  +15  +17  - 5  +30  -11  +34
 14. Zelic Mladen           FM 2275 2275 CRO Postar Split                5   37.5  26.5  2.92
             18.2.59         =19  -26  +33  +25  +28  +32  = 5  - 1
 15. Lipinsky Fabian        MK 2290 2290 GER Koenig Tegel                5   30.0  22.5  1.72
             31.1.79         - 5  +46  -13  -39  +60  +57  +30  +26
 16. Golubovic Boris        IM 2450 2450 CRO Kastav                      5   26.0  20.5 -1.00
             8.10.73         -43  -38  +56  +59  =37  =29  +40  +27
 17. Gaprindashvili Nona    GM 2350 2350 GEO                             4.5 35.5  28.5  1.38
              3.5.41         +61  = 6  =10  -13  +42  =19  +20  - 8
 18. Gheng Josef            MK 2295 2319 GER SC Freiberg                 4.5 36.5  28.0  0.98
              5.4.71         =31  +58  - 2  +49  +20  =10  = 7  - 9
 19. Delchev Aleksander     IM 2515 2515 BUL Sofia                       4.5 35.5  26.5 -1.18
             15.7.71         =14  +40  - 8  =29  +38  =17  +32  -10
 20. Bukic Enver            GM 2435 2402 SLO Ljubljanski SK              4.5 36.0  26.0 -0.46
             2.12.37         +46  +13  - 1  =12  -18  +47  -17  +44
 21. Mazi Leon              FM 2355 2321 SLO SK Kovinar Maribor          4.5 33.0  25.0  0.90
            17.04.59         =57  +50  -26  +41  +39  = 6  =10  - 7
 22. Drazic Sinisa          IM 2430 2430 YUG                             4.5 33.5  24.5 -0.30
            16.12.67         =24  +42  =45  - 5  =36  +41  +44  - 6
 23. Priehoda Vitezslav     IM 2425 2425 SVK                             4.5 30.0  22.0 -1.02
             11.1.60         +56  - 7  =38  =40  =29  +55  -12  +37
 24. Bokan Danko            MK 2390 2390 YUG Partizan Beograd            4.5 30.0  22.0 -0.84
             29.7.67         =22  -31  +58  =47  +40  -11  =37  +38
 25. Tratar Marko           IM 2420 2398 SLO ZSD Maribor SK Piramida     4.5 27.5  21.0 -1.50
            20.05.74         =28  -45  +62  -14  +48  -38  +46  +42
 26. Cebalo Miso            GM 2540 2511 CRO SK Kovinar Maribor          4   37.5  28.0 -2.00
             6.02.45         =40  +14  +21  - 2  - 3  =37  +29  -15
 27. Glienke Manfred Dr     FM 2390 2390 GER SC Kreuzberg                4   35.0  27.5 -0.24
             19.8.54         +60  + 5  - 4  +48  - 8  -12  +38  -16
 28. Osterman Rudi          FM 2410 2393 SLO SK Kovinar Maribor          4   35.0  27.0 -0.88
            21.07.46         =25  +57  +31  - 7  -14  +36  - 9  =33
 29. Kecic Stevan           MK 2245 2213 SLO SD Murka Lesce              4   33.0  24.5  1.68
            16.05.62         - 4  +52  =47  =19  =23  =16  -26  +41
 30. Soln Primoz            MK 2320 2284 SLO Ljubljanski SK              4   31.0  24.0 -0.08
            12.11.78         +62  -12  +44  -10  +54  -13  -15  +47
 31. Ipavec Petra          WMK 2065 2077 SLO Ljubljanski SK              4   33.0  24.0  2.64
            29.09.76         =18  +24  -28  -11  +43  -40  +39  =32
 32. Nikolov Sasho          IM 2370 2370 BUL Sofia                       4   31.0  23.0 -0.96
              1.9.58         -54  +56  +43  +45  = 6  -14  -19  =31
 33. Hess Christian         MK 2290 2290 GER Hamburger SG                4   31.5  23.0 -0.08
            15.11.51         = 2  - 8  -14  =50  +56  =49  +58  =28
 34. Petek-Medic Mirjana   WIM 2250 2250 CRO Slavonska banka Djakovo      4   30.5  23.0  0.88
             30.7.64         =10  - 3  =59  -37  +51  +54  +47  -13
 35. Basagic Zlatko         IM 2350 2368 BIH SD dr.Milan Vidmar Ljublj   4   28.5  20.5 -1.12
            18.12.47         +53  - 4  =54  -38  =49  =42  +43  =36
 36. Bozanic Ivica          MK 2305 2305 CRO SK Postar Split             4   28.0  20.5 -0.32
             17.5.63         =49  +59  - 3  =54  =22  -28  +55  =35
 37. Ilijin Nebojsa         IM 2290 2289 ROM SD Murka Lesce              3.5 35.0  27.5  1.02
            23.06.42         - 6  +60  - 5  +34  =16  =26  =24  -23
 38. Podkriznik Gregor      MK 2240 2231 SLO ZSD Maribor SK Piramida     3.5 36.0  27.0  1.42
            24.12.78         -13  +16  =23  +35  -19  +25  -27  -24
 39. Tatenhorst Volker      MK 2280 2280 GER Hamburger SG                3.5 33.5  25.5 -0.34
             24.3.65         =11  -10  +50  +15  -21  -44  -31  +55
 40. Grabert Ralf           FM 2280 2280 GER SVF Regensburg              3.5 31.5  25.0  0.14
             27.4.69         =26  -19  +61  =23  -24  +31  -16  =45
 41. Pap Misa               MK 2285 2285 YUG Backa Palanka               3.5 32.5  24.5 -0.44
              1.5.79         - 7  +53  =11  -21  +58  -22  +49  -29
 42. Susnik Matej           MK 2235 2214 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3.5 31.5  23.5  0.30
            25.11.68         = 3  -22  =55  +60  -17  =35  +45  -25
 43. Praznik Anton          FM 2230 2195 SLO SD Vrhnika                  3.5 30.5  22.0 -0.30
            29.08.49         +16  - 1  -32  =55  -31  +61  -35  +58
 44. Nestorovic Vladimir    FM 2315 2315 CRO Mursa Osijek                3.5 27.5  21.5 -1.06
              1.5.54         -48  +49  -30  =46  +61  +39  -22  -20
 45. Hanser Michael         MK 2150 2150 AUT                             3.5 29.0  21.5  1.02
                             =50  +25  =22  -32  -47  +48  -42  =40
 46. Lyell Mark             MK 2225 2225 ENG West London                 3.5 27.0  20.5 -0.10
              3.9.61         -20  -15  +53  =44  -55  +62  -25  +57
 47. Schaller Sven          MK 2280 2291 GER PSV Plauen                  3   35.5  26.5 -0.20
             10.6.75         = 8  =11  =29  =24  +45  -20  -34  -30
 48. Skok Joze              MK 2125 2073 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3   30.5  22.0  0.92
            19.02.49         +44  - 2  +51  -27  -25  -45  =57  =52
 49. Stojnic Miodrag        MK 2105 2071 SLO Ljubljanski SK              3   29.0  22.0  0.84
            23.10.79         =36  -44  +57  -18  =35  =33  -41  =50
 50. Starc Christian        MK 2165 2165 AUT Klagenfurt                  3   25.5  19.5 -0.36
                             =45  -21  -39  =33  -57  =52  +62  =49
 51. Muellneritsch Anton    MK 2285 2240 AUT SF Villach                  3   26.5  18.0 -0.85
             20.3.62         - 1  =61  -48  =57  -34  +56  +54  <59
 52. Taggatz Mario          MK 2250 2250 GER SVF Regensburg              3   23.0  16.0 -0.78
              6.3.67         - 9  -29  -60  -58  +59  =50  +61  =48
 53. Kolar Srecko           FM 2180 2151 SLO SK Litija                   3   20.0  14.5 -0.60
            10.06.54         -35  -41  -46  -56  -62  +59  +60  +61
 54. Sprotte Norbert        MK 2210 2237 GER SC Krenzberg Berlin         2.5 31.5  23.5 -0.22
            30.11.50         +32  - 9  =35  =36  -30  -34  -51  =56
 55. Krivec Jana           WMK 2120 2049 SLO SD Nova Gorica              2.5 29.0  22.5  0.10
            30.05.80         -12  =62  =42  =43  +46  -23  -36  -39
 56. Sitnik Igor            MK 2225 2220 SLO SK Triglav Krsko            2.5 28.0  21.5 -0.78
            25.03.59         -23  -32  -16  +53  -33  -51  +59  =54
 57. Truta Srecko           FM 2200 2199 SLO SD Murka Lesce              2.5 29.5  21.5 -1.02
            12.01.55         =21  -28  -49  =51  +50  -15  =48  -46
 58. Jurasin Marin          MK      2150 GER                             2.5 26.5  20.5  1.06
                             =59  -18  -24  +52  -41  +60  -33  -43
 59. Florjancic Rudi        MK 2125 2086 SLO SD Ptuj                     2   27.5  20.0 -1.30
            15.04.37         =58  -36  =34  -16  -52  -53  -56  >51
 60. Jokovic Dusan          MK 2215 2173 SLO SD Murka Lesce              2   26.0  19.5 -1.08
            16.05.54         -27  -37  +52  -42  -15  -58  -53  +62
 61. Ankerst Milka         WIM 2175 2152 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1.5 26.0  20.0 -1.62
             6.04.42         -17  =51  -40  +62  -44  -43  -52  -53
 62. Jeraj Zlatko           MK 2150 2055 SLO SK Naklo                    1.5 24.0  18.0 -1.62
            24.08.57         -30  =55  -25  -61  +53  -46  -50  -60
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       18. Chess Festival Bled - OPEN B
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 8 
                              Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Matnadze Anna            WFM      2150 GEO Georgia                     6.5 39.5  31.5  0.98
             20.2.83         =27  +55  +26  + 3  + 2  + 7  = 6  = 4
  2. Hribar Bojan              MK 2210 2047 SLO SK Komenda                  6.5 37.0  28.0  2.58
            26.03.77         +48  +31  +34  =25  - 1  +10  + 7  + 6
  3. Paraminski Albina         WM 2170 2170 CRO Spin Valis                  6.5 38.0  27.5  0.74
             25.3.74         +28  +12  =10  - 1  +29  +25  +11  +13
  4. Semrl Marjan              MK      2140 SLO SD Iskra AET Tolmin         6   40.0  30.0  0.72
            18.07.54         +29  =26  + 8  +34  = 6  +11  = 5  = 1
  5. Ciglic Boris              MK 2175 2123 SLO SD Murka Lesce              6   36.5  28.0  0.24
             9.12.46         +21  = 8  -18  +47  +30  +17  = 4  + 9
  6. Muhtarov Leonid           MK 2230 2230 UKR                             5.5 42.0  32.5 -0.34
                             +45  +15  + 9  = 7  = 4  +31  = 1  - 2
  7. Sebenik Matej             MK 2115 1986 SLO Ljubljanski SK              5.5 38.5  29.0  2.06
            28.08.83         +44  +57  +19  = 6  +25  - 1  - 2  +21
  8. Homan Alojz                I      2011 SLO                             5.5 35.5  27.0  0.86
            12.03.51         +52  = 5  - 4  +51  +21  - 9  +32  +17
  9. Prestrl Jozef             MK 2080 2017 SLO SD SIMP Radovljica          5   38.5  29.0  1.00
            24.01.40         +37  +20  - 6  +32  -11  + 8  +31  - 5
 10. Kaps Darja               WMK 2040 1916 SLO Ljubljanski SK              5   38.5  28.5  1.40
            26.11.81         +38  +39  = 3  =18  =17  - 2  +19  =15
 11. Kosmac Blaz               MK      2008 SLO SS Tomo Zupan Kranj         5   36.0  26.0  0.60
             1.02.78         -39  +38  +36  +19  + 9  - 4  - 3  +40
 12. Krasevec Viktor           MK      2001 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   5   34.0  25.5  0.43
            23.07.32         +53  - 3  +50  -17  >57  +14  -13  +25
 13. Stevanec Lea             WMK 2040 2040 SLO Ljubljaski SK               5   34.5  25.0 -0.20
            11.10.76         -20  =27  +49  =28  +26  +29  +12  - 3
 14. Senoner Erich             MK 2115 2115 AUT ASK Klagenfurt              5   32.5  24.5 -0.32
            26.12.59         +32  -19  +37  +27  <58  -12  +28  +18
 15. Mestek Igor                I      2063 SLO SD Kocevje                  5   31.0  24.0 -0.76
             1.11.71         +54  - 6  =20  -26  +39  +36  +37  =10
 16. Klobucar Dean             MK      2147 CRO Kastav                      5   29.0  22.5 -1.60
              6.1.71         +47  +33  -25  -29  -28  +26  +44  >31
 17. Starcic Tadej              I      1911 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   4.5 37.5  28.0  1.06
             5.07.79         -25  +41  +23  +12  =10  - 5  +22  - 8
 18. Simons Joerg               I      1847 GER SV Homburg-Erbach 1932      4.5 36.5  27.5  2.58
              3.1.69         =22  +43  + 5  =10  -31  +28  =25  -14
 19. Schmaranzer Alfred         I      1973 AUT Polizei Wien                4.5 33.5  26.5 -0.06
             3.11.52         +56  +14  - 7  -11  +27  =34  -10  +37
 20. Bulatovic Milorad         II      1878 SLO                             4.5 33.5  25.5  1.22
            11.06.53         +13  - 9  =15  -30  +51  -21  +36  +34
 21. Gregorc Igor               I      1919 SLO Ljubljanski SK              4.5 33.0  24.5  1.14
            16.02.63         - 5  =52  +46  +43  - 8  +20  +34  - 7
 22. Nikolic Stanko            MK      2060 SLO SK Jamstvo Ljubljana        4.5 28.5  21.5 -1.34
            30.09.39         =18  =36  -47  +50  +45  =30  -17  +35
 23. Machin Guillaume           I      1700 FRA Toulon Echec                4.5 28.0  21.0  2.74
             20.7.84         -30  +44  -17  +35  -32  =38  +48  +43
 24. Grom Waldemar              I 2045 2007 AUT Finkenstein                 4.5 25.5  20.0 -0.86
              1.3.40         +41  -25  -27  -53  +54  +42  +43  =30
 25. Dragasevic Antonina      WIM 2160 2160 YUG GOSA Sm.Palanka             4   41.0  30.0 -1.52
             25.3.48         +17  +24  +16  = 2  - 7  - 3  =18  -12
 26. Srebrnic Ana              WI      1847 SLO SD Nova Gorica              4   37.5  28.0  2.08
            20.02.84         +40  = 4  - 1  +15  -13  -16  +49  =32
 27. Valjavec Stane             I      1868 SLO SD Trzic-Usnje Slatnar Tr   4   37.0  27.5  1.28
            16.11.44         = 1  =13  +24  -14  -19  +45  =30  =33
 28. Panic Branko               I      1917 SLO SD Murka Lesce              4   36.5  27.0  0.72
            30.08.80         - 3  +42  =30  =13  +16  -18  -14  +44
 29. Spilak Tomislav           II      1866 SLO SD Radenska POMGRAD MS      4   35.5  26.5  1.92
            18.05.76         - 4  +40  +57  +16  - 3  -13  -35  +46
 30. Ott Joerg                  I      1937 AUT ASKO Finkenstein            4   35.5  26.0  0.00
              9.8.63         +23  -34  =28  +20  - 5  =22  =27  =24
 31. Krek Janez                MK      2083 SLO SK Feistritz                4   34.5  25.0 -0.55
            19.10.46         +50  - 2  +35  +45  +18  - 6  - 9  <16
 32. Gazvoda Vid                I      1892 SLO SK Sava Kranj               4   31.5  24.5 -0.32
             8.07.41         -14  +53  +56  - 9  +23  =37  - 8  =26
 33. Zagar Marjan              II      1702 SLO SK Loska dolina             4   27.5  20.5  2.48
             6.06.82         +46  -16  -43  =36  =40  =35  +45  =27
 34. Stumberger Tanja         WMK 2070 1969 SLO SD Beli grad Crensovci      3.5 36.0  27.0 -0.66
            28.11.79         +35  +30  - 2  - 4  +47  =19  -21  -20
 35. Buha Drago                MK      1880 SLO SD SIMP Radovljica          3.5 30.5  24.0 -1.06
            30.10.49         -34  +58  -31  -23  +41  =33  +29  -22
 36. Grosse-Honebr. Brigitte    I      1830 GER SC Kreuzberg                3.5 31.5  24.0  0.78
              7.8.57         =43  =22  -11  =33  +48  -15  -20  +49
 37. Ristov Tase                I      1883 SLO SK Sava Kranj               3.5 30.5  23.5 -0.18
            29.09.50         - 9  +56  -14  +44  +53  =32  -15  -19
 38. Podhraski Dejan            I      1875 SLO Ljubljanski SK              3.5 29.0  22.0 -0.82
            12.10.79         -10  -11  +58  =39  =43  =23  -40  +52
 39. Grobelsek Ana            WII      1730 SLO Gimnazija Subiceva          3.5 29.0  22.0  1.34
            14.04.81         +11  -10  -53  =38  -15  -49  +51  +48
 40. Erzen Aljosa              MK      2045 SLO SD Jesenice                 3.5 26.0  19.5 -2.66
            23.03.32         -26  -29  =54  =52  =33  +55  +38  -11
 41. Zwanepol Johan             I      1725 NED SC Groningen                3.5 23.0  17.0  0.54
            15.11.36         -24  -17  -44  +58  -35  =56  +54  +47
 42. Melcher Jakob              I      1717 AUT ASKO Finkenstein            3.5 22.0  16.0  1.34
                             -55  -28  =48  =54  +46  -24  =47  +50
 43. Tratnjek Andrej           MK      2043 SLO SD Jesenice                 3   31.5  24.5 -3.08
            23.09.49         =36  -18  +33  -21  =38  +47  -24  -23
 44. Riznar Helena             WI      1890 SLO SD Ptuj                     3   30.0  22.5 -1.32
            27.06.79         - 7  -23  +41  -37  +52  +53  -16  -28
 45. Golja Milan                I      1939 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3   27.5  20.5 -1.40
            13.03.52         - 6  +54  +55  -31  -22  -27  -33  +53
 46. Kusterle Francesco         I      2000 ITA CS Monfalcone               3   25.5  19.5 -3.46
             4.10.32         -33  -47  -21  +56  -42  >50  +53  -29
 47. Kukovec Borut              I      1868 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2.5 31.0  22.5 -0.38
             4.11.84         -16  +46  +22  - 5  -34  -43  =42  -41
 48. Jovan Romuald             MK      1937 SLO SD SIMP Radovljica          2.5 30.5  21.0 -2.70
            17.04.32         - 2  -50  =42  +49  -36  +51  -23  -39
 49. Zaletelj Ales              I      1911 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5 26.5  20.0 -1.77
            11.11.82         <51  =51  -13  -48  +56  +39  -26  -36
 50. Rabic Drago                I      1857 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5 26.0  20.0 -0.79
            26.10.49         -31  +48  -12  -22  =55  <46  +56  -42
 51. Gaspersic Marko           II      1796 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5 26.5  19.5 -0.44
             5.08.83         <49  =49  +52  - 8  -20  -48  -39  +55
 52. Kocevar Leopold           II      1799 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2.5 26.0  19.0 -0.54
            23.05.57         - 8  =21  -51  =40  -44  =54  +55  -38
 53. Turuncic Bojan           III      1715 SLO SK Bohinj                   2   28.5  21.5  0.08
            17.09.60         -12  -32  +39  +24  -37  -44  -46  -45
 54. Piskar Rihard             II      1856 SLO SK Naklo                    1.5 27.0  20.5 -2.42
                             -15  -45  =40  =42  -24  =52  -41  -56
 55. Ipavec Pavel             III      1712 SLO SK Komenda                  1.5 29.0  20.0 -0.58
            12.01.52         +42  - 1  -45  -57  =50  -40  -52  -51
 56. Ipavec Tjasa             WII      1620 SLO SD dr.Milan Vidmar LJ       1.5 25.5  19.5  0.06
            22.03.84         -19  -37  -32  -46  -49  =41  -50  +54
 57. Zvan Ziga                 MK      1946 SLO SS Tomo Zupan Kranj               ODSTOPIL -0.84
             2.11.81         +58  - 7  -29  +55  <12    0  - 0  - 0
 58. Mugerli Bostjan                   1500 SLO Jesenice                          ODSTOPIL -0.52
              2.9.74         -57  -35  -38  -41  <14  - 0  - 0  - 0
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                      18. Chess Festival Bled - seniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 8 
                           Tit  ELO LRat FED                          Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Ivacic Vladimir         M 2285 2280 SLO SD Napredek Domzale         6.5 37.5  28.5  0.74
            22.06.36         +20  +23  = 2  + 7  + 3  + 8  - 4  +12
  2. Vavpetic Vid           MK 2255 2260 SLO SD Napredek Domzale         6   39.0  29.0 -0.16
             5.04.34         +15  + 6  = 1  +19  = 4  +11  - 3  +14
  3. Waller Helmut          FM 2200 2200 AUT Finanz                      6   37.0  27.0  0.88
             26.9.26         +21  + 8  =19  + 5  - 1  +16  + 2  = 7
  4. Barczyczyn Karl        MK 2220 2050 AUT Margareten Wien             5.5 39.0  28.5  1.58
                             = 9  +17  =10  +15  = 2  + 7  + 1  - 5
  5. Koemetter Reinhard      I      1916 AUT Post SV/PSV Klagenfurt      5   36.5  27.0  2.68
              4.7.35         =16  +25  +14  - 3  = 9  = 6  = 7  + 4
  6. Krnicar Anton           I      2011 SLO SD Jesenice                 5   34.5  26.0  0.12
            29.01.33         +26  - 2  =20  +13  = 8  = 5  =10  +17
  7. Stoeckl Ernst           M      2300 AUT Wien                        4.5 39.5  29.5 -2.06
             26.5.12         +22  =10  + 9  - 1  +14  - 4  = 5  = 3
  8. Legat Albert            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            4.5 36.0  27.5  0.18
                             +29  - 3  +18  +25  = 6  - 1  =11  = 9
  9. Kavsek Milan           MK      1917 SLO SK Grosuplje                4.5 36.0  27.0  0.90
             4.02.29         = 4  +28  - 7  +12  = 5  =13  =14  = 8
 10. Gallob Josef            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            4.5 32.5  26.0  0.02
                             +30  = 7  = 4  =11  =16  =15  = 6  =13
 11. Overas Alf                     1770 NOR Drammens SK                 4.5 34.0  24.5  3.14
             18.5.35         =25  +16  =12  =10  +19  - 2  = 8  =15
 12. Schild Herbert            2070 2070 AUT P.S.V. Wien                 4.5 32.5  23.5 -1.18
             9.11.29         -18  +24  =11  - 9  +27  +19  +15  - 1
 13. Goertz Josef            I      1800 GER Cannstatt/Schmiden          4.5 31.5  23.5  1.70
                             =28  -14  +21  - 6  +23  = 9  +20  =10
 14. Ursic Silvo            MK 2065 1930 SLO SD SIMP Radovljica          4   35.0  26.0  0.08
             3.12.29         =17  +13  - 5  +22  - 7  +24  = 9  - 2
 15. Tavcar Rado             I      1980 SLO Celjski SK                  4   34.0  25.5  0.24
           25.6.1930         - 2  +27  +23  - 4  +25  =10  -12  =11
 16. Mali Slavko            MK 2205 2098 SLO SD Murka Lesce              4   34.0  25.0 -1.83
            29.01.37         = 5  -11  >28  +20  =10  - 3  -17  +23
 17. Ivelja Vojislav         I      1822 SLO SD Jesenice                 4   30.5  22.5  1.60
             9.05.34         =14  - 4  -25  +26  =20  +23  +16  - 6
 18. Brezigar Bogdan        II      1850 SLO SD Bicevje                  4   26.5  20.0  0.08
             3.03.34         +12  -19  - 8  -23  +26  -20  +29  +24
 19. Hribovsek Ivan-Karel    I      2013 SLO SK Zagorje ob Savi          3.5 34.0  25.5 -1.22
            22.09.35         +27  +18  = 3  - 2  -11  -12  =24  =20
 20. Bartosch Karl           I      2000 AUT                             3.5 33.0  24.5 -1.14
             27.7.27         - 1  +29  = 6  -16  =17  +18  -13  =19
 21. Pongrac Alojzija       WM      1914 SLO SD Murka Lesce              3.5 25.5  18.5 -2.42
            14.05.31         - 3  =22  -13  =28  -29  =26  +30  +27
 22. Kodric Zoran            I      1807 SLO                             3.5 23.5  18.0 -0.74
             6.07.27         - 7  =21  +26  -14  -24  +30  -23  +29
 23. Piber Vinko            MK      2012 SLO SD Napredek Domzale         3   33.0  23.5 -2.04
             5.04.36         +24  - 1  -15  +18  -13  -17  +22  -16
 24. Vidali Joze            II      1695 SLO SK Primskovo Kranj          3   26.0  20.5  0.76
            30.10.36         -23  -12  +30  =27  +22  -14  =19  -18
 25. Skok Stanislav         MK      2092 SLO SD Savinjcan Sempeter       2.5 31.5  24.0 -2.18
            12.11.27         =11  - 5  +17  - 8  -15  +27  <28  <30
 26. Kemperle Joze          II      1589 SLO SD Murka Lesce              2.5 27.0  21.0  0.26
            19.09.23         - 6  +30  -22  -17  -18  =21  -27  +28
 27. Banic Stanko            I      1731 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2.5 26.5  20.0 -0.14
            22.11.13         -19  -15  +29  =24  -12  -25  +26  -21
 28. Fujs Stefan                    1500 SLO SK Bohinj                   2.5 25.0  19.5  0.94
            2.2.1932         =13  - 9  <16  =21  =30  +29  <25  -26
 29. Einspieler Antonija   III      1500 AUT Slov.sol.drustvo Celovec    2   26.0  20.5  0.40
            24.12.18         - 8  -20  -27  +30  +21  -28  -18  -22
 30. Bizjak Ciril          III      1500 SLO Radovljica                  1.5 26.0  19.5 -1.32
                             -10  -26  -24  -29  =28  -22  -21  >25
 31. Jurasin Marin          MK      2300 GER Stuttgart                         ODSTOPIL  0.00
                             <32  - 0  - 0  - 0  - 0  - 0  - 0  - 0
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                      18. Chess Festival Bled - juniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 8 
                          Tit  ELO LRat FED                    Tocke  Buch  MBuch W-We
  1. Jerovsek Uros         II      1679 SLO SK Komenda            6.5 37.5  27.0  2.34
             8.06.81         + 7  + 9  + 6  = 3  = 2  + 5  = 4  + 8
  2. Sveshnikov Vladimir    I      2000 RUS                       6.5 36.0  26.0 -0.54
              6.5.86         +10  - 6  + 8  + 7  = 1  + 3  +11  + 5
  3. Agovic Mark           II      1697 SLO SK Komenda            5.5 38.0  28.0  1.02
             5.05.81         = 4  +11  + 5  = 1  + 9  - 2  + 6  = 7
  4. Brezovscek Petra     III      1573 SLO SD Napredek Domzale   5   32.0  24.0  1.32
            28.05.83         = 3  - 5  =11  +13  + 6  =10  = 1  +12
  5. Orel Karmen          WII      1692 SLO SS Tomo Zupan Kranj   4.5 38.0  29.0  0.10
             6.01.84         =13  + 4  - 3  + 6  + 8  - 1  +10  - 2
  6. Cebasek Jaka          II      1639 SLO SS Tomo Zupan Kranj   4   36.0  29.0  0.16
            20.05.82         +14  + 2  - 1  - 5  - 4  + 9  - 3  +11
  7. Orel Anze            III      1539 SLO SS Tomo Zupan Kranj   4   32.0  25.0  0.88
            14.03.86         - 1  +10  = 9  - 2  +12  -11  +14  = 3
  8. Hari Veronika        WII      1593 SLO SD Murka Lesce        4   29.5  22.5  0.24
             4.01.85         =11  +14  - 2  = 9  - 5  +13  +12  - 1
  9. Srebrnic Marko        II      1609 SLO SD Nova Gorica        4   28.5  21.5 -0.32
            15.06.87         +12  - 1  = 7  = 8  - 3  - 6  +13  +14
 10. Vogrinec Tina        III      1586 SLO SK Komenda            4   28.0  21.0  0.08
             1.03.81         - 2  - 7  +14  +12  =11  = 4  - 5  +13
 11. Semrl Maja                    1500 SLO                       3.5 33.5  26.5  0.86
             6.10.82         = 8  - 3  = 4  +14  =10  + 7  - 2  - 6
 12. Hrenic Misa          III      1500 SLO SD Jesenice           2   27.5  22.0 -1.94
            25.08.89         - 9  >13  =13  -10  - 7  =14  - 8  - 4
 13. Langerholc Marko     III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2   27.0  21.5 -0.73
             4.09.85         = 5  <12  =12  - 4  +14  - 8  - 9  -10
 14. Justin Matic         III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   .5  27.5  22.0 -2.86
             3.03.87         - 6  - 8  -10  -11  -13  =12  - 7  - 9
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec