18th Chess Festival Bled 97 - standings after Round 7

                       18. Chess Festival Bled - OPEN A
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 7 
                           Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch W-We
  1. Sutovskij Emil         GM 2560 2560 ISR                             6   29.0  21.0  1.24
             19.9.77         +45  +48  +25  = 2  = 3  +10  + 5
  2. Rotstein Arkadij       GM 2455 2455 UKR                             5.5 30.5  21.5  2.07
             29.4.61         +40  +38  +21  = 1  =10  = 3  +11
  3. Tukmakov Vladimir B    GM 2585 2585 UKR Borovo Vukovar              5   30.5  22.0 -0.04
              5.3.46         =32  +49  +16  +19  = 1  = 2  = 9
  4. Kozul Zdenko           GM 2590 2596 CRO Mursa Osijek                5   29.5  21.0 -0.39
            21.05.66         +23  -21  +26  +17  +20  =11  = 6
  5. Zelcic Robert          IM 2455 2455 CRO Borovo Vukovar 91           5   30.0  20.5  1.22
             21.9.65         =30  +22  +37  = 9  +19  +14  - 1
  6. Zelic Mladen           FM 2275 2275 CRO Postar Split                5   27.5  19.0  3.11
             18.2.59         =15  -19  +32  +36  +27  +35  = 4
  7. Richter Michael        MK 2315 2315 GER SFr. Neukoelln              5   26.0  18.5  2.27
             20.7.78         +51  +43  - 9  =25  = 8  +21  +34
  8. Sosonko Gennadi        GM 2515 2515 NED                             5   25.0  17.5 -0.32
                             =46  =41  =29  +33  = 7  +31  +20
  9. Stohl Igor             GM 2580 2580 SVK Trnava                      4.5 31.0  22.5 -0.75
             27.9.64         +26  =13  + 7  = 5  =35  =18  = 3
 10. Sveshnikov Evgeny      GM 2560 2600 RUS Ljubljanski SK              4.5 31.0  21.5 -0.33
            11.02.50         +29  +34  =14  +27  = 2  - 1  =16
 11. Kurajica Bojan         GM 2545 2545 BIH                             4.5 30.0  21.5 -0.12
                             =41  +32  +15  =14  +21  = 4  - 2
 12. Mikhalchishin Adrian   GM 2515 2510 SLO SD Ptuj                     4.5 27.5  20.5 -0.61
            18.11.54         =22  +46  =13  +43  =14  =16  =18
 13. Gaprindashvili Nona    GM 2350 2350 GEO                             4.5 26.0  20.0  1.63
              3.5.41         +59  = 9  =12  -20  +30  =15  +25
 14. Bezold Michael         IM 2500 2500 GER SV Wuerzburg                4.5 26.5  19.5  0.23
           23.5.1972         +55  +56  =10  =11  =12  - 5  +27
 15. Delchev Aleksander     IM 2515 2515 BUL Sofia                       4.5 27.0  19.0 -0.68
             15.7.71         = 6  +42  -11  =40  +28  =13  +35
 16. Gheng Josef            MK 2295 2319 GER SC Freiberg                 4.5 26.0  18.5  1.16
              5.4.71         =33  +54  - 3  +47  +25  =12  =10
 17. Drazic Sinisa          IM 2430 2430 YUG                             4.5 25.5  17.5  0.02
            16.12.67         =31  +30  =44  - 4  =37  +29  +39
 18. Mazi Leon              FM 2355 2321 SLO SK Kovinar Maribor          4.5 24.0  17.0  1.14
            17.04.59         =50  +53  -19  +29  +46  = 9  =12
 19. Cebalo Miso            GM 2540 2511 CRO SK Kovinar Maribor          4   29.0  21.0 -1.18
             6.02.45         =42  + 6  +18  - 3  - 5  =26  +40
 20. Rogic Davor            IM 2455 2455 CRO Djuro Pilar Sl.Brod          4   28.5  20.5 -0.13
             27.7.71         +28  -25  +23  +13  - 4  +43  - 8
 21. Glienke Manfred Dr     FM 2390 2390 GER SC Kreuzberg                4   27.0  20.5  0.15
             19.8.54         +61  + 4  - 2  +49  -11  - 7  +28
 22. Petek-Medic Mirjana   WIM 2250 2250 CRO Slavonska banka Djakovo      4   22.0  16.0  1.06
             30.7.64         =12  - 5  =62  -26  +45  +56  +41
 23. Lipinsky Fabian        MK 2290 2290 GER Koenig Tegel                4   20.5  14.5  0.85
             31.1.79         - 4  +52  -20  -46  +61  +50  +43
 24. Golubovic Boris        IM 2450 2450 CRO Kastav                      4   18.5  14.0 -1.46
             8.10.73         -48  -28  +57  +62  =26  =40  +42
 25. Bukic Enver            GM 2435 2402 SLO Ljubljanski SK              3.5 29.5  21.0 -0.77
             2.12.37         +52  +20  - 1  = 7  -16  +41  -13
 26. Ilijin Nebojsa         IM 2290 2289 ROM SD Murka Lesce              3.5 26.0  20.0  1.33
            23.06.42         - 9  +61  - 4  +22  =24  =19  =31
 27. Osterman Rudi          FM 2410 2393 SLO SK Kovinar Maribor          3.5 27.0  19.5 -0.77
            21.07.46         =36  +50  +33  -10  - 6  +37  -14
 28. Podkriznik Gregor      MK 2240 2231 SLO ZSD Maribor SK Piramida     3.5 27.0  19.0  1.75
            24.12.78         -20  +24  =34  +38  -15  +36  -21
 29. Pap Misa               MK 2285 2285 YUG Backa Palanka               3.5 25.5  18.5  0.10
              1.5.79         -10  +58  = 8  -18  +54  -17  +47
 30. Susnik Matej           MK 2235 2214 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3.5 24.0  18.0  0.56
            25.11.68         = 5  -17  =51  +61  -13  =38  +44
 31. Bokan Danko            MK 2390 2390 YUG Partizan Beograd            3.5 25.0  17.5 -1.16
             29.7.67         =17  -33  +54  =41  +42  - 8  =26
 32. Hess Christian         MK 2290 2290 GER Hamburger SG                3.5 24.0  17.0 -0.26
            15.11.51         = 3  -11  - 6  =53  +57  =47  +54
 33. Ipavec Petra          WMK 2065 2077 SLO Ljubljanski SK              3.5 24.5  17.0  2.24
            29.09.76         =16  +31  -27  - 8  +48  -42  +46
 34. Priehoda Vitezslav     IM 2425 2425 SVK                             3.5 23.5  16.5 -1.33
             11.1.60         +57  -10  =28  =42  =40  +51  - 7
 35. Nikolov Sasho          IM 2370 2370 BUL Sofia                       3.5 23.5  16.5 -0.56
              1.9.58         -56  +57  +48  +44  = 9  - 6  -15
 36. Tratar Marko           IM 2420 2398 SLO ZSD Maribor SK Piramida     3.5 21.5  15.0 -1.75
            20.05.74         =27  -44  +60  - 6  +49  -28  +52
 37. Bozanic Ivica          MK 2305 2305 CRO SK Postar Split             3.5 21.0  15.0 -0.42
             17.5.63         =47  +62  - 5  =56  =17  -27  +51
 38. Basagic Zlatko         IM 2350 2368 BIH SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3.5 21.5  14.0 -1.12
            18.12.47         +58  - 2  =56  -28  =47  =30  +48
 39. Nestorovic Vladimir    FM 2315 2315 CRO Mursa Osijek                3.5 19.0  13.0 -0.77
              1.5.54         -49  +47  -43  =52  +59  +46  -17
 40. Kecic Stevan           MK 2245 2213 SLO SD Murka Lesce              3   27.0  19.0  1.11
            16.05.62         - 2  +55  =41  =15  =34  =24  -19
 41. Schaller Sven          MK 2280 2291 GER PSV Plauen                  3   26.5  18.5  0.27
             10.6.75         =11  = 8  =40  =31  +44  -25  -22
 42. Grabert Ralf           FM 2280 2280 GER SVF Regensburg              3   24.5  18.5  0.34
             27.4.69         =19  -15  +59  =34  -31  +33  -24
 43. Soln Primoz            MK 2320 2284 SLO Ljubljanski SK              3   24.5  18.0 -0.50
            12.11.78         +60  - 7  +39  -12  +56  -20  -23
 44. Hanser Michael         MK 2150 2150 AUT                             3   23.0  16.0  0.83
                             =53  +36  =17  -35  -41  +49  -30
 45. Muellneritsch Anton    MK 2285 2240 AUT SF Villach                  3   20.5  13.0 -0.85
             20.3.62         - 1  =59  -49  =50  -22  +57  +56
 46. Tatenhorst Volker      MK 2280 2280 GER Hamburger SG                2.5 27.5  20.0 -0.65
             24.3.65         = 8  -12  +53  +23  -18  -39  -33
 47. Stojnic Miodrag        MK 2105 2071 SLO Ljubljanski SK              2.5 24.5  17.5  0.68
            23.10.79         =37  -39  +50  -16  =38  =32  -29
 48. Praznik Anton          FM 2230 2195 SLO SD Vrhnika                  2.5 24.5  17.0 -0.30
            29.08.49         +24  - 1  -35  =51  -33  +59  -38
 49. Skok Joze              MK 2125 2073 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2.5 24.5  17.0  0.75
            19.02.49         +39  - 3  +45  -21  -36  -44  =50
 50. Truta Srecko           FM 2200 2199 SLO SD Murka Lesce              2.5 22.5  15.5 -0.51
            12.01.55         =18  -27  -47  =45  +53  -23  =49
 51. Krivec Jana           WMK 2120 2049 SLO SD Nova Gorica              2.5 22.0  15.5  0.40
            30.05.80         - 7  =60  =30  =48  +52  -34  -37
 52. Lyell Mark             MK 2225 2225 ENG West London                 2.5 20.5  15.0 -0.51
              3.9.61         -25  -23  +58  =39  -51  +60  -36
 53. Starc Christian        MK 2165 2165 AUT Klagenfurt                  2.5 20.0  14.0 -0.30
                             =44  -18  -46  =32  -50  =55  +60
 54. Jurasin Marin          MK      2150 GER                             2.5 19.5  14.0  1.24
                             =62  -16  -31  +55  -29  +61  -32
 55. Taggatz Mario          MK 2250 2250 GER SVF Regensburg              2.5 16.0  10.5 -0.62
              6.3.67         -14  -40  -61  -54  +62  =53  +59
 56. Sprotte Norbert        MK 2210 2237 GER SC Krenzberg Berlin         2   25.0  17.5 -0.24
            30.11.50         +35  -14  =38  =37  -43  -22  -45
 57. Sitnik Igor            MK 2225 2220 SLO SK Triglav Krsko            2   20.5  15.5 -0.73
            25.03.59         -34  -35  -24  +58  -32  -45  +62
 58. Kolar Srecko           FM 2180 2151 SLO SK Litija                   2   15.0  10.5 -1.08
            10.06.54         -38  -29  -52  -57  -60  +62  +61
 59. Ankerst Milka         WIM 2175 2152 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1.5 20.5  14.5 -1.16
             6.04.42         -13  =45  -42  +60  -39  -48  -55
 60. Jeraj Zlatko           MK 2150 2055 SLO SK Naklo                    1.5 17.5  12.5 -1.23
            24.08.57         -43  =51  -36  -59  +58  -52  -53
 61. Jokovic Dusan          MK 2215 2173 SLO SD Murka Lesce              1   22.0  16.0 -1.52
            16.05.54         -21  -26  +55  -30  -23  -54  -58
 62. Florjancic Rudi        MK 2125 2086 SLO SD Ptuj                     1   20.5  14.5 -1.30
            15.04.37         =54  -37  =22  -24  -55  -58  -57
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       18. Chess Festival Bled - OPEN B
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 7 
                              Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch W-We
  1. Matnadze Anna            WFM      2150 GEO Georgia                     6   29.5  22.5  1.03
             20.2.83         =25  +54  +23  + 5  + 3  + 9  = 2
  2. Muhtarov Leonid           MK 2230 2230 UKR                             5.5 31.5  23.5  0.39
                             +51  +15  + 7  = 9  = 4  +17  = 1
  3. Hribar Bojan              MK 2210 2047 SLO SK Komenda                  5.5 29.0  20.5  1.79
            26.03.77         +45  +17  +24  =16  - 1  +10  + 9
  4. Semrl Marjan              MK      2140 SLO SD Iskra AET Tolmin         5.5 29.0  20.5  0.74
            18.07.54         +37  =23  +11  +24  = 2  +19  = 6
  5. Paraminski Albina         WM 2170 2170 CRO Spin Valis                  5.5 28.0  19.0  0.46
             25.3.74         +36  +18  =10  - 1  +37  +16  +19
  6. Ciglic Boris              MK 2175 2123 SLO SD Murka Lesce              5   29.5  21.5 -0.11
             9.12.46         +14  =11  -13  +43  +29  +12  = 4
  7. Prestrl Jozef             MK 2080 2017 SLO SD SIMP Radovljica          5   28.5  19.5  1.29
            24.01.40         +30  +27  - 2  +28  -19  +11  +17
  8. Stevanec Lea             WMK 2040 2040 SLO Ljubljaski SK               5   23.0  16.5  0.17
            11.10.76         -27  =25  +48  =36  +23  +37  +18
  9. Sebenik Matej             MK 2115 1986 SLO Ljubljanski SK              4.5 31.0  22.0  1.70
            28.08.83         +39  +57  +26  = 2  +16  - 1  - 3
 10. Kaps Darja               WMK 2040 1916 SLO Ljubljanski SK              4.5 28.5  20.5  1.21
            26.11.81         +42  +44  = 5  =13  =12  - 3  +26
 11. Homan Alojz                I      2011 SLO                             4.5 28.0  20.5  0.44
            12.03.51         +46  = 6  - 4  +55  +14  - 7  +28
 12. Starcic Tadej              I      1911 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   4.5 26.5  19.0  1.42
             5.07.79         -16  +49  +33  +18  =10  - 6  +31
 13. Simons Joerg               I      1847 GER SV Homburg-Erbach 1932      4.5 27.0  19.0  2.75
              3.1.69         =31  +38  + 6  =10  -17  +36  =16
 14. Gregorc Igor               I      1919 SLO Ljubljanski SK              4.5 24.5  17.0  1.56
            16.02.63         - 6  =46  +40  +38  -11  +27  +24
 15. Mestek Igor                I      2063 SLO SD Kocevje                  4.5 22.5  15.5 -0.54
             1.11.71         +53  - 2  =27  -23  +44  +41  +30
 16. Dragasevic Antonina      WIM 2160 2160 YUG GOSA Sm.Palanka             4   32.5  23.0 -0.83
             25.3.48         +12  +22  +21  = 3  - 9  - 5  =13
 17. Krek Janez                MK      2083 SLO SK Feistritz                4   29.0  21.5 -0.55
            19.10.46         +47  - 3  +32  +51  +13  - 2  - 7
 18. Krasevec Viktor           MK      2001 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   4   27.5  20.0 -0.30
            23.07.32         +52  - 5  +47  -12  >57  +20  - 8
 19. Kosmac Blaz               MK      2008 SLO SS Tomo Zupan Kranj         4   27.0  19.0  0.08
             1.02.78         -44  +42  +41  +26  + 7  - 4  - 5
 20. Senoner Erich             MK 2115 2115 AUT ASK Klagenfurt              4   23.5  17.0 -0.50
            26.12.59         +28  -26  +30  +25  <58  -18  +36
 21. Klobucar Dean             MK      2147 CRO Kastav                      4   22.5  16.0 -1.60
              6.1.71         +43  +34  -16  -37  -36  +23  +39
 22. Grom Waldemar              I 2045 2007 AUT Finkenstein                 4   19.0  13.5 -0.83
              1.3.40         +49  -16  -25  -52  +53  +50  +38
 23. Srebrnic Ana              WI      1847 SLO SD Nova Gorica              3.5 31.5  22.5  1.96
            20.02.84         +35  = 4  - 1  +15  - 8  -21  +48
 24. Stumberger Tanja         WMK 2070 1969 SLO SD Beli grad Crensovci      3.5 28.5  20.5  0.00
            28.11.79         +32  +29  - 3  - 4  +43  =26  -14
 25. Valjavec Stane             I      1868 SLO SD Trzic-Usnje Slatnar Tr   3.5 28.5  20.5  1.47
            16.11.44         = 1  = 8  +22  -20  -26  +51  =29
 26. Schmaranzer Alfred         I      1973 AUT Polizei Wien                3.5 25.0  20.0 -0.49
             3.11.52         +56  +20  - 9  -19  +25  =24  -10
 27. Bulatovic Milorad         II      1878 SLO                             3.5 27.0  20.0  0.63
            11.06.53         + 8  - 7  =15  -29  +55  -14  +41
 28. Gazvoda Vid                I      1892 SLO SK Sava Kranj               3.5 23.5  18.0 -0.28
             8.07.41         -20  +52  +56  - 7  +33  =30  -11
 29. Ott Joerg                  I      1937 AUT ASKO Finkenstein            3.5 25.5  17.5 -0.07
              9.8.63         +33  -24  =36  +27  - 6  =31  =25
 30. Ristov Tase                I      1883 SLO SK Sava Kranj               3.5 23.0  17.5  0.21
            29.09.50         - 7  +56  -20  +39  +52  =28  -15
 31. Nikolic Stanko            MK      2060 SLO SK Jamstvo Ljubljana        3.5 22.5  16.0 -1.61
            30.09.39         =13  =41  -43  +47  +51  =29  -12
 32. Buha Drago                MK      1880 SLO SD SIMP Radovljica          3.5 21.5  16.0 -0.84
            30.10.49         -24  +58  -17  -33  +49  =34  +37
 33. Machin Guillaume           I      1700 FRA Toulon Echec                3.5 23.0  16.0  1.82
             20.7.84         -29  +39  -12  +32  -28  =42  +45
 34. Zagar Marjan              II      1702 SLO SK Loska dolina             3.5 21.0  15.0  2.31
             6.06.82         +40  -21  -38  =41  =35  =32  +51
 35. Erzen Aljosa              MK      2045 SLO SD Jesenice                 3.5 18.0  13.0 -2.10
            23.03.32         -23  -37  =53  =46  =34  +54  +42
 36. Panic Branko               I      1917 SLO SD Murka Lesce              3   29.5  21.5  0.27
            30.08.80         - 5  +50  =29  = 8  +21  -13  -20
 37. Spilak Tomislav           II      1866 SLO SD Radenska POMGRAD MS      3   30.5  21.5  1.18
            18.05.76         - 4  +35  +57  +21  - 5  - 8  -32
 38. Tratnjek Andrej           MK      2043 SLO SD Jesenice                 3   24.0  17.0 -2.11
            23.09.49         =41  -13  +34  -14  =42  +43  -22
 39. Riznar Helena             WI      1890 SLO SD Ptuj                     3   22.5  16.0 -0.85
            27.06.79         - 9  -33  +49  -30  +46  +52  -21
 40. Kusterle Francesco         I      2000 ITA CS Monfalcone               3   18.5  13.5 -2.80
             4.10.32         -34  -43  -14  +56  -50  >47  +52
 41. Grosse-Honebr. Brigitte    I      1830 GER SC Kreuzberg                2.5 24.5  17.5  0.19
              7.8.57         =38  =31  -19  =34  +45  -15  -27
 42. Podhraski Dejan            I      1875 SLO Ljubljanski SK              2.5 22.5  16.5 -1.21
            12.10.79         -10  -19  +58  =44  =38  =33  -35
 43. Kukovec Borut              I      1868 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2.5 24.0  16.5  0.33
             4.11.84         -21  +40  +31  - 6  -24  -38  =50
 44. Grobelsek Ana            WII      1730 SLO Gimnazija Subiceva          2.5 22.5  16.0  0.54
            14.04.81         +19  -10  -52  =42  -15  -48  +55
 45. Jovan Romuald             MK      1937 SLO SD SIMP Radovljica          2.5 22.0  14.5 -1.98
            17.04.32         - 3  -47  =50  +48  -41  +55  -33
 46. Kocevar Leopold           II      1799 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2.5 20.5  14.5 -0.16
            23.05.57         -11  =14  -55  =35  -39  =53  +54
 47. Rabic Drago                I      1857 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5 18.5  14.0 -0.14
            26.10.49         -17  +45  -18  -31  =54  <40  +56
 48. Zaletelj Ales              I      1911 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5 19.0  13.5 -1.16
            11.11.82         <55  =55  - 8  -45  +56  +44  -23
 49. Zwanepol Johan             I      1725 NED SC Groningen                2.5 18.5  13.5 -0.16
            15.11.36         -22  -12  -39  +58  -32  =56  +53
 50. Melcher Jakob              I      1717 AUT ASKO Finkenstein            2.5 17.5  12.0  0.68
                             -54  -36  =45  =53  +40  -22  =43
 51. Golja Milan                I      1939 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2   23.0  16.0 -1.57
            13.03.52         - 2  +53  +54  -17  -31  -25  -34
 52. Turuncic Bojan           III      1715 SLO SK Bohinj                   2   22.5  16.0  0.32
            17.09.60         -18  -28  +44  +22  -30  -39  -40
 53. Piskar Rihard             II      1856 SLO SK Naklo                    1.5 21.5  15.0 -1.58
                             -15  -51  =35  =50  -22  =46  -49
 54. Ipavec Pavel             III      1712 SLO SK Komenda                  1.5 23.0  15.0 -0.25
            12.01.52         +50  - 1  -51  -57  =47  -35  -46
 55. Gaspersic Marko           II      1796 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5 21.5  14.5 -0.84
             5.08.83         <48  =48  +46  -11  -27  -45  -44
 56. Ipavec Tjasa             WII      1620 SLO SD dr.Milan Vidmar LJ       .5  21.5  15.5 -0.76
            22.03.84         -26  -30  -28  -40  -48  =49  -47
 57. Zvan Ziga                 MK      1946 SLO SS Tomo Zupan Kranj               ODSTOPIL -0.84
             2.11.81         +58  - 9  -37  +54  <18    0  - 0
 58. Mugerli Bostjan                   1500 SLO Jesenice                          ODSTOPIL -0.52
              2.9.74         -57  -32  -42  -49  <20  - 0  - 0
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                      18. Chess Festival Bled - seniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 7 
                           Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch W-We
  1. Ivacic Vladimir         M 2285 2280 SLO SD Napredek Domzale         5.5 30.0  21.5  0.46
            22.06.36         +20  +19  = 4  + 6  + 3  + 8  - 2
  2. Barczyczyn Karl        MK 2220 2050 AUT Margareten Wien             5.5 30.0  21.0  2.28
                             = 7  +15  =13  +16  = 4  + 6  + 1
  3. Waller Helmut          FM 2200 2200 AUT Finanz                      5.5 26.5  18.5  0.74
             26.9.26         +27  + 8  =17  +11  - 1  +18  + 4
  4. Vavpetic Vid           MK 2255 2260 SLO SD Napredek Domzale         5   31.0  22.5 -0.25
             5.04.34         +16  +10  = 1  +17  = 2  +12  - 3
  5. Schild Herbert            2070 2070 AUT P.S.V. Wien                 4.5 23.0  16.5 -0.96
             9.11.29         -21  +22  =12  - 7  +24  +17  +16
  6. Stoeckl Ernst           M      2300 AUT Wien                        4   29.5  21.5 -1.88
             26.5.12         +26  =13  + 7  - 1  + 9  - 2  =11
  7. Kavsek Milan           MK      1917 SLO SK Grosuplje                4   29.5  20.5  0.78
             4.02.29         = 2  +25  - 6  + 5  =11  =14  = 9
  8. Legat Albert            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            4   27.0  19.5  0.29
                             +28  - 3  +21  +23  =10  - 1  =12
  9. Ursic Silvo            MK 2065 1930 SLO SD SIMP Radovljica          4   25.5  19.0  0.15
             3.12.29         =15  +14  -11  +26  - 6  +22  = 7
 10. Krnicar Anton           I      2011 SLO SD Jesenice                 4   25.5  19.0 -0.13
            29.01.33         +29  - 4  =20  +14  = 8  =11  =13
 11. Koemetter Reinhard      I      1916 AUT Post SV/PSV Klagenfurt      4   27.0  19.0  1.97
              4.7.35         =18  +23  + 9  - 3  = 7  =10  = 6
 12. Overas Alf                     1770 NOR Drammens SK                 4   26.0  18.5  2.88
             18.5.35         =23  +18  = 5  =13  +17  - 4  = 8
 13. Gallob Josef            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            4   24.0  18.0  0.29
                             +30  = 6  = 2  =12  =18  =16  =10
 14. Goertz Josef            I      1800 GER Cannstatt/Schmiden          4   24.0  17.5  1.41
                             =25  - 9  +27  -10  +19  = 7  +20
 15. Ivelja Vojislav         I      1822 SLO SD Jesenice                 4   22.5  15.5  1.83
             9.05.34         = 9  - 2  -23  +29  =20  +19  +18
 16. Tavcar Rado             I      1980 SLO Celjski SK                  3.5 27.5  19.5  0.49
           25.6.1930         - 4  +24  +19  - 2  +23  =13  - 5
 17. Hribovsek Ivan-Karel    I      2013 SLO SK Zagorje ob Savi          3   27.5  19.5 -1.20
            22.09.35         +24  +21  = 3  - 4  -12  - 5  =22
 18. Mali Slavko            MK 2205 2098 SLO SD Murka Lesce              3   27.5  19.0 -2.20
            29.01.37         =11  -12  >25  +20  =13  - 3  -15
 19. Piber Vinko            MK      2012 SLO SD Napredek Domzale         3   25.5  17.5 -1.62
             5.04.36         +22  - 1  -16  +21  -14  -15  +26
 20. Bartosch Karl           I      2000 AUT                             3   25.0  17.5 -1.20
             27.7.27         - 1  +28  =10  -18  =15  +21  -14
 21. Brezigar Bogdan        II      1850 SLO SD Bicevje                  3   21.0  15.0 -0.15
             3.03.34         + 5  -17  - 8  -19  +29  -20  +28
 22. Vidali Joze            II      1695 SLO SK Primskovo Kranj          3   20.0  15.0  1.04
            30.10.36         -19  - 5  +30  =24  +26  - 9  =17
 23. Skok Stanislav         MK      2092 SLO SD Savinjcan Sempeter       2.5 25.0  18.5 -2.18
            12.11.27         =12  -11  +15  - 8  -16  +24  <25
 24. Banic Stanko            I      1731 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2.5 20.5  14.5  0.12
            22.11.13         -17  -16  +28  =22  - 5  -23  +29
 25. Fujs Stefan                    1500 SLO SK Bohinj                   2.5 19.0  14.5  1.30
            2.2.1932         =14  - 7  <18  =27  =30  +28  <23
 26. Kodric Zoran            I      1807 SLO                             2.5 18.5  14.0 -0.79
             6.07.27         - 6  =27  +29  - 9  -22  +30  -19
 27. Pongrac Alojzija       WM      1914 SLO SD Murka Lesce              2.5 19.5  13.5 -2.68
            14.05.31         - 3  =26  -14  =25  -28  =29  +30
 28. Einspieler Antonija   III      1500 AUT Slov.sol.drustvo Celovec    2   19.0  14.5  0.53
            24.12.18         - 8  -20  -24  +30  +27  -25  -21
 29. Kemperle Joze          II      1589 SLO SD Murka Lesce              1.5 19.0  14.5 -0.18
            19.09.23         -10  +30  -26  -15  -21  =27  -24
 30. Bizjak Ciril          III      1500 SLO Radovljica                  .5  19.0  13.5 -1.32
                             -13  -29  -22  -28  =25  -26  -27
 31. Jurasin Marin          MK      2300 GER Stuttgart                         ODSTOPIL  0.00
                             <32  - 0  - 0  - 0  - 0  - 0  - 0
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                      18. Chess Festival Bled - juniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 7 
                          Tit  ELO LRat FED                      Pts  Buch  MBuch W-We
  1. Jerovsek Uros         II      1679 SLO SK Komenda            5.5 28.5  20.0  2.00
             8.06.81         + 8  +10  + 9  = 3  = 2  + 4  = 5
  2. Sveshnikov Vladimir    I      2000 RUS                       5.5 27.5  19.0 -0.66
              6.5.86         +11  - 9  + 6  + 8  = 1  + 3  + 7
  3. Agovic Mark           II      1697 SLO SK Komenda            5   29.0  20.5  1.22
             5.05.81         = 5  + 7  + 4  = 1  +10  - 2  + 9
  4. Orel Karmen          WII      1692 SLO SS Tomo Zupan Kranj   4.5 27.0  19.0  0.23
             6.01.84         =12  + 5  - 3  + 9  + 6  - 1  +11
  5. Brezovscek Petra     III      1573 SLO SD Napredek Domzale   4   27.0  19.0  0.92
            28.05.83         = 3  - 4  = 7  +12  + 9  =11  = 1
  6. Hari Veronika        WII      1593 SLO SD Murka Lesce        4   21.0  15.0  0.64
             4.01.85         = 7  +14  - 2  =10  - 4  +12  +13
  7. Semrl Maja                    1500 SLO                       3.5 25.5  19.5  1.12
             6.10.82         = 6  - 3  = 5  +14  =11  + 8  - 2
  8. Orel Anze            III      1539 SLO SS Tomo Zupan Kranj   3.5 22.5  16.5  0.70
            14.03.86         - 1  +11  =10  - 2  +13  - 7  +14
  9. Cebasek Jaka          II      1639 SLO SS Tomo Zupan Kranj   3   28.0  22.0 -0.15
            20.05.82         +14  + 2  - 1  - 4  - 5  +10  - 3
 10. Srebrnic Marko        II      1609 SLO SD Nova Gorica        3   25.0  18.0 -0.64
            15.06.87         +13  - 1  = 8  = 6  - 3  - 9  +12
 11. Vogrinec Tina        III      1586 SLO SK Komenda            3   23.0  17.0 -0.29
             1.03.81         - 2  - 8  +14  +13  = 7  = 5  - 4
 12. Langerholc Marko     III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2   20.5  15.5 -0.34
             4.09.85         = 4  <13  =13  - 5  +14  - 6  -10
 13. Hrenic Misa          III      1500 SLO SD Jesenice           2   19.5  15.0 -1.52
            25.08.89         -10  >12  =12  -11  - 8  =14  - 6
 14. Justin Matic         III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   .5  21.0  15.5 -2.51
             3.03.87         - 9  - 6  -11  - 7  -12  =13  - 8
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec