18th Chess Festival Bled 97 - standings after Round 6

                       18. Chess Festival Bled - OPEN A
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 6 
                           Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch W-We
  1. Sutovskij Emil         GM 2560 2560 ISR                             5   21.0  14.5  0.92
             19.9.77         +54  +45  +16  = 3  = 4  + 9
  2. Zelcic Robert          IM 2455 2455 CRO Borovo Vukovar 91           5   18.5  12.0  1.58
             21.9.65         =43  +35  +44  = 8  +26  +18
  3. Rotstein Arkadij       GM 2455 2455 UKR                             4.5 22.0  14.5  1.44
             29.4.61         +31  +48  +27  = 1  = 9  = 4
  4. Tukmakov Vladimir B    GM 2585 2585 UKR Borovo Vukovar              4.5 21.0  14.0  0.00
              5.3.46         =41  +52  +13  +26  = 1  = 3
  5. Kozul Zdenko           GM 2590 2596 CRO Mursa Osijek                4.5 21.0  13.5  0.00
            21.05.66         +34  -27  +30  +24  +10  = 6
  6. Kurajica Bojan         GM 2545 2545 BIH                             4.5 20.0  13.0  0.54
                             =29  +41  +17  =18  +27  = 5
  7. Zelic Mladen           FM 2275 2275 CRO Postar Split                4.5 18.5  12.5  2.70
             18.2.59         =17  -26  +41  +42  +22  +23
  8. Stohl Igor             GM 2580 2580 SVK Trnava                      4   23.0  15.0 -0.68
             27.9.64         +30  =19  +11  = 2  =23  =15
  9. Sveshnikov Evgeny      GM 2560 2600 RUS Ljubljanski SK              4   22.5  15.0  0.04
            11.02.50         +39  +21  =18  +22  = 3  - 1
 10. Rogic Davor            IM 2455 2455 CRO Djuro Pilar Sl.Brod          4   21.0  13.5  0.28
             27.7.71         +20  -16  +34  +19  - 5  +28
 11. Richter Michael        MK 2315 2315 GER SFr. Neukoelln              4   20.0  13.5  1.66
             20.7.78         +46  +28  - 8  =16  =14  +27
 12. Mikhalchishin Adrian   GM 2515 2510 SLO SD Ptuj                     4   19.5  13.0 -0.44
            18.11.54         =35  +38  =19  +28  =18  =13
 13. Gheng Josef            MK 2295 2319 GER SC Freiberg                 4   19.5  12.5  0.80
              5.4.71         =40  +50  - 4  +47  +16  =12
 14. Sosonko Gennadi        GM 2515 2515 NED                             4   17.5  11.0 -0.74
                             =38  =29  =39  +40  =11  +32
 15. Mazi Leon              FM 2355 2321 SLO SK Kovinar Maribor          4   15.5  10.0  0.88
            17.04.59         =53  +56  -26  +39  +38  = 8
 16. Bukic Enver            GM 2435 2402 SLO Ljubljanski SK              3.5 22.5  15.0 -0.16
             2.12.37         +49  +10  - 1  =11  -13  +29
 17. Delchev Aleksander     IM 2515 2515 BUL Sofia                       3.5 22.0  14.5 -1.00
             15.7.71         = 7  +33  - 6  =31  +20  =19
 18. Bezold Michael         IM 2500 2500 GER SV Wuerzburg                3.5 21.0  14.5 -0.16
           23.5.1972         +58  +51  = 9  = 6  =12  - 2
 19. Gaprindashvili Nona    GM 2350 2350 GEO                             3.5 19.5  14.0  1.04
              3.5.41         +55  = 8  =12  -10  +43  =17
 20. Podkriznik Gregor      MK 2240 2231 SLO ZSD Maribor SK Piramida     3.5 19.0  12.5  2.00
            24.12.78         -10  +37  =21  +48  -17  +42
 21. Priehoda Vitezslav     IM 2425 2425 SVK                             3.5 17.0  12.0 -0.70
             11.1.60         +59  - 9  =20  =33  =31  +46
 22. Osterman Rudi          FM 2410 2393 SLO SK Kovinar Maribor          3.5 18.0  11.5 -0.34
            21.07.46         =42  +53  +40  - 9  - 7  +44
 23. Nikolov Sasho          IM 2370 2370 BUL Sofia                       3.5 17.0  11.5 -0.28
              1.9.58         -51  +59  +45  +36  = 8  - 7
 24. Drazic Sinisa          IM 2430 2430 YUG                             3.5 18.0  11.0 -0.34
            16.12.67         =32  +43  =36  - 5  =44  +39
 25. Nestorovic Vladimir    FM 2315 2315 CRO Mursa Osijek                3.5 14.0   9.5 -0.40
              1.5.54         -52  +47  -28  =49  +55  +38
 26. Cebalo Miso            GM 2540 2511 CRO SK Kovinar Maribor          3   24.0  16.0 -1.32
             6.02.45         =33  + 7  +15  - 4  - 2  =30
 27. Glienke Manfred Dr     FM 2390 2390 GER SC Kreuzberg                3   20.5  15.0 -0.12
             19.8.54         +60  + 5  - 3  +52  - 6  -11
 28. Soln Primoz            MK 2320 2284 SLO Ljubljanski SK              3   19.0  13.5  0.06
            12.11.78         +57  -11  +25  -12  +51  -10
 29. Schaller Sven          MK 2280 2291 GER PSV Plauen                  3   21.0  13.5  0.84
             10.6.75         = 6  =14  =31  =32  +36  -16
 30. Ilijin Nebojsa         IM 2290 2289 ROM SD Murka Lesce              3   18.5  13.0  1.20
            23.06.42         - 8  +60  - 5  +35  =37  =26
 31. Kecic Stevan           MK 2245 2213 SLO SD Murka Lesce              3   19.0  13.0  1.20
            16.05.62         - 3  +58  =29  =17  =21  =37
 32. Bokan Danko            MK 2390 2390 YUG Partizan Beograd            3   18.5  12.0 -1.00
             29.7.67         =24  -40  +50  =29  +33  -14
 33. Grabert Ralf           FM 2280 2280 GER SVF Regensburg              3   17.0  12.0  0.60
             27.4.69         =26  -17  +55  =21  -32  +40
 34. Lipinsky Fabian        MK 2290 2290 GER Koenig Tegel                3   16.5  11.0  0.30
             31.1.79         - 5  +49  -10  -38  +60  +53
 35. Petek-Medic Mirjana   WIM 2250 2250 CRO Slavonska banka Djakovo      3   17.0  11.0  0.54
             30.7.64         =12  - 2  =61  -30  +54  +51
 36. Hanser Michael         MK 2150 2150 AUT                             3   16.0  11.0  1.20
                             =56  +42  =24  -23  -29  +52
 37. Golubovic Boris        IM 2450 2450 CRO Kastav                      3   14.0   9.5 -1.68
             8.10.73         -45  -20  +59  +61  =30  =31
 38. Tatenhorst Volker      MK 2280 2280 GER Hamburger SG                2.5 20.0  14.5  0.16
             24.3.65         =14  -12  +56  +34  -15  -25
 39. Pap Misa               MK 2285 2285 YUG Backa Palanka               2.5 19.0  14.0 -0.15
              1.5.79         - 9  +62  =14  -15  +50  -24
 40. Ipavec Petra          WMK 2065 2077 SLO Ljubljanski SK              2.5 20.0  13.5  1.48
            29.09.76         =13  +32  -22  -14  +45  -33
 41. Hess Christian         MK 2290 2290 GER Hamburger SG                2.5 18.5  13.0 -0.26
            15.11.51         = 4  - 6  - 7  =56  +59  =47
 42. Tratar Marko           IM 2420 2398 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2.5 18.0  12.0 -2.00
            20.05.74         =22  -36  +57  - 7  +52  -20
 43. Susnik Matej           MK 2235 2214 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5 18.0  12.0  0.22
            25.11.68         = 2  -24  =46  +60  -19  =48
 44. Bozanic Ivica          MK 2305 2305 CRO SK Postar Split             2.5 17.5  11.5 -0.62
             17.5.63         =47  +61  - 2  =51  =24  -22
 45. Praznik Anton          FM 2230 2195 SLO SD Vrhnika                  2.5 18.0  11.5 -0.02
            29.08.49         +37  - 1  -23  =46  -40  +55
 46. Krivec Jana           WMK 2120 2049 SLO SD Nova Gorica              2.5 16.5  11.0  0.64
            30.05.80         -11  =57  =43  =45  +49  -21
 47. Stojnic Miodrag        MK 2105 2071 SLO Ljubljanski SK              2.5 17.0  11.0  0.94
            23.10.79         =44  -25  +53  -13  =48  =41
 48. Basagic Zlatko         IM 2350 2368 BIH SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2.5 16.0  10.5 -1.40
            18.12.47         +62  - 3  =51  -20  =47  =43
 49. Lyell Mark             MK 2225 2225 ENG West London                 2.5 15.0  10.5 -0.32
              3.9.61         -16  -34  +62  =25  -46  +57
 50. Jurasin Marin          MK      2150 GER                             2.5 13.0   8.0  1.42
                             =61  -13  -32  +58  -39  +60
 51. Sprotte Norbert        MK 2210 2237 GER SC Krenzberg Berlin         2   18.0  12.0  0.14
            30.11.50         +23  -18  =48  =44  -28  -35
 52. Skok Joze              MK 2125 2073 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2   18.5  12.0  0.62
            19.02.49         +25  - 4  +54  -27  -42  -36
 53. Truta Srecko           FM 2200 2199 SLO SD Murka Lesce              2   16.5  11.0 -0.46
            12.01.55         =15  -22  -47  =54  +56  -34
 54. Muellneritsch Anton    MK 2285 2240 AUT SF Villach                  2   14.5   8.5 -1.24
             20.3.62         - 1  =55  -52  =53  -35  +59
 55. Ankerst Milka         WIM 2175 2152 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1.5 16.0  11.0 -0.72
             6.04.42         -19  =54  -33  +57  -25  -45
 56. Starc Christian        MK 2165 2165 AUT Klagenfurt                  1.5 15.5  10.0 -0.78
                             =36  -15  -38  =41  -53  =58
 57. Jeraj Zlatko           MK 2150 2055 SLO SK Naklo                    1.5 13.0   9.0 -0.78
            24.08.57         -28  =46  -42  -55  +62  -49
 58. Taggatz Mario          MK 2250 2250 GER SVF Regensburg              1.5 12.5   8.0 -1.00
              6.3.67         -18  -31  -60  -50  +61  =56
 59. Sitnik Igor            MK 2225 2220 SLO SK Triglav Krsko            1   15.5  11.0 -1.10
            25.03.59         -21  -23  -37  +62  -41  -54
 60. Jokovic Dusan          MK 2215 2173 SLO SD Murka Lesce              1   15.5  11.0 -1.00
            16.05.54         -27  -30  +58  -43  -34  -50
 61. Florjancic Rudi        MK 2125 2086 SLO SD Ptuj                     1   13.5   9.5 -0.95
            15.04.37         =50  -44  =35  -37  -58  -62
 62. Kolar Srecko           FM 2180 2151 SLO SK Litija                   1   11.0   7.5 -1.58
            10.06.54         -48  -39  -49  -59  -57  +61
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       18. Chess Festival Bled - OPEN B
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 6 
                              Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch W-We
  1. Matnadze Anna            WFM      2150 GEO Georgia                     5.5 20.5  14.5  1.00
             20.2.83         =27  +55  +34  + 7  + 5  + 4
  2. Muhtarov Leonid           MK 2230 2230 UKR                             5   23.0  16.0  0.50
                             +46  +24  + 8  = 4  = 3  +10
  3. Semrl Marjan              MK      2140 SLO SD Iskra AET Tolmin         5   21.5  14.0  0.80
            18.07.54         +25  =34  +16  +18  = 2  +11
  4. Sebenik Matej             MK 2115 1986 SLO Ljubljanski SK              4.5 23.5  15.0  2.10
            28.08.83         +32  +57  +17  = 2  +14  - 1
  5. Hribar Bojan              MK 2210 2047 SLO SK Komenda                  4.5 22.5  14.5  1.38
            26.03.77         +41  +10  +18  =14  - 1  +15
  6. Ciglic Boris              MK 2175 2123 SLO SD Murka Lesce              4.5 19.5  13.5 -0.12
             9.12.46         +22  =16  - 9  +44  +29  +19
  7. Paraminski Albina         WM 2170 2170 CRO Spin Valis                  4.5 22.0  13.5  0.18
             25.3.74         +26  +13  =15  - 1  +25  +14
  8. Prestrl Jozef             MK 2080 2017 SLO SD SIMP Radovljica          4   22.0  14.5  0.70
            24.01.40         +20  +35  - 2  +21  -11  +16
  9. Simons Joerg               I      1847 GER SV Homburg-Erbach 1932      4   21.5  14.0  2.38
              3.1.69         =23  +31  + 6  =15  -10  +26
 10. Krek Janez                MK      2083 SLO SK Feistritz                4   20.0  13.0  0.04
            19.10.46         +50  - 5  +40  +46  + 9  - 2
 11. Kosmac Blaz               MK      2008 SLO SS Tomo Zupan Kranj         4   19.0  12.5  0.34
             1.02.78         -49  +38  +36  +17  + 8  - 3
 12. Stevanec Lea             WMK 2040 2040 SLO Ljubljaski SK               4   17.0  11.5 -0.26
            11.10.76         -35  =27  +42  =26  +34  +25
 13. Krasevec Viktor           MK      2001 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   4   18.0  11.5  0.15
            23.07.32         +45  - 7  +50  -19  >57  +28
 14. Dragasevic Antonina      WIM 2160 2160 YUG GOSA Sm.Palanka             3.5 23.0  15.5 -0.46
             25.3.48         +19  +33  +30  = 5  - 4  - 7
 15. Kaps Darja               WMK 2040 1916 SLO Ljubljanski SK              3.5 20.5  14.5  0.62
            26.11.81         +38  +49  = 7  = 9  =19  - 5
 16. Homan Alojz                I      2011 SLO                             3.5 20.5  14.0  0.14
            12.03.51         +51  = 6  - 3  +52  +22  - 8
 17. Schmaranzer Alfred         I      1973 AUT Polizei Wien                3.5 19.0  14.0  0.14
             3.11.52         +56  +28  - 4  -11  +27  =18
 18. Stumberger Tanja         WMK 2070 1969 SLO SD Beli grad Crensovci      3.5 20.5  13.5  0.56
            28.11.79         +40  +29  - 5  - 3  +44  =17
 19. Starcic Tadej              I      1911 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3.5 19.0  13.0  0.74
             5.07.79         -14  +54  +37  +13  =15  - 6
 20. Ristov Tase                I      1883 SLO SK Sava Kranj               3.5 16.5  12.0  0.44
            29.09.50         - 8  +56  -28  +32  +45  =21
 21. Gazvoda Vid                I      1892 SLO SK Sava Kranj               3.5 16.0  11.5  0.08
             8.07.41         -28  +45  +56  - 8  +37  =20
 22. Gregorc Igor               I      1919 SLO Ljubljanski SK              3.5 16.5  10.5  0.98
            16.02.63         - 6  =51  +47  +31  -16  +35
 23. Nikolic Stanko            MK      2060 SLO SK Jamstvo Ljubljana        3.5 15.5   9.5 -0.94
            30.09.39         = 9  =36  -44  +50  +46  =29
 24. Mestek Igor                I      2063 SLO SD Kocevje                  3.5 15.5   9.0 -0.82
             1.11.71         +53  - 2  =35  -34  +49  +36
 25. Spilak Tomislav           II      1866 SLO SD Radenska POMGRAD MS      3   22.0  14.5  1.62
            18.05.76         - 3  +43  +57  +30  - 7  -12
 26. Panic Branko               I      1917 SLO SD Murka Lesce              3   20.5  14.0  0.48
            30.08.80         - 7  +48  =29  =12  +30  - 9
 27. Valjavec Stane             I      1868 SLO SD Trzic-Usnje Slatnar Tr   3   21.5  14.0  1.32
            16.11.44         = 1  =12  +33  -28  -17  +46
 28. Senoner Erich             MK 2115 2115 AUT ASK Klagenfurt              3   19.5  13.0 -0.75
            26.12.59         +21  -17  +20  +27  <58  -13
 29. Ott Joerg                  I      1937 AUT ASKO Finkenstein            3   19.5  12.5  0.06
              9.8.63         +37  -18  =26  +35  - 6  =23
 30. Klobucar Dean             MK      2147 CRO Kastav                      3   16.5  11.0 -1.80
              6.1.71         +44  +39  -14  -25  -26  +34
 31. Tratnjek Andrej           MK      2043 SLO SD Jesenice                 3   17.0  11.0 -1.56
            23.09.49         =36  - 9  +39  -22  =38  +44
 32. Riznar Helena             WI      1890 SLO SD Ptuj                     3   15.5   9.5 -0.72
            27.06.79         - 4  -37  +54  -20  +51  +45
 33. Grom Waldemar              I 2045 2007 AUT Finkenstein                 3   13.5   8.5 -1.32
              1.3.40         +54  -14  -27  -45  +53  +48
 34. Srebrnic Ana              WI      1847 SLO SD Nova Gorica              2.5 23.5  15.5  1.36
            20.02.84         +43  = 3  - 1  +24  -12  -30
 35. Bulatovic Milorad         II      1878 SLO                             2.5 20.0  14.0  0.22
            11.06.53         +12  - 8  =24  -29  +52  -22
 36. Grosse-Honebr. Brigitte    I      1830 GER SC Kreuzberg                2.5 19.0  12.5  0.64
              7.8.57         =31  =23  -11  =39  +41  -24
 37. Machin Guillaume           I      1700 FRA Toulon Echec                2.5 18.0  12.0  1.06
             20.7.84         -29  +32  -19  +40  -21  =38
 38. Podhraski Dejan            I      1875 SLO Ljubljanski SK              2.5 15.5  10.5 -0.98
            12.10.79         -15  -11  +58  =49  =31  =37
 39. Zagar Marjan              II      1702 SLO SK Loska dolina             2.5 15.0  10.5  1.48
             6.06.82         +47  -30  -31  =36  =43  =40
 40. Buha Drago                MK      1880 SLO SD SIMP Radovljica          2.5 15.0  10.0 -1.28
            30.10.49         -18  +58  -10  -37  +54  =39
 41. Jovan Romuald             MK      1937 SLO SD SIMP Radovljica          2.5 16.0   9.5 -1.16
            17.04.32         - 5  -50  =48  +42  -36  +52
 42. Zaletelj Ales              I      1911 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2.5 13.0   8.5 -0.60
            11.11.82         <52  =52  -12  -41  +56  +49
 43. Erzen Aljosa              MK      2045 SLO SD Jesenice                 2.5 12.5   8.0 -2.36
            23.03.32         -34  -25  =53  =51  =39  +55
 44. Kukovec Borut              I      1868 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2   19.0  13.0  0.50
             4.11.84         -30  +47  +23  - 6  -18  -31
 45. Turuncic Bojan           III      1715 SLO SK Bohinj                   2   18.0  13.0  0.44
            17.09.60         -13  -21  +49  +33  -20  -32
 46. Golja Milan                I      1939 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2   18.5  12.0 -0.76
            13.03.52         - 2  +53  +55  -10  -23  -27
 47. Kusterle Francesco         I      2000 ITA CS Monfalcone               2   13.0   9.0 -2.95
             4.10.32         -39  -44  -22  +56  -48  >50
 48. Melcher Jakob              I      1717 AUT ASKO Finkenstein            2   13.0   8.5  0.44
                             -55  -26  =41  =53  +47  -33
 49. Grobelsek Ana            WII      1730 SLO Gimnazija Subiceva          1.5 18.5  12.5 -0.06
            14.04.81         +11  -15  -45  =38  -24  -42
 50. Rabic Drago                I      1857 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5 17.5  12.0 -0.30
            26.10.49         -10  +41  -13  -23  =55  <47
 51. Kocevar Leopold           II      1799 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1.5 16.0  11.0 -0.54
            23.05.57         -16  =22  -52  =43  -32  =53
 52. Gaspersic Marko           II      1796 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5 15.5  10.5 -0.25
             5.08.83         <42  =42  +51  -16  -35  -41
 53. Piskar Rihard             II      1856 SLO SK Naklo                    1.5 14.5   9.5 -0.90
                             -24  -46  =43  =48  -33  =51
 54. Zwanepol Johan             I      1725 NED SC Groningen                1.5 13.5   9.5 -0.90
            15.11.36         -33  -19  -32  +58  -40  =56
 55. Ipavec Pavel             III      1712 SLO SK Komenda                  1.5 17.0   9.5  0.18
            12.01.52         +48  - 1  -46  -57  =50  -43
 56. Ipavec Tjasa             WII      1620 SLO SD dr.Milan Vidmar LJ       .5  16.5  11.5 -0.52
            22.03.84         -17  -20  -21  -47  -42  =54
 57. Zvan Ziga                 MK      1946 SLO SS Tomo Zupan Kranj               ODSTOPIL -0.84
             2.11.81         +58  - 4  -25  +55  <13    0
 58. Mugerli Bostjan                   1500 SLO Jesenice                          ODSTOPIL -0.52
              2.9.74         -57  -40  -38  -54  <28  - 0
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                      18. Chess Festival Bled - seniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 6 
                           Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch W-We
  1. Ivacic Vladimir         M 2285 2280 SLO SD Napredek Domzale         5.5 21.5  14.5  1.30
            22.06.36         +17  +24  = 2  + 5  + 4  +10
  2. Vavpetic Vid           MK 2255 2260 SLO SD Napredek Domzale         5   23.0  15.0  0.32
             5.04.34         +11  + 7  = 1  +20  = 3  +13
  3. Barczyczyn Karl        MK 2220 2050 AUT Margareten Wien             4.5 22.0  14.0  1.50
                             = 6  +18  = 8  +11  = 2  + 5
  4. Waller Helmut          FM 2200 2200 AUT Finanz                      4.5 19.0  12.0  0.18
             26.9.26         +28  +10  =20  + 9  - 1  +15
  5. Stoeckl Ernst           M      2300 AUT Wien                        3.5 23.0  15.0 -1.48
             26.5.12         +22  = 8  + 6  - 1  +12  - 3
  6. Kavsek Milan           MK      1917 SLO SK Grosuplje                3.5 21.0  13.5  0.74
             4.02.29         = 3  +23  - 5  +14  = 9  =16
  7. Krnicar Anton           I      2011 SLO SD Jesenice                 3.5 19.5  13.0 -0.10
            29.01.33         +29  - 2  =17  +16  =10  = 9
  8. Gallob Josef            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            3.5 18.0  13.0  0.32
                             +30  = 5  = 3  =13  =15  =11
  9. Koemetter Reinhard      I      1916 AUT Post SV/PSV Klagenfurt      3.5 20.0  13.0  1.52
              4.7.35         =15  +19  +12  - 4  = 6  = 7
 10. Legat Albert            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            3.5 20.0  12.5  0.62
                             +26  - 4  +25  +19  = 7  - 1
 11. Tavcar Rado             I      1980 SLO Celjski SK                  3.5 19.0  12.5  0.86
           25.6.1930         - 2  +27  +24  - 3  +19  = 8
 12. Ursic Silvo            MK 2065 1930 SLO SD SIMP Radovljica          3.5 18.0  12.0  0.14
             3.12.29         =18  +16  - 9  +22  - 5  +21
 13. Overas Alf                     1770 NOR Drammens SK                 3.5 19.5  12.0  2.60
             18.5.35         =19  +15  =14  = 8  +20  - 2
 14. Schild Herbert            2070 2070 AUT P.S.V. Wien                 3.5 15.5  10.5 -1.30
             9.11.29         -25  +21  =13  - 6  +27  +20
 15. Mali Slavko            MK 2205 2098 SLO SD Murka Lesce              3   20.5  13.0 -1.30
            29.01.37         = 9  -13  >23  +17  = 8  - 4
 16. Goertz Josef            I      1800 GER Cannstatt/Schmiden          3   17.0  12.0  0.66
                             =23  -12  +28  - 7  +24  = 6
 17. Bartosch Karl           I      2000 AUT                             3   18.5  11.0 -0.42
             27.7.27         - 1  +26  = 7  -15  =18  +25
 18. Ivelja Vojislav         I      1822 SLO SD Jesenice                 3   17.0  11.0  1.02
             9.05.34         =12  - 3  -19  +29  =17  +24
 19. Skok Stanislav         MK      2092 SLO SD Savinjcan Sempeter       2.5 18.5  13.5 -2.18
            12.11.27         =13  - 9  +18  -10  -11  +27
 20. Hribovsek Ivan-Karel    I      2013 SLO SK Zagorje ob Savi          2.5 20.0  13.5 -0.80
            22.09.35         +27  +25  = 4  - 2  -13  -14
 21. Vidali Joze            II      1695 SLO SK Primskovo Kranj          2.5 13.5   9.5  0.64
            30.10.36         -24  -14  +30  =27  +22  -12
 22. Kodric Zoran            I      1807 SLO                             2.5 13.0   9.0 -0.56
             6.07.27         - 5  =28  +29  -12  -21  +30
 23. Fujs Stefan                    1500 SLO SK Bohinj                   2.5 13.0   9.0  1.30
            2.2.1932         =16  - 6  <15  =28  =30  +26
 24. Piber Vinko            MK      2012 SLO SD Napredek Domzale         2   19.5  12.0 -1.90
             5.04.36         +21  - 1  -11  +25  -16  -18
 25. Brezigar Bogdan        II      1850 SLO SD Bicevje                  2   16.0  11.0 -0.22
             3.03.34         +14  -20  -10  -24  +29  -17
 26. Einspieler Antonija   III      1500 AUT Slov.sol.drustvo Celovec    2   13.0   9.0  0.62
            24.12.18         -10  -17  -27  +30  +28  -23
 27. Banic Stanko            I      1731 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1.5 16.5  11.0 -0.24
            22.11.13         -20  -11  +26  =21  -14  -19
 28. Pongrac Alojzija       WM      1914 SLO SD Murka Lesce              1.5 16.5  10.5 -2.76
            14.05.31         - 4  =22  -16  =23  -26  =29
 29. Kemperle Joze          II      1589 SLO SD Murka Lesce              1.5 13.0   9.0  0.18
            19.09.23         - 7  +30  -22  -18  -25  =28
 30. Bizjak Ciril          III      1500 SLO Radovljica                  .5  15.0  10.0 -1.24
                             - 8  -29  -21  -26  =23  -22
 31. Jurasin Marin          MK      2300 GER Stuttgart                         ODSTOPIL  0.00
                             <32  - 0  - 0  - 0  - 0  - 0
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec


                      18. Chess Festival Bled - juniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 6 
                          Tit  ELO LRat FED                      Pts  Buch  MBuch W-We
  1. Jerovsek Uros         II      1679 SLO SK Komenda            5   19.5  13.0  2.12
             8.06.81         +10  +11  + 7  = 3  = 2  + 4
  2. Sveshnikov Vladimir    I      2000 RUS                       4.5 20.5  13.0 -0.78
              6.5.86         + 9  - 7  + 8  +10  = 1  + 3
  3. Agovic Mark           II      1697 SLO SK Komenda            4   22.0  15.0  0.82
             5.05.81         = 5  + 6  + 4  = 1  +11  - 2
  4. Orel Karmen          WII      1692 SLO SS Tomo Zupan Kranj   3.5 21.0  13.5 -0.16
             6.01.84         =12  + 5  - 3  + 7  + 8  - 1
  5. Brezovscek Petra     III      1573 SLO SD Napredek Domzale   3.5 19.5  13.0  0.74
            28.05.83         = 3  - 4  = 6  +12  + 7  = 9
  6. Semrl Maja                    1500 SLO                       3.5 16.5  12.0  1.16
             6.10.82         = 8  - 3  = 5  +14  = 9  +10
  7. Cebasek Jaka          II      1639 SLO SS Tomo Zupan Kranj   3   19.0  13.5  0.30
            20.05.82         +14  + 2  - 1  - 4  - 5  +11
  8. Hari Veronika        WII      1593 SLO SD Murka Lesce        3   16.5  11.5  0.24
             4.01.85         = 6  +14  - 2  =11  - 4  +12
  9. Vogrinec Tina        III      1586 SLO SK Komenda            3   16.0  11.0  0.06
             1.03.81         - 2  -10  +14  +13  = 6  = 5
 10. Orel Anze            III      1539 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2.5 19.5  13.0  0.22
            14.03.86         - 1  + 9  =11  - 2  +13  - 6
 11. Srebrnic Marko        II      1609 SLO SD Nova Gorica        2   19.0  12.5 -1.00
            15.06.87         +13  - 1  =10  = 8  - 3  - 7
 12. Langerholc Marko     III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2   14.5  10.5  0.00
             4.09.85         = 4  <13  =13  - 5  +14  - 8
 13. Hrenic Misa          III      1500 SLO SD Jesenice           2   13.0   9.5 -1.15
            25.08.89         -11  >12  =12  - 9  -10  =14
 14. Justin Matic         III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   .5  16.5  11.5 -2.08
             3.03.87         - 7  - 8  - 9  - 6  -12  =13
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec