18th Chess Festival Bled 97 - standings after Round 5

                       18. Chess Festival Bled - OPEN A
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 5 
                           Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch
  1. Rotstein Arkadij       GM 2455 2455 UKR                             4   15.5   9.5
             29.4.61        +28  +49 +15  = 6  = 3
  2. Kurajica Bojan         GM 2545 2545 BIH                             4   14.5   9.0
                            =19  +41 +16  = 9 +15
  3. Sveshnikov Evgeny      GM 2560 2600 RUS Ljubljanski SK              4   15.0   8.5
            11.02.50        +31  +34 = 9  +26 = 1
  4. Kozul Zdenko           GM 2590 2596 CRO Mursa Osijek                4   13.0   8.0
            21.05.66         +46 -15  +30 +33  +21
  5. Tukmakov Vladimir B    GM 2585 2585 UKR Borovo Vukovar              4   14.0   8.0
              5.3.46        =41  +45 +13  +24 = 6
  6. Sutovskij Emil         GM 2560 2560 ISR                             4   13.0   8.0
             19.9.77         +59 +51  +25 = 1  = 5
  7. Zelcic Robert          IM 2455 2455 CRO Borovo Vukovar 91           4   12.5   7.0
             21.9.65        =43  +47 +36  = 8 +24
  8. Stohl Igor             GM 2580 2580 SVK Trnava                      3.5  16.0   9.5
             27.9.64         +30 =17  +18 = 7  =14
  9. Bezold Michael         IM 2500 2500 GER SV Wuerzburg                3.5  14.5   9.5
           23.5.1972         +61 +40  = 3 = 2  =10
 10. Mikhalchishin Adrian   GM 2515 2510 SLO SD Ptuj                     3.5  14.0   8.5
            18.11.54        =47  +27 =17  +22 = 9
 11. Zelic Mladen           FM 2275 2275 CRO Postar Split                3.5  12.5   7.5
             18.2.59        =16  -24 +41  +35 +26
 12. Mazi Leon              FM 2355 2321 SLO SK Kovinar Maribor          3.5  10.5   7.0
            17.04.59        =50  +58 -24  +31 +27
 13. Gheng Josef            MK 2295 2319 GER SC Freiberg                 3.5  12.5   7.0
              5.4.71         =29 +54  - 5 +48  +25
 14. Nikolov Sasho          IM 2370 2370 BUL Sofia                       3.5  10.0   5.5
              1.9.58         -40 +56  +51  +44 = 8
 15. Glienke Manfred Dr     FM 2390 2390 GER SC Kreuzberg                3   15.0  10.0
             19.8.54        +57  + 4  - 1 +45  - 2
 16. Delchev Aleksander     IM 2515 2515 BUL Sofia                       3   14.5   8.5
             15.7.71         =11 +42  - 2 =28  +32
 17. Gaprindashvili Nona    GM 2350 2350 GEO                             3   13.5   8.5
              3.5.41        +55  = 8  =10 -21  +43
 18. Richter Michael        MK 2315 2315 GER SFr. Neukoelln              3   14.5   8.5
             20.7.78         +39  +22 - 8 =25  =20
 19. Schaller Sven          MK 2280 2291 GER PSV Plauen                  3   14.5   8.5
             10.6.75         = 2 =20  =28  =23 +44
 20. Sosonko Gennadi        GM 2515 2515 NED                             3   13.5   8.0
                            =27  =19 =31  +29 =18
 21. Rogic Davor            IM 2455 2455 CRO Djuro Pilar Sl.Brod          3   14.0   8.0
             27.7.71         +32 -25  +46  +17 - 4
 22. Soln Primoz            MK 2320 2284 SLO Ljubljanski SK              3   12.5   7.5
            12.11.78         +53 -18  +37 -10  +40
 23. Bokan Danko            MK 2390 2390 YUG Partizan Beograd            3   11.5   7.0
             29.7.67         =33 -29  +54 =19  +42
 24. Cebalo Miso            GM 2540 2511 CRO SK Kovinar Maribor          2.5  17.0  11.0
             6.02.45         =42 +11  +12 - 5  - 7
 25. Bukic Enver            GM 2435 2402 SLO Ljubljanski SK              2.5  15.0   9.5
             2.12.37        +52  +21 - 6  =18 -13
 26. Osterman Rudi          FM 2410 2393 SLO SK Kovinar Maribor          2.5  14.5   8.5
            21.07.46        =35  +50 +29 - 3  -11
 27. Tatenhorst Volker      MK 2280 2280 GER Hamburger SG                2.5  13.0   8.5
             24.3.65         =20 -10  +58 +46  -12
 28. Kecic Stevan           MK 2245 2213 SLO SD Murka Lesce              2.5  13.5   8.5
            16.05.62         - 1 +61 =19  =16 =34
 29. Ipavec Petra          WMK 2065 2077 SLO Ljubljanski SK              2.5  13.5   8.5
            29.09.76        =13  +23  -26 -20  +51
 30. Ilijin Nebojsa         IM 2290 2289 ROM SD Murka Lesce              2.5  13.0   8.0
            23.06.42        - 8  +57 - 4  +47 =38
 31. Pap Misa               MK 2285 2285 YUG Backa Palanka               2.5  12.0   8.0
              1.5.79         - 3 +62  =20 -12  +54
 32. Podkriznik Gregor      MK 2240 2231 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2.5  13.0   8.0
            24.12.78        -21  +38 =34  +49 -16
 33. Drazic Sinisa          IM 2430 2430 YUG                             2.5  13.5   7.5
            16.12.67        =23  +43 =44  - 4 =36
 34. Priehoda Vitezslav     IM 2425 2425 SVK                             2.5  12.0   7.0
             11.1.60         +56 - 3  =32 =42  =28
 35. Tratar Marko           IM 2420 2398 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2.5  11.5   6.5
            20.05.74         =26 -44  +53 -11  +45
 36. Bozanic Ivica          MK 2305 2305 CRO SK Postar Split             2.5  11.5   6.5
             17.5.63        =48  +60  - 7 =40  =33
 37. Nestorovic Vladimir    FM 2315 2315 CRO Mursa Osijek                2.5  10.0   5.5
              1.5.54        -45  +48 -22  =52 +55
 38. Golubovic Boris        IM 2450 2450 CRO Kastav                      2.5   8.5   5.0
             8.10.73         -51 -32  +56 +60  =30
 39. Krivec Jana           WMK 2120 2049 SLO SD Nova Gorica              2.5   9.5   5.0
            30.05.80        -18 =53  =43 =51  +52
 40. Sprotte Norbert        MK 2210 2237 GER SC Krenzberg Berlin         2   14.5   9.0
            30.11.50        +14  - 9 =49  =36 -22
 41. Hess Christian         MK 2290 2290 GER Hamburger SG                2   13.5   8.5
            15.11.51         = 5 - 2  -11 =58  +56
 42. Grabert Ralf           FM 2280 2280 GER SVF Regensburg              2   12.5   8.0
             27.4.69        =24  -16 +55  =34 -23
 43. Susnik Matej           MK 2235 2214 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2   13.0   8.0
            25.11.68         = 7 -33 =39  +57 -17
 44. Hanser Michael         MK 2150 2150 AUT                             2   12.5   8.0
                            =58  +35  =33 -14  -19
 45. Skok Joze              MK 2125 2073 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2   13.0   8.0
            19.02.49         +37 - 5  +59  -15 -35
 46. Lipinsky Fabian        MK 2290 2290 GER Koenig Tegel                2   12.0   7.0
             31.1.79        - 4  +52 -21  -27 +57
 47. Petek-Medic Mirjana   WIM 2250 2250 CRO Slavonska banka Djakovo      2   12.0   7.0
             30.7.64         =10 - 7  =60 -30  +59
 48. Stojnic Miodrag        MK 2105 2071 SLO Ljubljanski SK              2   12.5   7.0
            23.10.79         =36 -37 +50  -13 =49
 49. Basagic Zlatko         IM 2350 2368 BIH SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2   10.5   6.5
            18.12.47         +62 - 1  =40 -32  =48
 50. Truta Srecko           FM 2200 2199 SLO SD Murka Lesce              2   10.0   5.5
            12.01.55         =12 -26  -48 =59  +58
 51. Praznik Anton          FM 2230 2195 SLO SD Vrhnika                  1.5  15.0   8.5
            29.08.49        +38  - 6 -14  =39 -29
 52. Lyell Mark             MK 2225 2225 ENG West London                 1.5   9.5   7.0
              3.9.61         -25 -46  +62 =37 -39
 53. Jeraj Zlatko           MK 2150 2055 SLO SK Naklo                    1.5   9.5   6.5
            24.08.57        -22  =39 -35  -55 +62
 54. Jurasin Marin          MK      2150 GER                             1.5  11.0   6.5
                            =60  -13 -23  +61 -31
 55. Ankerst Milka         WIM 2175 2152 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1.5  10.0   6.0
             6.04.42         -17 =59  -42 +53  -37
 56. Sitnik Igor            MK 2225 2220 SLO SK Triglav Krsko            1   10.5   7.0
            25.03.59        -34  -14 -38  +62 -41
 57. Jokovic Dusan          MK 2215 2173 SLO SD Murka Lesce              1   10.5   6.5
            16.05.54         -15 -30  +61 -43  -46
 58. Starc Christian        MK 2165 2165 AUT Klagenfurt                  1   12.0   6.5
                             =44 -12 -27  =41 -50
 59. Muellneritsch Anton    MK 2285 2240 AUT SF Villach                  1   11.5   6.0
             20.3.62        - 6  =55 -45  =50 -47
 60. Florjancic Rudi        MK 2125 2086 SLO SD Ptuj                     1    9.5   6.0
            15.04.37         =54 -36 =47  -38 -61
 61. Taggatz Mario          MK 2250 2250 GER SVF Regensburg              1    9.5   5.0
              6.3.67        - 9  -28 -57 -54  +60
 62. Kolar Srecko           FM 2180 2151 SLO SK Litija                   0    8.5   5.0
            10.06.54        -49  -31 -52 -56  -53
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       18. Chess Festival Bled - OPEN B
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 5 
                              Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch
  1. Sebenik Matej             MK 2115 1986 SLO Ljubljanski SK              4.5  15.0   9.0
            28.08.83        +41  +40 +16 = 3  + 9
  2. Matnadze Anna            WFM      2150 GEO Georgia                     4.5  13.0   8.0
             20.2.83         =32 +50  +26  + 8 + 7
  3. Muhtarov Leonid           MK 2230 2230 UKR                             4   16.0   9.5
                            +33  +30 +14  = 1 = 4
  4. Semrl Marjan              MK      2140 SLO SD Iskra AET Tolmin         4   16.0   9.5
            18.07.54         +19 =26  +12 +18  = 3
  5. Kosmac Blaz               MK      2008 SLO SS Tomo Zupan Kranj         4   12.0   7.5
             1.02.78        -46  +39 +29  +16 +14
  6. Krek Janez                MK      2083 SLO SK Feistritz                4   12.0   7.0
            19.10.46        +47  - 7 +42  +33 +15
  7. Hribar Bojan              MK 2210 2047 SLO SK Komenda                  3.5  16.5  10.5
            26.03.77         +48 + 6  +18 = 9  - 2
  8. Paraminski Albina         WM 2170 2170 CRO Spin Valis                  3.5  16.5   9.5
             25.3.74         +21 +20  =10 - 2  +19
  9. Dragasevic Antonina      WIM 2160 2160 YUG GOSA Sm.Palanka             3.5  15.5   9.0
             25.3.48        +13  +44 +34  = 7 - 1
 10. Kaps Darja               WMK 2040 1916 SLO Ljubljanski SK              3.5  13.5   8.5
            26.11.81        +39  +46 = 8  =15 =13
 11. Ciglic Boris              MK 2175 2123 SLO SD Murka Lesce              3.5  13.5   8.0
             9.12.46        +31  =12 -15  +35 +27
 12. Homan Alojz                I      2011 SLO                             3.5  13.0   8.0
            12.03.51         +53 =11 - 4  +49 +31
 13. Starcic Tadej              I      1911 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3.5  12.5   8.0
             5.07.79         - 9 +56  +37 +20  =10
 14. Prestrl Jozef             MK 2080 2017 SLO SD SIMP Radovljica          3   16.5  10.0
            24.01.40         +24 +28  - 3 +23  - 5
 15. Simons Joerg               I      1847 GER SV Homburg-Erbach 1932      3   16.0  10.0
              3.1.69         =25 +38  +11 =10  - 6
 16. Schmaranzer Alfred         I      1973 AUT Polizei Wien                3   14.0   9.5
             3.11.52        +57  +17  - 1 - 5  +32
 17. Senoner Erich             MK 2115 2115 AUT ASK Klagenfurt              3   13.0   8.0
            26.12.59         +23 -16  +24 +32 <58
 18. Stumberger Tanja         WMK 2070 1969 SLO SD Beli grad Crensovci      3   14.0   8.0
            28.11.79        +42  +27 - 7  - 4 +35
 19. Spilak Tomislav           II      1866 SLO SD Radenska POMGRAD MS      3   13.5   8.0
            18.05.76        - 4  +51 +40  +34 - 8
 20. Krasevec Viktor           MK      2001 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   3   12.5   7.5
            23.07.32        +36  - 8 +47  -13 >40
 21. Panic Branko               I      1917 SLO SD Murka Lesce              3   13.0   7.5
            30.08.80        - 8  +45 =27  =22 +34
 22. Stevanec Lea             WMK 2040 2040 SLO Ljubljaski SK               3   12.0   7.0
            11.10.76         -28 =32  +52 =21  +26
 23. Gazvoda Vid                I      1892 SLO SK Sava Kranj               3   10.5   7.0
             8.07.41        -17  +36 +57  -14 +37
 24. Ristov Tase                I      1883 SLO SK Sava Kranj               3   10.5   7.0
            29.09.50        -14  +57 -17  +41 +36
 25. Nikolic Stanko            MK      2060 SLO SK Jamstvo Ljubljana        3   11.0   6.5
            30.09.39        =15  =29 -35  +47 +33
 26. Srebrnic Ana              WI      1847 SLO SD Nova Gorica              2.5  15.5   9.5
            20.02.84        +51  = 4 - 2  +30 -22
 27. Ott Joerg                  I      1937 AUT ASKO Finkenstein            2.5  14.0   8.5
              9.8.63         +37 -18  =21 +28  -11
 28. Bulatovic Milorad         II      1878 SLO                             2.5  13.0   8.0
            11.06.53        +22  -14 =30  -27 +49
 29. Grosse-Honebr. Brigitte    I      1830 GER SC Kreuzberg                2.5  12.5   7.0
              7.8.57         =38 =25  - 5 =43  +48
 30. Mestek Igor                I      2063 SLO SD Kocevje                  2.5  11.5   6.5
             1.11.71         +55 - 3  =28 -26  +46
 31. Gregorc Igor               I      1919 SLO Ljubljanski SK              2.5  11.0   6.5
            16.02.63         -11 =53  +54 +38  -12
 32. Valjavec Stane             I      1868 SLO SD Trzic-Usnje Slatnar Tr   2   16.0   9.5
            16.11.44        = 2  =22 +44  -17 -16
 33. Golja Milan                I      1939 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2   13.5   8.5
            13.03.52         - 3 +55  +50 - 6  -25
 34. Klobucar Dean             MK      2147 CRO Kastav                      2   13.5   8.0
              6.1.71        +35  +43  - 9 -19  -21
 35. Kukovec Borut              I      1868 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2   12.5   8.0
             4.11.84         -34 +54  +25 -11  -18
 36. Turuncic Bojan           III      1715 SLO SK Bohinj                   2   12.0   7.5
            17.09.60         -20 -23 +46  +44  -24
 37. Machin Guillaume           I      1700 FRA Toulon Echec                2   13.0   7.5
             20.7.84        -27  +41 -13  +42  -23
 38. Tratnjek Andrej           MK      2043 SLO SD Jesenice                 2   12.0   7.0
            23.09.49        =29  -15 +43  -31 =39
 39. Podhraski Dejan            I      1875 SLO Ljubljanski SK              2   11.5   7.0
            12.10.79         -10 - 5  +58 =46  =38
 40. Zvan Ziga                 MK      1946 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2   11.5   6.5
             2.11.81         +58 - 1  -19 +50  <20
 41. Riznar Helena             WI      1890 SLO SD Ptuj                     2   11.5   6.0
            27.06.79         - 1 -37  +56 -24  +53
 42. Buha Drago                MK      1880 SLO SD SIMP Radovljica          2   10.5   6.0
            30.10.49         -18 +58  - 6 -37  +56
 43. Zagar Marjan              II      1702 SLO SK Loska dolina             2    9.0   5.5
             6.06.82         +54 -34  -38  =29 =51
 44. Grom Waldemar              I 2045 2007 AUT Finkenstein                 2    9.5   5.0
              1.3.40         +56 - 9  -32 -36  +55
 45. Melcher Jakob              I      1717 AUT ASKO Finkenstein            2    8.0   4.0
                             -50 -21  =48 =55  +54
 46. Grobelsek Ana            WII      1730 SLO Gimnazija Subiceva          1.5  14.0   8.0
            14.04.81         + 5 -10  -36  =39 -30
 47. Rabic Drago                I      1857 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  12.5   7.0
            26.10.49         - 6 +48  -20 -25  =50
 48. Jovan Romuald             MK      1937 SLO SD SIMP Radovljica          1.5  11.5   6.5
            17.04.32        - 7  -47 =45  +52 -29
 49. Gaspersic Marko           II      1796 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  11.0   6.5
             5.08.83        <52 =52  +53 -12  -28
 50. Ipavec Pavel             III      1712 SLO SK Komenda                  1.5  12.5   6.5
            12.01.52        +45  - 2 -33  -40 =47
 51. Erzen Aljosa              MK      2045 SLO SD Jesenice                 1.5   9.5   5.5
            23.03.32         -26 -19  =55 =53  =43
 52. Zaletelj Ales              I      1911 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5   8.5   5.5
            11.11.82         <49  =49 -22 -48  +57
 53. Kocevar Leopold           II      1799 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1   11.5   6.5
            23.05.57        -12  =31 -49  =51 -41
 54. Kusterle Francesco         I      2000 ITA CS Monfalcone               1    8.5   6.0
             4.10.32        -43  -35 -31  +57 -45
 55. Piskar Rihard             II      1856 SLO SK Naklo                    1   10.0   6.0
                            -30  -33 =51  =45 -44
 56. Zwanepol Johan             I      1725 NED SC Groningen                1   10.0   6.0
            15.11.36        -44  -13 -41  +58 -42
 57. Ipavec Tjasa             WII      1620 SLO SD dr.Milan Vidmar LJ       0   12.0   8.0
            22.03.84         -16 -24  -23 -54 -52
 58. Mugerli Bostjan                   1500 SLO Jesenice                    0    9.5   6.0
              2.9.74        -40  -42 -39 -56  <17
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                      18. Chess Festival Bled - seniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 5 
                           Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch
  1. Ivacic Vladimir         M 2285 2280 SLO SD Napredek Domzale         4.5  15.0   9.0
            22.06.36         +20 +19  = 2 + 5  + 4
  2. Vavpetic Vid           MK 2255 2260 SLO SD Napredek Domzale         4   16.5   9.5
             5.04.34        +13  +11 = 1 +14  = 3
  3. Barczyczyn Karl        MK 2220 2050 AUT Margareten Wien             3.5  15.0   9.0
                             = 9 +22  = 8 +13 = 2
  4. Waller Helmut          FM 2200 2200 AUT Finanz                      3.5  14.5   9.0
             26.9.26         +28 + 7  =14 +12 - 1
  5. Stoeckl Ernst           M      2300 AUT Wien                        3.5  14.5   8.5
             26.5.12        +26  = 8 + 9  - 1 +16
  6. Overas Alf                     1770 NOR Drammens SK                 3.5  12.0   7.5
             18.5.35         =24 +10  =15 = 8  +14
  7. Legat Albert            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            3.5  12.0   7.0
                            +23  - 4  +21 +24  =11
  8. Gallob Josef            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            3   13.5   9.5
                             +30 = 5 = 3  = 6 =10
  9. Kavsek Milan           MK      1917 SLO SK Grosuplje                3   14.5   9.0
             4.02.29        = 3  +27  - 5 +15  =12
 10. Mali Slavko            MK 2205 2098 SLO SD Murka Lesce              3   13.5   8.0
            29.01.37        =12  - 6 >27 +20  = 8
 11. Krnicar Anton           I      2011 SLO SD Jesenice                 3   13.0   8.0
            29.01.33         +29 - 2  =20  +17 = 7
 12. Koemetter Reinhard      I      1916 AUT Post SV/PSV Klagenfurt      3   13.0   8.0
              4.7.35         =10 +24 +16  - 4 = 9
 13. Tavcar Rado             I      1980 SLO Celjski SK                  3   12.5   7.0
           25.6.1930         - 2 +25  +19  - 3 +24
 14. Hribovsek Ivan-Karel    I      2013 SLO SK Zagorje ob Savi          2.5  14.5   9.0
            22.09.35         +25 +21 = 4  - 2 - 6
 15. Schild Herbert            2070 2070 AUT P.S.V. Wien                 2.5  12.5   7.5
             9.11.29        -21  +18 = 6  - 9 +25
 16. Ursic Silvo            MK 2065 1930 SLO SD SIMP Radovljica          2.5  12.5   7.5
             3.12.29         =22 +17  -12 +26  - 5
 17. Goertz Josef            I      1800 GER Cannstatt/Schmiden          2.5  10.5   6.5
                            =27  -16  +28 -11  +19
 18. Vidali Joze            II      1695 SLO SK Primskovo Kranj          2.5   8.0   5.0
            30.10.36         -19 -15 +30  =25  +26
 19. Piber Vinko            MK      2012 SLO SD Napredek Domzale         2   14.5   8.0
             5.04.36        +18  - 1 -13  +21 -17
 20. Bartosch Karl           I      2000 AUT                             2   14.0   7.5
             27.7.27        - 1  +23 =11  -10 =22
 21. Brezigar Bogdan        II      1850 SLO SD Bicevje                  2   11.5   7.0
             3.03.34         +15  -14 - 7 -19  +29
 22. Ivelja Vojislav         I      1822 SLO SD Jesenice                 2   10.5   6.0
             9.05.34        =16  - 3  -24 +29  =20
 23. Einspieler Antonija   III      1500 AUT Slov.sol.drustvo Celovec    2    8.5   4.5
            24.12.18         - 7 -20  -25 +30  +28
 24. Skok Stanislav         MK      2092 SLO SD Savinjcan Sempeter       1.5  15.0   9.5
            12.11.27        = 6  -12 +22  - 7  -13
 25. Banic Stanko            I      1731 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1.5  12.5   7.5
            22.11.13        -14  -13 +23 =18  -15
 26. Kodric Zoran            I      1807 SLO                             1.5  10.5   6.0
             6.07.27         - 5 =28  +29  -16 -18
 27. Fujs Stefan                    1500 SLO SK Bohinj                   1.5   9.0   5.5
            2.2.1932         =17 - 9  <10 =28  =30
 28. Pongrac Alojzija       WM      1914 SLO SD Murka Lesce              1   11.5   6.5
            14.05.31        - 4  =26 -17  =27 -23
 29. Kemperle Joze          II      1589 SLO SD Murka Lesce              1    9.0   5.5
            19.09.23        -11  +30 -26  -22 -21
 30. Bizjak Ciril          III      1500 SLO Radovljica                  .5   10.5   6.5
                            - 8 -29  -18  -23 =27
 31. Jurasin Marin          MK      2300 GER Stuttgart                         ODSTOPIL
                            <32 - 0 - 0 - 0 - 0
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                      18. Chess Festival Bled - juniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 5 
                          Tit  ELO LRat FED                      Pts  Buch  MBuch
  1. Agovic Mark           II      1697 SLO SK Komenda            4   15.0   9.0
             5.05.81        = 5  + 7 + 3  = 2 +10
  2. Jerovsek Uros         II      1679 SLO SK Komenda            4   14.0   8.0
             8.06.81         + 6 +10  + 9 = 1  = 4
  3. Orel Karmen          WII      1692 SLO SS Tomo Zupan Kranj   3.5  13.5   7.5
             6.01.84        =12  + 5  - 1 + 9  +11
  4. Sveshnikov Vladimir    I      2000 RUS                       3.5  13.0   7.0
              6.5.86         + 8 - 9  +11 + 6 = 2
  5. Brezovscek Petra     III      1573 SLO SD Napredek Domzale   3   14.5   8.5
            28.05.83         = 1 - 3  = 7 +12  + 9
  6. Orel Anze            III      1539 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2.5  13.0   8.0
            14.03.86        - 2 + 8  =10  - 4 +13
  7. Semrl Maja                    1500 SLO                       2.5  11.5   7.5
             6.10.82         =11 - 1 = 5  +14  = 8
  8. Vogrinec Tina        III      1586 SLO SK Komenda            2.5   9.5   6.0
             1.03.81        - 4  - 6 +14  +13 = 7
  9. Cebasek Jaka          II      1639 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2   14.0  10.0
            20.05.82        +14  + 4 - 2  - 3 - 5
 10. Srebrnic Marko        II      1609 SLO SD Nova Gorica        2   13.5   8.5
            15.06.87         +13  - 2 = 6 =11  - 1
 11. Hari Veronika        WII      1593 SLO SD Murka Lesce        2   11.5   8.0
             4.01.85        = 7  +14 - 4  =10 - 3
 12. Langerholc Marko     III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2    9.5   6.0
             4.09.85         = 3 <13 =13  - 5 +14
 13. Hrenic Misa          III      1500 SLO SD Jesenice           1.5  11.5   7.0
            25.08.89        -10  >12  =12 - 8  - 6
 14. Justin Matic         III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   0   11.5   7.0
             3.03.87         - 9 -11  - 8 - 7  -12
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec