18th Chess Festival Bled 97 - standings after Round 4

                       18. Chess Festival Bled - OPEN A
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 4 
                           Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch W-We
  1. Rotstein Arkadij       GM 2455 2455 UKR                             3.5 10.0   5.0  1.10
             29.4.61         +34  +43  + 5  = 3
  2. Sveshnikov Evgeny      GM 2560 2600 RUS Ljubljanski SK              3.5  9.0   4.5  0.66
            11.02.50         +42  +28  = 7  +21
  3. Sutovskij Emil         GM 2560 2560 ISR                             3.5  8.5   4.0  0.42
             19.9.77         +55  +40  +14  = 1
  4. Tukmakov Vladimir B    GM 2585 2585 UKR Borovo Vukovar              3.5  8.0   4.5  0.30
              5.3.46         =51  +29  +18  +15
  5. Glienke Manfred Dr     FM 2390 2390 GER SC Kreuzberg                3    9.5   5.0  0.76
             19.8.54         +58  + 9  - 1  +29
  6. Stohl Igor             GM 2580 2580 SVK Trnava                      3    9.5   4.5 -0.16
             27.9.64         +31  =24  +16  =11
  7. Bezold Michael         IM 2500 2500 GER SV Wuerzburg                3    8.5   5.0  0.40
           23.5.1972         +61  +25  = 2  =10
  8. Rogic Davor            IM 2455 2455 CRO Djuro Pilar Sl.Brod          3    8.0   4.5  0.32
             27.7.71         +17  -14  +52  +24
  9. Kozul Zdenko           GM 2590 2596 CRO Mursa Osijek                3    8.0   4.0 -0.20
            21.05.66         +52  - 5  +31  +30
 10. Kurajica Bojan         GM 2545 2545 BIH                             3    8.0   4.0  0.20
                             =27  +51  +26  = 7
 11. Zelcic Robert          IM 2455 2455 CRO Borovo Vukovar 91           3    8.0   4.0  0.40
             21.9.65         =36  +53  +35  = 6
 12. Mikhalchishin Adrian   GM 2515 2510 SLO SD Ptuj                     3    7.5   4.0 -0.08
            18.11.54         =53  +20  =24  +33
 13. Nikolov Sasho          IM 2370 2370 BUL Sofia                       3    6.5   3.5  0.12
              1.9.58         -25  +57  +40  +37
 14. Bukic Enver            GM 2435 2402 SLO Ljubljanski SK              2.5 10.5   5.5  0.26
             2.12.37         +50  + 8  - 3  =16
 15. Cebalo Miso            GM 2540 2511 CRO SK Kovinar Maribor          2.5 10.5   5.0 -0.38
             6.02.45         =32  +22  +23  - 4
 16. Richter Michael        MK 2315 2315 GER SFr. Neukoelln              2.5  9.0   4.5  0.78
             20.7.78         +47  +33  - 6  =14
 17. Podkriznik Gregor      MK 2240 2231 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2.5  8.5   4.0  1.46
            24.12.78         - 8  +39  =28  +43
 18. Gheng Josef            MK 2295 2319 GER SC Freiberg                 2.5  8.0   3.0 -0.18
              5.4.71         =41  +49  - 4  +46
 19. Sosonko Gennadi        GM 2515 2515 NED                             2.5  7.5   3.5 -0.78
                             =20  =27  =42  +41
 20. Tatenhorst Volker      MK 2280 2280 GER Hamburger SG                2.5  7.5   3.5  0.98
             24.3.65         =19  -12  +54  +52
 21. Osterman Rudi          FM 2410 2393 SLO SK Kovinar Maribor          2.5  7.5   3.0 -0.06
            21.07.46         =44  +56  +41  - 2
 22. Zelic Mladen           FM 2275 2275 CRO Postar Split                2.5  7.0   3.5  1.38
             18.2.59         =26  -15  +51  +44
 23. Mazi Leon              FM 2355 2321 SLO SK Kovinar Maribor          2.5  6.0   2.5  0.18
            17.04.59         =56  +54  -15  +42
 24. Gaprindashvili Nona    GM 2350 2350 GEO                             2   10.5   6.0  0.44
              3.5.41         +48  = 6  =12  - 8
 25. Sprotte Norbert        MK 2210 2237 GER SC Krenzberg Berlin         2    9.5   5.0  0.92
            30.11.50         +13  - 7  =43  =35
 26. Delchev Aleksander     IM 2515 2515 BUL Sofia                       2    9.5   4.5 -0.92
             15.7.71         =22  +32  -10  =34
 27. Schaller Sven          MK 2280 2291 GER PSV Plauen                  2    9.5   4.5  0.76
             10.6.75         =10  =19  =34  =38
 28. Priehoda Vitezslav     IM 2425 2425 SVK                             2    9.0   4.5 -0.56
             11.1.60         +57  - 2  =17  =32
 29. Skok Joze              MK 2125 2073 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2    9.0   4.5  1.20
            19.02.49         +45  - 4  +55  - 5
 30. Drazic Sinisa          IM 2430 2430 YUG                             2    9.0   4.0 -0.48
            16.12.67         =38  +36  =37  - 9
 31. Ilijin Nebojsa         IM 2290 2289 ROM SD Murka Lesce              2    8.0   4.0  0.64
            23.06.42         - 6  +58  - 9  +53
 32. Grabert Ralf           FM 2280 2280 GER SVF Regensburg              2    8.0   4.0  0.72
             27.4.69         =15  -26  +48  =28
 33. Soln Primoz            MK 2320 2284 SLO Ljubljanski SK              2    7.5   4.0  0.04
            12.11.78         +60  -16  +45  -12
 34. Kecic Stevan           MK 2245 2213 SLO SD Murka Lesce              2    7.5   4.0  0.72
            16.05.62         - 1  +61  =27  =26
 35. Bozanic Ivica          MK 2305 2305 CRO SK Postar Split             2    7.5   3.5 -0.44
             17.5.63         =46  +59  -11  =25
 36. Susnik Matej           MK 2235 2214 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2    7.5   3.5  0.40
            25.11.68         =11  -30  =47  +58
 37. Hanser Michael         MK 2150 2150 AUT                             2    7.5   3.5  1.00
                             =54  +44  =30  -13
 38. Bokan Danko            MK 2390 2390 YUG Partizan Beograd            2    7.0   3.5 -1.04
             29.7.67         =30  -41  +49  =27
 39. Golubovic Boris        IM 2450 2450 CRO Kastav                      2    6.0   2.5 -1.20
             8.10.73         -40  -17  +57  +59
 40. Praznik Anton          FM 2230 2195 SLO SD Vrhnika                  1.5 10.0   5.0  0.26
            29.08.49         +39  - 3  -13  =47
 41. Ipavec Petra          WMK 2065 2077 SLO Ljubljanski SK              1.5  9.5   5.0  0.94
            29.09.76         =18  +38  -21  -19
 42. Pap Misa               MK 2285 2285 YUG Backa Palanka               1.5  8.5   5.0  0.14
              1.5.79         - 2  +62  =19  -23
 43. Basagic Zlatko         IM 2350 2368 BIH SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1.5  8.0   4.5 -0.94
            18.12.47         +62  - 1  =25  -17
 44. Tratar Marko           IM 2420 2398 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1.5  7.5   4.5 -1.42
            20.05.74         =21  -37  +60  -22
 45. Nestorovic Vladimir    FM 2315 2315 CRO Mursa Osijek                1.5  7.0   3.5 -1.14
              1.5.54         -29  +46  -33  =50
 46. Stojnic Miodrag        MK 2105 2071 SLO Ljubljanski SK              1.5  7.0   3.5  0.42
            23.10.79         =35  -45  +56  -18
 47. Krivec Jana           WMK 2120 2049 SLO SD Nova Gorica              1.5  6.5   3.5  0.10
            30.05.80         -16  =60  =36  =40
 48. Ankerst Milka         WIM 2175 2152 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1.5  5.5   3.0 -0.02
             6.04.42         -24  =55  -32  +60
 49. Jurasin Marin          MK      2150 GER                             1.5  5.5   3.0  0.78
                             =59  -18  -38  +61
 50. Lyell Mark             MK 2225 2225 ENG West London                 1.5  5.0   2.5 -0.06
              3.9.61         -14  -52  +62  =45
 51. Hess Christian         MK 2290 2290 GER Hamburger SG                1   10.0   5.5 -0.44
            15.11.51         = 4  -10  -22  =54
 52. Lipinsky Fabian        MK 2290 2290 GER Koenig Tegel                1   10.0   5.5 -0.48
             31.1.79         - 9  +50  - 8  -20
 53. Petek-Medic Mirjana   WIM 2250 2250 CRO Slavonska banka Djakovo      1    9.0   5.0 -0.48
             30.7.64         =12  -11  =59  -31
 54. Starc Christian        MK 2165 2165 AUT Klagenfurt                  1    8.0   4.5 -0.44
                             =37  -23  -20  =51
 55. Muellneritsch Anton    MK 2285 2240 AUT SF Villach                  1    8.0   3.5 -1.12
             20.3.62         - 3  =48  -29  =56
 56. Truta Srecko           FM 2200 2199 SLO SD Murka Lesce              1    7.5   4.0 -0.52
            12.01.55         =23  -21  -46  =55
 57. Sitnik Igor            MK 2225 2220 SLO SK Triglav Krsko            1    7.0   4.0 -0.28
            25.03.59         -28  -13  -39  +62
 58. Jokovic Dusan          MK 2215 2173 SLO SD Murka Lesce              1    7.0   4.0 -0.60
            16.05.54         - 5  -31  +61  -36
 59. Florjancic Rudi        MK 2125 2086 SLO SD Ptuj                     1    6.5   3.5 -0.19
            15.04.37         =49  -35  =53  -39
 60. Jeraj Zlatko           MK 2150 2055 SLO SK Naklo                    .5   6.5   3.0 -0.90
            24.08.57         -33  =47  -44  -48
 61. Taggatz Mario          MK 2250 2250 GER SVF Regensburg              0    7.5   3.5 -1.20
              6.3.67         - 7  -34  -58  -49
 62. Kolar Srecko           FM 2180 2151 SLO SK Litija                   0    5.5   3.0 -1.52
            10.06.54         -43  -42  -50  -57
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       18. Chess Festival Bled - OPEN B
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 4 
                              Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch W-We
  1. Muhtarov Leonid           MK 2230 2230 UKR                             3.5 10.0   5.0  0.34
                             +26  +38  + 8  = 5
  2. Hribar Bojan              MK 2210 2047 SLO SK Komenda                  3.5 10.0   5.0  1.46
            26.03.77         +42  +13  +21  = 4
  3. Semrl Marjan              MK      2140 SLO SD Iskra AET Tolmin         3.5 10.0   5.0  0.38
            18.07.54         +11  =17  +18  +21
  4. Dragasevic Antonina      WIM 2160 2160 YUG GOSA Sm.Palanka             3.5  9.5   5.0  0.78
             25.3.48         +10  +45  +22  = 2
  5. Sebenik Matej             MK 2115 1986 SLO Ljubljanski SK              3.5  8.5   4.0  1.62
            28.08.83         +46  +29  +23  = 1
  6. Matnadze Anna            WFM      2150 GEO Georgia                     3.5  8.0   4.5  0.34
             20.2.83         =24  +48  +17  +15
  7. Simons Joerg               I      1847 GER SV Homburg-Erbach 1932      3    9.0   4.5  2.00
              3.1.69         =31  +39  +16  = 9
  8. Prestrl Jozef             MK 2080 2017 SLO SD SIMP Radovljica          3    9.0   4.0  0.76
            24.01.40         +33  +37  - 1  +27
  9. Kaps Darja               WMK 2040 1916 SLO Ljubljanski SK              3    8.5   4.0  0.96
            26.11.81         +41  +36  =15  = 7
 10. Starcic Tadej              I      1911 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   3    8.5   4.0  0.92
             5.07.79         - 4  +55  +32  +25
 11. Spilak Tomislav           II      1866 SLO SD Radenska POMGRAD MS      3    8.5   4.0  2.04
            18.05.76         - 3  +50  +29  +22
 12. Senoner Erich             MK 2115 2115 AUT ASK Klagenfurt              3    8.0   4.0 -0.08
            26.12.59         +27  -23  +33  +24
 13. Krek Janez                MK      2083 SLO SK Feistritz                3    7.5   3.0  0.20
            19.10.46         +47  - 2  +51  +26
 14. Kosmac Blaz               MK      2008 SLO SS Tomo Zupan Kranj         3    6.5   3.0  0.16
             1.02.78         -36  +41  +40  +23
 15. Paraminski Albina         WM 2170 2170 CRO Spin Valis                  2.5 10.5   5.0 -0.42
             25.3.74         +28  +25  = 9  - 6
 16. Ciglic Boris              MK 2175 2123 SLO SD Murka Lesce              2.5 10.0   5.0 -0.58
             9.12.46         +20  =18  - 7  +30
 17. Srebrnic Ana              WI      1847 SLO SD Nova Gorica              2.5  9.5   5.0  1.74
            20.02.84         +50  = 3  - 6  +38
 18. Homan Alojz                I      2011 SLO                             2.5  9.0   4.5  0.26
            12.03.51         +49  =16  - 3  +44
 19. Ott Joerg                  I      1937 AUT ASKO Finkenstein            2.5  7.5   4.0  0.10
              9.8.63         +32  -21  =28  +37
 20. Gregorc Igor               I      1919 SLO Ljubljanski SK              2.5  6.0   2.5  0.90
            16.02.63         -16  =49  +52  +39
 21. Stumberger Tanja         WMK 2070 1969 SLO SD Beli grad Crensovci      2   10.5   6.0  0.16
            28.11.79         +51  +19  - 2  - 3
 22. Klobucar Dean             MK      2147 CRO Kastav                      2   10.0   5.0 -1.12
              6.1.71         +30  +43  - 4  -11
 23. Schmaranzer Alfred         I      1973 AUT Polizei Wien                2    9.5   6.0 -0.24
             3.11.52         +57  +12  - 5  -14
 24. Valjavec Stane             I      1868 SLO SD Trzic-Usnje Slatnar Tr   2    9.5   5.0  1.08
            16.11.44         = 6  =34  +45  -12
 25. Krasevec Viktor           MK      2001 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   2    8.5   4.5 -0.48
            23.07.32         +35  -15  +47  -10
 26. Golja Milan                I      1939 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2    8.5   4.0  0.16
            13.03.52         - 1  +53  +48  -13
 27. Gazvoda Vid                I      1892 SLO SK Sava Kranj               2    8.0   5.0 -0.12
             8.07.41         -12  +35  +57  - 8
 28. Panic Branko               I      1917 SLO SD Murka Lesce              2    8.0   4.5  0.28
            30.08.80         -15  +54  =19  =34
 29. Zvan Ziga                 MK      1946 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2    7.5   4.0 -0.84
             2.11.81         +58  - 5  -11  +48
 30. Kukovec Borut              I      1868 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2    7.5   4.0  1.08
             4.11.84         -22  +52  +31  -16
 31. Nikolic Stanko            MK      2060 SLO SK Jamstvo Ljubljana        2    7.5   3.5 -1.08
            30.09.39         = 7  =40  -30  +47
 32. Machin Guillaume           I      1700 FRA Toulon Echec                2    7.5   3.5  1.04
             20.7.84         -19  +46  -10  +51
 33. Ristov Tase                I      1883 SLO SK Sava Kranj               2    7.0   4.0  0.16
            29.09.50         - 8  +57  -12  +46
 34. Stevanec Lea             WMK 2040 2040 SLO Ljubljaski SK               2    6.5   3.5 -0.80
            11.10.76         -37  =24  +56  =28
 35. Turuncic Bojan           III      1715 SLO SK Bohinj                   2    6.5   3.5  1.00
            17.09.60         -25  -27  +36  +45
 36. Grobelsek Ana            WII      1730 SLO Gimnazija Subiceva          1.5  9.5   5.0  0.30
            14.04.81         +14  - 9  -35  =41
 37. Bulatovic Milorad         II      1878 SLO                             1.5  9.0   4.5  0.22
            11.06.53         +34  - 8  =38  -19
 38. Mestek Igor                I      2063 SLO SD Kocevje                  1.5  8.5   4.0 -1.10
             1.11.71         +53  - 1  =37  -17
 39. Tratnjek Andrej           MK      2043 SLO SD Jesenice                 1.5  8.5   4.0 -1.62
            23.09.49         =40  - 7  +43  -20
 40. Grosse-Honebr. Brigitte    I      1830 GER SC Kreuzberg                1.5  8.0   3.5  0.18
              7.8.57         =39  =31  -14  =43
 41. Podhraski Dejan            I      1875 SLO Ljubljanski SK              1.5  7.5   4.5 -0.94
            12.10.79         - 9  -14  +58  =36
 42. Jovan Romuald             MK      1937 SLO SD SIMP Radovljica          1.5  6.5   2.0 -0.82
            17.04.32         - 2  -47  =54  +56
 43. Zagar Marjan              II      1702 SLO SK Loska dolina             1.5  6.0   3.0  0.86
             6.06.82         +52  -22  -39  =40
 44. Gaspersic Marko           II      1796 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  6.0   2.5  0.45
             5.08.83         <56  =56  +49  -18
 45. Grom Waldemar              I 2045 2007 AUT Finkenstein                 1    8.5   4.0 -1.76
              1.3.40         +55  - 4  -24  -35
 46. Riznar Helena             WI      1890 SLO SD Ptuj                     1    8.5   4.0 -1.36
            27.06.79         - 5  -32  +55  -33
 47. Rabic Drago                I      1857 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    8.5   4.0 -0.12
            26.10.49         -13  +42  -25  -31
 48. Ipavec Pavel             III      1712 SLO SK Komenda                  1    8.5   4.0  0.04
            12.01.52         +54  - 6  -26  -29
 49. Kocevar Leopold           II      1799 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1    8.0   4.5 -0.24
            23.05.57         -18  =20  -44  =50
 50. Erzen Aljosa              MK      2045 SLO SD Jesenice                 1    7.5   3.5 -2.04
            23.03.32         -17  -11  =53  =49
 51. Buha Drago                MK      1880 SLO SD SIMP Radovljica          1    7.0   4.0 -1.32
            30.10.49         -21  +58  -13  -32
 52. Kusterle Francesco         I      2000 ITA CS Monfalcone               1    6.0   3.5 -2.08
             4.10.32         -43  -30  -20  +57
 53. Piskar Rihard             II      1856 SLO SK Naklo                    1    5.5   2.5 -0.52
                             -38  -26  =50  =54
 54. Melcher Jakob              I      1717 AUT ASKO Finkenstein            1    5.5   2.5 -0.24
                             -48  -28  =42  =53
 55. Zwanepol Johan             I      1725 NED SC Groningen                1    5.0   2.0 -0.44
            15.11.36         -45  -10  -46  +58
 56. Zaletelj Ales              I      1911 SLO SS Tomo Zupan Kranj         .5   7.0   3.5 -0.94
            11.11.82         <44  =44  -34  -42
 57. Ipavec Tjasa             WII      1620 SLO SD dr.Milan Vidmar LJ       0    7.0   4.0 -0.56
            22.03.84         -23  -33  -27  -52
 58. Mugerli Bostjan                   1500 SLO Jesenice                    0    5.5   2.5 -0.52
              2.9.74         -29  -51  -41  -55
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                      18. Chess Festival Bled - seniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 4 
                           Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch W-We
  1. Vavpetic Vid           MK 2255 2260 SLO SD Napredek Domzale         3.5 10.5   5.0  0.50
             5.04.34         +15  +13  = 2  + 7
  2. Ivacic Vladimir         M 2285 2280 SLO SD Napredek Domzale         3.5  9.5   4.5  0.78
            22.06.36         +18  +16  = 1  + 6
  3. Waller Helmut          FM 2200 2200 AUT Finanz                      3.5  9.0   5.0  0.30
             26.9.26         +26  + 5  = 7  + 8
  4. Barczyczyn Karl        MK 2220 2050 AUT Margareten Wien             3    8.5   4.5  0.36
                             = 9  +19  =10  +15
  5. Legat Albert            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            3    7.0   2.5  0.72
                             +28  - 3  +25  +17
  6. Stoeckl Ernst           M      2300 AUT Wien                        2.5 10.0   5.0 -0.74
             26.5.12         +22  =10  + 9  - 2
  7. Hribovsek Ivan-Karel    I      2013 SLO SK Zagorje ob Savi          2.5  9.5   5.0  0.50
            22.09.35         +23  +25  = 3  - 1
  8. Koemetter Reinhard      I      1916 AUT Post SV/PSV Klagenfurt      2.5  9.5   4.5  1.38
              4.7.35         =11  +17  +14  - 3
  9. Kavsek Milan           MK      1917 SLO SK Grosuplje                2.5  8.5   4.0  0.90
             4.02.29         = 4  +27  - 6  +20
 10. Gallob Josef            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            2.5  8.0   5.0  0.18
                             +30  = 6  = 4  =12
 11. Mali Slavko            MK 2205 2098 SLO SD Murka Lesce              2.5  8.0   4.0 -0.78
            29.01.37         = 8  -12  >27  +18
 12. Overas Alf                     1770 NOR Drammens SK                 2.5  7.5   3.5  1.90
             18.5.35         =17  +11  =20  =10
 13. Krnicar Anton           I      2011 SLO SD Jesenice                 2.5  7.5   3.0  0.06
            29.01.33         +29  - 1  =18  +21
 14. Ursic Silvo            MK 2065 1930 SLO SD SIMP Radovljica          2.5  7.0   3.0 -0.02
             3.12.29         =19  +21  - 8  +22
 15. Tavcar Rado             I      1980 SLO Celjski SK                  2   10.0   5.0  0.20
           25.6.1930         - 1  +23  +16  - 4
 16. Piber Vinko            MK      2012 SLO SD Napredek Domzale         2    8.0   3.5 -0.32
             5.04.36         +24  - 2  -15  +25
 17. Skok Stanislav         MK      2092 SLO SD Savinjcan Sempeter       1.5  9.5   5.0 -1.58
            12.11.27         =12  - 8  +19  - 5
 18. Bartosch Karl           I      2000 AUT                             1.5  9.0   4.5 -0.46
             27.7.27         - 2  +28  =13  -11
 19. Ivelja Vojislav         I      1822 SLO SD Jesenice                 1.5  8.0   4.0  0.02
             9.05.34         =14  - 4  -17  +29
 20. Schild Herbert            2070 2070 AUT P.S.V. Wien                 1.5  7.5   4.0 -1.74
             9.11.29         -25  +24  =12  - 9
 21. Goertz Josef            I      1800 GER Cannstatt/Schmiden          1.5  7.5   4.0 -0.30
                             =27  -14  +26  -13
 22. Kodric Zoran            I      1807 SLO                             1.5  7.0   3.5 -0.02
             6.07.27         - 6  =26  +29  -14
 23. Banic Stanko            I      1731 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1.5  7.0   3.5 -0.14
            22.11.13         - 7  -15  +28  =24
 24. Vidali Joze            II      1695 SLO SK Primskovo Kranj          1.5  5.0   3.0  0.18
            30.10.36         -16  -20  +30  =23
 25. Brezigar Bogdan        II      1850 SLO SD Bicevje                  1    9.0   4.5 -0.08
             3.03.34         +20  - 7  - 5  -16
 26. Pongrac Alojzija       WM      1914 SLO SD Murka Lesce              1    8.0   3.0 -1.40
            14.05.31         - 3  =22  -21  =27
 27. Fujs Stefan                    1500 SLO SK Bohinj                   1    6.5   3.0  0.64
            2.2.1932         =21  - 9  <11  =26
 28. Einspieler Antonija   III      1500 AUT Slov.sol.drustvo Celovec    1    6.0   3.0  0.16
            24.12.18         - 5  -18  -23  +30
 29. Kemperle Joze          II      1589 SLO SD Murka Lesce              1    5.5   3.0 -0.08
            19.09.23         -13  +30  -22  -19
 30. Bizjak Ciril          III      1500 SLO Radovljica                  0    6.0   2.5 -1.16
                             -10  -29  -24  -28
 31. Jurasin Marin          MK      2300 GER Stuttgart                         ODSTOPIL  0.00
                             <32  - 0  - 0  - 0
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                      18. Chess Festival Bled - juniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 4 
                          Tit  ELO LRat FED                      Pts  Buch  MBuch W-We
  1. Jerovsek Uros         II      1679 SLO SK Komenda            3.5  8.5   4.0  1.18
             8.06.81         +11  + 7  + 5  = 2
  2. Agovic Mark           II      1697 SLO SK Komenda            3   10.0   4.5  0.52
             5.05.81         = 6  + 9  + 4  = 1
  3. Sveshnikov Vladimir    I      2000 RUS                       3    7.5   4.0 -0.56
              6.5.86         +10  - 5  + 8  +11
  4. Orel Karmen          WII      1692 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2.5  8.5   4.0  0.02
             6.01.84         =13  + 6  - 2  + 5
  5. Cebasek Jaka          II      1639 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2    9.0   5.5  0.40
            20.05.82         +14  + 3  - 1  - 4
  6. Brezovscek Petra     III      1573 SLO SD Napredek Domzale   2    9.0   4.5  0.12
            28.05.83         = 2  - 4  = 9  +13
  7. Srebrnic Marko        II      1609 SLO SD Nova Gorica        2    8.0   3.5 -0.16
            15.06.87         +12  - 1  =11  = 8
  8. Hari Veronika        WII      1593 SLO SD Murka Lesce        2    7.0   4.0  0.24
             4.01.85         = 9  +14  - 3  = 7
  9. Semrl Maja                    1500 SLO                       2    7.0   4.0  0.48
             6.10.82         = 8  - 2  = 6  +14
 10. Vogrinec Tina        III      1586 SLO SK Komenda            2    5.5   2.5  0.20
             1.03.81         - 3  -11  +14  +12
 11. Orel Anze            III      1539 SLO SS Tomo Zupan Kranj   1.5 10.5   5.0  0.30
            14.03.86         - 1  +10  = 7  - 3
 12. Hrenic Misa          III      1500 SLO SD Jesenice           1.5  7.0   3.5 -0.73
            25.08.89         - 7  >13  =13  -10
 13. Langerholc Marko     III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   1    7.0   3.5 -0.14
             4.09.85         = 4  <12  =12  - 6
 14. Justin Matic         III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   0    8.0   4.0 -1.56
             3.03.87         - 5  - 8  -10  - 9
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec