18th Chess Festival Bled 97 - standings after Round 3

                       18. Chess Festival Bled - OPEN A
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 3 
                           Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch
  1. Rotstein Arkadij       GM 2455 2455 UKR                             3    5.0   1.5
             29.4.61         +34  +30  +12
  2. Sutovskij Emil         GM 2560 2560 ISR                             3    3.5   1.0
             19.9.77         +54  +42  +11
  3. Sveshnikov Evgeny      GM 2560 2600 RUS Ljubljanski SK              2.5  5.5   1.5
            11.02.50         +38  +36  = 7
  4. Stohl Igor             GM 2580 2580 SVK Trnava                      2.5  5.0   2.0
             27.9.64         +44  =14  +13
  5. Cebalo Miso            GM 2540 2511 CRO SK Kovinar Maribor          2.5  4.5   1.5
             6.02.45         =32  +33  +40
  6. Tukmakov Vladimir B    GM 2585 2585 UKR Borovo Vukovar              2.5  4.0   1.5
              5.3.46         =53  +20  +31
  7. Bezold Michael         IM 2500 2500 GER SV Wuerzburg                2.5  4.0   1.5
           23.5.1972         +60  +23  = 3
  8. Kurajica Bojan         GM 2545 2545 BIH                             2.5  3.5   1.5
                             =25  +53  +24
  9. Osterman Rudi          FM 2410 2393 SLO SK Kovinar Maribor          2.5  3.5   1.5
            21.07.46         =27  +55  +26
 10. Zelcic Robert          IM 2455 2455 CRO Borovo Vukovar 91           2.5  3.5   1.0
             21.9.65         =46  +45  +28
 11. Bukic Enver            GM 2435 2402 SLO Ljubljanski SK              2    6.0   2.0
             2.12.37         +49  +16  - 2
 12. Glienke Manfred Dr     FM 2390 2390 GER SC Kreuzberg                2    6.0   2.0
             19.8.54         +50  +19  - 1
 13. Richter Michael        MK 2315 2315 GER SFr. Neukoelln              2    5.5   2.0
             20.7.78         +48  +21  - 4
 14. Gaprindashvili Nona    GM 2350 2350 GEO                             2    5.0   2.0
              3.5.41         +58  = 4  =15
 15. Mikhalchishin Adrian   GM 2515 2510 SLO SD Ptuj                     2    4.5   1.5
            18.11.54         =45  +39  =14
 16. Rogic Davor            IM 2455 2455 CRO Djuro Pilar Sl.Brod          2    4.5   1.5
             27.7.71         +35  -11  +47
 17. Drazic Sinisa          IM 2430 2430 YUG                             2    4.5   1.5
            16.12.67         =37  +46  =18
 18. Hanser Michael         MK 2150 2150 AUT                             2    4.0   1.5
                             =56  +27  =17
 19. Kozul Zdenko           GM 2590 2596 CRO Mursa Osijek                2    4.0   1.0
            21.05.66         +47  -12  +44
 20. Skok Joze              MK 2125 2073 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2    4.0   1.0
            19.02.49         +43  - 6  +54
 21. Soln Primoz            MK 2320 2284 SLO Ljubljanski SK              2    3.5   1.0
            12.11.78         +57  -13  +43
 22. Nikolov Sasho          IM 2370 2370 BUL Sofia                       2    2.5   1.0
              1.9.58         -23  +61  +42
 23. Sprotte Norbert        MK 2210 2237 GER SC Krenzberg Berlin         1.5  6.0   2.0
            30.11.50         +22  - 7  =30
 24. Delchev Aleksander     IM 2515 2515 BUL Sofia                       1.5  5.5   1.5
             15.7.71         =33  +32  - 8
 25. Schaller Sven          MK 2280 2291 GER PSV Plauen                  1.5  5.5   1.5
             10.6.75         = 8  =29  =34
 26. Ipavec Petra          WMK 2065 2077 SLO Ljubljanski SK              1.5  5.5   1.5
            29.09.76         =31  +37  - 9
 27. Tratar Marko           IM 2420 2398 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1.5  5.0   2.0
            20.05.74         = 9  -18  +57
 28. Bozanic Ivica          MK 2305 2305 CRO SK Postar Split             1.5  5.0   1.5
             17.5.63         =41  +51  -10
 29. Sosonko Gennadi        GM 2515 2515 NED                             1.5  4.5   1.5
                             =39  =25  =38
 30. Basagic Zlatko         IM 2350 2368 BIH SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1.5  4.5   1.5
            18.12.47         +62  - 1  =23
 31. Gheng Josef            MK 2295 2319 GER SC Freiberg                 1.5  4.5   1.5
              5.4.71         =26  +59  - 6
 32. Grabert Ralf           FM 2280 2280 GER SVF Regensburg              1.5  4.5   1.5
             27.4.69         = 5  -24  +58
 33. Zelic Mladen           FM 2275 2275 CRO Postar Split                1.5  4.5   1.5
             18.2.59         =24  - 5  +53
 34. Kecic Stevan           MK 2245 2213 SLO SD Murka Lesce              1.5  4.5   1.5
            16.05.62         - 1  +60  =25
 35. Podkriznik Gregor      MK 2240 2231 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1.5  4.5   1.5
            24.12.78         -16  +52  =36
 36. Priehoda Vitezslav     IM 2425 2425 SVK                             1.5  4.0   1.5
             11.1.60         +61  - 3  =35
 37. Bokan Danko            MK 2390 2390 YUG Partizan Beograd            1.5  4.0   1.5
             29.7.67         =17  -26  +59
 38. Pap Misa               MK 2285 2285 YUG Backa Palanka               1.5  4.0   1.5
              1.5.79         - 3  +62  =29
 39. Tatenhorst Volker      MK 2280 2280 GER Hamburger SG                1.5  4.0   1.5
             24.3.65         =29  -15  +56
 40. Mazi Leon              FM 2355 2321 SLO SK Kovinar Maribor          1.5  3.5   0.5
            17.04.59         =55  +56  - 5
 41. Stojnic Miodrag        MK 2105 2071 SLO Ljubljanski SK              1.5  3.0   1.0
            23.10.79         =28  -43  +55
 42. Praznik Anton          FM 2230 2195 SLO SD Vrhnika                  1    6.0   2.0
            29.08.49         +52  - 2  -22
 43. Nestorovic Vladimir    FM 2315 2315 CRO Mursa Osijek                1    5.5   2.0
              1.5.54         -20  +41  -21
 44. Ilijin Nebojsa         IM 2290 2289 ROM SD Murka Lesce              1    5.5   2.0
            23.06.42         - 4  +50  -19
 45. Petek-Medic Mirjana   WIM 2250 2250 CRO Slavonska banka Djakovo      1    5.5   2.0
             30.7.64         =15  -10  =51
 46. Susnik Matej           MK 2235 2214 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    5.5   2.0
            25.11.68         =10  -17  =48
 47. Lipinsky Fabian        MK 2290 2290 GER Koenig Tegel                1    5.0   2.0
             31.1.79         -19  +49  -16
 48. Krivec Jana           WMK 2120 2049 SLO SD Nova Gorica              1    3.5   1.0
            30.05.80         -13  =57  =46
 49. Lyell Mark             MK 2225 2225 ENG West London                 1    3.0   1.0
              3.9.61         -11  -47  +62
 50. Jokovic Dusan          MK 2215 2173 SLO SD Murka Lesce              1    3.0   1.0
            16.05.54         -12  -44  +60
 51. Florjancic Rudi        MK 2125 2086 SLO SD Ptuj                     1    3.0   1.0
            15.04.37         =59  -28  =45
 52. Golubovic Boris        IM 2450 2450 CRO Kastav                      1    2.5   1.0
             8.10.73         -42  -35  +61
 53. Hess Christian         MK 2290 2290 GER Hamburger SG                 .5   6.5   2.5
            15.11.51         = 6  - 8  -33
 54. Muellneritsch Anton    MK 2285 2240 AUT SF Villach                   .5   5.5   2.0
             20.3.62         - 2  =58  -20
 55. Truta Srecko           FM 2200 2199 SLO SD Murka Lesce               .5   5.5   1.5
            12.01.55         =40  - 9  -41
 56. Starc Christian        MK 2165 2165 AUT Klagenfurt                   .5   5.0   1.5
                             =18  -40  -39
 57. Jeraj Zlatko           MK 2150 2055 SLO SK Naklo                     .5   4.5   1.5
            24.08.57         -21  =48  -27
 58. Ankerst Milka         WIM 2175 2152 SLO ZSD Maribor SK Piramida      .5   4.0   1.5
             6.04.42         -14  =54  -32
 59. Jurasin Marin          MK      2150 GER                              .5   4.0   1.5
                             =51  -31  -37
 60. Taggatz Mario          MK 2250 2250 GER SVF Regensburg              0    5.0   1.5
              6.3.67         - 7  -34  -50
 61. Sitnik Igor            MK 2225 2220 SLO SK Triglav Krsko            0    4.5   1.5
            25.03.59         -36  -22  -52
 62. Kolar Srecko           FM 2180 2151 SLO SK Litija                   0    4.0   1.5
            10.06.54         -30  -38  -49
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       18. Chess Festival Bled - OPEN B
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 3 
                              Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch
  1. Muhtarov Leonid           MK 2230 2230 UKR                             3    5.5   2.0
                             +18  +26  +11
  2. Dragasevic Antonina      WIM 2160 2160 YUG GOSA Sm.Palanka             3    5.0   2.0
             25.3.48         +19  +37  +10
  3. Hribar Bojan              MK 2210 2047 SLO SK Komenda                  3    4.5   2.0
            26.03.77         +50  +16  +12
  4. Sebenik Matej             MK 2115 1986 SLO Ljubljanski SK              3    4.0   1.0
            28.08.83         +47  +38  +14
  5. Paraminski Albina         WM 2170 2170 CRO Spin Valis                  2.5  6.0   2.0
             25.3.74         +31  +17  = 8
  6. Semrl Marjan              MK      2140 SLO SD Iskra AET Tolmin         2.5  5.0   1.5
            18.07.54         +20  =24  +29
  7. Matnadze Anna            WFM      2150 GEO Georgia                     2.5  4.5   1.5
             20.2.83         =15  +40  +24
  8. Kaps Darja               WMK 2040 1916 SLO Ljubljanski SK              2.5  4.5   1.0
            26.11.81         +41  +36  = 5
  9. Simons Joerg               I      1847 GER SV Homburg-Erbach 1932      2.5  4.0   1.5
              3.1.69         =35  +32  +25
 10. Klobucar Dean             MK      2147 CRO Kastav                      2    6.0   2.0
              6.1.71         +23  +48  - 2
 11. Prestrl Jozef             MK 2080 2017 SLO SD SIMP Radovljica          2    5.5   1.5
            24.01.40         +45  +27  - 1
 12. Stumberger Tanja         WMK 2070 1969 SLO SD Beli grad Crensovci      2    5.5   1.5
            28.11.79         +46  +30  - 3
 13. Senoner Erich             MK 2115 2115 AUT ASK Klagenfurt              2    5.0   2.0
            26.12.59         +22  -14  +45
 14. Schmaranzer Alfred         I      1973 AUT Polizei Wien                2    5.0   2.0
             3.11.52         +55  +13  - 4
 15. Valjavec Stane             I      1868 SLO SD Trzic-Usnje Slatnar Tr   2    5.0   1.5
            16.11.44         = 7  =28  +37
 16. Krek Janez                MK      2083 SLO SK Feistritz                2    5.0   1.0
            19.10.46         +42  - 3  +46
 17. Krasevec Viktor           MK      2001 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   2    4.5   1.0
            23.07.32         +39  - 5  +42
 18. Golja Milan                I      1939 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2    4.5   1.0
            13.03.52         - 1  +53  +40
 19. Starcic Tadej              I      1911 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   2    4.0   1.0
             5.07.79         - 2  +57  +44
 20. Spilak Tomislav           II      1866 SLO SD Radenska POMGRAD MS      2    4.0   1.0
            18.05.76         - 6  +52  +38
 21. Kosmac Blaz               MK      2008 SLO SS Tomo Zupan Kranj         2    3.0   1.0
             1.02.78         -36  +41  +43
 22. Gazvoda Vid                I      1892 SLO SK Sava Kranj               2    3.0   1.0
             8.07.41         -13  +39  +55
 23. Kukovec Borut              I      1868 SLO ZSD Maribor SK Piramida     2    3.0   1.0
             4.11.84         -10  +56  +35
 24. Srebrnic Ana              WI      1847 SLO SD Nova Gorica              1.5  5.5   2.5
            20.02.84         +52  = 6  - 7
 25. Ciglic Boris              MK 2175 2123 SLO SD Murka Lesce              1.5  5.5   1.5
             9.12.46         +34  =29  - 9
 26. Mestek Igor                I      2063 SLO SD Kocevje                  1.5  5.0   1.5
             1.11.71         +53  - 1  =27
 27. Bulatovic Milorad         II      1878 SLO                             1.5  5.0   1.5
            11.06.53         +28  -11  =26
 28. Stevanec Lea             WMK 2040 2040 SLO Ljubljaski SK               1.5  4.5   1.5
            11.10.76         -27  =15  +51
 29. Homan Alojz                I      2011 SLO                             1.5  4.5   1.5
            12.03.51         +49  =25  - 6
 30. Ott Joerg                  I      1937 AUT ASKO Finkenstein            1.5  4.5   1.5
              9.8.63         +44  -12  =31
 31. Panic Branko               I      1917 SLO SD Murka Lesce              1.5  4.5   1.5
            30.08.80         - 5  +54  =30
 32. Tratnjek Andrej           MK      2043 SLO SD Jesenice                 1.5  4.5   1.0
            23.09.49         =43  - 9  +48
 33. Gaspersic Marko           II      1796 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1.5  2.5   1.0
             5.08.83         <51  =51  +49
 34. Gregorc Igor               I      1919 SLO Ljubljanski SK              1.5  2.0   0.5
            16.02.63         -25  =49  +56
 35. Nikolic Stanko            MK      2060 SLO SK Jamstvo Ljubljana        1    5.5   2.0
            30.09.39         = 9  =43  -23
 36. Grobelsek Ana            WII      1730 SLO Gimnazija Subiceva          1    5.5   2.0
            14.04.81         +21  - 8  -39
 37. Grom Waldemar              I 2045 2007 AUT Finkenstein                 1    5.0   2.0
              1.3.40         +57  - 2  -15
 38. Zvan Ziga                 MK      1946 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    5.0   2.0
             2.11.81         +58  - 4  -20
 39. Turuncic Bojan           III      1715 SLO SK Bohinj                   1    5.0   2.0
            17.09.60         -17  -22  +36
 40. Ipavec Pavel             III      1712 SLO SK Komenda                  1    5.0   2.0
            12.01.52         +54  - 7  -18
 41. Podhraski Dejan            I      1875 SLO Ljubljanski SK              1    4.5   2.0
            12.10.79         - 8  -21  +58
 42. Rabic Drago                I      1857 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    4.5   2.0
            26.10.49         -16  +50  -17
 43. Grosse-Honebr. Brigitte    I      1830 GER SC Kreuzberg                1    4.5   1.5
              7.8.57         =32  =35  -21
 44. Machin Guillaume           I      1700 FRA Toulon Echec                1    4.5   1.5
             20.7.84         -30  +47  -19
 45. Ristov Tase                I      1883 SLO SK Sava Kranj               1    4.0   2.0
            29.09.50         -11  +55  -13
 46. Buha Drago                MK      1880 SLO SD SIMP Radovljica          1    4.0   2.0
            30.10.49         -12  +58  -16
 47. Riznar Helena             WI      1890 SLO SD Ptuj                     1    4.0   1.0
            27.06.79         - 4  -44  +57
 48. Zagar Marjan              II      1702 SLO SK Loska dolina             1    3.5   1.5
             6.06.82         +56  -10  -32
 49. Kocevar Leopold           II      1799 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj    .5   5.0   1.5
            23.05.57         -29  =34  -33
 50. Jovan Romuald             MK      1937 SLO SD SIMP Radovljica           .5   4.5   1.0
            17.04.32         - 3  -42  =54
 51. Zaletelj Ales              I      1911 SLO SS Tomo Zupan Kranj          .5   4.5   1.0
            11.11.82         <33  =33  -28
 52. Erzen Aljosa              MK      2045 SLO SD Jesenice                  .5   4.0   1.5
            23.03.32         -24  -20  =53
 53. Piskar Rihard             II      1856 SLO SK Naklo                     .5   4.0   1.5
                             -26  -18  =52
 54. Melcher Jakob              I      1717 AUT ASKO Finkenstein             .5   3.0   1.0
                             -40  -31  =50
 55. Ipavec Tjasa             WII      1620 SLO SD dr.Milan Vidmar LJ       0    5.0   2.0
            22.03.84         -14  -45  -22
 56. Kusterle Francesco         I      2000 ITA CS Monfalcone               0    4.5   1.5
             4.10.32         -48  -23  -34
 57. Zwanepol Johan             I      1725 NED SC Groningen                0    4.0   1.0
            15.11.36         -37  -19  -47
 58. Mugerli Bostjan                   1500 SLO Jesenice                    0    3.0   1.0
              2.9.74         -38  -46  -41
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                      18. Chess Festival Bled - seniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 3 
                           Tit  ELO LRat FED                            Pts  Buch  MBuch
  1. Vavpetic Vid           MK 2255 2260 SLO SD Napredek Domzale         2.5  6.0   2.0
             5.04.34         + 8  +15  = 3
  2. Waller Helmut          FM 2200 2200 AUT Finanz                      2.5  5.0   2.0
             26.9.26         +26  +11  = 5
  3. Ivacic Vladimir         M 2285 2280 SLO SD Napredek Domzale         2.5  5.0   1.5
            22.06.36         +17  +22  = 1
  4. Stoeckl Ernst           M      2300 AUT Wien                        2.5  5.0   1.5
             26.5.12         +19  = 7  +12
  5. Hribovsek Ivan-Karel    I      2013 SLO SK Zagorje ob Savi          2.5  4.5   1.0
            22.09.35         +23  +21  = 2
  6. Koemetter Reinhard      I      1916 AUT Post SV/PSV Klagenfurt      2.5  4.0   1.5
              4.7.35         =13  +14  +16
  7. Gallob Josef            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            2    4.5   2.0
                             +30  = 4  = 9
  8. Tavcar Rado             I      1980 SLO Celjski SK                  2    4.5   1.0
           25.6.1930         - 1  +23  +22
  9. Barczyczyn Karl        MK 2220 2050 AUT Margareten Wien             2    4.0   1.5
                             =12  +27  = 7
 10. Overas Alf                     1770 NOR Drammens SK                 2    4.0   1.5
             18.5.35         =14  +13  =18
 11. Legat Albert            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            2    3.5   1.0
                             +29  - 2  +21
 12. Kavsek Milan           MK      1917 SLO SK Grosuplje                1.5  5.5   2.0
             4.02.29         = 9  +28  - 4
 13. Mali Slavko            MK 2205 2098 SLO SD Murka Lesce              1.5  5.5   1.5
            29.01.37         = 6  -10  >28
 14. Skok Stanislav         MK      2092 SLO SD Savinjcan Sempeter       1.5  5.0   2.0
            12.11.27         =10  - 6  +27
 15. Krnicar Anton           I      2011 SLO SD Jesenice                 1.5  5.0   1.5
            29.01.33         +24  - 1  =17
 16. Ursic Silvo            MK 2065 1930 SLO SD SIMP Radovljica          1.5  4.5   1.5
             3.12.29         =27  +20  - 6
 17. Bartosch Karl           I      2000 AUT                             1.5  4.0   1.5
             27.7.27         - 3  +29  =15
 18. Schild Herbert            2070 2070 AUT P.S.V. Wien                 1.5  4.0   1.0
             9.11.29         -21  +25  =10
 19. Kodric Zoran            I      1807 SLO                             1.5  4.0   1.0
             6.07.27         - 4  =26  +24
 20. Goertz Josef            I      1800 GER Cannstatt/Schmiden          1.5  3.0   1.0
                             =28  -16  +26
 21. Brezigar Bogdan        II      1850 SLO SD Bicevje                  1    6.0   2.0
             3.03.34         +18  - 5  -11
 22. Piber Vinko            MK      2012 SLO SD Napredek Domzale         1    5.5   2.0
             5.04.36         +25  - 3  - 8
 23. Banic Stanko            I      1731 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1    4.5   2.0
            22.11.13         - 5  - 8  +29
 24. Kemperle Joze          II      1589 SLO SD Murka Lesce              1    3.0   1.5
            19.09.23         -15  +30  -19
 25. Vidali Joze            II      1695 SLO SK Primskovo Kranj          1    2.5   1.0
            30.10.36         -22  -18  +30
 26. Pongrac Alojzija       WM      1914 SLO SD Murka Lesce               .5   5.5   1.5
            14.05.31         - 2  =19  -20
 27. Ivelja Vojislav         I      1822 SLO SD Jesenice                  .5   5.0   1.5
             9.05.34         =16  - 9  -14
 28. Fujs Stefan                    1500 SLO SK Bohinj                    .5   4.0   1.0
            2.2.1932         =20  -12  <13
 29. Einspieler Antonija   III      1500 AUT Slov.sol.drustvo Celovec    0    4.5   1.5
            24.12.18         -11  -17  -23
 30. Bizjak Ciril          III      1500 SLO Radovljica                  0    4.0   1.0
                             - 7  -24  -25
 31. Jurasin Marin          MK      2300 GER Stuttgart                         ODSTOPIL
                             <32  - 0  - 0
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                      18. Chess Festival Bled - juniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 3 
                          Tit  ELO LRat FED                      Pts  Buch  MBuch
  1. Jerovsek Uros         II      1679 SLO SK Komenda            3    5.0   1.5
             8.06.81         + 6  + 5  + 3
  2. Agovic Mark           II      1697 SLO SK Komenda            2.5  3.5   1.0
             5.05.81         =10  +11  + 7
  3. Cebasek Jaka          II      1639 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2    5.0   2.0
            20.05.82         +14  + 4  - 1
  4. Sveshnikov Vladimir    I      2000 RUS                       2    4.5   1.5
              6.5.86         +12  - 3  + 9
  5. Srebrnic Marko        II      1609 SLO SD Nova Gorica        1.5  5.5   1.5
            15.06.87         + 8  - 1  = 6
  6. Orel Anze            III      1539 SLO SS Tomo Zupan Kranj   1.5  5.5   1.5
            14.03.86         - 1  +12  = 5
  7. Orel Karmen          WII      1692 SLO SS Tomo Zupan Kranj   1.5  5.0   1.5
             6.01.84         =13  +10  - 2
  8. Hrenic Misa          III      1500 SLO SD Jesenice           1.5  4.0   1.0
            25.08.89         - 5  >13  =13
  9. Hari Veronika        WII      1593 SLO SD Murka Lesce        1.5  3.0   1.0
             4.01.85         =11  +14  - 4
 10. Brezovscek Petra     III      1573 SLO SD Napredek Domzale   1    5.0   1.5
            28.05.83         = 2  - 7  =11
 11. Semrl Maja                    1500 SLO                       1    5.0   1.5
             6.10.82         = 9  - 2  =10
 12. Vogrinec Tina        III      1586 SLO SK Komenda            1    3.5   1.5
             1.03.81         - 4  - 6  +14
 13. Langerholc Marko     III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   1    3.5   1.0
             4.09.85         = 7  < 8  = 8
 14. Justin Matic         III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   0    4.5   1.5
             3.03.87         - 3  - 9  -12
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec