18th Chess Festival Bled 97 - standings after Round 2

                       18. Chess Festival Bled - OPEN A
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 2 
                           Tit  ELO LRat FED                           Pts  Buch  MBuch
  1. Sveshnikov Evgeny      GM 2560 2600 RUS SD Murka Lesce              2    2.0   2.0
            11.02.50         +31  +29
  2. Rotstein Arkadij       GM 2455 2455 UKR                             2    2.0   2.0
             29.4.61         +32  +30
  3. Sutovskij Emil         GM 2560 2560 ISR                             2    1.5   1.5
             19.9.77         +49  +33
  4. Richter Michael        MK 2315 2315 GER SFr. Neukoelln              2    1.5   1.5
             20.7.78         +51  +26
  5. Bezold Michael         IM 2500 2500 GER SV Wuerzburg                2    1.0   1.0
           23.5.1972         +57  +25
  6. Bukic Enver            GM 2435 2402 SLO Ljubljanski SK              2    1.0   1.0
             2.12.37         +58  +24
  7. Glienke Manfred Dr     FM 2390 2390 GER SC Kreuzberg                2    1.0   1.0
             19.8.54         +59  +23
  8. Stohl Igor             GM 2580 2580 SVK Trnava                      1.5  2.5   2.5
             27.9.64         +36  = 9
  9. Gaprindashvili Nona    GM 2350 2350 GEO                             1.5  2.0   2.0
              3.5.41         +53  = 8
 10. Gheng Josef            MK 2295 2319 GER SC Freiberg                 1.5  2.0   2.0
              5.4.71         =11  +55
 11. Ipavec Petra          WMK 2065 2077 SLO Ljubljanski SK              1.5  2.0   2.0
            29.09.76         =10  +41
 12. Tukmakov Vladimir B    GM 2585 2585 UKR Borovo Vukovar              1.5  1.5   1.5
              5.3.46         =42  +28
 13. Kurajica Bojan         GM 2545 2545 BIH                             1.5  1.5   1.5
                             =27  +42
 14. Cebalo Miso            GM 2540 2511 CRO SK Kovinar Maribor          1.5  1.0   1.0
             6.02.45         =43  +44
 15. Delchev Aleksander     IM 2515 2515 BUL Sofia                       1.5  1.0   1.0
             15.7.71         =44  +43
 16. Mikhalchishin Adrian   GM 2515 2510 SLO SD Ptuj                     1.5  1.0   1.0
            18.11.54         =45  +50
 17. Zelcic Robert          IM 2455 2455 CRO Borovo Vukovar 91           1.5  1.0   1.0
             21.9.65         =46  +45
 18. Drazic Sinisa          IM 2430 2430 YUG                             1.5  1.0   1.0
            16.12.67         =41  +46
 19. Osterman Rudi          FM 2410 2393 SLO SK Kovinar Maribor          1.5  1.0   1.0
            21.07.46         =40  +47
 20. Mazi Leon              FM 2355 2321 SLO SK Kovinar Maribor          1.5  1.0   1.0
            17.04.59         =47  +48
 21. Bozanic Ivica          MK 2305 2305 CRO SK Postar Split             1.5  1.0   1.0
             17.5.63         =52  +54
 22. Hanser Michael         MK 2150 2150 AUT                             1.5  1.0   1.0
                             =48  +40
 23. Kozul Zdenko           GM 2590 2596 CRO Mursa Osijek                1    3.0   3.0
            21.05.66         +38  - 7
 24. Rogic Davor            IM 2455 2455 CRO Djuro Pilar Sl.Brod          1    3.0   3.0
             27.7.71         +39  - 6
 25. Sprotte Norbert        MK 2210 2237 GER SC Krenzberg Berlin         1    3.0   3.0
            30.11.50         +37  - 5
 26. Soln Primoz            MK 2320 2284 SLO Ljubljanski SK              1    2.5   2.5
            12.11.78         +56  - 4
 27. Schaller Sven          MK 2280 2291 GER PSV Plauen                  1    2.5   2.5
             10.6.75         =13  =34
 28. Skok Joze              MK 2125 2073 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1    2.5   2.5
            19.02.49         +35  -12
 29. Priehoda Vitezslav     IM 2425 2425 SVK                             1    2.0   2.0
             11.1.60         +61  - 1
 30. Basagic Zlatko         IM 2350 2368 BIH SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1    2.0   2.0
            18.12.47         +62  - 2
 31. Pap Misa               MK 2285 2285 YUG Backa Palanka               1    2.0   2.0
              1.5.79         - 1  +62
 32. Kecic Stevan           MK 2245 2213 SLO SD Murka Lesce              1    2.0   2.0
            16.05.62         - 2  +57
 33. Praznik Anton          FM 2230 2195 SLO SD Vrhnika                  1    2.0   2.0
            29.08.49         +60  - 3
 34. Sosonko Gennadi        GM 2515 2515 NED                             1    1.5   1.5
                             =50  =27
 35. Nestorovic Vladimir    FM 2315 2315 CRO Mursa Osijek                1    1.5   1.5
              1.5.54         -28  +52
 36. Ilijin Nebojsa         IM 2290 2289 ROM SD Murka Lesce              1    1.5   1.5
            23.06.42         - 8  +59
 37. Nikolov Sasho          IM 2370 2370 BUL Sofia                       1    1.0   1.0
              1.9.58         -25  +61
 38. Lipinsky Fabian        MK 2290 2290 GER Koenig Tegel                1    1.0   1.0
             31.1.79         -23  +58
 39. Podkriznik Gregor      MK 2240 2231 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1    1.0   1.0
            24.12.78         -24  +60
 40. Tratar Marko           IM 2420 2398 SLO ZSD Maribor SK Piramida     .5   3.0   3.0
            20.05.74         =19  -22
 41. Bokan Danko            MK 2390 2390 YUG Partizan Beograd            .5   3.0   3.0
             29.7.67         =18  -11
 42. Hess Christian         MK 2290 2290 GER Hamburger SG                .5   3.0   3.0
            15.11.51         =12  -13
 43. Grabert Ralf           FM 2280 2280 GER SVF Regensburg              .5   3.0   3.0
             27.4.69         =14  -15
 44. Zelic Mladen           FM 2275 2275 CRO Postar Split                .5   3.0   3.0
             18.2.59         =15  -14
 45. Petek-Medic Mirjana   WIM 2250 2250 CRO Slavonska banka Djakovo      .5   3.0   3.0
             30.7.64         =16  -17
 46. Susnik Matej           MK 2235 2214 SLO SS Tomo Zupan Kranj         .5   3.0   3.0
            25.11.68         =17  -18
 47. Truta Srecko           FM 2200 2199 SLO SD Murka Lesce              .5   3.0   3.0
            12.01.55         =20  -19
 48. Starc Christian        MK 2165 2165 AUT Klagenfurt                  .5   3.0   3.0
                             =22  -20
 49. Muellneritsch Anton    MK 2285 2240 AUT SF Villach                  .5   2.5   2.5
             20.3.62         - 3  =53
 50. Tatenhorst Volker      MK 2280 2280 GER Hamburger SG                .5   2.5   2.5
             24.3.65         =34  -16
 51. Krivec Jana           WMK 2120 2049 SLO SD Nova Gorica              .5   2.5   2.5
            30.05.80         - 4  =56
 52. Stojnic Miodrag        MK 2105 2071 SLO Ljubljanski SK              .5   2.5   2.5
            23.10.79         =21  -35
 53. Ankerst Milka         WIM 2175 2152 SLO ZSD Maribor SK Piramida     .5   2.0   2.0
             6.04.42         - 9  =49
 54. Florjancic Rudi        MK 2125 2086 SLO SD Ptuj                     .5   2.0   2.0
            15.04.37         =55  -21
 55. Jurasin Marin          MK      2150 GER                             .5   2.0   2.0
                             =54  -10
 56. Jeraj Zlatko           MK 2150 2055 SLO SK Naklo                    .5   1.5   1.5
            24.08.57         -26  =51
 57. Taggatz Mario          MK 2250 2250 GER SVF Regensburg              0    3.0   3.0
              6.3.67         - 5  -32
 58. Lyell Mark             MK 2225 2225 ENG West London                 0    3.0   3.0
              3.9.61         - 6  -38
 59. Jokovic Dusan          MK 2215 2173 SLO SD Murka Lesce              0    3.0   3.0
            16.05.54         - 7  -36
 60. Golubovic Boris        IM 2450 2450 CRO Kastav                      0    2.0   2.0
             8.10.73         -33  -39
 61. Sitnik Igor            MK 2225 2220 SLO SK Triglav Krsko            0    2.0   2.0
            25.03.59         -29  -37
 62. Kolar Srecko           FM 2180 2151 SLO SK Litija                   0    2.0   2.0
            10.06.54         -30  -31
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                       18. Chess Festival Bled - OPEN B
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 2 
                              Tit  ELO LRat FED                           Pts  Buch  MBuch
  1. Muhtarov Leonid           MK 2230 2230 UKR                             2    2.0   2.0
                             +27  +24
  2. Paraminski Albina         WM 2170 2170 CRO Spin Valis                  2    2.0   2.0
             25.3.74         +28  +18
  3. Dragasevic Antonina      WIM 2160 2160 YUG GOSA Sm.Palanka             2    2.0   2.0
             25.3.48         +29  +25
  4. Prestrl Jozef             MK 2080 2017 SLO SD SIMP Radovljica          2    2.0   2.0
            24.01.40         +30  +22
  5. Stumberger Tanja         WMK 2070 1969 SLO SD Beli grad Crensovci      2    2.0   2.0
            28.11.79         +31  +19
  6. Klobucar Dean             MK      2147 CRO Kastav                      2    2.0   2.0
              6.1.71         +33  +34
  7. Hribar Bojan              MK 2210 2047 SLO SK Komenda                  2    1.0   1.0
            26.03.77         +48  +17
  8. Sebenik Matej             MK 2115 1986 SLO Ljubljanski SK              2    1.0   1.0
            28.08.83         +49  +26
  9. Kaps Darja               WMK 2040 1916 SLO Ljubljanski SK              2    1.0   1.0
            26.11.81         +50  +20
 10. Schmaranzer Alfred         I      1973 AUT Polizei Wien                2    1.0   1.0
             3.11.52         +51  +23
 11. Semrl Marjan              MK      2140 SLO SD Iskra AET Tolmin         1.5  2.5   2.5
            18.07.54         +35  =16
 12. Ciglic Boris              MK 2175 2123 SLO SD Murka Lesce              1.5  2.0   2.0
             9.12.46         +44  =14
 13. Matnadze Anna            WFM      2150 GEO Georgia                     1.5  2.0   2.0
             20.2.83         =32  +37
 14. Homan Alojz                I      2011 SLO                             1.5  2.0   2.0
            12.03.51         +45  =12
 15. Simons Joerg               I      1847 GER SV Homburg-Erbach 1932      1.5  1.5   1.5
              3.1.69         =21  +42
 16. Srebrnic Ana              WI      1847 SLO SD Nova Gorica              1.5  1.5   1.5
            20.02.84         +52  =11
 17. Krek Janez                MK      2083 SLO SK Feistritz                1    3.0   3.0
            19.10.46         +39  - 7
 18. Krasevec Viktor           MK      2001 SLO KPSRD Karel Jeraj Ljublja   1    3.0   3.0
            23.07.32         +40  - 2
 19. Ott Joerg                  I      1937 AUT ASKO Finkenstein            1    3.0   3.0
              9.8.63         +41  - 5
 20. Grobelsek Ana            WII      1730 SLO Gimnazija Subiceva          1    3.0   3.0
            14.04.81         +38  - 9
 21. Nikolic Stanko            MK      2060 SLO SK Jamstvo Ljubljana        1    2.5   2.5
            30.09.39         =15  =36
 22. Bulatovic Milorad         II      1878 SLO                             1    2.5   2.5
            11.06.53         +43  - 4
 23. Senoner Erich             MK 2115 2115 AUT ASK Klagenfurt              1    2.0   2.0
            26.12.59         +54  -10
 24. Mestek Igor                I      2063 SLO SD Kocevje                  1    2.0   2.0
             1.11.71         +55  - 1
 25. Grom Waldemar              I 2045 2007 AUT Finkenstein                 1    2.0   2.0
              1.3.40         +56  - 3
 26. Zvan Ziga                 MK      1946 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    2.0   2.0
             2.11.81         +58  - 8
 27. Golja Milan                I      1939 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    2.0   2.0
            13.03.52         - 1  +55
 28. Panic Branko               I      1917 SLO SD Murka Lesce              1    2.0   2.0
            30.08.80         - 2  +57
 29. Starcic Tadej              I      1911 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   1    2.0   2.0
             5.07.79         - 3  +56
 30. Ristov Tase                I      1883 SLO SK Sava Kranj               1    2.0   2.0
            29.09.50         - 4  +51
 31. Buha Drago                MK      1880 SLO SD SIMP Radovljica          1    2.0   2.0
            30.10.49         - 5  +58
 32. Valjavec Stane             I      1868 SLO SD Trzic-Usnje Slatnar Tr   1    2.0   2.0
            16.11.44         =13  =43
 33. Kukovec Borut              I      1868 SLO ZSD Maribor SK Piramida     1    2.0   2.0
             4.11.84         - 6  +53
 34. Zagar Marjan              II      1702 SLO SK Loska dolina             1    2.0   2.0
             6.06.82         +53  - 6
 35. Spilak Tomislav           II      1866 SLO SD Radenska POMGRAD MS      1    1.5   1.5
            18.05.76         -11  +52
 36. Grosse-Honebr. Brigitte    I      1830 GER SC Kreuzberg                1    1.5   1.5
              7.8.57         =42  =21
 37. Ipavec Pavel             III      1712 SLO SK Komenda                  1    1.5   1.5
            12.01.52         +57  -13
 38. Kosmac Blaz               MK      2008 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    1.0   1.0
             1.02.78         -20  +50
 39. Rabic Drago                I      1857 SLO SS Tomo Zupan Kranj         1    1.0   1.0
            26.10.49         -17  +48
 40. Turuncic Bojan           III      1715 SLO SK Bohinj                   1    1.0   1.0
            17.09.60         -18  +54
 41. Machin Guillaume           I      1700 FRA Toulon Echec                1    1.0   1.0
             20.7.84         -19  +49
 42. Tratnjek Andrej           MK      2043 SLO SD Jesenice                 .5   2.5   2.5
            23.09.49         =36  -15
 43. Stevanec Lea             WMK 2040 2040 SLO Ljubljaski SK               .5   2.0   2.0
            11.10.76         -22  =32
 44. Gregorc Igor               I      1919 SLO Ljubljanski SK              .5   2.0   2.0
            16.02.63         -12  =45
 45. Kocevar Leopold           II      1799 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   .5   2.0   2.0
            23.05.57         -14  =44
 46. Zaletelj Ales              I      1911 SLO SS Tomo Zupan Kranj         .5   1.5   1.5
            11.11.82         <47  =47
 47. Gaspersic Marko           II      1796 SLO SS Tomo Zupan Kranj         .5   1.5   1.5
             5.08.83         <46  =46
 48. Jovan Romuald             MK      1937 SLO SD SIMP Radovljica          0    3.0   3.0
            17.04.32         - 7  -39
 49. Riznar Helena             WI      1890 SLO SD Ptuj                     0    3.0   3.0
            27.06.79         - 8  -41
 50. Podhraski Dejan            I      1875 SLO Ljubljanski SK              0    3.0   3.0
            12.10.79         - 9  -38
 51. Ipavec Tjasa             WII      1620 SLO SD dr.Milan Vidmar LJ       0    3.0   3.0
            22.03.84         -10  -30
 52. Erzen Aljosa              MK      2045 SLO SD Jesenice                 0    2.5   2.5
            23.03.32         -16  -35
 53. Kusterle Francesco         I      2000 ITA CS Monfalcone               0    2.0   2.0
             4.10.32         -34  -33
 54. Gazvoda Vid                I      1892 SLO SK Sava Kranj               0    2.0   2.0
             8.07.41         -23  -40
 55. Piskar Rihard             II      1856 SLO SK Naklo                    0    2.0   2.0
                             -24  -27
 56. Zwanepol Johan             I      1725 NED SC Groningen                0    2.0   2.0
            15.11.36         -25  -29
 57. Melcher Jakob              I      1717 AUT ASKO Finkenstein            0    2.0   2.0
                             -37  -28
 58. Mugerli Bostjan                   1500 SLO Jesenice                    0    2.0   2.0
              2.9.74         -26  -31
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                      18. Chess Festival Bled - seniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 2 
                           Tit  ELO LRat FED                           Pts  Buch  MBuch
  1. Ivacic Vladimir         M 2285 2280 SLO SD Napredek Domzale         2    2.0   2.0
            22.06.36         +16  +14
  2. Vavpetic Vid           MK 2255 2260 SLO SD Napredek Domzale         2    2.0   2.0
             5.04.34         +17  +12
  3. Waller Helmut          FM 2200 2200 AUT Finanz                      2    1.5   1.5
             26.9.26         +23  +15
  4. Hribovsek Ivan-Karel    I      2013 SLO SK Zagorje ob Savi          2    1.0   1.0
            22.09.35         +27  +13
  5. Barczyczyn Karl        MK 2220 2050 AUT Margareten Wien             1.5  2.0   2.0
                             = 7  +22
  6. Stoeckl Ernst           M      2300 AUT Wien                        1.5  2.0   2.0
             26.5.12         +24  = 8
  7. Kavsek Milan           MK      1917 SLO SK Grosuplje                1.5  2.0   2.0
             4.02.29         = 5  +26
  8. Gallob Josef            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            1.5  1.5   1.5
                             +28  = 6
  9. Ursic Silvo            MK 2065 1930 SLO SD SIMP Radovljica          1.5  1.0   1.0
             3.12.29         =22  +25
 10. Koemetter Reinhard      I      1916 AUT Post SV/PSV Klagenfurt      1.5  1.0   1.0
              4.7.35         =20  +21
 11. Overas Alf                     1770 NOR Drammens SK                 1.5  1.0   1.0
             18.5.35         =21  +20
 12. Krnicar Anton           I      2011 SLO SD Jesenice                 1    3.0   3.0
            29.01.33         +19  - 2
 13. Brezigar Bogdan        II      1850 SLO SD Bicevje                  1    3.0   3.0
             3.03.34         +18  - 4
 14. Piber Vinko            MK      2012 SLO SD Napredek Domzale         1    2.0   2.0
             5.04.36         +29  - 1
 15. Legat Albert            I      2000 AUT ASKO Finkenstein            1    2.0   2.0
                             +30  - 3
 16. Bartosch Karl           I      2000 AUT                             1    2.0   2.0
             27.7.27         - 1  +30
 17. Tavcar Rado             I      1980 SLO Celjski SK                  1    2.0   2.0
           25.6.1930         - 2  +27
 18. Schild Herbert            2070 2070 AUT P.S.V. Wien                 1    1.0   1.0
             9.11.29         -13  +29
 19. Kemperle Joze          II      1589 SLO SD Murka Lesce              1    1.0   1.0
            19.09.23         -12  +28
 20. Mali Slavko            MK 2205 2098 SLO SD Murka Lesce              .5   3.0   3.0
            29.01.37         =10  -11
 21. Skok Stanislav         MK      2092 SLO SD Savinjcan Sempeter       .5   3.0   3.0
            12.11.27         =11  -10
 22. Ivelja Vojislav         I      1822 SLO SD Jesenice                 .5   3.0   3.0
             9.05.34         = 9  - 5
 23. Pongrac Alojzija       WM      1914 SLO SD Murka Lesce              .5   2.5   2.5
            14.05.31         - 3  =24
 24. Kodric Zoran            I      1807 SLO                             .5   2.0   2.0
             6.07.27         - 6  =23
 25. Goertz Josef            I      1800 GER Cannstatt/Schmiden          .5   2.0   2.0
                             =26  - 9
 26. Fujs Stefan                    1500 SLO SK Bohinj                   .5   2.0   2.0
            2.2.1932         =25  - 7
 27. Banic Stanko            I      1731 SLO SD dr.Milan Vidmar Ljublj   0    3.0   3.0
            22.11.13         - 4  -17
 28. Bizjak Ciril          III      1500 SLO Radovljica                  0    2.5   2.5
                             - 8  -19
 29. Vidali Joze            II      1695 SLO SK Primskovo Kranj          0    2.0   2.0
            30.10.36         -14  -18
 30. Einspieler Antonija   III      1500 AUT Slov.sol.drustvo Celovec    0    2.0   2.0
            24.12.18         -15  -16
 31. Jurasin Marin          MK      2300 GER Stuttgart                         ODSTOPIL
                             <32  - 0
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec

                      18. Chess Festival Bled - juniors
                              Bled, 15.-23.3.1997

 Standings after Round 2 
                          Tit  ELO LRat FED                      Pts  Buch  MBuch
  1. Jerovsek Uros         II      1679 SLO SK Komenda            2    2.0   2.0
             8.06.81         + 8  + 6
  2. Cebasek Jaka          II      1639 SLO SS Tomo Zupan Kranj   2    1.0   1.0
            20.05.82         +13  + 7
  3. Orel Karmen          WII      1692 SLO SS Tomo Zupan Kranj   1.5  1.5   1.5
             6.01.84         =12  +10
  4. Agovic Mark           II      1697 SLO SK Komenda            1.5  1.0   1.0
             5.05.81         =10  +11
  5. Hari Veronika        WII      1593 SLO SD Murka Lesce        1.5  0.5   0.5
             4.01.85         =11  +13
  6. Srebrnic Marko        II      1609 SLO SD Nova Gorica        1    2.5   2.5
            15.06.87         + 9  - 1
  7. Sveshnikov Vladimir    I      2000 RUS                       1    2.0   2.0
              6.5.86         +14  - 2
  8. Orel Anze            III      1539 SLO SS Tomo Zupan Kranj   1    2.0   2.0
            14.03.86         - 1  +14
  9. Hrenic Misa          III      1500 SLO SD Jesenice           1    1.5   1.5
            25.08.89         - 6  >12
 10. Brezovscek Petra     III      1573 SLO SD Napredek Domzale   .5   3.0   3.0
            28.05.83         = 4  - 3
 11. Semrl Maja                    1500 SLO                       .5   3.0   3.0
             6.10.82         = 5  - 4
 12. Langerholc Marko     III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   .5   2.0   2.0
             4.09.85         = 3  < 9
 13. Justin Matic         III      1500 SLO SS Tomo Zupan Kranj   0    3.5   3.5
             3.03.87         - 2  - 5
 14. Vogrinec Tina        III      1586 SLO SK Komenda            0    2.0   2.0
             1.03.81         - 7  - 8
Svicar 4.3 by Ales Drinovec                                              Arbiter: Ales Drinovec